Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

Western Conference

        W    L    Pct.    GB

Atlanta    7    3    .700    —

Connecticut    7    6    .538    1.5

Chicago    5    5    .500    2

Indiana    5    5    .500    2

Washington    5    6    .455    2.5

New York    3    8    .273    4.5

WESTERN CONFERENCE

    W    L    Pct    GB

Minnesota    9    3    .750    —

Phoenix    7    3    .700    1

San Antonio    5    6    .455    3.5

Tulsa    4    5    .444    3.5

Seattle    5    8    .385    4.5

Los Angeles    3    7    .300    5

Tuesday’s Games

Connecticut 89, Indiana 67

Minnesota 94, Los Angeles 77

Today’s Games

Washington at Atlanta, 11 a.m.

New York at Chicago, 11:30 a.m.

Minnesota at Phoenix, 9 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

        W    L    Pct.    GB

St. Paul     20    10    .667    –

Winnipeg     18    11    .621    1.5

Fargo-Moorhead    19    12    .613    1.5

Sioux Falls    11    19    .367    9

Central Division

        W    L    Pct.    GB

Gary SouthShore    18    13    .581    –

Kansas City    14    17    .452    4

Lincoln    13    19    .406    5.5

Sioux City    12    20    .375    6.5

South Division

        W    L    Pct.    GB

Wichita    22    11    .667    –

Laredo    17    14    .548    4

Grand Prairie    12    20    .375    9.5

Amarillo    11    19    .367    9.5

Monday

Grand Prairie 9, Gary Southshore 2

Wichita 7, Laredo 4

Lincoln at St. Paul, ppd

Tuesday

Fargo-Moorhead 6, Rockland 5 (11)

St. Paul 5, Lincoln 0

St. Paul 5, Lincoln 4

Gary SouthShore 3, Grand Prairie 1

New Jersey 4, Winnipeg 1

Sioux Falls 3, Amarillo 2

Sioux City 4, Kansas City 0

Wichita 5, Laredo 1

Today

Amarillo at Sioux Falls 12:05 pm

Gary at Grand Prairie 7:05 pm

Lincoln at St. Paul 7:05 pm

Rockland at Fargo-Moorhead 7:02 pm

Sioux City at Kansas City 11:05 am

Wichita at Laredo 7:30 pm

Winnipeg at New Jersey 7:05 pm

College

Schedule

College World Series

Tuesday

Mississippi 2, Texas Tech 1

TCU vs. Virginia, late

Today

Texas vs. UC Irvine, 7 p.m.

High school

Minnesota

Pairings

Class 3A state tournament

Tuesday

At Target Field, Minneapolis

Championship: Mounds View 9, Eden Prairie 0

Class 2A state tournament

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship: St. Cloud Cathedral 5, Fairmont 4

Class 1A state tournament

Monday

At Target Field, Minneapolis

Championship: New Life Academy 5, New York Mills 4

American Legion

North Dakota

Results Tuesday

Hatton 12, Hope-Finley 2

soccer

D

International

2014 FIFA World Cup

Groups

Group A: Brazil, Croatia, Mexico, Cameroon

Group B: Spain, Netherlands, Chile, Austrailia.

Group C: Colombia, Greece, Cote d’Ivoire, Japan.

Group D: Uruguay, Costa Rica, England, Italy.

Group E: Switzerland, Ecuador, France, Hondura.

Group F: Argentina, Bosnia and Herzegovina, Iran, Nigeria.

Group G: Germany, Portugal, Ghana, United States.

Group H: Belgium, Algeria, Russia, Korea Republic.

Schedule

All matches in Brazil

(All times CST)

Monday

Germany 4, Portugal 0

Iran 0, Nigeria 0

United States 2, Ghana 1

Tuesday

Belgium 2, Algeria 1

Brazil 0, Mexico 0

Russia 1, Korea Republic 1

Today

Australia vs. Netherlands, 11 a.m.

Spain vs. Chile, 2 p.m.

Cameroon vs. Croatia, 5 p.m.

Thursday

Colombia vs. Cote D’Ivoire, 11 a.m.

Uruguay vs. England, 2 p.m.

Japan vs. Greece, 5 p.m.

Friday

Italy vs. Costa Rica, 11 a.m.

Switzerland vs. France, 2 p.m.

Honduras vs. Ecuador, 5 p.m.

Saturday

Argentina vs. Iran, 11 a.m.

Germany vs. Ghana, 2 p.m.

Nigeria vs. Bosnia and Herzegovina, 5 p.m.

Sunday

Belgium vs. Russia, 11 a.m.

Korea Republic vs. Algeria, 2 p.m.

United States vs. Portugal, 5 p.m.

Monday, June 23

Netherlands vs. Chile, 11 a.m.

Australia vs. Spain, 11 a.m.

Cameroon vs. Brazil, 3 p.m.

Croatia vs. Mexico, 3 p.m.

Tuesday, June 24

Italy vs. Uruguay, 11 a.m.

Costa Rica vs. England, 11 a.m.

Japan vs. Colombia, 3 p.m.

Greece vs. Cote D’Ivoire, 3 p.m.

Wednesday, June 25

Nigeria vs. Argentina, 11 a.m.

Bosnia and Herzegovina vs. Iran, 11 a.m.

Honduras vs. Switzerland, 3 p.m.

Ecuador vs. Frances, 3 p.m.

Thursday, June 26

Portugal vs. Ghana, 11 a.m.

United States vs. Germany, 11 a.m.

Korea Republic vs. Belgium, 3 p.m.

Algeria vs. Russia, 3 p.m.

Saturday, June 28

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Sunday, June 29

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Monday, June 30

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Tuesday, July 1

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Friday, July 4

Quarterfinal match, 11 a.m.

Quarterfinal match, 3 p.m.

Saturday, July 5

Quarterfinal match, 11 a.m.

Quarterfinal match, 3 p.m.

Tuesday, July 8

Semifinal match, 3 p.m.

Wednesday, July 9

Semifinal match, 3 p.m.

Saturday, July 12

Third-place match, 3 p.m.

Sunday, July 13

Championship match, 2 p.m.

Advertisement