Baseball

6

Professional

Standings/results/schedule

American Association

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

North Division

RedHawks 49-28 -
St. Paul 46-31 3
Winnipeg 45-32 4
Chicago 44-32 4.5
Gary 31-46 18
Milwaukee 31-46 18

South Division

Cleburne 46-31 -
Sioux City 44-33 2
Kansas City 38-37 7
Lincoln 33-43 12.5
Sioux Falls 33-44 13
Texas 20-57 26

Thursday, Aug. 8

FM RedHawks 8, Gary 6

Winnipeg 7, Lincoln 2

Milwaukee 5, Chicago 3

Sioux Falls 2, Texas 1

Kansas City 5, Cleburne 1

St. Paul 4, Sioux City 0

Friday, Aug. 9

Chicago 5, FM RedHawks 1

Milwaukee 5, Winnipeg 4

Lincoln 3, Sioux Falls 0

St. Paul 9, Gary 7

Kansas City 7, Texas 2

Winnipeg 1, Milwaukee 0

Cleburne 1, Sioux City 0 (11 innings)

Saturday, Aug. 10

FM RedHawks at Chicago, 7:05 p.m.

Cleburne at Sioux City, 6:05 p.m.

Winnipeg at Milwaukee, 6:05 p.m.

Texas at Kansas City, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Lincoln, 7:05 p.m.

Gary at St. Paul, 7:05 p.m.

American Legion

Results/schedule

Central Plains Regional Tournament

At Sioux Falls (S.D.) Stadium

Wednesday, Aug. 7

Appleton (Wis.) Post 38 9, Dubuque (Iowa) County Post 137 4

Excelsior (Minn.) 17, Fargo Post 2 11

Oshkosh (Wis.) Post 70 4, Renner (S.D.) Post 307 3

Edina (Minn.) 9, Sioux Falls Post 15 8

Thursday, Aug. 8

Renner (S.D.) Post 307 10, Dubuque (Iowa) County Post 137 8

Fargo Post 2 13, Sioux Falls Post 15 1

Appleton (Wis.) Post 38 9, Oshkosh (Wis.) Post 70 8

Excelsior (Minn.) 7, Edina (Minn.) 0

Friday, Aug. 9

Fargo Post 2 11, Oshkosh (Wis.) Post 70 0

Renner (S.D.) Post 307 6, Edina (Minn.) 5

Appleton (Wis.) Post 38 vs. Excelsior (Minn.), (SSPD due to rain)

Saturday, Aug. 10

11) Appleton (Wisc.) Post 38 vs. Excelsior (Minn.), 10 a.m.

12) Fargo Post 2 vs. Game 11 loser, 1 p.m.

13) Renner (S.D.) Post 307 vs. Game 11 winner, 4 p.m.

Sunday, Aug. 11

Championship

Game 12 winner vs. Game 13 winner, 12:30 p.m.

(Second title game, if necessary, 3:30 p.m.)



Division II Central Plains Tournament

At Gust Thompson Field, Waupun, Wis.

Thursday, Aug. 8

Plato (Minn.) 6, Kindred 4

New London (Wis.) 4, Dilworth-Glyndon-Felton 2

Plato (Minn.) 3, Neenah St. Mary Catholic (Wis.) 0

Waupun (Wis.) 10, Kindred 0

Friday, Aug. 9

Neenah St. Mary Catholic (Wis.) 9, Dilworth-Glyndon-Felton 1

New London (Wis.) 3, Neenah St. Mary Catholic (Wis.) 2

Kindred 3, Dilworth-Glyndon-Felton 2

Plato (Minn.) 5, Waupun (Wis.) 4

Saturday, Aug. 10

New London (Wis.) vs. Waupun (Wis.), 11 a.m.

Kindred vs. Neenah St. Mary Catholic (Wis.), 1:30 p.m.

Plato (Minn.) vs. New London (Wis.), 4 p.m.

Dilworth-Glyndon-Felton vs. Waupun (Wis.), 6:30 p.m.

Sunday, Aug. 11

Kindred vs. New London (Wis.), 10 a.m.

Plato (Minn.) vs. Dilworth-Glyndon-Felton, noon

Neenah St. Mary Catholic (Wis.) vs. Waupun (Wis.), 2 p.m.



Golf

6

Amateur

Results

Red River Valley Senior Men’s Golf Association

At The Meadows, Moorhead

Thursday, Aug. 8

Flight 1: T1, Jeff Frider, Moorhead, 65; Bruce Nelson, Moorhead, 65. T3, Ken Terfehr, Moorhead 67; Mike Western, Mapleton, N.D., 67.

Flight 1A: T1, Jerry Fugere, Moorhead, 66; Dick Anderson, West Fargo, 66. T3, Dennis Roden, Fargo, 67; Jim Steinbeck, Moorhead, 67.

Flight 2: T1, Rick Gartner, Fargo, 68; Kristofer Gulsvig, Moorhead, 68; Stephen Schroeder, West Fargo, 68.

Flight 2A: 1, Tom Marsden, Fargo, 66. 2, Bill Urie, Lake Park, Minn., 68. 3, Wally Berg, Fargo, 69.

Flight 3: 1, Craig Colburn, Wahpeton, N.D., 68. 2, Bruce Larson, Fargo, 69. T3, Mark Brodshaug, West Fargo, 70; Bob Gifford, Moorhead, 70; Harold Mattingly, Fargo, 70.

Flight 3A: 1, Tim Langeberg, Glyndon, Minn., 63. 2, Mark Swenson, Barnesville, Minn., 66. T3, David Lauritsen, Los Alamitos, Calif., 67; Jerry Jacobs, Moorhead, 67; Dan Stevens, Ogema, Minn., 67; Pat McMullen, Fargo, 67; Richard Schmidt, Moorhead, 67.

Flight 4: 1, Wayne Mercil, Surprise, Ariz., 67. 2, Paul Knoll, Fargo, 69. 3, Dean Hashbarger, Fargo, 71.

Flight 4A: 1, Edward Zvirovski, Fargo, 66. 2, Jim Homewood, Fargo, 67. 3, Dwain Meyer, Fargo, 71.

Flight 5: 1, Mark Kelly, West Fargo, 65. 2, Bob Brooks, Pelican Rapids, Minn., 67. 3, Dan Baumgarten, Casselton, N.D., 68.

Flight 5A: T1, Glen Wright, Ottertail, Minn., 69; Dean Guttormson, Lake Park, Minn., 69. T3, Vernon Luft, Fargo, 70; Lynn Halmrast, Moorhead, 70; Dorian Olson, Lake Park, Minn., 70.

Flight 6: 1, Bill Hagen, Jr., Moorhead, 65. 2, Mel Olson, Fargo, 67. 3, Stephen Wiese, Pelican Rapids, Minn., 68.

Flight 6A: 1, Henry Pietrzak, Moorhead, 65. 2, Dean Sellheim, Pelican Rapids, Minn., 68. T3, Marvin Short, Fargo, 70; Steve Granberg, Moorhead, 70.