Football

6

Professional

Playoff schedule

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

National Football League

Wild Card Round

Saturday, Jan. 9

No. 2 Buffalo 27, No. 7 Indianapolis 24

No. 6 Los Angeles Rams 30, No. 3 Seattle 20

No. 5 Tampa Bay 31, No. 4 Washington 23

Sunday, Jan. 10

No. 5 Baltimore 20, No. 4 Tennessee 13

No. 2 New Orleans 21, No. 7 Chicago 9

No. 6 Cleveland 48, No. 3 Pittsburgh 37

Divisional Round

Saturday, Jan. 16

No. 1 Green Bay 32, No. 6 Los Angeles Rams 18

No. 2 Buffalo 17, No. 5 Baltimore 3

Sunday, Jan. 17

No. 6 Cleveland at No. 1 Kansas City, 2:05 p.m.

No. 5 Tampa Bay at No. 2 New Orleans, 5:40 p.m.

Championship Sunday

Sunday, Jan. 24

NFC Championship, 2:05 p.m.

AFC Championship, 5:40 p.m.

Super Bowl LV

Sunday, Feb. 7

AFC Champion vs. NFC Champion, 5:30 p.m.



Basketball

6

Professional

Results/Schedule

National Basketball Association

Saturday, Jan. 16

San Antonio 103, Houston 91

Brooklyn 122, Orlando 115

Toronto 116, Charlotte 113

Detroit 120, Miami 100

Memphis 106, Philadelphia 104

Indiana at Phoenix, postponed

Atlanta at Portland, 9 p.m.

Sunday, Jan. 17

New York at Boston, noon

Chicago at Dallas, 2 p.m.

Philadelphia at Oklahoma City, 6 p.m.

Utah at Denver, 7 p.m.

New Orleans at Sacramento, 8 p.m.

Indiana at Los Angeles Clippers, 9 p.m.

College men

Results/Schedule

Saturday, Jan. 16

Big Ten Conference

Ohio State 87, Illinois 81

Nebraska at Maryland, postponed

Minnesota 75, Michigan 57

Summit League

North Dakota 82, North Dakota State 78 (OT)

Oral Roberts 91, Denver 82

Kansas City at Western Illinois, canceled

South Dakota State at Omaha, canceled

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota State Moorhead 83, Bemidji State 61

Winona State 81, Upper Iowa 79

St. Cloud State 80, Minot State 78

Minnesota State-Mankato 80, Wayne State 77

Augustana 91, Concordia-St. Paul 52

Bismarck-Mary 80, Minnesota-Duluth 70

Northern State 88, Minnesota-Crookston 64

North Star Athletic Association

Viterbo 88, Valley City State 84

Dakota State 80, Presentation 71

Mayville State 75, Bellevue 71

Dickinson State 72, Waldorf 66

Great Plains Athletic Conference

Morningside 95, Concordia (Neb.) 77

Northwestern 79, Doane 77

Briar Cliff 90, Midland 85

Dordt 94, Hastings 79

Sunday, Jan. 17

Big Ten Conference

Iowa at Northwestern, 11 a.m.

Penn State at Purdue, noon

North Star Athletic Association

Dakota State at Mayville State, 5 p.m.

Great Plains Athletic Conference

Mount Marty at Dakota Wesleyan, 4 p.m.

College women

Results/Schedule

Saturday, Jan. 16

Big Ten Conference

Nebraska 63, Ohio State 55

Summit League

North Dakota State 71, North Dakota 68 (OT)

South Dakota State 64, Omaha 54

Oral Roberts 79, Denver 78

Western Illinois 82, Kansas City 76

Northern Sun Intercollegiate Conference

Bemidji State 74, Minnesota State Moorhead 59

Minnesota-Crookston 69, Northern State 64

Augustana 80, Concordia-St. Paul 70

St. Cloud State at Minot State, canceled

Wayne State 84, Minnesota State-Mankato 79

Southwest Minnesota State 70, Upper Iowa 47

Minnesota-Duluth at Bismarck-Mary, canceled

Sioux Falls 67, Winona State 61

North Star Athletic Association

Viterbo 83, Valley City State 69

Mayville State 59, Bellevue 58

Dakota State at Presentation, postponed

Dickinson State 47, Waldorf 43

Great Plains Athletic Conference

Morningside 66, Concordia (Neb.) 64

Northwestern 76, Doane 39

Dordt 72, Hastings 53

Briar Cliff 75, Midland 53

Jamestown 71, St. Mary 59

Sunday, Jan. 17

Big Ten Conference

Northwestern at Penn State, 2 p.m.

Maryland at Wisconsin, 3 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Upper Iowa at Southwest Minnesota State, 1 p.m.

Winona State at Sioux Falls, 2 p.m.

Wayne State at Minnesota State, 3 p.m.

Great Plains Athletic Conference

Mount Marty at Dakota Wesleyan, 2 p.m.

High school boys

Results/Schedule

North Dakota

Saturday, Jan. 16

Fargo Davies 71, Grand Forks Red River 60

Fargo South 74, Devils Lake 71

Grand Forks Central 65, Fargo North 54

Jamestown 94, Watford City 34

Bismarck 97, Turtle Mountain 69

Lisbon 76, South Border 36

Linton-HMB 62, Sargent County 55

Mayville-Portland-CG 63, Benson County 41

Langdon-Edmore-Munich 59, Rugby 55

Oakes 89, Richland 37

Ellendale 56, Medina-Pingree-Buchanan 33

Rolla 63, Park River-Fordville-Lankin 44



Minnesota

Saturday, Jan. 16

Warroad 61, Bagley 44

New York Mills at Frazee, 1:30 p.m.

Fergus Falls 67, St. Cloud Apollo 52

Perham 65, Thief River Falls 37

Win-E-Mac 61, Climax-Fisher 46

Fertile-Beltrami 63, Norman County East-UH 47

Detroit Lakes 73, Staples-Motley 39

Wadena-Deer Creek at Pillager, 7:30 p.m.

High school girls

Results/Schedule

North Dakota

Saturday, Jan. 16

Fargo Davies 60, Grand Forks Red River 58

Grand Forks Central 75, Fargo North 70

Devils Lake 92, Fargo South 70

Watford City 66, Jamestown 60

Minot 66, Dickinson 49

Turtle Mountain at Bismarck, postponed

Kindred 67, Thompson 54

Benson County 72, Richland 64 (OT)

LaMoure-Litchville-Marion 42, Enderlin 39

Lisbon 59, South Border 25

Dunseith 64, Mayville-Portland-CG 41

Grafton-St. Thomas 76, Shiloh Christian 39

Central Cass 59, Carrington 40

Rolla at Griggs-Midkota, 7:30 p.m.

Northern Cass at Hankinson, postponed

Medina-Pingree-Buchanan 35, Ellendale 26

Harvey-Wells County 60, Towner-Granville-Upham 38

Oak Grove 58, Warwick 41



Minnesota

Saturday, Jan. 16

Detroit Lakes 50, Aitkin 39

Rothsay 59, Norman County East-UH 52

Hancock at Wheaton-Herman-Norcross, 2 p.m.

Lake Park Audubon 64, Win-E-Mac 22

Hockey

6

Professional

Results/schedule

National Hockey League

Saturday, Jan. 16

New Jersey 2, Boston 1 (OT)

Arizona 5, San Jose 3

New York Rangers 5, New York Islanders 0

Detroit 4, Carolina 2

Toronto 3, Ottawa 2

Montreal 5, Edmonton 1

Nashville 5, Columbus 2

Minnesota at Los Angeles, 8 p.m.

Vancouver at Calgary, 9 p.m.

Anaheim at Vegas, 9 p.m.

Sunday, Jan. 17

Washington at Pittsburgh, 11 a.m.

Chicago at Carolina, 6 p.m.

Junior

Standings/results/schedule

United States Hockey League

Western Conference

Fargo Force 14-5-2 30

Des Moines 10-9-2 22

Omaha 11-8-0 22

Tri-City 10-7-1 21

Sioux City 9-8-1 19

Sioux Falls 8-11-1 17

Waterloo 6-11-0 12

Lincoln 5-7-1 11

Eastern Conference

Chicago 14-3-2 30

Muskegon 13-6-1 27

Green Bay 11-4-2 24

Team USA 8-6-2 18

Dubuque 7-13-0 14

Youngstown 4-11-1 9

Saturday, Jan. 16

Tri-City 5, Fargo 2

Team USA 10, Youngstown 4

Muskegon 6, Green Bay 4

Chicago 5, Waterloo 1

Dubuque 5, Des Moines 2

Omaha 7, Lincoln 1

Sioux City 6, Sioux Falls 2

College men

Results/schedule

Saturday, Jan. 16

National Collegiate Hockey Conference

Western Michigan 3, St. Cloud State 1

Big Ten Conference

Penn State 3, Michigan State 1

Michigan 5, Ohio State 0

Notre Dame 2, Minnesota 1

Wisconsin 4, Arizona State 0

Western Collegiate Hockey Association

Minnesota State-Mankato 6, Lake Superior State 2

Bowling Green 6, Northern Michigan 2

Sunday, Jan. 17

Big Ten Conference

Arizona State at Wisconsin, 6:30 p.m.

National Collegiate Hockey Conference

North Dakota at Denver, 8:07 p.m.

High school boys

Results/schedule

North Dakota

Saturday, Jan. 16

West Fargo Sheyenne 3, Fargo South-Shanley 1

Red Lake Falls 7, Grafton-Park River 3

Bismarck 4, Bottineau-Rugby 1

Bismarck Century 2, Williston 1

Mayville-Portland-CG at Kittson Central, 3 p.m.



Minnesota

Saturday, Jan. 16

Grand Rapids 3, Moorhead 0

Warroad 6, Detroit Lakes 0

Little Falls 4, Thief River Falls 2

Bagley-Fosston 4, Breckenridge-Wahpeton 0

Delano 3, Bemidji 0

Roseau 6, Grand Forks Red River 2

Grand Forks Central 7, East Grand Forks 4

Sartell-St. Stephen 2, Brainerd 1

High school girls

Results/schedule

North Dakota

Saturday, Jan. 16

Fargo Davies 15, Devils Lake 1

Fargo North-South 9, Jamestown 3

Bismarck 3, Grand Forks 2



Minnesota

Saturday, Jan. 16

Moorhead at Bemidji, postponed

Roseau 8, Thief River Falls 2

Minnetonka 5, Alexandria 2

River Lakes 6, Fergus Falls 0

Wrestling

6

High school

Results

North Dakota

Saturday, Jan. 16

Grand Forks Central Triangular

Grand Forks Central 40, Fargo North 33

106: Johnson, FN, pin Perales, GFC, 0:39. 113: Shepperd, GFC, won by forfeit. 120: Tande, GFC, won by forfeit. 126: Augustus Maughan, FN, dec. Mason Williams, GFC, 8-4. 132: Monatukwa, FN, pin Morkve, GFC, 0:30. 138: Henry Maughan, FN, pin Mack, GFC, 4:41. 145: Hansen, FN, dec. Haake, GFC, 6-1. 152: Williams, GFC, maj. dec. Joshua Worral, FN, 9-0. 160: Ward, FN, pin Erickson, GFC, 3:53. 170: Bicker, GFC, won by forfeit. 182: Haskins, GFC, won by forfeit. 195: Torgerson, GFC, won by forfeit. 220: Kerr, GFC, won by forfeit. 285: Jones, FN, dec. Suda, GFC, 6-2.

Swimming

6

High school boys

Results

North Dakota

Saturday, Jan. 16

Moorhead 110, Grand Forks 70

200 Medley Relay: 1, Moorhead A (Baumgartner, Andreasen, Adams, Carlson), 1:47.71. 2, Grand Forks A (Bjerke, Stockeland, Craven, Alshami), 1:53.29. 3, Moorhead B.

200 Yard Freestyle: 1, Craven, GF, 1:55.55. 2, Stockeland, GF, 2:02.36. 3, Andreasen, M, 2:03.89.

200 Individual Medley: 1, Carlson, M, 2:14.38. 2, Adams, M, 2:16.51. 3,

Bjerke, GF, 2:17.19.

50 Freestyle: 1, Stockeland, GF, 24.16. 2, Casey, M, 24.19. 3, Stein, M, 26.55.

1-meter diving: 1, Larsen, GF, 272.30. 2, Pierce, M, 268.70.

100 Butterfly: 1, Casey, M, 1:00.01. 2, Craven, GF, 1:00.54. 3, Baumgartner, M, 1:00.73.

100 Freestyle: 1, Carlson, M, 53.35. 2, Alshami, GF, 53.80. 3, Dallum, GF, 57.59.

500 Freestyle: 1, Adams, M, 5:35.11. 2, Bjerke, GF, 5:52.30. 3, Neznik, M, 5:59.36.

200 Freestyle Relay: 1, Grand Forks A (Stockeland, Alshami, Bjerke, Craven), 1:37.62. 2, Moorhead A (Andreasen, Thompson, Casey, Carlson), 1:38.48. 3, Moorhead B (Bjorklund, Pierce, Ware, Stein), 1:49.93.

100 Backstroke: 1, Baumgartner, M, 1:00.21. 2, Alshami, GF, 1:05.35. 3, Thompson, M, 1:08.47.

100 Breaststroke: 1, Andreasen, M, 1:07.00. 2, Bjorklund, M, 1:10.85. 3, Skunberg, M, 1:21.43.

400 Freestyle Relay: 1, Moorhead A (Casey, Thompson, Baumgartner, Adams), 3:47.73. 2, Moorhead B (Neznik, Gibson, Eisinger, Stein, 3:58.39. 3, Grand Forks A (Dallum, Rerick, Post, Ohnstad), 4:01.74.