Football

College

Results/schedule

Missouri Valley Football Conference

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Saturday, April 10

Western Illinois at Southern Illinois, canceled

North Dakota at Illinois State, canceled

Youngstown State at Missouri State, 3 p.m.

South Dakota at South Dakota State, canceled

North Dakota State at Northern Iowa, 4 p.m.

Basketball

Professional

Results/schedule

National Basketball Association

Wednesday, April 7

Indiana 141, Minnesota 137

Washington 131, Orlando 116

Boston 101, New York 99

Brooklyn 139, New Orleans 111

Houston 102, Dallas 93

Memphis 131, Atlanta 113

Charlotte 113, Oklahoma City 102

Denver 106, San Antonio 96

Utah at Phoenix, 9 p.m.

Thursday, April 8

Chicago at Toronto, 6:30 p.m.

Los Angeles Lakers at Miami, 6:30 p.m.

Cleveland at Oklahoma City, 7 pm.

Milwaukee at Dallas, 8 p.m.

Portland at Utah, 9 p.m.

Phoenix at Los Angeles Clippers, 9 p.m.

Detroit at Sacramento, 9 p.m.

Friday, April 9

Minnesota at Boston, 6:30 p.m.

Indiana at Orlando, 6 p.m.

Memphis at New York, 6:30 p.m.

Chicago at Atlanta, 7 p.m.

Philadelphia at New Orleans, 7 p.m.

Charlotte at Milwaukee, 8 p.m.

San Antonio at Denver, 8 p.m.

Washington at Golden State, 9 p.m.

Houston at Los Angeles Clippers, 9 p.m.

High school boys

Results/schedule

Minnesota

Class 4A State Tournament

Thursday, April 8

At Target Center

Semifinals

(5) North No. 4 Maple Grove vs. South No. 2 Cretin Derham Hall, 6 p.m.

(6) South No. 1 Shakopee vs. North No. 2 Wayzata, 8 p.m.

Saturday, April 10

At Target Center

Championship

(7) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 8 p.m.



Class 3A State Tournament

Thursday, April 8

At Target Center

Semifinals

(5) North No. 1 Alexandria vs. South No. 3 Richfield, 1 p.m.

(6) South No. 1 Minnehaha Academy vs. North No. 2 DeLaSalle, 3 p.m.

Saturday, April 10

At Target Center

Championship

(7) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.



Class 2A State Tournament

Wednesday, April 7

At Target Center

Semifinals

South No. 2 Caledonia 60, North No. 1 Minneapolis North 55

South No. 1 Waseca 72, North No. 3 Fergus Falls 58

Saturday, April 10

At Target Center

Championship

South No. 2 Caledonia vs. South No. 1 Waseca, 3 p.m.



Class 1A State Tournament

Wednesday, April 7

At Target Center

Semifinals

North No. 4 Hancock 65, South No. 3 Sleepy Eye-St. Mary’s 53

South No. 4 Hayfield 79, North No. 3 Badger-GB-MR 53

Saturday, April 10

At Target Center

Championship

North No. 4 Hancock vs. South No. 4 Hayfield, 1 p.m.

High school girls

Results/schedule

Minnesota

Class 4A State Tournament

Wednesday, April 7

At Target Center

Semifinals

North No. 1 Hopkins 67, South No. 2 Chaska 62

South No. 4 Rosemount 40, North No. 3 Centennial 33

Friday, April 9

At Target Center

Championship

(7) North No. 1 Hopkins vs. South No. 4 Rosemount, 8 p.m.



Class 3A State Tournament

Friday, April 9

At Target Center

Championship

South No. 2 Marshall vs. North No. 2 Becker, 6 p.m.



Class 2A State Tournament

Friday, April 9

At Target Center

Championship

North No. 1 Albany vs. North No. 2 Providence, 3 p.m.



Class 1A State Tournament

Friday, April 9

At Target Center

Championship

North No. 1 Belgrade-Brooten-Elrosa vs. South No. 1 Minneota, 1 p.m.

Baseball

Professional

Results/schedule

Major League Baseball

Wednesday, April 7

Minnesota 3, Detroit 2

Atlanta 7, Washington 6

Cincinnati 11, Pittsburgh 4

Cleveland 4, Kansas City 2

Boston 9, Tampa Bay 2

Texas 2, Toronto 1

Milwaukee 4, Chicago Cubs 2

Oakland 4, Los Angeles Dodgers 3

Philadelphia 8, New York Mets 2

San Francisco 3, San Diego 2

Seattle 8, Chicago White Sox 4

St. Louis Cardinals 7, Miami 0

Baltimore 4, New York Yankees 3

Colorado 8, Arizona 0

Thursday, April 8

Seattle at Minnesota, 3:10 p.m.

Miami at New York Mets, 12:10 p.m.

Chicago Cubs at Pittsburgh, 12:35 p.m.

Boston at Baltimore, 2:05 p.m.

Arizona at Colorado, 2:10 p.m.

Kansas City at Chicago White Sox, 3:10 p.m.

Milwaukee at St. Louis, 3:15 p.m.

Los Angeles Angels at Toronto, 6:07 p.m.

Oakland at Houston, 7:10 p.m.

Friday, April 9

New York Yankees at Tampa Bay, 2:10 p.m.

Washington at Los Angeles Dodgers, 3:10 p.m.

Colorado at San Francisco, 3:35 p.m.

Los Angeles Angels at Toronto, 6:07 p.m.

Detroit at Cleveland, 6:10 p.m.

Philadelphia at Atlanta, 6:20 p.m.

San Diego at Texas, 7:05 p.m.

Oakland at Houston, 7:10 p.m.

Cincinnati at Arizona, 8:40 p.m.

College

Results/schedule

Wednesday, April 7

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Saint John’s at Concordia, postponed

North Star Athletic Association

Dickinson State 7, Presentation 4

Dickinson State 9, Presentation 4

Thursday, April 8

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Saint John’s at Concordia (2), 2:30 and 5 p.m.

Friday, April 9

Summit League

Western Illinois at North Dakota State, 3:30 and 6:30 p.m.

Omaha at South Dakota State, noon and 3 p.m.

Houston Baptist at Oral Roberts, 6 p.m.

North Star Athletic Association

Dakota State at Mayville State, 1 and 3:30 p.m.

Viterbo at Dickinson State, 4 and 6:30 p.m.

High school

Results

North Dakota

Thursday, April 8

Hankinson at Oak Grove, 5 p.m.

Grand Forks Central at Valley City, 5 and 7 p.m.

Dickinson at Mandan, 4:30 and 6:30 p.m.

Watford City at Bismarck St. Mary’s, 4:30 and 6:30 p.m.

Minot at Bismarck Century, 4:30 and 6:30 p.m.

Hillsboro/Central Valley at Grafton, 4:30 p.m.

LaMoure-Litchville-Marion at Midkota, 4:30 p.m.

Friday, April 9

Fargo North at Harrisburg, 5 p.m.

Fargo North at Sioux Falls Roosevelt, 7:30 p.m.

Fargo South at Sioux Falls O’Gorman 5 p.m.

Fargo South at Harrisburg, 7:30 p.m.

Fargo Shanley at Sioux Falls Roosevelt, 5 p.m.

Fargo Shanley at Sioux Falls Lincoln, 7:30 p.m.

West Fargo at Sioux Falls Lincoln, 5 p.m.

West Fargo at Brandon Valley, 7:30 p.m.

West Fargo Sheyenne at Brandon Valley, 5 p.m.

West Fargo Sheyenne at Sioux Falls O’Gorman, 7:30 p.m.

Hettinger at Dickinson, 5 p.m.

Kindred at Langdon Area, 2 p.m.

Kindred at Shiloh Christian, 6:30 p.m.

Enderlin at Central Cass, 5 and 7 p.m.

Velva at Thompson, noon

Midway/Minto at Hatton/Northwood, 4 p.m.

Thompson at Langdon Area, 4:30 p.m.

Carrington at New Rockford/Sheyenne, 4 p.m.

Hockey

Professional

Results/schedule

National Hockey League

Wednesday, April 7

Minnesota 8, Colorado 3

Edmonton 4, Ottawa 2

Toronto 3, Montreal 2

St. Louis 3, Vegas 1

Arizona at Los Angeles, 9 p.m.

Thursday, April 8

New Jersey at Buffalo, 6 p.m.

Philadelphia at New York Islanders, 6 p.m.

Pittsburgh at New York Rangers, 6 p.m.

Boston at Washington, 6 p.m.

Florida at Carolina, 6 p.m.

Tampa Bay at Columbus, 6 p.m.

Winnipeg at Montreal, 6 p.m.

Edmonton at Ottawa, 6 p.m.

Nashville at Detroit, 6:30 p.m.

Dallas at Chicago, 7 p.m.

Friday, April 9

Minnesota at St. Louis, 7 p.m.

Washington at Buffalo, 6 p.m.

Pittsburgh at New Jersey, 6 p.m.

New York Rangers at New York Islanders, 6 p.m.

Arizona at Vegas, 9 p.m.

Colorado at Anaheim, 9 p.m.

Los Angeles at San Jose, 9 p.m.

Junior

Standings/results/schedule

United States Hockey League

Western Conference

Tri-City 28-13-3 59

Fargo Force 27-18-3 57

Omaha 26-20-2 54

Sioux City 25-21-1 51

Des Moines 23-16-4 50

Sioux Falls 18-26-4 40

Lincoln 18-24-4 40

Waterloo 17-28-1 35

Eastern Conference

Chicago 31-10-5 67

Muskegon 30-13-3 63

Green Bay 26-14-3 55

Team USA 21-19-7 49

Dubuque 19-20-4 42

Youngstown 9-25-6 24

Wednesday, April 7

Lincoln 3, Des Moines 1

Thursday, April 8

Dubuque at Muskegon, 6:10 p.m.

Friday, April 9

Green Bay at Team USA, 6:05 p.m.

Dubuque at Muskegon, 6:10 p.m.

Youngstown at Chicago, 7:05 p.m.

Tri-City at Lincoln, 7:05 p.m.

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Des Moines at Sioux City, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Waterloo, 7:05 p.m.

College men

Results/schedule

NCAA Tournament

Frozen Four

At Pittsburgh's PPG Paints Arena

Thursday, April 8

(1) No. 2 Minnesota State-Mankato vs. No. 2 St. Cloud State, 4 p.m.

(2) No. 3 Minnesota Duluth vs. No. 2 Massachusetts, 8 p.m.

Saturday, April 10

Championship

(3) Game winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

Softball

College

Results/schedule

Wednesday, April 7

Summit League

Southeast Missouri State at Kansas City, canceled

South Dakota State at Creighton, postponed

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minot State 10, Minnesota State Moorhead 1

Minot State 5, Minnesota State Moorhead 0

Southwest Minnesota State at Augustana, postponed

North Star Athletic Association

Dickinson State 8, Presentation 0 (6 inn.)

Dickinson State 8, Presentation 2

Thursday, April 8

Northern Sun Intercollegiate Conference

UMary at Northern State, (2), 1 p.m. and 3 p.m.

North Star Athletic Association

Dakota State at Briar Cliff, 3 and 6 p.m.

Friday, April 9

Summit League

Kansas City at Kansas, 6 p.m.

North Star Athletic Association

Viterbo at Dickinson State, 2 and 5 p.m.

High school

Schedule/results

North Dakota

Thursday, April 8

Thompson at Devils Lake, 4:30 p.m.

Valley City at Fargo North, 5 and 6:30 p.m.

Northern Cass at Hillsboro/Central Valley, 4 p.m.

Enderlin at Hankinson, 4 p.m.

Friday, April 9

Fargo Davies at Thief River Falls, 4 p.m.

West Fargo at Minot (2), 4:30 p.m. and 6:15 p.m.

Bismarck at Dickinson, 3 p.m.

East Grand Forks at Grand Forks Central, 4:30 p.m.

Grand Forks Red River at Grafton, 4:30 p.m.

Mandan at Bismarck Legacy, 4:30 p.m.

Williston at Jamestown, 4:30 and 6 p.m.

West Fargo Sheyenne at Bismarck Century, 4:30 and 7 p.m.

Kindred at Central Cass, 4 p.m.

Soccer

College women

Results/schedule

Friday, April 9

Summit League

South Dakota at North Dakota, 2 p.m.

South Dakota State at Western Illinois, 3 p.m.

Denver at Kansas City, 6 p.m.

Oral Roberts at North Dakota State, 6 p.m.