Football

College

Results/schedule

Sunday, Sept. 5

FBS

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Notre Dame 41, Florida State 38 (OT)

Monday, Sept. 6

Louisville at Mississippi, 7 p.m.

Baseball

Professional

American Association

Standings

North Division

Chicago: 62-37, --

F-M RedHawks: 60-38, 1.5

Milwaukee: 58-41, 4

Winnipeg: 50-48, 11.5

Kane County: 44-54, 17.5

Gary: 39-60, 23



South Division

Kansas City: 68-31, --

Cleburne: 54-45, 14

Sioux City: 53-45, 14

Lincoln: 53-46, 14.5

Sioux Falls: 35-64, 32.5

Houston: 16-83, 51.5

Results/schedule

Sunday, Sept. 5

F-M RedHawks 4, Winnipeg 2

Lincoln 3, Houston 1

Houston 8, Lincoln 6 (F/7 inn.)

Sioux City 5, Sioux Falls 3

Kansas City 5, Cleburne 4

Milwaukee 6, Gary SouthShore 4

Chicago 5, Kane County 0

Monday, Sept. 6

F-M RedHawks at Winnipeg, 1 p.m.

Kansas City at Cleburne, 1 p.m.

Chicago at Kane County, 1 p.m.

Sioux City at Sioux Falls, 1:05 p.m.

Milwaukee at Gary SouthShore, 1:10 p.m.

Houston at Lincoln, 1:35 p.m.

End regular season

Cross Country

High School

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, Sept. 7

Britton Cross Country Meet, 4 p.m.

Minnesota

Tuesday, Sept. 7

Dilworth-Glyndon-Felton, United North Central, Verndale, Bertha-Hewitt, New York Mills, Pillager at Wadena-Deer Creek, 4:30 p.m.

Golf

High School

Results/schedule

North Dakota girls

Tuesday, Sept. 7

Grand Forks Invite, 9 a.m., Kings Walk

Soccer

Professional

Results/schedule

Major League Soccer

Friday, Sept. 10

Orlando City FC at Atlanta United FC, 6 p.m.

Portland Timbers at Vancouver Whitecaps, 9 p.m.

College women

Results/schedule

Sunday, Sept. 5

Summit League

Drake 1, St. Thomas 0 (OT)

Northern Colorado at Omaha, 1 p.m.

South Dakota 1, Northern Iowa 0

Western Illinois 1, UIC 0

Tulsa 5, Kansas City 1

Creighton 3, South Dakota State 0

Oral Roberts at Central Arkansas, 7 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Emporia State 5, Concordia-St. Paul 2

Fort Hays State 2, Sioux Falls 0

Washburn 2, Augustana 1

Northwest Missouri State 4, Wayne State 2

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Wisconsin-Stevens Point 4, Hamline 3

Loras 5, Concordia 0

St. Benedict 1, Wisconsin-Whitewater 0

Wisconsin-Eau Claire 2, St. Scholastica 2

Monday, Sept. 6

Summit League

SMU at Denver, 3 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Montana State at UMary, 7 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Dubuque at Gustavus, noon

Bethel at Wisconsin-Oshkosh, 1 p.m.

Martin Luther at St. Mary’s, 5 p.m.

Tuesday, Sept. 7

Summit League

Wyoming at St. Thomas, time TBA

Northern Sun Intercollegiate Conference

Northern State at North Dakota, 4 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. Olaf at Wartburg, 5 p.m.

Carleton at Wisconsin-Stout, 7 p.m.

Wisconsin-La Crosse at Augsburg, 7:30 p.m.

High School

Results/schedule

North Dakota boys

Tuesday, Sept. 7

Fargo South at Fargo Davies, 7 p.m.

West Fargo Sheyenne at West Fargo, 7 p.m.

Grand Forks Red River at Moorhead, 7 p.m.

Fargo Shanley at Fargo North, 7 p.m.

Minot at Dickinson, 5:30 p.m.

Bismarck at Jamestown, 7:30 p.m.

Mandan at Williston, 7:30 p.m.

Bismarck Century at Bismarck Legacy, 7:30 p.m.

Minnesota boys

Tuesday, Sept. 7

Grand Forks Red River at Moorhead, 7 p.m.

Fergus Falls at Hillcrest, 4 p.m.

Crookston at Detroit Lakes, 7 p.m.

East Grand Forks at Pelican Rapids, 4 p.m.

Minnesota girls

Tuesday, Sept. 7

Pelican Rapids at Crookston, 4 p.m.

Walker-Hackensack-Akeley at Detroit Lakes, 5 p.m.

Fergus Falls at Rocori, 5:30 p.m.

Swimming

High School

Results/schedule

Minnesota girls

Tuesday, Sept. 7

West Fargo Sheyenne at Moorhead, 6 p.m.

Fosston/Bagley at Warroad, 4 p.m.

Thief River Falls at Detroit Lakes, 6 p.m.

Tennis

High School

Results/schedule

North Dakota boys

Tuesday, Sept. 7

Fargo Shanley at Fargo South, 4 p.m.

Grand Forks Central at Fargo North, 4 p.m.

Minnesota girls

Tuesday, Sept. 7

Moorhead at New York Mills, 4:30 p.m.

Wadena-Deer Creek at Park Rapids, 4:30 p.m.

Volleyball

College

Results/schedule

Sunday, Sept. 5

Summit League

Missouri def. South Dakota 25-17, 25-23, 24-26, 25-22

Tuesday, Sept. 7

Concordia at Presentation, 7 p.m.

Hamline at North Central, 7 p.m.

High School

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, Sept. 7

Grand Forks Central at Fargo South, 7 p.m.

Fargo Davies at Wahpeton, 7 p.m.

May-Port CG at Enderlin, 7:30 p.m.

Larimore at Cavalier, 6 p.m.

Nelson County at Hillsboro/Central Valley, 7 p.m.

North Border at Midway/Minto, 7:30 p.m.

Minnesota

Tuesday, Sept. 7

Park Christian at Barnesville, 7 p.m.

Frazee at Lake Park-Audubon, 7:30 p.m.

Dilworth-Glyndon-Felton at Wadena Deer-Creek, 7:30 p.m.

Hawley at NCE/UH, 7 p.m.

Red Lake County at Win-E-Mac, 7:15 p.m.

Menagha at Laporte, 7 p.m.

Bertha-Hewitt at Staples-Motley, 7:30 p.m.

Crosby-Ironton at Pillager, 7:30 p.m.

Pierz at Pequot Lakes, 7:15 p.m.

Park Rapids at Bemidji, 7:15 p.m.

Sacred Heart at Ada-Borup/NCW, 5 p.m.

Bagley at Clearbrook-Gonvick, 7:30 p.m.

St. Cloud Apollo at Fergus Falls, 7 p.m.

Email scores and results to sports@forumcomm.com