Baseball

6

Professional

Results/schedule

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

American Association Finals

Saturday, Sept. 12

Game 1: Milwaukee 11, Sioux Falls 6

Sunday, Sept. 13

Game 2: Milwaukee 2, Sioux Falls 0

Tuesday, Sept. 15

Game 3: Milwaukee 10, Sioux Falls 5

Wednesday, Sept. 16

Game 4: Sioux Falls 5, Milwaukee 3

Thursday, Sept. 17

Game 5 (if necessary): Milwaukee vs. Sioux Falls

Friday, Sept. 18

Game 6 (if necessary): Milwaukee vs. Sioux Falls

Saturday, Sept. 19

Game 7 (if necessary): Milwaukee vs. Sioux Falls

Basketball

6

Professional

Results/schedule

NBA

All games at Orlando, Fla.

Playoffs

Tuesday, Sept. 15

Miami 117, Boston 114, Miami leads series 1-0

Denver 104, Los Angeles Clippers 89, Denver wins series 4-3

Thursday, Sept. 17

Miami vs. Boston, 6 p.m., Miami leads series 1-0

Friday, Sept. 18

Denver vs. Los Angeles Lakers, 8 p.m., series starts



WNBA

All games at Bradenton, Fla.

Playoffs

First round

Tuesday, Sept. 15

Connecticut 94, Chicago 81

Phoenix 85, Washington 84

Second round

Thursday, Sept. 17

Phoenix vs. Minnesota, 6 p.m.

Connecticut vs. Los Angeles, 8 p.m.

Hockey

6

Professional

Results/schedule

National Hockey League

Stanley Cup Playoffs

Tuesday, Sept. 15

New York Islanders 2, Tampa Bay 1 (2OT), Tampa Bay leads series 3-2

Thursday, Sept. 17

Tampa Bay vs. New York Islanders, 7 p.m., Tampa Bay leads series 3-2

Football

6

Professional

Results/Schedule

National Football League

Monday, Sept. 14

Pittsburgh 26, New York Giants 16

Tennessee 16, Denver 14

Thursday, Sept. 17

Cincinnati at Cleveland, 7:20 p.m.

Sunday, Sept. 20

Minnesota at Indianapolis, noon

New York Giants at Chicago, noon

Atlanta at Dallas, noon

Detroit at Green Bay, noon

Jacksonville at Tennessee, noon

Buffalo at Miami, noon

San Francisco at New York Jets, noon

Los Angeles Rams at Philadelphia, noon

Denver at Pittsburgh, noon

Carolina at Tampa Bay, noon

Washington at Arizona, 3:05 p.m.

Kansas City at Los Angeles Chargers, 3:25 p.m.

Baltimore at Houston, 3:25 p.m.

New England at Seattle, 7:20 p.m.

Monday, Sept. 21

New Orleans at Oakland, 7:15 p.m.

College

Results/Schedule

NCAA Division

Friday, Sept. 18

Campbell at Coastal Carolina, 6 p.m.

Saturday, Sept. 19

Tulsa at Oklahoma State, 11 a.m.

Austin Peay at Cincinnati, 11 a.m.

Louisiana at Georgia State, 11 a.m.

Syracuse at Pittsburgh, 11 a.m.

Liberty at Western Kentucky, 11 a.m.

Navy at Tulane, 11 a.m.

Boston College at Duke, 11 a.m.

Houston at Baylor, 11 a.m.

Appalachian State at Marshall, 12:30 p.m.

South Florida at Notre Dame, 1:30 p.m.

Stephen F. Austin at Texas-San Antonio, 2 p.m.

Charlotte at North Carolina, 2:30 p.m.

Central Florida at Georgia Tech, 2:30 p.m.

Florida Atlantic at Georgia Southern, 2:30 p.m.

The Citadel at Clemson, 3 p.m.

Troy at Middle Tennessee, 3 p.m.

Southern Methodist at North Texas, 5 p.m.

Central Arkansas at Arkansas State, 6 p.m.

Miami (Fla.) at Louisville, 6:30 p.m.

Louisiana Tech at Southern Mississippi, 6:30 p.m.

Texas State at Louisiana-Monroe, 6:30 p.m.

Wake Forest at North Carolina State, 7 p.m.

Abilene Christian at Texas-El Paso, 8 p.m.



NAIA

North Star Athletic Association

Saturday, Sept. 19

Waldorf (Iowa) at Valley City State, 1 p.m.

Mayville State at Dickinson State, 3 p.m.

Dakota State at Presentation, 7 p.m.

High school

Polls

North Dakota

Class 3A

1. Bismarck Century (13) 2-0 73
2. West Fargo Sheyenne (2) 3-0 58
3. Bismarck 2-0 45
4. Fargo Shanley 3-0 29
5. Fargo Davies 3-0 20



Class 2A

1. Bismarck St. Mary’s (14) 3-0 70
2. Beulah 3-0 55
3. Kindred 2-0 36
4. Hillsboro-Central Valley 2-1 36
5. Valley City 1-1 17



Class 1A

1. Langdon Area-EM (17) 4-0 85
2. Velva 3-0 61
3. Lisbon 3-0 50
4. Oakes 2-0 36
5. Killdeer 4-0 19

Others receiving votes: Thompson 2-1, Minot Ryan 3-1, Dickinson Trinity 3-1.



Class 9-Man

1. Kidder County (15) 3-0 81
2. Cavalier (1) 4-0 59
3. LaMoure-LM (1) 4-0 51
4. Linton-HMB 1-1 22
5. St. John 4-0 18

Others receiving votes: Mayville-Portland-CG 4-0, Beach 3-0.

Results/schedule

North Dakota

Thursday, Sept. 17

Mandan at Bismarck, 7 p.m.

Friday, Sept. 18

Fargo North at Fargo Davies, 7 p.m.

Grand Forks Central at Fargo South, 7 p.m.

Fargo Shanley at West Fargo Sheyenne, 7 p.m.

West Fargo at Grand Forks Red River, 7 p.m.

Williston at Bismarck Century, 6:30 p.m.

Minot at Dickinson, 7 p.m.

Bismarck Legacy at Jamestown, 7 p.m.

Beulah at Hillsboro-Central Valley, 7 p.m.

Hazen at Valley City, 7 p.m.

Turtle Mountain at Wahpeton, 7 p.m.

Devils Lake at Bismarck St. Mary’s, 6:30 p.m.

Watford City at Central Cass, 7 p.m.

Lisbon at Ellendale-Edgeley-Kulm, 7 p.m.

Hatton-Northwood at Northern Cass, 7 p.m.

Thompson at Fargo Oak Grove, 7 p.m.

Sargent County at Oakes, 7 p.m.

Carrington at Westhope-Newburg-Glenburn, 7 p.m.

Grafton at Rugby, 7 p.m.

Langdon Area at Harvey-Wells County, 7 p.m.

Benson County at Cavalier, 7 p.m.

New Rockford-Sheyenne at North Border, 7 p.m.

Richland at Finley-Sharon-Hope-Page, 7 p.m.

LaMoure-Litchville-Marion at Hankinson, 7 p.m.

Tri-State at Mayville-Portland-CG, 7 p.m.

South Border at Mott-Regent-New England, 6 p.m.

Larimore at Wyndmere-Lidgerwood, 7 p.m.

Enderlin-Maple Valley at Griggs County, 7 p.m.

South Border at Mott-Regent-New England, 7 p.m.

Volleyball

6

High school

Polls/results

North Dakota

Class A

1. Bismarck Century (13) 4-0 69
2. Jamestown (1) 5-0 55
3. West Fargo 8-1 44
4. Fargo Davies 6-3 25
5. Bismarck Legacy 3-1 10

Others receiving votes: Fargo Shanley (5-3) 4, West Fargo Sheyenne (5-4) 1, Valley City (3-1) 1.



Class B

1. Thompson (9) 4-0 133
2. Linton-HMB (3) 4-0 120
3. Langdon-Edmore-Munich (2) 1-1 118
4. Oakes 4-0 99
5. Northern Cass 4-0 86
6. Dickinson Trinity 4-0 69
7. Rugby 4-1 44
8. Grafton 2-0 42
9. Minot Our Redeemers 3-2 17
10. Kindred 2-0 15

Others receiving votes: North Star 14, Beulah 8, Flasher 4, Carrington 1.

Golf

6

Amateur

Hole-in-one

Wednesday, Sept. 16

Sarah Michels of Casselton, N.D., aced the 78-yard No. 4 hole of Rose Creek Golf Course in Fargo using a driver.