Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard

Email

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 15 5 .750 —

Advertisement

Indiana 10 12 .455 6.0

Connecticut 10 13 .435 6.5

Washington 9 12 .429 6.5

Chicago 8 13 .381 7.5

New York 7 13 .350 8.0

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Phoenix 16 3 .842 —

Minnesota 16 6 .727 1.5

San Antonio 11 11 .500 6.5

Los Angeles 10 11 .476 7.0

Seattle 9 15 .375 9.5

Tulsa 7 14 .333 10.0

Tuesday’s Games

Connecticut 86, Seattle 63

Los Angeles 86, Indiana 78

Washington at Phoenix, late

Today’s game

Atlanta at New York, 10 a.m.

Tulsa at Minnesota, 12 p.m.

Thursday’s Games

San Antonio at Tulsa, 11:30 a.m.

Chicago at Indiana, 6 p.m.

Connecticut at Phoenix, 9 p.m.

Washington at Los Angeles, 9:30 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 37 20 .649 –

St. Paul 30 26 .536 6.5

Fargo-Moorhead 27 31 .466 10.5

Sioux Falls 21 36 .368 16

Central Division

W L Pct. GB

Gary 334 23 .596 –

Lincoln 27 28 .491 6

Kansas City 28 30 .483 6.5

Sioux City 25 33 .431 9.5

South Division

W L Pct. GB

Wichita 40 17 .702 –

Laredo 30 24 .556 8.5

Grand Prairie 23 33 .411 16.5

Amarillo 18 37 .327 21

Monday

Gary SouthShore 5, Fargo-Moorhead 4

Sioux City 13, Kansas City 6

Quebec at Amarillo, ppd

Tuesday

Quebec 14, Amarillo 7

Gary SouthShore 7, Fargo-Moorhead 6

Kansas City 4, Sioux City 0

Laredo 13, Sioux Falls 5

Lincoln at Trois-Rivieres late

St. Paul at Winnipeg late

Wichita 4, Grand Prairie 3

Today

Fargo at Gary SouthShore 12:10 pm

Kansas City at Sioux City 7:05 pm

Laredo at Sioux Falls 7:05 pm

Lincoln at Trois-Rivieres 7:05 pm

Quebec at Amarillo 7:05 pm

St. Paul at Winnipeg 7:00 pm

Wichita at Grand Prairie 7:05 pm

Thursday

Laredo at Sioux Falls 7:05 pm

Lincoln at Trois-Rivieres 7:05 pm

St. Paul at Winnipeg 12:00 pm

Wichita at Grand Prairie 7:05 pm

Friday

Amarillo at Gary SouthShore 7:10 pm

Laredo at St. Paul 7:05 pm

Lincoln at Rockland 7:00 pm

Quebec at Grand Prairie 7:05 pm

Sioux City at Wichita 7:05 pm

Sioux Falls at Fargo 7:02 pm

Winnipeg at Kansas City 7:05 pm

American Legion

Minnesota

Pairings

North Subdistrict 9 Tournament

At Roseau

Friday

1) Roseau or Kennedy vs. No. 2 Ada, 10 a.m.

2) Bagley or Win-E-Mac vs. No. 1 Crookston, 12:30 p.m.

3) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 3 p.m.

4) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.

Saturday

5) No. 3 Twin Valley-Ulen-Hitterdal vs. No. 2 Warraod, 10 a.m.

6) Stephen-Argyle or Badger-Greenbush-Middle River vs. No. 1 Red Lake County, 12:30 p.m.

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 3 p.m.

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 5:30 p.m.

Sunday

9) Game 3 winner vs. Game 8 loser, 10 a.m.

10) Game 7 winner vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

11) Third place: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 3 p.m.

12) Championship: Game 4 winner vs. Game 8 winner, 5:30 p.m.

North Dakota

Late results Monday

Hatton 11, Hope-Finley 2

Gardner 18, Hope-Finley 0

Advertisement
Advertisement
Advertisement