Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Fargo, 58102

Fargo ND 101 5th Street North 58102

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 15 6 .714 —

Advertisement
Advertisement

Indiana 11 12 .478 5.0

Washington 10 13 .435 6.0

Connecticut 10 14 .417 6.5

New York 8 13 .381 7.0

Chicago 8 14 .364 7.5

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Phoenix 18 3 .857 —

Minnesota 17 6 .739 2.0

San Antonio 11 12 .478 8.0

Los Angeles 10 12 .455 8.5

Seattle 9 15 .375 10.5

Tulsa 8 15 .348 11.0

Saturday’s Games

East 125, West 124 (OT)

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 38 23 .623 –

St. Paul 34 26 .567 3.5

Fargo-Moorhead 30 31 .492 8

Sioux Falls 21 40 .344 17

Central Division

W L Pct. GB

Gary 36 24 .600 –

Kansas City 30 31 .492 6.5

Lincoln 29 30 .492 6.5

Sioux City 25 36 .410 11.5

South Division

W L Pct. GB

Wichita 42 18 .700 –

Laredo 32 26 .552 9

Grand Prairie 24 35 .407 17.5

Amarillo 19 40 .322 22.5

Friday

Fargo-Moorhead 12, Sioux Falls 3

Rockland 7, Lincoln 4

Quebec 5, Grand Prairie 3

Wichita 4, Sioux City 3

St. Paul 6, Laredo 3

Kansas City 5, Winnipeg 4

Gary 7, Amarillo 4

Saturday

Fargo-Moorhead 4, Sioux Falls 2

Gary 9, Amarillo 2

Rockland 7, Lincoln 0

St. Paul 12, Laredo 4

Winnipeg 10, Kansas City 4

Wichita 4, Sioux City 3

Quebec 5, Grand Prairie 3

Today

Amarillo at Gary SouthShore 2:10 pm

Laredo at St. Paul 1:05 pm

Lincoln at Rockland 2:00 pm

Quebec at Grand Prairie 2:05 pm

Sioux City at Wichita 2:05 pm

Sioux Falls at Fargo 1:00 pm

Winnipeg at Kansas City 1:00 pm

Monday, July 21

Fargo-Moorhead at Winnipeg 7:05 pm

Gary at Sioux City 7:05 pm

Grand Prairie at Kansas City 7:05 pm

Laredo at Wichita 7:05 pm

Sioux Falls at St. Paul 7:05 pm

Tuesday, July 22

Amarillo at Lincoln 7:05 pm

Fargo-Moorhead at Winnipeg 7:05 pm

Gary at Sioux City 7:05 pm

Grand Prairie at Kansas City 7:05 pm

Laredo at Wichita 7:05 pm

Sioux Falls at St. Paul 7:05 pm

Wednesday, July 23

Amarillo at Lincoln 7:05 pm

Fargo-Moorhead at Winnipeg 7:05 pm

Gary at Sioux City 7:05 pm

Grand Prairie at Kansas City 7:05 pm

Laredo at Wichita 7:05 pm

Sioux Falls at St. Paul 1:05 pm

American Legion

Minnesota

Pairings

Division II, District 9 North Sub-district tournament

At Roseau

Friday

1) Ada 11, Lancaster 0

2) Crookston 7, Win-E-Mac 3

3) Lancaster 11, Win-E-Mac 10

4) Crookston 8, Ada 7

Saturday

5) No. 3 Twin Valley-Ulen-Hitterdal vs. No. 2 Warroad

6) Stephen-Argyle vs. No. 1 Red Lake County

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner

Today

9) Lancaster vs. Game 8 loser, 10 a.m.

10) Game 7 winner vs. Ada, 12:30 p.m.

11) Third place: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 3 p.m.

12) Championship: Crookston vs. Game 8 winner, 5:30 p.m.

Division II, District 9 South Sub-district Tournament

At Breckenridge

Thursday

1) Frazee 10, Hawley 6

2) Dilworth-Glyndon-Felton 3, Lake Park-Audubon 1

3) Parkers Prairie 6, New York Mills 2

4) Breckenridge 9, Barnesville 4

Friday

5) Hawley 3, Lake Park-Audubon 1

6) Barnesville 4, New York Mills 2

7) Dilworth-Glyndon-Felton 5, Frazee 3

8) Parkers Prairie 8, Breckenridge 3

Saturday

9) Hawley 14, Breckenridge 1

10) Frazee 7, Barnesville 6

11) Dilworth-Glyndon-Felton 15, Parkers Prairie 0

12) Hawley 18, Frazee 8

Today

13) Parkers Prairie vs. Hawley, 10:30 a.m.

14) Dilworth-Glyndon-Felton vs. Game 13 winner, 1 p.m.

Babe Ruth

North Dakota

Pairings

14-year-old state tournament

At Jack Williams Stadium, Fargo

Friday

Wahpeton 6, Devils Lake 0

Minot 10, Jamestown 0 (5)

Dickinson 13, Wahpeton 8

Minot 7, Mandan 0

Bismarck 8, Fargo 4 (9)

Grand Forks 11, Williston 6

Saturday

Fargo 11, Dickinson 1 (5 innings)

Minot 9, Williston 5 (8 innings)

Fargo 11, Minot 5

Today

Bismarck vs. Fargo, 11 a.m.

Grand Forks vs. Bismarck/Fargo winner, 1:30 p.m.

Monday

Second championship game (if necessary), 11 a.m.

golf

D

Professional

Results Saturday

LPGA

Marathon Classic

At Sylvania, Ohio

Third Round

Laura Diaz 62-69-71-202 (-11)

Lee-Anne Pace 66-68-68-202 (-11)

Jaye Marie Green 72-68-63-203 (-10)

So Yeon Ryu 68-67-68-203 (-10)

Lydia Ko 67-67-70-204 (-9)

Austin Ernst 66-73-66-205 (-8)

Cristie Kerr 70-67-68-205 (-8)

Katherine Kirk 69-68-68-205 (-8)

Brittany Lang 70-66-69-205 (-8)

Mo Martin 67-71-67-205 (-8)

Brooke Pancake 69-69-67-205 (-8)

Caroline Hedwall 69-68-69-206 (-7)

Candie Kung 70-67-69-206 (-7)

Mirim Lee 71-67-68-206 (-7)

Kayla Mortellaro 69-67-70-206 (-7)

Kris Tamulis 73-69-64-206 (-7)

Kelly Tan 68-70-68-206 (-7)

Lindsey Wright 67-70-69-206 (-7)

Marina Alex 69-69-69-207 (-6)

Lee-Bentham 68-67-72-207 (-6)

Brittany Lincicome 69-69-69-207 (-6)

Ai Miyazato 68-72-67-207 (-6)

Katie Burnett 67-73-68-208 (-5)

Na Yeon Choi 69-71-68-208 (-5)

Victoria Elizabeth 71-69-68-208 (-5)

Julieta Granada 68-72-68-208 (-5)

Pat Hurst 71-70-67-208 (-5)

Kim Kaufman 70-71-67-208 (-5)

Cindy Lacrosse 69-71-68-208 (-5)

Meena Lee 72-70-66-208 (-5)

Stacy Lewis 70-70-68-208 (-5)

Belen Mozo 71-68-69-208 (-5)

Beatriz Recari 70-68-70-208 (-5)

Maria Jose Uribe 67-70-71-208 (-5)

Line Vedel 71-68-69-208 (-5)

Moira Dunn 70-69-70-209 (-4)

Christina Kim 69-70-70-209 (-4)

Pernilla Lindberg 71-68-70-209 (-4)

Kristy McPherson 71-68-70-209 (-4)

Jenny Shin 72-70-67-209 (-4)

Marissa Steen 67-73-69-209 (-4)

Lexi Thompson 71-72-66-209 (-4)

Dori Carter 70-70-70-210 (-3)

Chella Choi 71-72-67-210 (-3)

Maria Hernandez 71-70-69-210 (-3)

Mi Jung Hur 73-69-68-210 (-3)

Jeong Jang 71-69-70-210 (-3)

Eun Hee Ji 72-69-69-210 (-3)

Tiffany Joh 71-72-67-210 (-3)

Danielle Kang 69-71-70-210 (-3)

Maude-Aimee Leblanc 69-72-69-210 (-3)

Amelia Lewis 69-74-67-210 (-3)

Haru Nomura 69-70-71-210 (-3)

Jennifer Rosales 70-69-71-210 (-3)

Moriya Jutanugarn 72-69-70-211 (-2)

Heather Young 71-69-71-211 (-2)

Mina Harigae 70-69-73-212 (-1)

Katy Harris 74-69-69-212 (-1)

Jennifer Johnson 73-69-70-212 (-1)

Ji Young Oh 72-71-69-212 (-1)

Sarah-Jane Smith 70-71-71-212 (-1)

Paula Creamer 72-71-70-213 (E)

Brianna Do 73-69-71-213 (E)

Karine Icher 73-67-73-213 (E)

Sydnee Michaels 70-72-71-213 (E)

Morgan Pressel 72-70-71-213 (E)

Julia Boland 74-69-71-214 (+1)

Paula Reto 72-70-72-214 (+1)

Ayako Uehara 71-69-74-214 (+1)

Jodi Ewart Shadoff 71-71-73-215 (+2)

Lisa McCloskey 75-68-72-215 (+2)

Paola Moreno 68-74-73-215 (+2)

Jenny Suh 73-69-73-215 (+2)

Jimin Kang 70-73-73-216 (+3)

Chie Arimura 71-70-76-217 (+4)

Mindy Kim 72-70-75-217 (+4)

Ashleigh Simon 70-73-75-218 (+5)

Area

Tee times

Here are the tee times for the FM Junior All-City golf tournament that begins Monday at the Fargo Country Club:

9 a.m.–Pat Traynor, Joe Cahill, Lucas Johnson, Cole Johnson.

9:08 a.m.–Jodah Daniels, Gage Stromme, Brandon Olson, Nathan Kapaum.

9:16 a.m.–Jacob Holtgrewe, Parker Dronen, Jake Beedy, Alex Schwab.

9:24 a.m.–Luke Olson, Nick Carlson, Jack Olson (85), Mason Opheim.

9:32 a.m.–Derick Morris, Hunter Moen, Reyan Steen, Talon Johnson.

9:40 a.m.–Zach Johnson, Ryan Livingood, Matt Herbranson, Matt Kulla.

9:48 a.m.–Brendon Klug, Tanner Wilson, Caleb Bosgien, Jack Olson (79).

9:56 a.m.–Ethan Olson, Jackson Worner, Alex Skaperud, Kyle Altendorf.

10:04 a.m.–Ethan Frisch, Mathew Albright, Bruce Bye, Zach Teske.

10:12 a.m.–Michael Kelly, Ty Satter, Parker Bartels, Braden Dosch.

10:20 a.m.–Abby Sklebar, Mandy Boyle, Emily Grothmann.

10:28 a.m.–Claire Farwell, Marcella Hanson, Anna Davison.

10:36 a.m.–Mark Olson, Tyler Balluff, Mason Mackowick.

10:44 a.m.–Carson Harrington, Jake Loberg, Carson Bultema.

10:52 a.m.–Charlie Garrity, Emerson Frank, Jordan Miesen.

Advertisement
Advertisement
Advertisement