Sections

Weather Forecast

Close

I-94 closed between Fargo, Valley City; I-29 closed between Fargo, Canadian border

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 15 7 .682 —

Indiana 11 13 .458 5.0

Washington 11 13 .458 5.0

Connecticut 10 15 .400 6.5

Chicago 9 14 .391 6.5

New York 8 13 .381 6.5

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Phoenix 19 3 .864 —

Minnesota 18 6 .750 2.0

San Antonio 12 12 .500 8.0

Los Angeles 10 12 .455 9.0

Seattle 9 16 .360 11.5

Tulsa 8 16 .333 12.0

Tuesday’s Games

San Antonio 95, Tulsa 93

Chicago 60, Indiana 57

Minnesota 112, Atlanta 108 (2 OT)

Phoenix 89, Seattle 71

Wednesday’s Games

Washington 89, Connecticut 75

New York at Los Angeles, late

Today’s Games

New York at Seattle, 9 p.m.

Phoenix at Los Angeles, 9:30 p.m.

Friday’s Games

Tulsa at Washington, 6 p.m.

Chicago at Atlanta, 6:30 p.m.

San Antonio at Minnesota, 7 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 41 24 .631 –

St. Paul 38 26 .594 2.5

Fargo-Moorhead 31 34 .477 10

Sioux Falls 22 43 .338 19

Central Division

W L Pct. GB

Gary 38 26 .594 –

Lincoln 32 30 .516 5

Kansas City 31 34 .477 7.5

Sioux City 26 39 .400 12.5

South Division

W L Pct. GB

Wichita 44 20 .688 –

Laredo 34 28 .548 9

Grand Prairie 27 36 .429 16.5

Amarillo 20 42 .323 23

Tuesday

Winnipeg 7, Fargo-Moorhead 2

Winnipeg 4, Fargo-Moorhead 3

Lincoln 5, Amarillo 2

Gary 5, Sioux City 2

Kansas City 7, Grand Prairie 6 (10 inn.)

Laredo 9, Wichita 7

St. Paul 5, Sioux Falls 4 (13 inn.)

Wednesday

Fargo-Moorhead 11, Winnipeg 2

St. Paul 4, Sioux Falls 3

Lincoln 6, Amarillo 4

Laredo 3, Wichita 1

Sioux City 5, Gary 4

Grand Prairie 7, Kansas City 3

Today

Amarillo at Lincoln 7:05 pm

Gary at Sioux City 7:05 pm

Laredo at Wichita 7:05 pm

Sioux Falls at St. Paul 7:05 pm

Friday

Grand Prairie at Laredo 7:30 pm

Kansas City at Lincoln 7:05 pm

Sioux City at Sioux Falls 7:05 pm

St. Paul at Fargo-Moorhead 7:02 pm

Wichita at Amarillo 7:05 pm

Winnipeg at Gary SouthShore 7:10 pm

Saturday

Grand Prairie at Laredo 7:30 pm

Kansas City at Lincoln 7:05 pm

Sioux City at Sioux Falls 7:05 pm

St. Paul at Fargo-Moorhead 6:00 pm

Wichita at Amarillo 7:05 pm

Winnipeg at Gary SouthShore 6:10 pm

American Legion

Minnesota

Pairings

Division I Substate 14 Tournament

At Perham

Today

1) No. 5 Thief River Falls vs. No. 4 Alexandria, 10 a.m.

2) No. 8 Detroit Lakes vs. No. 1 Moorhead, 1 p.m.

3) No. 7 Fergus Falls vs. No. 2 East Grand Forks, 4 p.m.

4) No. 6 Bemidji vs. No. 3 Perham, 7 p.m.

Friday

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1 p.m.

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Saturday

9) Game 8 loser vs. Game 5 winner, 10 a.m.

10) Game 7 loser vs. Game 6 winner, 1 p.m.

11) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 4 p.m.

12) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

Sunday

13) Game 11 winner vs. Game 12 loser, 1 p.m.

14) Game 13 winner vs. Game 12 winner, 4 p.m. (Second championship, if necessary, Monday, 6 p.m.)

Division II District 9 Tournament

At Pelican Rapids

Wednesday

1) Red Lake County 3, Frazee 2

2) Hawley 6, Stephen-Argyle 1

3) Parkers Prairie 5, Crookston 1

4) Dilworth-Glyndon-Felton 13, Warroad 7

Today

5) Frazee vs. Stephen-Argyle, 11:30 a.m.

6) Crookston vs. Warroad, 2 p.m.

7) Red Lake County vs. Hawley, 4:30 p.m.

8) Parkers Prairie vs. Dilworth-Glyndon-Felton, 7 p.m.

Friday

9) Game 8 loser vs. Game 5 winner, 11:30 a.m.

10) Game 7 loser vs. Game 6 winner, 2 p.m.

11) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 4:30 p.m.

12) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

Saturday

13) Game 12 loser vs. Game 11 winner, 1 p.m.

14) Game 13 winner vs. Game 11 winner, 3:30 p.m. (Second championship game, if necessary, Sunday at 1 p.m.)

North Dakota

Class A East Region Tournament

At Grafton

Today

1) Harvey vs. Valley City, 11 a.m.

2) Grafton vs. Casselton, 1:30 p.m.

3) Wahpeton vs. Game 1 winner, 4 p.m.

4) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 6:30 p.m.

Friday

5) Game 2 winner vs. Game 3 winner, 11 a.m.

6) Game 4 winner vs. Game 3 loser, 1:30 p.m.

7) Game 5 loser vs. Game 6 winner, 4 p.m.

Saturday

Championship: Game 5 winner vs. Game 7 winner, 11 a.m. (Second game, if necessary, 1:30 p.m.)

Class B Southeast Region Tournament

At Oakes

Tuesday

1) LaMoure 4, Galchutt 1

2) Hankinson-Fairmount 8, Kindred 6

3) Enderlin 6, Lidgerwood 0

4) Oakes 4, Kidder County 3

Wednesday

5) Kindred 5, Galchutt 2

6) Kidder County 6, Lidgerwood 2

7) LaMoure 1, Hankinson-Fairmount 0

8) Enderlin vs. Oakes

Today

9) Kidder County vs. Hankinson-Fairmount, 2:30 p.m.

10) Game 8 loser vs. Kindred, 5 p.m.

11) LaMoure vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

Friday

12) Game 11 loser vs. Game 9 winner, 5 p.m.

13) Game 10 winner vs. Game 11 winner, 7:30 p.m.

Saturday

14) Game 12 winner vs. Game 13 winner, 5 p.m. (Second championship game, if necessary, at 7:30 p.m.

Class B Central Region Tournament

At Carrington

Wednesday

1) Gardner 11, Hope-Finley 1

2) Hatton 8, Mayville-Portland 5

3) Nelson County 5, Harwood 2

4) No. 6 New Rockford vs. No. 3 Carrington

Today

5) No. 8 Hope-Finley vs. No. 4 Mayville-Portland, 10 a.m.

6) No. 7 Harwood vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

7) No. 1 Gardner vs. No. 5 Hatton, 3 p.m.

8) No. 2 Nelson County vs. Game 4 winner, 5:30 p.m.

Friday

9) Game 8 loser vs. Game 5 winner, 10 a.m.

10) Game 7 loser vs. Game 6 winner, 12:30 p.m.

11) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

12) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 5 p.m.

Saturday

13) Game 11 loser vs. Game 12 winner, 10 a.m.

14) Game 11 winner vs. Game 13 winner, 12:30 p.m. (Second championship to follow if necessary)

Wednesday’s summaries

Class B Central Region Tournament

At Carrington

Gardner 11, Hope-Finley 1

HF 100 000 – 1 5 1

G 121 142 –11 9 1

Johnson, Thorson (5), Flaten (6) and Jacobson. Heyden and Springer. W–Heyden. L–Johnson.

Highlights: HF, Johnson 2-for-3. G, Springer 3-for-4, HR, 3 RBIs, 3 runs; Backer 2-for-3, 2 runs, 3 RBIs.

Hatton 8, May-Port 5

H 420 011 0–8 8 1

MP 230 000 0–5 6 5

Pederson and Huus. A. Chandler, I. Chandler (1) and Nygaard. W–Pederson. L–A. Chandler.

Highlights: H, Workin 2-for-3, 2 RBIs. MP, Evans 2-for-3, 3 RBIs.

Advertisement
randomness