Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Fargo’s Skalicky takes Legends feature at BRRP

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
Fargo ND 101 5th Street North 58102

GLYNDON, Minn. – Fargo’s Jesse Skalicky took first place in the Legends feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other area feature winners include Rich Pavlicek of Casselton, N.D. (IMCA Northern Sport Modified); Brent Pulskamp of Wahpeton, N.D. (IMCA Modified); and Ben Beyer (Hornets) and Doug Gardner (Pure stocks) of Glyndon.

Advertisement
Advertisement

IMCA Northern Sport Modified

Heat 1: 1, Jackson Moffett, Fargo. 2, Scott Jacobson, Fargo. 3, Jesse Skalicky, Fargo.

Heat 2: 1, Tailin Tommerdahl, Dilworth. 2, Lvi Babcock, Fargo. 3, Charlie Jensen, Glyndon, Minn.

Heat 3: 1, Ryan Fike, Jamestown, N.D. 2, Rich Pavlicek, Casselton, N.D. 3, Rob VanMil, Barnesville, Minn.

Feature: 1, Pavlicek. 2, Babcock. 3, Tommerdahl. 4, Jacobson. 5, VanMil.

IMCA Modified

Heat 1: 1, Tom Silver, Glenwood, Minn. 2, Michael Johnson, Moorhead. 3, Justin Jones, Bemidji, Minn.

Heat 2: 1, Tim Perkins, Bismarck. 2, Bob Sagen, Arthur, N.D. 3, Tyler Hall, Fertile, Minn.

Heat 3: 1, Michael Greseth. 2, Ward Imrie, Winnipeg, Manitoba. 3, Brennan Borg, Harwood, N.D.

Feature: 1, Brent Pulskamp, Wahpeton, N.D. 2, Greseth. 3, Johnson. 4, Imrie. 5, Borgen.

Legends

Heat 1: 1, Brady Petermann. 2, Paul Morman, Wishek, N.D. 3, Kaitlyn Skalicky, Fargo.

Heat 2: 1, Jesse Skalicky, Fargo. 2, Josh Julsrud, Barnesville, Minn. 3, Brian Petermann, Hawley, Minn.

Feature: 1, Skalicky. 2, Morman. 3, Mariah Henriksen, Glyndon, Minn. 4, Casey Henriksen, Glyndon, Minn. 5, Zach Osbjornson, Glyndon, Minn.

Hornets

Heat 1: 1, Mason Reinke, Moorhead. 2, Gene Bates, Moorhead. 3, Ben Beyer, Glyndon, Minn.

Feature: 1, Beyer. 2, Paul Neumann, Rothsay, Minn. 3, Bates. 4, Katie Ahrndt, Hawley, Minn. 5, Jonathan Johnson, West Fargo.

Pure stocks

Heat 1: 1, Austin Veralrud, Fargo. 2, Maranda Borg, Harwood, N.D. 3, Paul Colvin, Fargo.

Heat 2: 1, Dylan Heger, West Fargo. 2, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 3, Jesse Vega, Ada, Minn.

Heat 3: 1, Torey Fischer, West Fargo. 2, Kelly Jacobson. 3, Tyler McDougall, Moorhead.

Feature: 1, Gardner. 2, Tim Shiek, Fargo. 3, Taylor Saari, Mapleton, N.D. 4, Cody Fuller, Moorhead. 5, Dylan Heger, West Fargo.

Advertisement
Advertisement
Advertisement