Football

College

Results/schedule

Major College

Friday, Dec. 6

WDAY logo
listen live
watch live

No. 14 Oregon 37, No. 6 Utah 15

Saturday, Dec. 7

No. 7 Oklahoma 30, No. 9 Baylor 23 (OT)

No 25 Appalachian State 45, Louisiana 38

Miami (Ohio) 26, Central Michigan 21

Florida Atlantic 49, Alabama-Birmingham 6

No. 18 Memphis 29, No. 19 Cincinnati 24

No. 2 Louisiana State 37, No. 4 Georgia 10

No. 20 Boise State 31, Hawaii 10

No. 3 Clemson 62, Virginia 17

No. 1 Ohio State 34, No. 12 Wisconsin 21



Big Ten Conference

Saturday, Dec. 7

Ohio State 34, Wisconsin 21



Playoff pairings/results

Football Championship Subdivision

First round

Saturday, Nov. 30

Nicholls State 24, North Dakota 6

Illinois State 24, Southeast Missouri State 6

Albany 42, Central Connecticut State 14

Austin Peay 42, Furman 6

Kennesaw State 28, Wofford 21

Southeastern Louisiana 45, Villanova 44

Northern Iowa 17, San Diego 3

Monmouth 44, Holy Cross 27

Second round

Saturday, Dec. 7

No. 1 North Dakota State 37, Nicholls State 13

Illinois State 24, No. 8 Central Arkansas 14

No. 5 Montana State 47, Albany 21

12) Austin Peay (10-3) at No. 4 Sacramento State (9-3), 8 p.m.

No. 3 Weber State 26, Kennesaw State 20

No. 6 Montana 73, Southeastern Louisiana 28

Northern Iowa 13, No. 7 South Dakota State 10

No. 2 James Madison 66, Monmouth 21

Quarterfinals

Friday, Dec. 13 or Saturday, Dec. 14

17) Illinois State (10-4) at No. 1 North Dakota State (13-0)

18) No. 5 Montana State (10-3) vs. Game 12 winner, at higher seed

19) No. 6 Montana (10-3) at No. 3 Weber State (10-3)

20) Northern Iowa (10-4) at No. 2 James Madison (12-1)

Semifinals

Saturday, Dec. 21

21) Game 17 winner vs. Game 18 winner, at higher seed

22) Game 19 winner vs. Game 20 winner, at higher seed

Championship

Saturday, Jan. 11

At Toyota Stadium, Frisco, Texas

Game 21 winner vs. Game 22 winner, 11 a.m.



NCAA Division II playoffs

Quarterfinals

Saturday, Dec. 7

Slippery Rock 65, Notre Dame (Ohio) 59

West Florida 43, Lenoir-Rhyne 38

Ferris State 25, Northwest Missouri State 3

Minnesota-Mankato 42, Texas A&M-Commerce 21



NCAA Division III playoffs

Quarterfinals

Saturday, Dec. 7

Wisconsin-Whitewater 26, Mary Hardin-Baylor 7

St. John’s 34, Wheaton (Ill.) 33

Muhlenberg 24, Salisbury 8

North Central 31, Delaware Valley 14



NAIA playoffs

Semifinals

Saturday, Dec. 7

Morningside (Iowa) 21, Grand View (Iowa) 16

Marian (Ind.) 34, Lindsey Wilson (Ky.) 24

Basketball

College men

Results/schedule

Friday, Dec. 6

Big Ten Conference

Michigan 103, Iowa 91

Summit League

South Dakota, 94, Mount Marty 79

Montana 77, North Dakota 70

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota-Crookston 68, Minnesota State Moorhead 65

Sioux Falls 78, Concordia-St. Paul 71

Wayne State 88, Upper Iowa 69

St. Cloud State 88, Bismarck-Mary 56

Minnesota-Duluth 72, Minot State 54

Minnesota-Mankato 67, Southwest Minnesota State 57

Northern State 81, Bismarck State 73

Augustana 91, Winona State 78

Junior college

North Dakota State College of Science 100, Dakota County Technical 52



Saturday, Dec. 7

Big Ten Conference

Creighton 95, Nebraska 76

Maryland 59, Illinois 58

Ohio State 106, Penn State 74

Wisconsin 84, Indiana 64

Summit League

North Dakota State 78, East Tennessee State 68

Illinois-Chicago 62, Purdue-Fort Wayne 49

Northern Sun Intercollegiate Conference

Bemidji State 79, Minnesota State Moorhead 67

Wayne State 70, Winona State 63

Concordia-St. Paul 75, Southwest Minnesota State 70

Augustana 86, Upper Iowa 59

Sioux Falls 86, Minnesota-Mankato 81

St. Cloud State 78, Minot State 73

Minnesota-Duluth 71, Bismarck-Mary 59

Northern State 101, Minnesota-Crookston 58

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Winona St. Mary’s 69, Concordia 54

Bethel 79, Macalester 57

St. Thomas 90, Gustavus 66

Augsburg 73, Carleton 57

St. John’s 82, Hamline 57

North Star Athletic Association

Bellevue 67, Dakota State 63

Waldorf 82, Viterbo 73

Mayville State 96, Presentation 61

Dickinson State 83, Valley City State 61

Great Plains Athletic Conference

Mount Marty 69, Doane 61

Northwestern 93, Hastings 76

Morningside 81, Briar Cliff 72

Concordia (Neb.) 100, Dakota Wesleyan 72

Dordt 96, Midland 87

Junior college

North Dakota State College of Science 98, Jamestown JV 73



Sunday, Dec. 8

Big Ten Conference

Northwestern at Purdue, 4 p.m.

Rutgers at Michigan State, 6 p.m.

Summit League

North Dakota at Eastern Washington, 5:30 p.m.

Haskell at Oral Roberts, 2 p.m.

Denver at UCLA, 4 p.m.

College women

Results/schedule

Friday, Dec. 6

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota State Moorhead 89, Minnesota-Crookston 43

Sioux Falls 62, Concordia-St. Paul 57

Winona State 72, Augustana 64

Minnesota-Mankato 76, Southwest Minnesota State 60

Minnesota-Duluth 60, Minot State 48

Northern State 68, Bemidji State 56

Bismarck-Mary 60, St. Cloud State 51

Wayne State State 86, Upper Iowa 59

Junior college

North Dakota State College of Science 90, Bryant & Stratton 82



Saturday, Dec. 7

Big Ten Conference

Northwestern 79, Dartmouth 37

Indiana 72, North Florida 45

Summit League

Eastern Illinois 65, Omaha 52

South Dakota 82, Coppin State 44

Western Illinois 88, Chicago State 78

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota State Moorhead 86, Bemidji State 57

Winona State 76, Wayne State 73

Sioux Falls 66, Minnesota-Mankato 61

Augustana 74, Upper Iowa 48

Minnesota-Duluth 87, Bismarck-Mary 75

Concordia-St. Paul 82, Southwest Minnesota State 79 (OT)

St. Cloud State 80, Minot State 56

Northern State 74, Minnesota-Crookston 64

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia 76, Winona St. Mary’s 71

Gustavus 62, St. Thomas 57

Bethel 85, Macalester 45

St. Benedict 66, Hamline 52

Augsburg 70, Carleton 48

North Star Athletic Association

Bellevue 80, Dakota State 70

Viterbo 54, Waldorf 28

Mayville State 91, Presentation 55

Valley City State 91, Dickinson State 78

Great Plains Athletic Conference

Jamestown 61, St. Mary 47

Mount Marty 83, Doane 60

Morningside 95, Briar Cliff 56

Midland 98, Dordt 62

Concordia (Neb.) 100, Dakota Wesleyan 72

Northwestern 93, Hastings 76

Junior college

North Dakota State College of Science 76, Jamestown JV 71 (OT)



Sunday, Dec. 8

Big Ten Conference

Minnesota at American, 1 p.m.

Kent State at Purdue, 11 a.m.

Loyola (Md.) at Maryland, noon

Oakland at Michigan, 1 p.m.

Radford at Ohio State, 1 p.m.

Towson at Rutgers, 1 p.m.

Wisconsin at North Dakota State, 2 p.m.

Summit League

Wisconsin at North Dakota State, 2 p.m.

Denver at Lamar, 2 p.m.

South Dakota State at Oregon, 2 p.m.

High school girls

Results/schedule

Minnesota

Friday, Dec. 6

Maple Grove 46, Moorhead 40

Pelican Rapids 66, Dilworth-Glyndon-Felton 64

Breckenridge 68, Barnesville 39

Parkers Prairie 61, Battle Lake 32

Fergus Falls 57, Alexandria 39

Detroit Lakes 61, Pequot Lakes 59 (OT)

Park Rapids 56, Staples-Motley 49

Ada-Borup 46, Thief River Falls 32

Lake Park-Audubon at Ashby, canceled

Wadena-Deer Creek 54, Verndale 25

Henning 55, Menahga 46

West Central 101, Ortonville 23

Crookston 72, Warroad 14

Saturday, Dec. 7

Dilworth-Glyndon-Felton 66, Wheaton-Herman-Norcross 64

Moorhead Park Christian 57, Fargo Oak Grove 42

Grafton 79, Breckenridge 59

Barnesville 44, Thief River Falls 26

Menahga at Frazee, 1:30 p.m.

Mahnomen-Waubun 58, Rothsay 47

Lake Park-Audubon 71, West Central 62



North Dakota

Friday, Dec. 6

Mandan 71, West Fargo Sheyenne 62

Jamestown 64, Valley City 47

Hillsboro-Central Valley 36, Northern Cass 34

Drayton-Valley Edinburg 66, Cavalier 65 (ot)

Four Winds-Minnewaukan 74, Dunseith 41

North Star 46, Dakota Prairie 41

Park River-Fordville-Lankin 37, Lakota 36

Glenburn 31, Harvey-Wells County 25

Hatton-Northwood 55, Finley-Sharon-Hope-Page 40

Sargent Central 49, Wyndmere-Lidgerwood 38

Lisbon 26, Edgeley-Kulm-Montpelier 23

Ellendale 30, South Border 24

Thompson 66, New Town 38

Beach 52, Napoleon-GS 33

Saturday, Dec. 7

Bismarck Century 69, Fargo Davies 34

Bismarck 75, Fargo North 46

Fargo Shanley 66, Bismarck St. Mary’s 45

Bismarck Legacy 71, Fargo South 44

Jamestown 64, Valley City 47

Watford City 58, Williston 50

Turtle Mountain 58, Grand Forks Central 48

Moorhead Park Christian 57, Fargo Oak Grove 42

Grafton 79, Breckenridge 59

Devils Lake JV 56, Four Winds-Minnewaukan 54

Dakota Prairie 56, Lakota 46

Harvey-Wells County 50, New Rockford-Sheyenne 24

Thompson 52, Velva 25

Langdon-Edmore-Munich 59, Shiloh Christian 35

Beach 63, Larimore 54

High school boys

Results/schedule

Minnesota

Friday, Dec. 6

Moorhead 87, Benilde-St. Margarets 66

Wheaton-Herman-Norcross 61, Moorhead Park Christian 60 (OT)

Norman County East-UH 57, Barnesville 37

Frazee 66, Park Rapids 47

New York Mills 83, Sebeka 72

Crookston 75, Warroad 66

East Grand Forks 77, Thief River Falls 56

Saturday, Dec. 7

Fergus Falls 66, Breckenridge 51

Menahga 68, Frazee 64

Mahnomen-Waubun 56, Rothsay 27

Perham 64, Mound Westonka 43

Benilde-St. Margarets 48, Detroit Lakes 46



North Dakota

Friday, Dec. 6

West Fargo Sheyenne 62, Mandan 58

Jamestown 87, Valley City 43

Williston 99, Watford City 57

Saturday, Dec. 7

Bismarck 107, Fargo North 72

Fargo Davies 77, Bismarck Century 57

Fargo Shanley 73, Bismarck St. Mary’s 67

Bismarck Legacy 82, Fargo South 73

Grand Forks Central 70, Turtle Mountain 69

Minot 101, Devils Lake 62

Hockey

College men

Results/schedule

Friday, Dec. 6

NCHC

North Dakota 1, Western Michigan 0 (OT)

St. Cloud State 2, Miami (Ohio) 1

Minnesota-Duluth 6, Nebraska-Omaha 3

Arizona State 4, Denver 1.

Colorado College 7, Princeton 2

Big Ten Conference

Ohio State 3, Minnesota 2 (OT)

Michigan State 3, Wisconsin 0

Michigan 4, Penn State 1

Boston College 4, Notre Dame 0

WCHA

Bowling Green 9, Alabama-Huntsville 3

Bemidji State 3, Alaska 1

Minnesota-Mankato 5, Lake Superior 1

Michigan Tech 2, Alaska-Anchorage 1

MIAC

Concordia 3, St. Thomas 2

Augsburg 3, St. Olaf 1

Bethel 3, Hamline 2

Gustavus 7, Winona St. Mary’s 0



Saturday, Dec. 7

NCHC

North Dakota 8, Western Michigan 2

St. Cloud State 5, Miami (Ohio) 3

Minnesota-Duluth 4, Nebraska-Omaha 3

Denver 2, Arizona State 2 (OT)

Colorado College 2, Princeton 1 (OT)

Big Ten Conference

Minnesota 1, Ohio State 1 (2OT)

Michigan State 5, Wisconsin 4 (OT)

Penn State 3, Michigan 1

WCHA

Alabama-Huntsville 2, Bowling Green 2 (OT)

Alaska 5, Bemidji State 3

Minnesota-Mankato 2, Lake Superior 0

Michigan Tech 4, Alaska-Anchorage 1

MIAC

St. Thomas 3, Concordia 2

Augsburg 5, St. Olaf 1

Winona St. Mary’s 5, Gustavus 4

Hamline 3, Bethel 3 (OT)

College women

Results/schedule

Friday, Dec. 6

MIAC

St. Thomas 3, Concordia 1

Augsburg 3, St. Olaf 0

Gustavus 2, Winona St. Mary’s 2 (OT)

Hamline 2, Bethel 1



Saturday, Dec. 7

MIAC

St. Thomas 3, Concordia 1

St. Catherine 3, St. Benedict 2

Gustavus 5, Winona St. Mary’s 1

Hamline 2, Bethel 1

Augsburg 5, St. Olaf 1



Sunday, Dec. 8

MIAC

St. Catherine at St. Benedict, 2 p.m.

High school girls

Results/schedule

Minnesota

Saturday, Dec. 7

Moorhead 7, Princeton 3

Fergus Falls 3, East Grand Forks 1

Crookston 1, Prairie Centre 0

South St. Paul 4, Thief River Falls 0

Breck 4, Alexandria 1



North Dakota

Friday, Dec. 6

West Fargo United 4, Dickinson 0

Fargo North-South 5, Mandan 1

Grand Forks 12, Williston 0

Devils Lake 3, Minot 2

Saturday, Dec. 7

Fargo North-South 7, Dickinson 0

Mandan 4, West Fargo United 3 (OT)

Devils Lake 7, Williston 0

Fargo Davies 3, Bismarck 1

Minot 5, Grand Forks 3

High school boys

Results/schedule

Minnesota

Friday, Dec. 6

Moorhead 8, Buffalo 1

Detroit Lakes 3, Prairie Centre 2 (OT)

St. Paul Johnson 4, Crookston 1

Tartan 2, Thief River Falls 1

Alexandria 3, Northfield 2

Saturday, Dec. 7

Kittson Central 5, Detroit Lakes 2

Little Falls 6, Fergus Falls 1

Tartan 7, Crookston 2

Alexandria 4, Mankato West 3



North Dakota

Friday, Dec. 6

Fargo South-Shanley 3, Fargo Davies 2

Grand Forks Central 8, West Fargo 2

Grand Forks Red River 4, West Fargo Sheyenne 2

Jamestown 7, Bottineau 2

Breckenridge-Wahpeton 4, Worthington 0

Red Lake Falls 3, Mayville-Portland-CG 1

Saturday, Dec. 7

Fargo North 4, Devils Lake 0

East Grand Forks 4, Grand Forks Red River 4 (SO)

Bismarck 6, Williston 0

Jamestown 4, Hazen-Beulah 2

Bottineau 6, Dickinson 3

Breckenridge-Wahpeton 4, Fairmont 2

Mayville-Portland-CG at Ely-Northeast Range, 1:30 p.m.

Swimming

College women

Results

Saturday, Dec. 7

Bismarck-Mary 176, Concordia 44

Top three finishers

200 medley relay: 1, Mary A (Boese, Webb, Houston, Delegge), 1:50.72. 2, Mary B, 1:57.67.

1000 freestyle: 1, Andrews, M, 11:41.69. 2, Backes, C, 11:54.49. 3, Scherwinski, M, 11:59.39.

200 freestyle: 1, Murillo, M, 1:57.12. 2, Dudley, M, 2:16.01. 3, Biebl, C, 2:18.61.

50 backstroke: 1, Riedel, M, 30.05. 2, Murphy, M, 30.13. 3, Manly, M, x30.41.

50 breaststroke: 1, Webb, M, 31.22. 2, Boese, M, 33.40. 3, Lee, M, x33.40.

100 butterfly: 1, Houston, M, 1:00.37. 2, Boese, M, 1:01.38. 3, Espinosa, M, x1:01.54.

50 freestyle: 1, Murphy, M, 26.49. 2, Rasmussen, C, 26.90. 3, Scherwinski, M, 27.23.

100 freestyle: 1, Delegge, M, 54.31. 2, Lee, M, 56.51. 3, Backes, C, 1:01.09.

100 backstroke: 1, Riedel, M, 1:04.20. 2, Manly, M, 1:06.47. 3, Gunderson, C, 1:11.88.

100 breaststroke: 1, Murillo, M, 1:08.12. 2, Mitchell, M, 1:15.05. 3, Hegland, M, x1:19.65.

50 butterfly: 1, Houston, M, 27.29. 2, Espinosa, M, 27.32. 3, Delegge, M, x27.72.

3-meter diving: 1, Stewart, M, 194.1

200 IM: 1, Boese, M, 2:16.12. 2, Webb, M, 2:16.87. 3, Marcus, 2:39.05.

200 freestyle relay: 1, Mary A (Delegge, Smith, Murphy, Webb), 1:44.12. 2, Concordia A, 1:51.45. 3, Mary B, x.1:42.69



Wrestling

High school

Results

Saturday, Dec. 7

Wahpeton Tournament

Team scores

1, Lisbon 256. 2, Frazee 216.5. 3, Ottertail Central 177. 4, Grand Forks Central 128. 5, Border West 122. 6, West Fargo Sheyenne 107. 7, Brookings 102. 8, Fargo North 84. 9, Kindred 76. 10, Wahpeton 75.5. 11, Sisseton 60.5. 12, Breckenridge 38.

First-place matches

106: Sykora, BW, won by forfeit. 113: Larson, BW, dec. Manske, WFS, 4-1. 120: Johnson, WFS, pin Nagel, FRA, 1:26. 126: Monatukwa, FN, dec. Schmitz, K, 2-0. 132: Aberle, LIS, pin Isassi, GFC, 3:00. 138: 1, Greenley, LIS, pin Moe 1:56. 145: Brandt, BRO, sv-1 6-4. 152: Worral, FN, dec. Schwab, LIS, 14-9. 160: Sours, LIS, pin Newling, FRA, 1:40. 170: Ogren, K, maj. dec. Schmidt, LIS, 8-0. 182: Rasmussen, BRO, dec. Swanson, OTC, 2-1. 195: Graham, FRA, dec. Kennedy, WFS, 5-1. 220: Tweeton, FRA, dec. Erlandson, BRE, 7-4. 285: Buehler, OTC, pin Defoe, GFC, 1:19.



Email scores and results to sports@forumcomm.com