BISMARCK - Fargo Davies senior Kellen Feeney made the last javelin throw of his prep career count Friday at the Community Bowl.

Feeney - the top-seeded thrower in the event entering the North Dakota Class A state track and field meet - launched an attempt that measured 179 feet, 2 inches.

The mark held up as the best in the field and gave Feeney an individual state championship and the first state track and field crown in program history, according to head boys coach Paul Lean.

"I was nervous, but I knew I had it in me," Feeney said. "I was just waiting on the last throw, and I was very excited when I found out it was farthest in the field."

As field marshals measured the attempt, Feeney and his javelin coach T.J. Koepplin were crouched waiting for what they thought might be good news.

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Grand Forks Red River sophomore Derek Murph eclipsed Bismarck's Stanley Jones - who led heading into finals - with a throw of 178-9 on his last throw.

The lead was short lived as Feeney tossed his winner two throws after Murph.

"Coming into this year, I knew I had a pretty good shot," Feeney said. "I came into the state meet last year with the third-best throw, but I didn't qualify for finals. ... I gave it my all on the last one, and it went well for me."

Feeney, who was a member of the Fargo Davies boys basketball team that won a Class A championship in March, competes in the discus today.

Walker paces Packers with win in shot put

West Fargo sophomore Keely Walker moved up the awards podium in the girls shot put this spring.

Walker traded a sixth-place finish in the event a year ago for a state title.

The Packers' standout thrower topped the field with a throw of 43 feet on her final attempt of the finals to seal her first championship.

"It feels great," Walker said. "I don't think I could have done it without the other girls that I have competed against all season pushing me."

Walker entered state with the top-seeded throw of 43-2½ - a personal-best mark she posted at the East Region meet last week.

Senior Kelsie Hall of Bismarck Century had the best throw (42-5) prior to Walker's final throw.

Fargo South's Brooks wins long jump title

This spring has been an adjustment for Fargo South junior Ty Brooks, who made the switch to track and field from baseball.

It's a move that paid off, as Brooks won the Class A boys long jump with a mark of 21 feet, 10½ inches. That jump led the way heading into the finals, but no challenger could top it.

"It's been a battle between me and Daniel (Asa) all year long in the East," Brooks said. "I came out on top (Friday), and I knew I had to kick in gear when the Century kid (Dominic Neameyer) hit 21-9."

Brooks was a member of Fargo South's Class 3A state football championship team last fall and also competes in the 100- eters and the Bruins 400- and 800-meter relay.

Sprints

Bismarck leads the boys team race with 86 points, holding a commanding 59-point lead over second-place Bismarck Century. ... Century leads the girls team race with 73 points. ... West Fargo sophomore Alex Talley finished in second in the boys shot put with a mark of 53-7.

Class A boys

Team scores: 1. Bismarck 86. 2. Century 27. 3. G.F. Red River 24½. 4. West Fargo 22. 5. Fargo Davies 20. 6. Fargo South 18. 7. (tie) Fargo Shanley, G.F. Central, St. Mary's 8. 10. Minot 5.5. 11. Dickinson 5. 12. Legacy 2.

Individual results

Finals

1,600: 1. Matt Gotta, Bis, 4:16.59. 2. Camron Roehl, GFC, 4:17.38. 3. Dylan Werner, Bis, 4:21.04. 4. Preston Lerew, Bis, 4:21.30. 5. Seb Startz, Shan, 4:21.32. 6. Jackson Binstock, Dic, 4:23.32. 7. Sam Markle, Bis, 4:24.48. 8. Branden Scheel, FD, 4:24.79.

3,200 relay: 1. Bismarck (Dylan Werner, Preston Lerew, Logan Fischer, Matt Gotta), 7:57.80. 2. St. Mary's 8:08.33. 3. Century 8:09.24. 4. Minot 8:10.35. 5. Fargo Shanley 8:17.08. 6. Fargo Davies 8:18.38. 7. Legacy 8:28.81. 8. G.F. Red River 8:30.25.

Pole vault: 1. Lyndon Mertz, Bis, 15-1. 2. Henry Weikum, Bis, 13-9. 3. Marcus Welk, FD, 13-6. 4. Cole Kringstad, GFRR, 13-3. 5. Justin Gardner, Cen, 13-0. 6. Jason Klug, FS, 12-6. 7. Mikey Knapp, Bis, 12-6. 8. (tie) Corey Rohloff, GFRR, and Ben Love, Min, 12-0.

Long jump: 1. Ty Brooks, FS, 21-10½. 2. Dominic Neameyer, Cen, 21-9. 3. Jay Liggins, Bis, 21-7½. 4. Isaac Walth, Bis, 21-5. 5. Austin Reynolds, GFRR, 21-4. 6. Daniel Asa, WF, 21-3. 7. Wyatt Kainz, Dic, 20-10½. 8. Tanner McKinnon, WF, 20-8.

Shot put: 1. Jon Tharaldsen, Bis, 63-4. 2. Alex Talley, WF, 53-7. 3. Stanley Jones, Bis, 51-0. 4. Brendan Walker, WF, 50-4. 5. Michael Dukart, Cen, 50-3. 6. Joe Mehrer, FS, 50-2. 7. Drew Fahrman, FS, 48-10½ 8. Grant Gall, Cen, 48-9.

Javelin: 1. Kellen Feeney, FD, 179-2. 2. Derek Murph, GFRR, 178-9. 3. Stanley Jones, Bis, 175-6. 4. Scott Cameron, WF, 174-2. 5. Cole Ternes, GFRR, 166-7. 6. Tyler Rudolph, Cen, 163-3. 7. Jake Robson, GFRR, 162-4. 8. Nick Perrin, Cen, 160-4.

Class A girls

Team scores: 1. Century 73. 2. Bismarck 52. 3. West Fargo 27. 4. G.F. Red River 16. 5. G.F. Central 13. 6. Fargo Davies 10. 7. (tie) Jamestown and Mandan 8. 9. Fargo Shanley 7. 10. Fargo North 6. 11. Williston 5. 12. Dickinson 4. 13. Minot 3. 14. Wahpeton 2.

Individual results

Finals

1,600: 1. Brittany Brownotter, Bis, 5:03.29. 2. Kelby Anderson, Cen, 5:05.79. 3. Karly Ackley, GFC, 5:10.48. 4. Lexi Zeis, Bis, 5:14.81. 5. Ellen Erie, Shan, 5:15.46. 6. Ali Matter, FD, 5:16.98. 7. Jackie Harmon, FN, 5:17.56. 8. Adilene Benitez, Man, 5:17.57.

3,200 relay: 1. Bismarck (Libby Fontenot, Morgan Miller, Lexi Zeis, Brittany Brownotter), 9:29.88. 2. Century 9:34.64. 3. West Fargo 9:57.28. 4. Mandan 9:59.41. 5. Fargo North 10:02.75. 6. Fargo Shanley 10:09.65. 7. G.F. Central 10:11.91. 8. Fargo Davies 10:13.87.

Pole vault: 1. Lauren Gietzen, Cen, 12-5 (state record; old record, Kelsey Aide, Bottineau, 12-4, 2006). 2. Morgan Gietzen, Cen, 11-3. 3. Sara Wiederholt, WF, 10-3. 4. Grace Finney, GFC, 9-9. 5. Brecklyn Huntley, Bis, 9-9. 6. Alyssa Godlevsky, Dic, 9-6. 7. Bailee Enlow, GFRR, 9-6. 8. Lizzie Brown, Wah, 9-3.

Long jump: 1. Bailey Reiner, Bis, 17-11½. 2. Blythe Ehrmantraut, Bis, 17-7½. 3. Katelyn Carlson, FD, 17-7½. 4. Natalee Todd, Bis, 16-11½. 5. Elise Bauman, Cen, 16-11½. 6. Macy Lynch, Cen, 16-11. 7. Maddie Maddocks, Wil, 16-9¼. 8. Sierra Hample, Wahp, 16-9.

Shot put: 1. Keely Walker, WF, 43-0. 2. Kelsie Hall, Cen, 42-5. 3. Maggie Schwarzkopf, Cen, 41-0. 4. Whitney Perrin, Cen, 40-11. 5. Ali Hasche, Cen, 39-3½. 6. Aubrey Malnourie, Cen, 39-0. 7. Else Nelson, Min, 37-7. 8. Allison Rabe, Min, 36-3.

Javelin: 1. Hannah Arason, GFRR, 139-8. 2. Jenna Stilwell, Jam, 122-5. 3. Kassidy Lee, Cen, 119-7. 4. Kennedi Sand, WF, 118-1. 5. Elli Strand, GFRR, 117-7. 6. Amanda Nelson, Wil, 117-7. 7. Chelsea Peterson, Man, 116-7. 8. Kelsey Calhoun, Dic, 116-4.

Readers can reach Forum reporter Tom Mix at (701) 241-5562