Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Scoreboard

Email News Alerts

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

Eastern Conference

W L Pct GB

Atlanta 17 9 .654 —

Advertisement
Advertisement

Indiana 13 14 .481 4.5

Washington 13 14 .481 4.5

New York 11 15 .423 6

Chicago 11 16 .407 6.5

Connecticut 11 17 .370 7.5

Western Conference

W L Pct GB

Phoenix 22 4 .846 —

Minnesota 21 6 .778 1.5

San Antonio 13 15 .481 9.5

Los Angeles 12 15 .444 10.5

Tulsa 10 18 .357 13

Seattle 9 20 .310 14.5

Thursday’s Games

Atlanta 85, Tulsa 75

Minnesota 75, Phoenix 67

Chicago 87, New York 74

Indiana 76, Seattle 67

Friday’s Games

Connecticut 89, San Antonio 79

Today’s Games

Minnesota at Tulsa, 7 p.m.

Indiana at Phoenix, 9 p.m.

Sunday’s Games

New York at Atlanta, 2 p.m.

Connecticut at Los Angeles, 2:30 p.m.

Washington at Chicago, 5 p.m.

San Antonio at Seattle, 8 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 44 27 .620 –

St. Paul 40 30 .571 3.5

Fargo-Moorhead 34 37 .479 10

Sioux Falls 26 46 .361 18.5

Central Division

W L Pct. GB

Gary 41 30 .577 –

Lincoln 35 34 .507 5

Kansas City 34 37 .479 7

Sioux City 30 42 .417 11.5

South Division

W L Pct. GB

Wichita 48 22 .686 –

Laredo 38 30 .559 9

Grand Prairie 31 38 .449 16.5

Amarillo 21 47 .309 26

Wednesday

Amarillo at Laredo, late

Fargo 6, Sioux City 4

Grand Prairie 5, Lincoln 1

Gary 6, Kansas City 3

Sioux Falls 12, Winnipeg 4

Thursday

Amarillo at Laredo late

Sioux City 15, Fargo 3

Grand Prairie 6, Lincoln 3

Kansas City 8, Gary SouthShore 3

Wichita 9, St. Paul 3

Winnipeg 10, Sioux Falls 7

Friday

Amarillo at Laredo late

Sioux City 2, Fargo-Moorhead 1

Lincoln 6, Grand Prairie 0

Gary 8, Kansas City 5

Wichita 12, St. Paul 5

Sioux Falls 4, Winnipeg 3

Today

Amarillo at Laredo 7:30 pm

Fargo at Sioux City 7:05 pm

Grand Prairie at Lincoln 7:05 pm

Kansas City at Gary 6:10 pm

Wichita at St. Paul 7:05 pm

Winnipeg at Sioux Falls 6:05 pm

Sunday

Laredo at Grand Prairie 6:05 pm

Lincoln at Gary 5:10 pm

Sioux Falls at Amarillo 6:05 pm

St. Paul at Kansas City 5:05 pm

Wichita at Fargo 6:00 pm

Winnipeg at Sioux City 6:05 pm

Monday

Laredo at Grand Prairie 7:05 pm

Lincoln at Gary 7:10 pm

Sioux Falls at Amarillo 7:05 pm

St. Paul at Kansas City 7:05 pm

Wichita at Fargo 7:02 pm

Winnipeg at Sioux City 7:05 pm

American Legion

Minnesota

Pairings

Division I State Tournament

Friday

1) Excelsior 5, Burnsville 4

2) Rochester 7, Tri-City 5

3) New Ulm 6, Chaska 4

4) Hutchinson 16, Hamline 3

5) Nisswa 6, Delano 3

6) Lakeville North 13, Alexandria 4

7) Champlin 10, St. Cloud 0

8) Eagan 7, St. Francis 2

9) Tri-City 7, Burnsville 6

10) Excelsior 14, Rochester 7

11) Chaska 17, Hamline 3

12) Hutchinson 10, New Ulm 6

13) Alexandria 11, Delano 7

14) Lakeville North 8, Nisswa 2

15) St. Cloud 13, St. Francis 6

16) Champlin vs. Eagan, at Eagan, suspended

Today

17) Nisswa vs. Tri-City, at Burnsville, 10:30 a.m.

18) Game 16 loser vs. Chaska, at Bloomington, 10 a.m.

19) Rochester vs. Alexandria, at Eagan, 11 a.m.

20) New Ulm vs. St. Cloud, at Bloomington, 1 p.m.

21) Game 17 winner vs. Game 18 winner, at Bloomington, 4 p.m.

22) Game 19 winner vs. Game 20 winner, at Bloomington, 7 p.m.

23) Excelsior vs. Hutchinson, at Eagan, 2 p.m.

24) Lakeville North vs. Game 16 winner, at Eagan, 5 p.m.

Sunday

25) Game 21 winner vs. Game 23 loser, at Eagan, 11 a.m.

26) Game 22 winner vs. Game 24 loser, at Bloomington, 11 a.m.

27) Game 25 winner vs. Game 26 winner, at Eagan 5 p.m.

28) Game 23 winner vs. Game 24 winner, at Eagan, 2 p.m.

Monday

29) Game 28 loser vs. Game 27 winner, at Eagan, 10 a.m.

Championship: Game 28 winner vs. Game 29 winner, at Eagan, 1 p.m.

Division II State Tournament

At Luverne

Friday

1) Plato 5, Dilworth-Glyndon-Felton 3

2) Foley 2, Osakis 1

3) St. James 1, International Falls 0

4) Luverne 5, La Crescent 2

Today

5) Dilworth-Glyndon-Felton vs. Osakis, 9 a.m.

6) International Falls vs. La Crescent, 11:30 a.m.

7) Fifth-place: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2 p.m.

8) Plato vs. Foley, 5 p.m.

9) St. James vs. Luverne, 7:30 p.m.

Sunday

Third place: Game 8 loser vs. Game 9 loser, 11:30 a.m.

Championship: Game 9 winner vs. Game 8 winner, 2 p.m.

North Dakota

Pairings

Class AA State Tournament

At Jamestown’s Jack Brown Stadium

Tuesday

1) No. 9 Fargo Post 400 9, No. 8 Williston 5

2) No. 10 Jamestown 10, No. 7 Mandan 2

Wednesday

3) No. 4 West Fargo 9, No. 5 Minot 7

4) No. 3 Fargo Post 2 12, No. 6 Dickinson 5

5) No. 1 Bismarck 13, No. 9 Fargo Post 400 11

6) No. 2 Grand Forks 12, No. 10 Jamestown 9

Thursday

7) Minot 10, No. 7 Mandan 0

8) Dickinson 10, Williston 0

9) No. 1 Bismarck 10, West Fargo 0

10) No. 3 Fargo Post 2 7, No. 2 Grand Forks 0

Friday

11) Minot 8, Fargo Post 400 7

12) Jamestown 3, Dickinson 1

13) Grand Forks 18, Minot 10

14) West Fargo 6, Jamestown 0

Saturday

15) No. 1 Bismarck vs. No. 3 Fargo Post 2, Noon

16) Grand Forks vs. WEst Fargo, 3 p.m.

17) Game 16 winner vs. Game 15 loser, 6 p.m.

Sunday

Championship: Game 15 winner vs. Game 17 winner, 1 p.m. (Second title game, if necessary, 3:30 p.m.)

Class A State Tournament

At Wahpeton’s John Randall Field

Wednesday

1) Valley City 10, Beulah 8

2) Watford City 10, Grafton 6

3) Casselton 9, Makoti 0

4) Wahpeton 2, Velva 1

Thursday

5) Beulah 1, Grafton 0

6) Velva 13, Makoti 1

7) Valley City 7, Watford City 4

8) Wahpeton 10, Casselton 0

Friday

9) Beulah 4, Casselton 1

10) Velva 15, Watford City 2

11) Wahpeton 10, Valley City 0

Today

12) Velva vs. Valley City, 2 p.m.

13) Beulah vs. Wahpeton, 5 p.m.

Sunday

Championship: Game 12 winner vs. Game 13 winner, 1 p.m. (Second title game, if necessary, 3:30 p.m.)

Class B State Tournament

At Langdon

Wednesday

1) LaMoure 14, Renville County 1

2) Thompson 5, Nelson County 1

3) Enderlin 13, Burlington 0

4) Carrington 1, Langdon 0

Thursday

5) Nelson County 12, Renville County 2

6) Langdon 10, Burlington 2

7) Thompson 8, LaMoure 6

8) Carrington 3, Enderlin 4

Friday

9) Langdon 3, LaMoure 2

10) Enderlin 5, Nelson County 2

11) Carrington 5, Thompson 0

Today

12) Langdon vs. Thompson, 2 p.m.

13) Enderlin vs. Carrington, 5 p.m.

Sunday

Championship: Game 12 winner vs. Game 13 winner, 1 p.m. (Second title game, if necessary, 4 p.m.)

Golf

D

Professional

Results Friday

PGA

WGC - Bridgestone Invitational

At Firestone Country Club - South Course

Akron, OH

Purse: $9,000,000

Yardage: 7,400; Par: 70

Second Round

Sergio Garcia 68-61-129 (-11)

Justin Rose 65-67-132 (-8)

Marc Leishman 64-69-133 (-7)

Rory McIlroy 69-64-133 (-7)

Rickie Fowler 67-67-134 (-6)

Charl Schwartzel 65-69-134 (-6)

Keegan Bradley 68-67-135 (-5)

Patrick Reed 67-68-135 (-5)

Graham DeLaet 67-69-136 (-4)

Hunter Mahan 71-65-136 (-4)

Brandt Snedeker 68-68-136 (-4)

Thomas Bjorn 69-68-137 (-3)

Jim Furyk 69-68-137 (-3)

Matt Kuchar 71-66-137 (-3)

Molinari 67-70-137 (-3)

Adam Scott 69-68-137 (-3)

Henrik Stenson 71-66-137 (-3)

Jamie Donaldson 68-70-138 (-2)

Harris English 69-69-138 (-2)

J.B. Holmes 69-69-138 (-2)

Jimenez 69-69-138 (-2)

Ryan Moore 65-73-138 (-2)

Seung-Yul Noh 69-69-138 (-2)

Gary Woodland 70-68-138 (-2)

Jimmy Walker 69-70-139 (-1)

Bubba Watson 69-70-139 (-1)

Tiger Woods 68-71-139 (-1)

Steven Bowditch 69-71-140 (E)

Ernie Els 71-69-140 (E)

Branden Grace 69-71-140 (E)

Bill Haas 71-69-140 (E)

David Howell 69-71-140 (E)

Zach Johnson 70-70-140 (E)

Matt Jones 70-70-140 (E)

John Senden 74-66-140 (E)

3M Championship

At Blaine, MN

First Round

Marco Dawson 32-31-63 (-9)

Bernhard Langer 33-31-64 (-8)

Jeff Maggert 32-32-64 (-8)

Rocco Mediate 33-31-64 (-8)

Vijay Singh 31-33-64 (-8)

Kenny Perry 35-30-65 (-7)

Doug Garwood 31-35-66 (-6)

Mike Goodes 32-34-66 (-6)

Gary Hallberg 31-35-66 (-6)

Gene Sauers 32-34-66 (-6)

Bobby Wadkins 33-33-66 (-6)

Paul Goydos 34-33-67 (-5)

Jeff Sluman 35-32-67 (-5)

Kirk Triplett 34-33-67 (-5)

Scott Verplank 34-33-67 (-5)

Joel Edwards 35-33-68 (-4)

Steve Elkington 33-35-68 (-4)

Bob Gilder 36-32-68 (-4)

Hale Irwin 35-33-68 (-4)

Dana Quigley 35-33-68 (-4)

Peter Senior 32-36-68 (-4)

Rod Spittle 35-33-68 (-4)

Duffy Waldorf 35-33-68 (-4)

Bart Bryant 36-33-69 (-3)

Jose Coceres 37-32-69 (-3)

John Cook 35-34-69 (-3)

Scott Dunlap 36-33-69 (-3)

David Frost 35-34-69 (-3)

Chien-Soon Lu 35-34-69 (-3)

McCallister 34-35-69 (-3)

Mark O’Meara 36-33-69 (-3)

Steve Pate 36-33-69 (-3)

Tom Pernice Jr. 34-35-69 (-3)

Joey Sindelar 36-33-69 (-3)

Sutherland 33-36-69 (-3)

Olin Browne 36-34-70 (-2)

Brad Bryant 36-34-70 (-2)

Russ Cochran 35-35-70 (-2)

Fred Funk 37-33-70 (-2)

Bill Glasson 37-33-70 (-2)

Tom Kite 36-34-70 (-2)

Montgomerie 36-34-70 (-2)

Wes Short Jr. 35-35-70 (-2)

Willie Wood 35-35-70 (-2)

Tommy Armour III 37-34-71 (-1)

Brad Faxon 36-35-71 (-1)

Jim Gallagher 38-33-71 (-1)

Jay Haas 34-37-71 (-1)

John Harris 36-35-71 (-1)

Jeff Hart 35-36-71 (-1)

Wayne Levi 37-34-71 (-1)

Larry Nelson 37-34-71 (-1)

Nick Price 34-37-71 (-1)

John Riegger 35-36-71 (-1)

Hal Sutton 36-35-71 (-1)

Bob Tway 37-34-71 (-1)

Area

Late results Thursday

Red River Valley Senior Tour

At Mayville, N.D.

Flight 1: 1, Lee Johnson, Fargo, 65. 2, Jerry Brokke, Argusville ND, 66. 3, Tom Fetch, Fargo, 67.

Flight 2: 1, Larry Engstrom, Dalton, MN, 64. 2, Lowell Tehven, Fargo, 65, Harlan Isensee, Moorhead; Gerold Grieger, Fargo, 69.

Flight 3: 1, Wes Dunford, Fargo, 66. 2, Jerry Fugere, Moorhead, 68. 3, Dwain Meyer, Fargo; Gary Pearson, Mayville, ND, 69.

Flight 4: 1, Richard Hocking, Fargo, 63. 2, Edward Zvirovski, Fargo, 64. 3, Wayne Hole, Fargo; Bob Anderson, Fargo, 66.

Flight 5: 1, Max Olson, Fargo; Dean Bartle, Fargo; Earl Johnson, Moorhead; Carl Grieger, Rochert, MN, 72.

Hole-in-one

Thursday

Harlan Isensee of Moorhead aced the 110-yard, No. 9 hole at the Mayville Golf Course.

David Hirschkorn of Fargo aced the 152-yard, No. 12 hole at the Fargo Country Club using an 8-iron.

auto racing

D

Professional

Lineup

NASCAR Sprint Cup Series

GoBowling.com 400

After qualifying; race Sunday

Long Pond, Pennsylvania

Lap length: 2.5 miles

(Car number in parentheses)

1. (42) Kyle Larson, Chevrolet, 183.438.

2. (22) Joey Logano, Ford, 183.408.

3. (2) Brad Keselowski, Ford, 182.7.

4. (41) Kurt Busch, Chevrolet, 182.66.

5. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 182.611.

6. (4) Kevin Harvick, Chevrolet, 182.09.

7. (18) Kyle Busch, Toyota, 182.02.

8. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 182.017.

9. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 181.741.

10. (10) Danica Patrick, Chevrolet, 181.646.

11. (3) Austin Dillon, Chevrolet, 181.605.

12. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 181.28.

13. (11) Denny Hamlin, Toyota, 181.159.

14. (15) Clint Bowyer, Toyota, 181.156.

15. (55) Brian Vickers, Toyota, 180.85.

16. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 180.716.

17. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 180.502.

18. (20) Matt Kenseth, Toyota, 180.274.

19. (78) Martin Truex Jr., Chevrolet, 180.133.

20. (47) A.J. Allmendinger, Chevrolet, 179.986.

21. (31) Ryan Newman, Chevrolet, 179.878.

22. (51) Justin Allgaier, Chevrolet, 179.412.

23. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 179.304.

24. (13) Casey Mears, Chevrolet, 179.069.

25. (16) Greg Biffle, Ford, 179.169.

26. (99) Carl Edwards, Ford, 178.998.

27. (9) Marcos Ambrose, Ford, 178.916.

28. (43) Aric Almirola, Ford, 178.912.

29. (27) Paul Menard, Chevrolet, 178.862.

30. (38) David Gilliland, Ford, 178.049.

31. (98) Josh Wise, Chevrolet, 177.704.

32. (40) Landon Cassill, Chevrolet, 177.676.

33. (26) Cole Whitt, Toyota, 177.56.

34. (32) Travis Kvapil, Ford, 177.399.

35. (36) Reed Sorenson, Chevrolet, 177.354.

36. (23) Alex Bowman, Toyota, 176.502.

37. (83) Ryan Truex, Toyota, .

38. (7) Michael Annett, Chevrolet, .

39. (34) David Ragan, Ford, .

40. (37) Dave Blaney, Chevrolet, .

41. (66) Joe Nemechek, Toyota, .

42. (33) Alex Kennedy, Chevrolet, .

43. (93) Johnny Sauter, Toyota,

Football

D

Professional

Standings and schedule

NFL preseason

Sunday’s Games

Buffalo vs N.Y. Giants, at Canton, OH, 7 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness