BECKER, Minn. - Senior Chris Marcussen of Ada-Borup-Norman County West shot a final-round 86 to finish in a tie for sixth place at the Minnesota Class 1A state boys golf meet on Wednesday.

Sophomore Nathaniel Kahlbaugh took 15th place for Mahnomen, which finished in eighth place as a team.

At the 1A girls meet, Fertile-Beltrami's Adrienne Kronschnabel finished 26th.

Moorhead's Dane Sethre-Hofstad finished with a two-day score of 164 to finish in a tie for 60th in the Class 3A boys meet at Coon Rapids.

Class 3A boys

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

At Coon Rapids

Team scores: Eden Prairie 609, Wayzata 610, Forest Lake 618, Hastings 623, Lakeville North 624, Alexandria 626, White Bear Lake 631, Rogers 641.

Top 10 scores: 1, Seal, Chanhassen, 143. 2 (tie), Hanson, East Ridge; Leaf, Winona; Peters, EP; Thomas, LN; Jones, Owatonna, 146. 7, Holmgren, Wayzata, 148. 8, Sicard, Stillwater, 149. 9 (tie), Doeden, Lakeville South; McGinnis, Minnetonka; Scharenbroich, St. Cloud Tech; Hiltner, SCT, 150.

Other finishers

Moorhead: 60, Sethre-Hofstad, 164.

Class 1A boys

At Becker

Team scores: Mille Lacs 652, Murray County Central 671, Legacy Christian Academy 676, United South Central 677, Wabasha-Kellogg 679, Dawson-Boyd 680, Kittson County Central 695, Mahnomen 707.

Top 10 scores: 1, Johanson, Southwest Christian School, 141. 2 (tie), Exted, ML; Hasslen, Ortonville, 144. 4, Westling, Heritage Christian Academy, 155. 5, R. Pederson, USC, 157. 6 (tie), Blaschko, WK; Marcussen, Ada-Borup-Norman County West; Langaas, Badger-Greenbush-Middle River; Weber, Martin County West, 158. 10, N. Pederson, USC, 160.

Other finishers

Mahnomen: 15, N. Kahlbaugh, 162. 43, B. Kahlbaugh, 174. 67, Houska, 185. 69, L. Liebel, 186. 84, B. Liebel, 202. 86, Large, 216.

Moorhead Park Christian: 33, Stromme, 169.

Ottertail Central: 27, Thalmann, 167.

Waubun: 64, Clark, 183.

Class 3A girls

At Coon Rapids

Team scores: Edina 321, Alexandria 325, New Prague 332, Red Wing 337, Eagan 347, Blaine 347, Andover 350, Stillwater 363.

Top 10 scores: 1, Neisen, NP, 72. 2, Langlie, Andover, 73. 3, Romanow, Edina, 74. 4, Ludwein, NP, 77. 5 (tie), Thul, Alexandria; Hankinson, Edina, 79. 7 (tie), Bigger, Alexandria; Herzog, RW, 80. 9, Amundson, Alexandria, 81. 10 (tie), Andrews, Blaine; Tollette, Andover; Engelking, Edina, 83.

Class 1A girls

At Becker

Team scores: Legacy Christian Academy 752, Badger-Greenbush-Middle River 771, Wabasha-Kellogg 783, United South Central 785, Ortonville 815, Minneota 834, Mille Lacs 835, Ottertail Central 880.

Top 10 scores: 1, Kruger, Russell-Tyler-Ruthton 163. 2, Laffen, Sleepy Eye, 167. 3 (tie), Hennessy, Lewiston-Altura; Piwnica, Southwest Christian School; Smith, Heritage Christian Academy, 171. 6, Schmalz, Buffalo Lake-Hector-Stewart, 174. 7 (tie), Novacek, BGMR; Richmond, Braham; Herding, Westbrook-Walnut Grove, 176. 10, Curtis, Sleepy Eye, 177.

Other finishers

Barnesville: 48, Aakre, 204.

Fertile-Beltrami: 26, Adrienne Kronschnabel, 191.

Mahnomen: 30, Schoenborn, 196. 39, Steinmetz, 199.

Ottertail Central: 58, Klintworth, 214. 61, L. Weber, 216. 77, P. Weber, 228. 84, Vorderbruggen, 247. 86, Richter, 281.