Sections

Weather Forecast

Close

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

Eastern Conference

W L Pct GB

Atlanta 17 11 .607 —

Washington 14 15 .483 3.5

Chicago 13 16 .448 4.5

Indiana 13 16 .448 4.5

New York 12 16 .429 5

Connecticut 11 19 .367 7

Western Conference

W L Pct GB

Phoenix 24 4 .857 —

Minnesota 23 6 .793 1.5

San Antonio 13 16 .448 11.5

Los Angeles 13 16 .448 11.5

Tulsa 11 19 .367 14

Seattle 10 20 .333 15

Tuesday’s Games

Washington 79, New York 46

Chicago 82, Connecticut 66

Minnesota 66, Indiana 64

Phoenix 75, Atlanta 67

Tulsa 96, Los Angeles 90

Today’s Games

Phoenix at San Antonio, 7 p.m.

Chicago at Minnesota, 7 p.m.

Atlanta at Seattle, 9 p.m.

Friday’s Games

Washington at Indiana, 6 p.m.

Connecticut at New York, 6:30 p.m.

San Antonio at Tulsa, 7 p.m.

Atlanta at Los Angeles, 9:30 p.m.

baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 47 29 .618 –

St. Paul 43 31 .581 3

Fargo-Moorhead 34 42 .447 13

Sioux Falls 26 51 .338 21.5

Central Division

W L Pct. GB

Gary 41 35 .539 –

Lincoln 39 35 .527 1

Kansas City 36 39 .480 4.5

Sioux City 33 44 .429 8.5

South Division

W L Pct. GB

Wichita 52 23 .693 –

Laredo 42 33 .560 10

Grand Prairie 35 40 .467 17

Amarillo 25 49 .338 26.5

Tuesday

Wichita 4, Fargo-Moorhead 3

Amarillo 8, Sioux Falls 5

St. Paul 5, Kansas City 0

Grand Prairie 5, Laredo 4

Lincoln 4, Gary 3

Winnipeg at Sioux City, ssp

Wednesday

Wichita 4, Fargo-Moorhead 3

Winnipeg 6, Sioux City 2 (Game 1)

Winnipeg 10, Sioux City 0 (Game 2)

Grand Prairie 4, Laredo 3

Lincoln 8, Gary 6

Amarillo 7, Sioux Falls 6

St. Paul at Kansas City, ppd.

Today

Amarillo at Grand Prairie 7:05 pm

Gary SouthShore at Fargo 7:02 pm

Sioux City at St. Paul 12:05 pm

Sioux Falls at Lincoln 7:05 pm

Wichita at Winnipeg 7:00 pm

Friday

Amarillo at Grand Prairie 7:05 pm

Gary SouthShore at Fargo 7:02 pm

Kansas City at Laredo 7:30 pm

Sioux City at St. Paul 7:05 pm

Sioux Falls at Lincoln 7:05 pm

Wichita at Winnipeg 7:00 pm

Saturday

Amarillo at Grand Prairie 7:05 pm

Gary SouthShore at Fargo 6:00 pm

Kansas City at Laredo 7:30 pm

Sioux City at St. Paul 7:05 pm

Sioux Falls at Lincoln 7:05 pm

Wichita at Winnipeg 6:00 pm

Sunday

Amarillo at Grand Prairie 2:05 pm

Gary SouthShore at Fargo 1:00 pm

Kansas City at Laredo 7:30 pm

Sioux City at St. Paul 1:05 pm

Sioux Falls at Lincoln 5:05 pm

Wichita at Winnipeg 1:30 pm

American Legion

Pairings

Division I

Central Plains Regional Tournament

At Fargo’s Jack Williams Stadium

Today

1) Lakeville North (Minnesota champion) vs. West Des Moines (Iowa champion), 10 a.m.

2) St. Cloud Chutes (Minnesota runner-up) vs. Omaha PI Midwest (Nebraska runner-up), 1 p.m.

3) Omaha KB Building Services (Nebraska champion) vs. Bismarck Governors (North Dakota champion), 5 p.m.

4) Fargo Post 2 (host team) vs. Rapid City Post 22 (South Dakota champion), 8 p.m.

Friday

5) Game 1 loser vs. Game 3 loser, 10 a.m.

6) Game 2 loser vs. Game 4 loser, 1 p.m.

7) Game 1 winner vs. Game 3 winner, 5 p.m.

8) Game 2 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.

Saturday

9) Game 6 winner vs. Game 7 loser, 1 p.m.

10) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 4 p.m.

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

Sunday

12) Game 9 winner vs. Game 11 loser, 3 p.m.

13) Game 10 winner vs. Game 11 winner, 6 p.m.

Monday

Championship: Game 12 winner vs. Game 13 winner, 3 p.m. (second game, if necessary, 6 p.m.)

Division II Central Plains Regional Tournament

At Milbank, S.D.

Today

1) Kansas vs. Nevada, 11 a.m.

2) South Dakota vs. Minnesota 1, 5 p.m.

3) Wisconsin vs. Minnesota 2, 2 p.m.

4) Wahpeton, N.D., vs. Milbank, S.D., 8 p.m.

Friday

5) Game 1 loser vs. Game 3 loser, 8:30 a.m.

6) Game 2 loser vs. Game 4 loser, 10:45 a.m.

7) Game 1 winner vs. Game 3 winner, 1 p.m.

8) Game 2 winner vs. Game 4 winner, 3:15 p.m.

9) Game 6 winner vs. Game 7 loser, 5:30 p.m.

10) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 8 p.m.

Saturday

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 1 p.m.

12) Game 9 winner vs. Game 11 loser, 3:30 p.m.

13) Game 10 winner vs. Game 11 winner, 6 p.m.

Sunday

Championship: Game 12 winner vs. Game 13 winner, noon (Second game, if necessary, 3 p.m.

Football

D

Professional

Schedule

NFL preseason

Today’s Games

Indianapolis at N.Y. Jets, 6 p.m.

New England at Washington, 6:30 p.m.

San Francisco at Baltimore, 6:30 p.m.

Cincinnati at Kansas City, 7 p.m.

Seattle at Denver, 8 p.m.

Dallas at San Diego, 9 p.m.

Friday’s Games

Miami at Atlanta, 6 p.m.

Buffalo at Carolina, 6:30 p.m.

Tampa Bay at Jacksonville, 6:30 p.m.

Philadelphia at Chicago, 7 p.m.

New Orleans at St. Louis, 7 p.m.

Oakland at Minnesota, 7 p.m.

Saturday’s Games

Cleveland at Detroit, 6:30 p.m.

Pittsburgh at N.Y. Giants, 6:30 p.m.

Green Bay at Tennessee, 7 p.m.

Houston at Arizona, 7:30 p.m.

golf

D

Professional

Tee times

PGA Championship

At Louisville, Ky.

First Round

Today

Tee No. 1

6:30 a.m. - Russell Knox, Roberto Castro, Brian Norman

6:40 a.m. - Aaron Krueger, Charles Howell III, Joost Luiten

6:50 a.m. - George Coetzee, Jamie Broce, Billy Horschel

7 a.m. - Brendon Todd, Brian Stuard, Pablo Larrazabal

7:10 a.m. - Fredrik Jacobson, Brendon de Jonge, Nick Watney

7:20 a.m. - Ross Fisher, Matt Every, Kevin Chappell

7:30 a.m. - John Daly, Mark Brooks, Rich Beem

7:40 a.m. - Brian Harman, K.J. Choi, Thongchai Jaidee

7:50 a.m. - Thomas Bjorn, Kevin Stadler, Harris English

8 a.m. - Jamie Donaldson, Hyung-Sung Kim, Stewart Cink

8:10 a.m. - Jason Kokrak, Rafael Cabrera Bello, Stephen Gallacher

8:20 a.m. - Edoardo Molinari, Kevin Streelman, Ryan Helminen

8:30 a.m. - Rob Corcoran, Brendan Steele, Pat Perez

11:45 a.m. - Matt Pesta, Ryo Ishikawa, Rory Sabbatini

11:55 a.m. - Scott Stallings, Matteo Manassero, Eric Williamson

12:05 p.m. - Jonas Blixt, Webb Simpson, Erik Compton

12:15 p.m. - Gonzalo Fernandez-Castano, Graham DeLaet, Gary Woodland

12:25 p.m. - Sergio Garcia, Steve Stricker, Tom Watson

12:35 p.m. - Kenny Perry, Ryan Moore, Henrik Stenson

12:45 p.m. - Bubba Watson, Martin Kaymer, Rory McIlroy

12:55 p.m. - Yong-Eun Yang, Keegan Bradley, Jason Dufner

1:05 p.m. - Francesco Molinari, Luke Donald, J.B. Holmes

1:15 p.m. - Darren Clarke, Richard Sterne, Zach Johnson

1:25 p.m. - Kevin Na, Tim Clark, Paul Casey

1:35 p.m. - Rod Perry, Ben Crane, Steven Bowditch

1:45 p.m. - David Hronek, Chris Stroud, Jason Bohn

Tee No. 10

6:35 a.m. - Robert Karlsson, Koumei Oda, Frank Esposito

6:45 a.m. - Angel Cabrera, Hideki Matsuyama, Patrick Reed

6:55 a.m. - Michael Block, Colin Montgomerie, Shaun Micheel

7:05 a.m. - Ernie Els, Victor Dubuisson, Rickie Fowler

7:15 a.m. - Jordan Spieth, Adam Scott, Lee Westwood

7:25 a.m. - Jimmy Walker, Ian Poulter, Jason Day

7:35 a.m. - Phil Mickelson, Tiger Woods, Padraig Harrington

7:45 a.m. - Brooks Koepka, Graeme McDowell, Brandt Snedeker

7:55 a.m. - Miguel Angel Jimenez, Charl Schwartzel, Jim Furyk

8:05 a.m. - Justin Rose, Matt Kuchar, Louis Oosthuizen

8:15 a.m. - Marc Leishman, Bernd Wiesberger, Boo Weekley

8:25 a.m. - David McNabb, Russell Henley, Marc Warren

8:35 a.m. - Mikko Ilonen, George McNeill, Jerry Smith

11:40 a.m. - Ryan Palmer, Bob Sowards, Shane Lowry

11:50 a.m. - Scott Brown, Dustin Volk, Charley Hoffman

Noon - David Hearn, Stuart Deane, Alexander Levy

12:10 p.m. - Danny Willett, Fabrizio Zanotti, Dave Tentis

12:20 p.m. - John Senden, Bill Haas, Anirban Lahiri

12:30 p.m. - Vijay Singh, Davis Love III, Shawn Stefani

12:40 p.m. - Scott Piercy, Kiradech Aphibarnrat, Cameron Tringale

12:50 p.m. - Thorbjorn Olesen, Branden Grace, Hunter Mahan

1 p.m. - Chris Kirk, Matt Jones, Seung-Yul Noh

1:10 p.m. - Jerry Kelly, Tommy Fleetwood, Hideto Tanihara

1:20 p.m. - Will MacKenzie, Chesson Hadley, Steve Schneiter

1:30 p.m. - Chris Wood, Ben Martin, Johan Kok

1:40 p.m. - Daniel Summerhays, Jim McGovern, Geoff Ogilvy

Area

Results Wednesday

Red River Valley Senior Tour

At Leonard, N.D.

Flight 1: 1, Ron Wixo, Fargo, 62. 2, Art Olerud, Moorhead, 66. 3, Norman Forster, Fargo, 67.

Flight 2: 1, Gerry Palmer, West Fargo, 65. 2, Jerry Rutten, Hawley, Minn., 66. 3 (tie), Mel Olson, Fargo; Wayne Larson, Fargo; Dick Anderson, West Fargo, 69

Flight 3: 1, Dean Guttormson, Lake Park, Minn., 69. 2, Kenneth Hopp, Fargo, 73. 3 (tie), Lynn Melby, Fargo; Erv Ratajczak, Fargo, 76.

Flight 4: 1, John Brayton, Fargo, 63. 2 (tie), Richard Hocking, Fargo; Eugene Piper, Casselton, N.D., 72.

Advertisement