Baseball

6

Professional

Standings/results/schedule

American Association

WDAY logo
listen live
watch live

North Division

St. Paul 40-21 -
RedHawks 38-23 2
Chicago 37-23 2.5
Winnipeg 33-27 6.5
Gary 25-35 14.5
Milwaukee 24-37 16

South Division

Cleburne 35-25 -
Sioux City 32-29 3.5
Kansas City 30-29 4.5
Sioux Falls 28-33 7.5
Lincoln 25-35 10
Texas 15-45 20

Monday, July 22

No games scheduled

Tuesday, July 23

All-Star Game at St. Paul

Wednesday, July 24

Texas at Winnipeg, 7 p.m.

FM RedHawks at Lincoln, 7:05 p.m.

Kansas City at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Milwaukee at Chicago, 7:05 p.m.

Cleburne at St. Paul, 7:05 p.m.

Gary at Sioux City, 7:12 p.m.

American Legion

Results/schedule

North Dakota Class AA State Tournament

At Grand Forks

Friday, July 26

1) No. 2 Bismarck vs. No. 7 Fargo Post 400, 11 a.m.

2) No. 3 Minot vs. No. 6 Williston, 1:30 p.m.

3) No. 1 Fargo Post 2 vs. No. 8 Mandan, 4 p.m.

4) No. 4 West Fargo vs. No. 5 Grand Forks, 7:30 p.m.

Saturday, July 27

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 2:30 p.m.

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Sunday, July 28

9) Game 6 winner vs. Game 7 loser, noon

10) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 2:30 p.m.

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 5 p.m.

Monday, July 29

12) Game 9 winner vs. Game 11 loser, 2:30 p.m.

13) Game 11 winner vs. Game 10 sinner, 5 p.m.

Tuesday, July 30

Championship

14) Game 13 winner vs. Game 12 winner, noon

(Second title game, if necessary, 2:30 p.m.)



North Dakota Class A East Division Tournament

At Valley City

Tuesday, July 23

No. 4 Devils Lake 7, No. 5 Grand Forks 2

No. 1 Fargo Jets 6, No. 9 Casselton 0

No. 3 Kindred 4, No. 6 West Fargo Aces 2

No. 2 Valley City 15, No. 7 Fargo Astros 0

Wednesday, July 24

5) No. 5 Grand Forks vs. No. 9 Casselton, noon

6) No. 6 West Fargo Aces vs. No. 7 Fargo Astros, 2:30 p.m.

7) No. 4 Devils Lake vs. No. 1 Fargo Jets, 5 p.m.

8) No. 3 Kindred vs. No. 2 Valley City, 7:30 p.m.

Thursday, July 25

9) Game 6 winner vs. Game 7 loser, noon

10) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 2:30 p.m.

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 5 p.m.

12) Game 10 winner vs. Game 9 winner, 7:30 p.m.

Friday, July 26

13) Game 12 winner vs. Game 11 loser, 5 p.m.

14) Game 11 winner vs. Game 13 winner, 7:30 p.m.

(Second title game, if necessary, at 1 p.m., Saturday, July 27)



Minnesota Division I Sub-State 14 Tournament

At Detroit Lakes

Wednesday, July 24

1) No. 5 Alexandria vs. No. 4 Perham, 11 a.m.

2) No. 6 Fergus Falls vs. No. 3 Bemidji, 1:30 p.m.

3) No. 7 Detroit Lakes vs. No. 2 East Grand Forks, 4 p.m.

4) Game 2 loser vs. Game 3 loser, 6:30 p.m.

Thursday, July 25

5) No. 1 Moorhead vs. Game 1 winner, 11 a.m.

6) Game 2 winner vs. Game 3 winner, 1:30 p.m.

7) Game 4 winner vs. Game 5 loser, 4 p.m.

8) Game 1 loser vs. Game 6 loser, 6:30 p.m.

Friday, July 26

9) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 1:30 p.m.

10) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 4 p.m.

11) Game 9 winner vs. Game 10 loser, 6:30 p.m.

Saturday, July 17

Championship

Game 10 winner vs. Game 11 winner, noon

(Second title game, if necessary, at 2:30 p.m.)



Minnesota Division II Northwest Sub-State Tournament

At Red Lake Falls, Minn.

Thursday, July 25

1) No. 4N Win-E-Mac vs. No. 1S Dilworth-Glyndon-Felton, 11 a.m.

2) No. 3S Ada vs. No. 2N Roseau, 1:30 p.m.

3) No. 3N Warroad vs. No. 2S Hawley, 4 p.m.

4) No. 4S New York Mills vs. No. 1N Stephen-Argyle, 6:30 p.m.

Friday, July 26

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 11 a.m.

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 1:30 p.m.

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 4 p.m.

8) Game 5 winner vs. Game 5 winner, 6:30 p.m.

Saturday, July 27

9) Game 7 winner vs. Game 8 loser, noon

10) Game 8 winner vs. Game 9 winner, 2:30 p.m.

(Second title game, if necessary, at noon, Sunday, July 28)



Golf

6

Amateur

Hole in one

Monday, July 22

Greg Liebl aced the 138-yard, No. 15 hole at the Oxbow (N.D.) Country Club using an 8-iron.\