Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Fargo, 58102
INFORUM
(701) 241-5406 (FAX) customer support
Fargo ND 101 5th Street North 58102

basketball

D

Professional

Playoff schedule

NBA Finals

(Best-of-7; x-if necessary)

San Antonio 3, Miami 1

Advertisement
Advertisement

Sunday: Miami 98, San Antonio 96

Tuesday: San Antonio 112, Miami 92

Thursday: San Antonio 107 Miami 86

Today: Miami at San Antonio, 7 p.m.

x-Tuesday, June 17: San Antonio at Miami, 8 p.m.

x-Friday, June 20: Miami at San Antonio, 8 p.m.

Standings and schedule

WNBA

Western Conference

W L Pct. GB

Atlanta 6 3 .667 —

Indiana 5 4 .556 1

Washington 5 5 .500 1.5

Chicago 5 5 .500 1.5

Connecticut 5 6 .455 2

New York 3 7 .300 3.5

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 8 2 .800 —

Phoenix 6 3 .667 1.5

San Antonio 5 6 .455 3.5

Seattle 5 7 .417 4

Tulsa 3 5 .375 4

Los Angeles 3 6 .333 4.5

Friday’s Games

Washington 79, Chicago 68

Connecticut 83, New York 75

Atlanta 85, Minnesota 82

Seattle 79, San Antonio 72

Tulsa 69, Los Angeles 67

Saturday’s Games

San Antonio 101, Los Angeles 74

Today’s games

New York at Connecticut, 12 p.m.

Phoenix at Minnesota, 12 p.m.

Atlanta at Washington, 3 p.m.

Seattle at Tulsa, 3:30 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

Fargo-Moorhead 18 10 .643 –

Winnipeg 18 10 .643 –

St. Paul 18 10 .643 –

Sioux Falls 8 19 .296 9.5

Central Division

W L Pct. GB

Gary SouthShore 16 12 .571 –

Kansas City 13 16 .448 3.5

Lincoln 13 16 .448 3.5

Sioux City 9 20 .310 7.5

South Division

W L Pct. GB

Wichita 20 10 .667 –

Laredo 17 11 .607 2

Grand Prairie 11 17 .393 8

Amarillo 10 18 .357 9

Friday

Fargo-Moorhead 11, Sioux Falls 3

Lincoln 7, Gary SouthShore 4

Grand Prairie 3, SIoux City 1

Laredo 12, Kansas City 0

St. Paul 2, Winnipeg 0

Wichita 15, Amarillo 7

Saturday

Gary SouthShore 8, Lincoln 6

Amarillo 5, Wichita 1

Laredo 7, Kansas City 3

Fargo-Moorhead at Sioux Falls, ppd

St. Paul at Winnipeg, ssp

Grand Prairie at Sioux City, ssp

Today

Fargo-Moorhead at Sioux Falls

Gary SouthShore at Lincoln

Grand Prairie at Sioux City

Kansas City at Laredo

St. Paul at Winnipeg

Wichita at Amarillo

College

Schedule and results

Saturday

UC-Irvine 3, Texas 1

Louisville vs. Vanderbilt, late

Today

Texas Tech vs. TCU, 2 p.m.

Virginia vs. Ole Miss, 7 p.m.

American Legion

Results Saturday

Bismarck 6, Pierre 5

Beatrice (Neb.) 3, Fargo Post (400) 0

Dickinson 8, Elkhorn (Neb.) 4

Fargo (Post 2) 7, Sioux Falls 0

Late results Friday

Joe Palmer Red River Diamond Tournament

Sioux Falls 5, Elk Horn (Neb.) 4

Dickinson 7, Sioux Falls 4

Pierre (S.D.) 15, Fargo Post 400 2

Beatrice (Neb.) 10, Pierre (S.D.) 6

Bismarck 3, Beatrice (Neb.) 0

Bismarck 9, Fargo Post 400 6

Dicksinon 4, Fargo Post 2 3

Fargo Post 2 12, Elk Horn (Neb.) 7

High school

Minnesota

Pairings

Class 3A state tournament

Thursday

At St. Paul Midway Stadium

1) No. 1 Lakveille North 10, Brainerd 0

2) No. 4 Mounds View 4, No. 5 Elk River 0

3) Eden Prairie 5, Robbinsdale Armstrong 4

4) Lakeville South 4, Mahtomedi 3

Friday

At University of Minnesota

5) No. 5 Elk River 5, Brainerd 3

6) No. 2 Mahtomedi 5, Robbinsdale Armstrong 3

7) Fifth place: Elk River 7, Mahtomedi 3

At St. Paul Midway Stadium

8) No. 4 Mounds View 2, No. 1 Lakveille North 1

9) Eden Prairie 13, Lakeville South 3

10) Third place: Lakeville North 12, Lakeville South 4

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship: No. 4 Mounds View (20-6) vs. Eden Prairie (20-6), 6 p.m.

Class 2A state tournament

Thursday

At St. Cloud Dick Putz Field

1) No. 1 St. Cloud Cathedral 5, Blake School 1

2) No. 4 Glencoe-Silver Lake 4, No. 5 Delano 3

3) No. 3 Kasson-Mantorville 5, Hawley 3

4) Fairmont 7, Aitkin 0

Friday

St. Cloud Joe Faber Field

5) Blake School 2, No. 5 Delano 2

6) Aitkin 5, Hawley 4

7) Fifth place: Blake School 10, Aitkin 2

At St. Cloud Dick Putz Field

8) No. 1 St. Cloud Cathedral 6, No. 4 Glencoe-Silver Lake 0

9) Fairmont 19, No. 3 Kasson-Mantorville 3

10) Third place: Glencoe-Silver Lake 12, Kasson-Mantorville 4

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship: No. 1 St. Cloud Cathedral (26-1) vs. Fairmont 3 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday

At Chaska Athletic Park

1) No. 1 BOLD 8, Red Lake County 0

2) No. 4 New Life Academy of Woodbury 8, No. 5 Springfield 2

Chatfield 6, Royalton 3

New York Mills 4, Ely 3

Friday

At Jordan

5) No. 5 Springfield 5, Red Lake County 0

6) Ely 3, Royalton 0

7) Fifth place: No. 5 Springfield 3, Ely 2

At Chaska Athletic Park

8) No. 4 New Life Academy of Woodbury 3, No. 1 BOLD 2

9) No. 2 New York Mills 5, No. 3 Chatfield 4

10) Third place: Chatfield 12, BOLD 6

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship: No. 4 New Life Academy of Woodbury vs. No. 2 New York Mills (25-0), Noon

soccer

D

International

2014 FIFA World Cup

Groups

Group A: Brazil, Croatia, Mexico, Cameroon

Group B: Spain, Netherlands, Chile, Austrailia.

Group C: Colombia, Greece, Cote d’Ivoire, Japan.

Group D: Uruguay, Costa Rica, England, Italy.

Group E: Switzerland, Ecuador, France, Hondura.

Group F: Argentina, Bosnia and Herzegovina, Iran, Nigeria.

Group G: Germany, Portugal, Ghana, United States.

Group H: Belgium, Algeria, Russia, Korea Republic.

Schedule

All matches in Brazil

(All times CST)

Thursday

Brazil 3, Croatia 1

Friday

Mexico 1, Cameroon 0

Netherlands 5, Spain 1

Chile 3, Australia 1

Saturday

Colombia 3, Greece 0

Costa Rica 3, Uruguay 1

Italy 2l, England 1

Cote D’Ivoire 2, Japan 1

Today

Switzerland vs. Ecuador, 11 a.m.

France vs. Honduras, 2 p.m.

Argentina vs. Bosnia and Herzegovina, 5 p.m.

Monday, June 16

Germany vs. Portugal, 11 a.m.

Iran vs. Nigeria, 2 p.m.

United States vs. Ghana, 5 p.m.

Tuesday, June 17

Belgium vs. Algeria, 11 a.m.

Brazil vs. Mexico, 2 p.m.

Russia vs. Korea Republic, 5 p.m.

Wednesday, June 18

Australia vs. Netherlands, 11 a.m.

Spain vs. Chile, 2 p.m.

Cameroon vs. Croatia, 5 p.m.

Thursday, June 19

Colombia vs. Cote D’Ivoire, 11 a.m.

Uruguay vs. England, 2 p.m.

Japan vs. Greece, 5 p.m.

Friday, June 20

Italy vs. Costa Rica, 11 a.m.

Switzerland vs. France, 2 p.m.

Honduras vs. Ecuador, 5 p.m.

Saturday, June 21

Argentina vs. Iran, 11 a.m.

Germany vs. Ghana, 2 p.m.

Nigeria vs. Bosnia and Herzegovina, 5 p.m.

Sunday, June 22

Belgium vs. Russia, 11 a.m.

Korea Republic vs. Algeria, 2 p.m.

United States vs. Portugal, 5 p.m.

Monday, June 23

Netherlands vs. Chile, 11 a.m.

Australia vs. Spain, 11 a.m.

Cameroon vs. Brazil, 3 p.m.

Croatia vs. Mexico, 3 p.m.

Golf

D

Professional

Results Saturday

U.S. Open

At Pinehurst, NC

Third Round

Martin Kaymer 65-65-72-202 (-8)

Erik Compton 72-68-67-207 (-3)

Rickie Fowler 70-70-67-207 (-3)

Dustin Johnson 69-69-70-208 (-2)

Henrik Stenson 69-69-70-208 (-2)

Brandt Snedeker 69-68-72-209 (-1)

Brooks Koepka 70-68-72-210 (E)

Matt Kuchar 69-70-71-210 (E)

Kevin Na 68-69-73-210 (E)

B de Jonge 68-70-73-211 (+1)

Chris Kirk 71-68-72-211 (+1)

Justin Rose 72-69-70-211 (+1)

Jordan Spieth 69-70-72-211 (+1)

Victor Dubuisson 70-72-70-212 (+2)

F Molinari 69-71-72-212 (+2)

Jason Day 73-68-72-213 (+3)

J.B. Holmes 70-71-72-213 (+3)

Rory McIlroy 71-68-74-213 (+3)

Garth Mulroy 71-72-70-213 (+3)

Adam Scott 73-67-73-213 (+3)

Marcel Siem 70-71-72-213 (+3)

Jimmy Walker 70-72-71-213 (+3)

Aaron Baddeley 70-71-73-214 (+4)

L Bjerregaard 70-72-72-214 (+4)

Keegan Bradley 69-69-76-214 (+4)

Shiv Kapur 73-70-71-214 (+4)

H Matsuyama 69-71-74-214 (+4)

Ian Poulter 70-70-74-214 (+4)

Steve Stricker 70-71-73-214 (+4)

Retief Goosen 73-71-71-215 (+5)

Bill Haas 72-72-71-215 (+5)

Phil Mickelson 70-73-72-215 (+5)

Ryan Moore 76-68-71-215 (+5)

Brendon Todd 69-67-79-215 (+5)

Ernie Els 74-70-72-216 (+6)

Jim Furyk 73-70-73-216 (+6)

Sergio Garcia 73-71-72-216 (+6)

Cody Gribble 72-72-72-216 (+6)

Billy Horschel 75-68-73-216 (+6)

Patrick Reed 71-72-73-216 (+6)

Webb Simpson 71-72-73-216 (+6)

Zach Johnson 71-74-72-217 (+7)

N Lindheim 72-73-72-217 (+7)

G McDowell 68-74-75-217 (+7)

Kenny Perry 74-69-74-217 (+7)

Zac Blair 71-74-73-218 (+8)

Stewart Cink 72-72-74-218 (+8)

Scott Langley 72-71-75-218 (+8)

Seung-Yul Noh 70-72-76-218 (+8)

Gary Woodland 72-71-75-218 (+8)

Paul Casey 70-75-74-219 (+9)

Harris English 69-75-75-219 (+9)

Bo Van Pelt 72-72-75-219 (+9)

Danny Willett 70-71-78-219 (+9)

Billy Hurley III 71-74-75-220 (+10)

Justin Leonard 75-70-75-220 (+10)

Daniel Berger 72-71-78-221 (+11)

Alex Cejka 73-71-77-221 (+11)

Fran Quinn 68-74-79-221 (+11)

Clayton Rask 73-71-77-221 (+11)

M Fitzpatrick 71-73-78-222 (+12)

Louis Oosthuizen 71-73-78-222 (+12)

Kevin Stadler 77-68-78-223 (+13)

Boo Weekley 71-73-80-224 (+14)

Kevin Tway 72-72-81-225 (+15)

Russell Henley 70-74-82-226 (+16)

Toru Taniguchi 72-73-88-233 (+23)

Amateur

Results Saturday

KX4 Amateur

Championship flight

1, Trent Olson 66. 2, Justin MacDonald 68. 3(tie), Beau Hanson, Bill Carlson 70. 5, Nathan Anderson 72. 6(tie), Ben Welle, Coy Papachek, Lukas Davison, Riley Johnson 73. 10(tie), Pat Deitz, Peter More 74. 12(tie), Jordie Siverson, Mason Kennedy, Payton Johnson 75.

15(tie), Andrew Passanante, Bobby Wiebe, Brandon Sletmoen, Brock Ellingson, Connor Holland, Grady Meyer, Jordy Lutz, Pat Traynor, Taylor Henrickson 76. 24(tie), AJ Bates, Jonathan Matter 77. 26 (tie) Jack Elliott, Ryan Ames 78. 28 (tie) Andrew Israelson, Grayson Klein, Rob Goff, Tyler Schlotfeldt 79. 32(tie), Brian Kibler, Cody Pulczinski, Cole Johnson, Jared Cowden, Robert Reuter, Ryan Steinert, Travis Ingstad 80.

39(tie), Brady Robertson, Jim Mikkelsen, Joe Schornack, Lucas Wazney, Pete Kratzke 81. 44 (tie), Anthony Molzahn, Hunter Halvorson, Jake Richels, James Marcy, Tom Welle, Tyler Olsgaard, Zach Israelson 82. 51 (tie), Andrew Strand, Brandon Medenwald, Dave Michaeleski, Josh Hagelstrom, Trevor Swangler 83. 56 (tie) Lee Cavanagh, Wade Herbel 84.

58 (tie) Joe Cahill, Lucas Johnson 85. 60 (tie) Blair Gilberts, Nicholas Evin, Ryan Lenoue, Tyler Katchnoski 86. 64 (tie) Brandon Olson, Brett Multan, Mark Sorensen, Ty Kennedy, Zachary Sklebar 87.69, Andrew Seaver 88. 70 (tie), Cody Cederberg, Harvey Chemerika, Hunter Moen, Michael Guehna, Todd Schmidt 89. 75 (tie), Kris Lillestol, Paul Krueger

90. 77 Alex Schmidt, Matt Chambers, Shane Ost, Trey Greene, Troy Nappe 91. 82 Zach Buntrock 92. 83 (tie), Al Malenko, Jamie Groshak, Belgrae 93. 86 (tie) Dave Jones, Gage Stromme 94.88, Matt Victoruk 95. 89 (tie), Graham Forsyth, Joel Ferchoff 96.91 (tie), Greg Sobie, Mark Braun 97. 93, Bob Victoruk 98. a94 (tie), Brian Grinde, Cameron Rall, Gary Rear 99. 97, Jeff Ranick 100. 98, John Starin 101. 99, Bill Victoruk 102.

Senior flight

1, Mark Ecklund 76. 2, George Strand 77. 3, Dean Herak 79. 4, Brian Katchnoski 80. 5, Jay Olafson 81. 6, Tom Thompson* 84. 7, Michael Sansom 85. 8, Craig Stein 86. 9(tie), John Multan, Kevin Kircher 87.

11 (tie), Bill Thoreson, Brad Roegiers, Craig Palmer 88. 14, Chuck Wiger 91. 15, Tom Sorensen 92. 16, Greg Sorensen 100. 17, Rick Smith 101. 18, John Hagge WD.

Tee times

KX4 Amateur

Today

Tee No. 1

7:30 a.m.: Cody Pulczinski,

Ryan Steinert, Robert Reuter

7:40 a.m.: Cole Johnson, Brian Kibler, Travis Ingstad

7:50 a.m.: Jared Cowden, Tyler Schlotfeldt,

Grayson Klein, Andrew Israelson

8:00 a.m.: Rob Goff, Jack Elliott, Ryan Ames, Jonathan Matter

8:10 a.m.: AJ Bates, Pat Traynor, Jordy Lutz, Bobby Wiebe

8:20 a.m.:

Grady Meyer, Connor Holland, Taylor Henrickson, Brandon Sletmoen

8:30 a.m.:

Andrew Passanante, Brock Ellingson, Jordie Siverson, Payton Johnson

8:40 a.m.:

Mason Kennedy, Peter More, Pat Deitz, Lukas Davison

8:50 a.m.: Ben Welle, Coy Papachek,

Riley Johnson, Nathan Anderson,

9:00 a.m.: Bill Carlson, Beau Hanson, Justin MacDonald, Trent Olson

9:10 a.m.: Brian Katchnoski, Dean Herak, George Strand, Mark Ecklund

9:20 a.m: Craig Stein, Michael Sansom,

Chuck Wiger, Jay Olafson

9:30 a.m.: Brad Roegiers, Bill Thoreson,

Kevin Kircher, John Multan.

9:40 a.m.: Greg Sorensen, Tom Sorensen, Tom Thompson, Craig Palmer

9:50 a.m.: Jeff Ranick

Graham Forsyth, Joel Ferchoff, Lucas Wazney,

Tee No. 10

7:30 a.m.: Brady Robertson,

Joe Schornack, Jim Mikkelsen,

7:40 a.m.: Pete Kratzke, Jake Richels,

Tom Welle

7:50 a.m.: Zach Isrealson, Andrew Seaver,

Tyler Olsgaard, James Marcy

8:00 a.m.: Skylar Belgrae, Andrew Strand,

Trevor Swangler, Hunter Halvorson

8:10 a.m.: Josh Hagelstrom, Brandon Medenwald, Lee Cavanagh, Wade Herbel

8:20 a.m.: Gage Stromme, Ryan Lenoue, Joe Cahill, Lucas Johnson,

8:30 a.m.: Zachary Sklebar, Mark Sorensen, Nicholas Evin, Blair Gilberts

8:40 a.m.: Anthony Molzahn, Ty Kennedy, Brett Multan, Brandon Olson

8:50 a.m.: Harvey Chemerika,

Michael Guehna,

Hunter Moen,

Todd Schmidt

9:00 a.m.: Gary Rear,

Paul Krueger,

John Starin, Jamie Groshak,

9:10 a.m.: Matt Chambers,

Trey Greene, Troy Nappe, Shane Ost

9:20 a.m.: Cody Cederberg, Al Malenko, Zach Buntrock, Rick Smith

9:30 a.m.: Matt Victoruk, Dave Jones, Mark Braun, Dave Michaeleski

9:40 a.m.: Alex Schmidt, Bob Victoruk, Tyler Katchnoski, Greg Sobie

9:50 a.m.: Bill Victoruk, Kris Lillestol, Brian Grinde, Cameron Rall

auto racing

D

Professional

Results Saturday

NASCAR Nationwide Series

Ollie’s Bargain Outlet 250

At Brooklyn, Mich.

1. (5) Paul Menard, Chevrolet, 125 laps, 128.7 rating, 0.0 points, $44,400

2. (13) Sam Hornish Jr., Toyota, 125, 104.0, 42.0, $36,350

3. (11) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 125, 107.6, 0.0, $21,050

4. (1) Kyle Busch, Toyota, 125, 112.9, 0.0, $24,675

5. (6) Brian Scott, Chevrolet, 125, 96.5, 39.0, $23,325

6. (2) Chase Elliott, Chevrolet, 125, 117.7, 38.0, $22,850

7. (8) Regan Smith, Chevrolet, 125, 95.3, 37.0, $20,910

8. (4) Kyle Larson, Chevrolet, 125, 124.8, 0.0, $17,495

9. (3) Ty Dillon, Chevrolet, 125, 99.1, 35.0, $21,025

10. (10) Chris Buescher, Ford, 125, 96.1, 34.0, $21,550

11. (24) Ryan Reed, Ford, 125, 79.9, 33.0, $20,075

12. (17) Ross Chastain, Toyota, 125, 80.4, 0.0, $13,900

13. (15) Ryan Sieg, Chevrolet, 125, 77.1, 31.0, $19,650

14. (26) Landon Cassill, Chevrolet, 125, 73.8, 30.0, $19,525

15. (21) James Buescher, Toyota, 125, 72.9, 29.0, $20,250

16. (9) Joey Logano, Ford, 125, 120.3, 0.0, $13,275

17. (12) Elliott Sadler, Toyota, 124, 82.4, 27.0, $19,225

18. (19) Mike Bliss, Toyota, 124, 63.1, 26.0, $19,175

19. (18) Dakoda Armstrong, Ford, 124, 64.7, 25.0, $19,125

20. (28) Jeremy Clements, Chevrolet, 124, 60.5, 24.0, $19,775

21. (20) J.J. Yeley, Dodge, 124, 64.9, 23.0, $19,000

22. (16) Brendan Gaughan, Chevrolet, 124, 75.9, 22.0, $18,945

23. (27) Jeff Green, Toyota, 124, 52.2, 21.0, $18,895

24. (22) Blake Koch, Toyota, 123, 52.4, 20.0, $18,820

25. (29) Jeffrey Earnhardt, Chevrolet, 121, 42.1, 19.0, $19,270

26. (25) Josh Wise, Chevrolet, 121, 48.0, 0.0, $18,695

27. (39) Joey Gase, Chevrolet, Engine, 105, 39.3, 17.0, $18,645

28. (30) Mike Harmon, Dodge, Vibration, 90, 36.4, 16.0, $18,570

29. (36) Ryan Ellis, Chevrolet, Rear Gear, 88, 43.4, 15.0, $18,520

30. (14) Trevor Bayne, Ford, Accident, 82, 73.7, 14.0, $18,770

31. (7) Dylan Kwasniewski, Chevrolet, Accident, 78, 68.5, 13.0, $18,415

32. (37) Harrison Rhodes, Dodge, Fuel Pump, 66, 39.3, 12.0, $18,355

33. (23) Jamie Dick, Chevrolet, Clutch, 60, 44.4, 11.0, $18,315

34. (31) Carl Long, Toyota, Electrical, 16, 41.9, 10.0, $12,295

35. (35) Derrike Cope, Chevrolet, Engine, 13, 35.8, 9.0, $18,266

36. (34) Tanner Berryhill, Dodge, Vibration, 10, 35.8, 8.0, $17,375

37. (33) Matthew Carter, Chevrolet, Brakes, 8, 36.3, 7.0, $11,355

38. (40) Tommy Joe Martins, Ford, Engine, 5, 34.5, 6.0, $11,316

39. (32) Kevin Lepage, Toyota, Vibration, 3, 33.0, 5.0, $11,190

40. (38) Tim Schendel, Chevrolet, Engine, 0, 31.3, 4.0, $17,160

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 139.557 mph

Time of Race: 1 hours, 47 minutes, 33 seconds

Margin of Victory: 0.468 seconds

Lead Changes: 14

NASCAR Driver Rating Formula

A maximum of 150 points can be attained in a race.

The formula combines the following categories: Wins, Finishes, Top-15 Finishes, Average Running Position While on Lead Lap, Average Speed Under Green, Fastest Lap, Led Most Laps, Lead-Lap Finish

Advertisement
Advertisement
Advertisement