Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

Western Conference

W L Pct. GB

Atlanta 8 3 .727 —

Chicago 6 5 .545 2

Connecticut 7 6 .538 2

Indiana 5 5 .500 2.5

Washington 5 7 .455 3.5

New York 3 9 .250 5.5

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Phoenix 8 3 .727 —

Minnesota 9 4 .692 —

San Antonio 5 6 .455 3.5

Tulsa 4 5 .444 3.5

Seattle 5 8 .385 4.5

Los Angeles 3 7 .300 5

Tuesday’s Games

Connecticut 89, Indiana 67

Minnesota 94, Los Angeles 77

Wednesday’s Games

Atlanta 83, Washington 73

Chicago 105, New York 100

Phoenix 92, Minnesota 79

Thursday’s Games

San Antonio at Seattle, late

Tulsa at Los Angeles, late

Today’s Games

New York at Atlanta, 6:30 p.m.

Washington at Minnesota, 7 p.m.

Indiana at Chicago, 7:30 p.m.

Tulsa at Phoenix, 9 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

St. Paul 20 11 .645 –

Winnipeg 19 12 .613 1

Fargo-Moorhead 20 13 .606 1

Sioux Falls 12 20 .375 8.5

Central Division

W L Pct. GB

Gary SouthShore 19 13 .594 –

Kansas City 16 17 .485 3.5

Lincoln 14 19 .424 5.5

Sioux City 12 22 .353 8

South Division

W L Pct. GB

Wichita 23 11 .676 –

Laredo 17 15 .531 5

Amarillo 12 20 .375 10

Grand Prairie 12 21 .364 10.5

Wednesday

Amarillo 2, Sioux Falls 1

Gary 7, Grand Prairie 3

Kansas City 8, Sioux City 5

New Jersey 3, Winnipeg 2

Lincoln 6, St. Paul 5

Rockland 9, Fargo-Moorhead 3

Wichita 13, Laredo 7

Thursday

Winnipeg 2, New Jersey 1

Fargo-Moorhead 1, Rockland 0

Lincoln at St. Paul ppd

Amarillo 3 Sioux Falls 4, Amarillo 3

Kansas City 7, Sioux City 6

Today

Amarillo at Grand Prairie 7:05 pm

Fargo-Moorhead at Wichita 7:05 pm

Laredo at Kansas City 7:05 pm

Lincoln at Gary SouthShore 7:10 pm

Rockland at St. Paul 7:05 pm

Sioux Falls at Sioux City 7:05 pm

Winnipeg at Quebec 7:05 pm

Saturday

Amarillo at Grand Prairie 7:05 pm

Fargo-Moorhead at Wichita 7:05 pm

Laredo at Kansas City 7:05 pm

Lincoln at Gary SouthShore 6:10 pm

Rockland at St. Paul 7:05 pm

Sioux Falls at Sioux City 7:05 pm

Winnipeg at Quebec 6:05 pm

College

Schedule

College World Series

Tuesday

Mississippi 2, Texas Tech 1

Virginia 3, TCU 2

Wednesday

Texas 1, UC Irvine 0

Thursday

Mississippi 6, TCU 4

Today

Vanderbilt vs. Texas, 2 p.m.

Saturday

Vanderbilt vs. Texas, 2 p.m. (if necessary)

soccer

D

International

Schedule

World Cup

Groups

Group A: Brazil, Croatia, Mexico, Cameroon

Group B: Spain, Netherlands, Chile, Austrailia.

Group C: Colombia, Greece, Cote d’Ivoire, Japan.

Group D: Uruguay, Costa Rica, England, Italy.

Group E: Switzerland, Ecuador, France, Hondura.

Group F: Argentina, Bosnia and Herzegovina, Iran, Nigeria.

Group G: Germany, Portugal, Ghana, United States.

Group H: Belgium, Algeria, Russia, Korea Republic.

All matches in Brazil

(All times CST)

Monday

Germany 4, Portugal 0

Iran 0, Nigeria 0

United States 2, Ghana 1

Tuesday

Belgium 2, Algeria 1

Brazil 0, Mexico 0

Russia 1, Korea Republic 1

Wednesday

Netherlands 3, Australia 2

Chile 2, Spain 0

Croatia 4, Cameroon 0

Thursday

Colombia 2, Ivory Coast 1

Uruguay 2, England 1

Japan 0, Greece 0

Today

Italy vs. Costa Rica, 11 a.m.

Switzerland vs. France, 2 p.m.

Honduras vs. Ecuador, 5 p.m.

Saturday

Argentina vs. Iran, 11 a.m.

Germany vs. Ghana, 2 p.m.

Nigeria vs. Bosnia and Herzegovina, 5 p.m.

Sunday

Belgium vs. Russia, 11 a.m.

Korea Republic vs. Algeria, 2 p.m.

United States vs. Portugal, 5 p.m.

Monday, June 23

Netherlands vs. Chile, 11 a.m.

Australia vs. Spain, 11 a.m.

Cameroon vs. Brazil, 3 p.m.

Croatia vs. Mexico, 3 p.m.

Tuesday, June 24

Italy vs. Uruguay, 11 a.m.

Costa Rica vs. England, 11 a.m.

Japan vs. Colombia, 3 p.m.

Greece vs. Cote D’Ivoire, 3 p.m.

Wednesday, June 25

Nigeria vs. Argentina, 11 a.m.

Bosnia and Herzegovina vs. Iran, 11 a.m.

Honduras vs. Switzerland, 3 p.m.

Ecuador vs. Frances, 3 p.m.

Thursday, June 26

Portugal vs. Ghana, 11 a.m.

United States vs. Germany, 11 a.m.

Korea Republic vs. Belgium, 3 p.m.

Algeria vs. Russia, 3 p.m.

Saturday, June 28

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Sunday, June 29

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Monday, June 30

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m.

Tuesday, July 1

Round of 16 match, 11 a.m.

Round of 16 match, 3 p.m

Golf

D

Professional

Results Thursday

PGA

Travelers Championship

At Cromwell, CT

First Round

Brendan Steele 30-32-62 (-8)

Bud Cauley 32-31-63 (-7)

Ryan Moore 32-31-63 (-7)

Eric Axley 33-31-64 (-6)

Chad Campbell 31-33-64 (-6)

Joe Durant 33-31-64 (-6)

Scott Langley 33-31-64 (-6)

Jeff Maggert 32-32-64 (-6)

K.J. Choi 33-32-65 (-5)

Ken Duke 33-32-65 (-5)

Brad Fritsch 32-33-65 (-5)

Sergio Garcia 35-30-65 (-5)

Brooks Koepka 34-31-65 (-5)

Doug LaBelle II 33-32-65 (-5)

Brandt Snedeker 34-31-65 (-5)

LPGA

U.S. Women’s Open

At Pinehurst, NC

First Round

(Round interrupted, continuing)

30 players did not finish the round

Leaderboard

Score Thru

Stacy Lewis -3 F

Michelle Wie -2 F

Katherine Kirk -1 F

Minjee Lee -1 F

So Yeon Ryu -1 F

Paula Creamer E F

Mina Harigae E 16

Candie Kung E 17

Stephanie Meadow E 16

Karrie Webb E F

Area

Results Thursday

Red River Valley Senior Tour

At Hawley, Minn.

Flight 1: 1, Dennis Schmidtke, Dilworth, 67. 2, Tom Fetch, Fargo, 69. 3 (tie), Jim Dew, Pelican Rapids, Minn.; Denis Olson, Fargo, 70.

Flight 2: 1, Leighton Grani, Hawley, Minn., 65. 2, Steve Palmer Sr., Moorhead, 68. 3, Bob Conyers, Fargo, 69.

Flight 3: 1, Bill Urie, Lake Park, Minn., 67. 2, Randy Bertsch, Moorhead, 70. 3, Harlan Isensee, Moorhead, 71.

Flight 4: 1, Warren Lundberg, Fargo, 64. 2, Chuck Holverson, Audubon, Minn., 66. 3, Glenn Cook, Roseville, Minn., 67.

Flight 5: 1, Wes Dunford, Fargo, 62. 2, Jeff Wettstein, Moorhead, 64. 3 (tie), Larry Discher, Absaraka, N.D.; Robert Silseth, Dent, Minn., 66.

Flight 6: 1, Dwain Meyer, Fargo, 66. 2, Rich Ferguson, Fargo, 68. 3, Donald Gronland, Fargo, 70.

Flight 7: 1, Norman Bertsch, Fargo, 67. 2 (tie), Clifford Hagen, Fargo; Ray Masters, Perham, Minn., 68.

Flight 8: 1, Jim Homewood, Fargo, 65. 2 (tie), Pat McMullen, Fargo; Tom Heng, Vergas, Minn., 67.

Flight 9: 1, Lloyd Smith, Cambridge, Minn., 64. 2, Wayne Hole, Fargo, 65. 3, Patrick Maloney, Moorhead, 66.

Flight 10: 1, Henry Pietrzak, Moorhead, 69. 2, Jim Reynolds, Fargo, 70. 3, Brian Langager, Vergas, Minn., 71.

Flight 11: Earl Johnson, Moorhead, 72. 2, Maurice Lykke, Fargo, 74. 3 (tie), Dick Larson, Fargo; Wayne Oberlander, Casselton, N.D., 76.

Advertisement
randomness