Football

College

Results/schedule

NCAA Division I FCS Playoffs

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Sunday, May 2

Quarterfinals

North Dakota State (7-2) at (2) Sam Houston State (7-0), 2 p.m. (ESPN)

Delaware (6-0) at (4) Jacksonville State (10-2), 2 p.m. (ESPN 3)

North Dakota (5-1) at (3) James Madison (6-0), 5 p.m. (ESPN 2)

Southern Illinois (6-3) at (1) South Dakota State (6-1), 8 p.m. (ESPN 2)

Basketball

Professional

Results/schedule

National Basketball Association

Friday, April 30

Philadelphia 126, Atlanta 104

Boston 143, San Antonio 140 (OT)

Washington 122, Cleveland 93

Portland 128, Brooklyn 109

Memphis 92, Orlando 75

Milwaukee 108, Chicago 98

Phoenix 121, Utah 100

Sacramento at Los Angeles Lakers, 9:30 p.m.

Saturday, May 1

Detroit at Charlotte, 6 p.m.

Golden State at Houston, 6:30 p.m.

Chicago at Atlanta, 7 p.m.

Miami at Cleveland, 7 p.m.

Memphis at Orlando, 7 p.m.

New Orleans at Minnesota, 7 p.m.

Indiana at Oklahoma City, 7 p.m.

Washington at Dallas, 8 p.m.

Toronto at Utah, 9 p.m.

Denver at Los Angeles Clippers, 9 p.m.

Sunday, May 2

Brooklyn at Milwaukee, 2:30 p.m.

Portland at Boston, 6:30 p.m.

New York at Houston, 7 p.m.

Philadelphia at San Antonio, 7 p.m.

Phoenix at Oklahoma City, 7 p.m.

Sacramento at Dallas, 7 p.m.

Miami at Charlotte, 7 p.m.

Toronto at Los Angeles Lakers, 9 p.m.

Baseball

Professional

Results/schedule

Major League Baseball.

Friday, April 30

St. Louis 7, Pittsburgh 3

Philadelphia 2, New York Mets 1

Washington 2, Miami 1 (F/10)

New York Yankees 10, Detroit 0

Toronto 13, Atlanta 5

Cincinnati 8, Chicago Cubs 6

Houston 9, Tampa Bay 2

Boston 6, Texas 1

Minnesota 9, Kansas City 1

Cleveland 5, Chicago White Sox 3

Milwaukee 3, Los Angeles Dodgers 1

Colorado at Arizona, 8:40 p.m.

Baltimore at Oakland, 8:40 p.m.

Los Angeles Angels at Seattle, 9:10 p.m.

San Francisco at San Diego, 9:10 p.m.

Saturday, May 1

Miami at Washington, 12:05 p.m.

Detroit at New York Yankees, 12:05 p.m.

Kansas City at Minnesota, 12:10 p.m.

Cleveland at Chicago White Sox, 3:05 p.m.

Baltimore at Oakland, 3:07 p.m.

Chicago at Cincinnati, 3:10 p.m.

Houston at Tampa Bay, 3:10 p.m.

New York Mets at Philadelphia, 5:05 p.m.

St. Louis at Pittsburgh, 5:35 p.m.

Boston at Texas, 6:05 p.m.

Los Angeles Dodgers at Milwaukee, 6:10 p.m.

Atlanta at Toronto, 6:37 p.m.

Colorado at Arizona, 7:10 p.m.

San Francisco at San Diego, 7:40 p.m.

Los Angeles Angels at Seattle, 8:10 p.m.

Sunday, May 2

Miami at Washington, 12:05 p.m.

St. Louis at Pittsburgh, 12:05 p.m.

Detroit at New York Yankees, 12:05 p.m.

Atlanta at Toronto, 12:07 p.m.

Chicago Cubs at Cincinnati 12:10 p.m.

Houston at Tampa Bay, 12:10 p.m.

Cleveland at Chicago White Sox, 1:10 p.m.

Los Angeles Dodgers at Milwaukee, 1:10 p.m.

Kansas City at Minnesota, 1:10 p.m.

Boston at Texas, 1:35 p.m.

Baltimore at Oakland, 3:07 p.m.

San Francisco at San Diego, 3:10 p.m.

Colorado at Arizona, 3:10 p.m.

Los Angeles Angels at Seattle, 3:10 p.m.

New York Mets at Philadelphia, 6:08 p.m.

College

Results/schedule

Friday, April 30

Big Ten Conference

Michigan at Northwestern, postponed

Iowa 6, Indiana 5

Ohio State 11, Purdue 3

Penn State 7, Michigan State 6

Maryland 12, Minnesota 4

Rutgers 9, Nebraska 4

Summit League

Oral Roberts 14, South Dakota State 4

Omaha 11, Western Illinois 1

North Dakota State 5, Kansas 3

North Star Athletic Association

Mayville State 6, Dickinson State 4

Mayville State 6, Dickinson State 5

Dakota State 11, Viterbo 9

Viterbo 5, Dakota State 0

Saturday, May 1

Big Ten Conference

Michigan at Northwestern, 11:30 a.m.

Michigan State at Penn State, 1 p.m.

Minnesota at Maryland, 2 p.m.

Iowa at Indiana, 2 p.m.

Purdue at Ohio State, 3 p.m.

Illinois at Michigan, 4 p.m.

Rutgers at Nebraska, 5 p.m.

Summit League

North Dakota State at Kansas, 1 p.m.

South Dakota State at Oral Roberts, 2 and 5:30 p.m.

Western Illinois at Omaha, 6 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

St. Cloud State at Northern State, 1 and 3 p.m.

Bemidji State at Minnesota Crookston, 1:30 and 3:30 p.m.

Minot State at Minnesota Duluth, 1:30 and 3:30 p.m.

Wayne State at Augustana, 1:30 and 3:30 p.m.

Winona State at Sioux Falls, 1:30 and 3:30 p.m.

UMary at Southwest Minnesota State, 1:30 and 3:30 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Bethel at Concordia, 1 and 3 p.m.

Hamline at St. John’s, 1 and 3 p.m.

Carleton at Macalester, 1 and 3 p.m.

Augsburg at St. Thomas, 2 and 4 p.m.

North Star Athletic Association

Dickinson State at Mayville State, noon and 2 p.m.

Viterbo at Dakota State, noon and 2 p.m.

Waldorf at Bellevue, 1 and 3 p.m.

Presentation at Valley City, 1 and 3 p.m.

High school

Results

North Dakota

Friday, April 30

Fargo Davies 14, Fargo North 10

Fargo Davies 15, Fargo North 3

Fargo South 5, Valley City 4

Fargo South 10, Valley City 0

Fargo Shanley 16, Grand Forks Central 7

Fargo Shanley 15, Grand Forks Central 1

West Fargo 7, Wahpeton 0

West Fargo 4, Wahpeton 2

West Fargo Sheyenne 7, Devils Lake 0

West Fargo Sheyenne 13, Devils Lake 3

Bismarck Legacy at Minot, 4:30 and 6:30 p.m.

Bismarck Century 2, Bismarck 1

Bismarck 13, Bismarck Century 9

Williston at Watford City, 4:30 and 6:30 p.m.

Northern Cass 11, Finley-Sharon/Hope 10

Thompson at East Grand Forks Sacred Heart, 4 p.m.

Grafton at Hatton/Northwood, 4 p.m.

Red Lake County Central 5, Hillsboro/Central Valley 4

Crookston 4, Hillsboro/Central Valley 2

Saturday, May 1

Watertown (S.D.) at Fargo Davies, 1 p.m. and 3 p.m.

Bismarck Century at Mandan, noon

Dickinson at Minot, 12:30 p.m.

Oakes at Northern Cass, 1 p.m.

Thompson at Finley-Sharon/Hope-Page, 1 p.m.



Minnesota

Friday, April 30

Moorhead 8, Alexandria 6

Bemidji 9, Sauk Rapids-Rice 2

Lake Park-Audubon at Fertile-Beltrami, 4:30 p.m.

Kittson Central 6, Norman County East-U-H 2

Brandon-Evansville 7, Otter Tail Central 6

Saturday, May 1

Perham at Hermantown, noon

Perham at Duluth East, 3:30 p.m.

Barnesville vs. West Marshall, noon, at Crookston tournament

Barnesville vs. Crookston, 2 p.m., at Crookston tournament

Hockey

Professional

Results/schedule

National Hockey League

Friday, April 30

Montreal 5, Winnipeg 3

Colorado 3, San Jose 0

Vegas at Arizona, 9 p.m.

Los Angeles at Anaheim, 9 p.m.

Saturday, May 1

Buffalo at Boston, noon

Tampa Bay at Detroit, 2 p.m.

New York Rangers and New York Islanders, 6 p.m.

New Jersey at Philadelphia, 6 p.m.

Pittsburgh at Washington, 6 p.m.

Columbus at Carolina, 6 p.m.

Ottawa at Montreal, 6 p.m.

Vancouver at Toronto, 6 p.m.

San Jose at Colorado, 7 p.m.

St. Louis at Minnesota, 7 p.m.

Florida at Chicago, 7 p.m.

Dallas at Nashville, 7 p.m.

Vegas at Arizona, 9 p.m.

Los Angeles at Anaheim, 9 p.m.

Calgary at Edmonton, 9 p.m.

Sunday, May 2

Tampa Bay at Detroit, 2 p.m.

Junior

Results/schedule

Clark Cup Playoffs

Western Conference semifinals (best-of-three series)

Friday, April 30

No. 1 Tri-City 3, No. 4 Fargo 2

Saturday, May 1

Game 1: No. 3 Sioux City at No. 2 Omaha, 6:05 p.m.

Game 2: No. 4 Fargo at No. 1 Tri-City, 7:05 p.m. (Tri-City leads 1-0)

Sunday, May 2

Game 3: No. 4 Fargo at No. 1 Tri-City, 4:05 p.m. (if necessary)

Game 2: No. 3 Sioux City at No. 2 Omaha, 4:05 p.m.

Monday, May 3

Game 3: No. 3 Sioux City at No. 2 Omaha, 6:05 p.m. (if necessary)

Eastern Conference semifinals (Best-of-three series)

Friday, April 30

No. 1 Chicago 2, No. 4 Dubuque 1

No. 2 Muskegon 3, No. 3 Green Bay 2

Saturday, May 1

Game 2: No. 3 Green Bay at No. 2 Muskegon, 6:10 p.m. (Muskegon leads 1-0)

Game 2: No. 4 Dubuque at No. 1 Chicago, 7:05 p.m. (Chicago leads 1-0)

Sunday, May 2

Game 3: No. 3 Green Bay at No. 2 Muskegon, 4 p.m. (if necessary)

Game 3: No. 4 Dubuque at No. 1 Chicago, 7:05 p.m. (if necessary)

Softball

College

Results/schedule

Friday, April 30

Big Ten Conference

Iowa 11, Rutgers 8

Ohio State 5, Purdue 1

Indiana 1, Michigan State 0

Illinois 4, Northwestern 2

Nebraska 2, Maryland 1

Michigan 7, Penn State 1

Summit League

South Dakota State 9, Creighton 2

South Dakota State 11, Creighton 0

North Star Athletic Association

Dickinson State 9, Mayville State 0

Dickinson State 10, Mayville State 8

Saturday, May 1

Big Ten Conference

Michigan State at Indiana, noon and 2:30 p.m.

Illinois at Northwestern, 1 and 3:30 p.m.

Michigan at Penn State 1 p.m.

Ohio State at Purdue, 1 and 3:30 p.m.

Iowa at Rutgers, 1 p.m.

Maryland at Nebraska, 4 p.m.

Summit League

Western Illinois at South Dakota, noon and 2:30 p.m.

North Dakota at North Dakota State, noon and 2 p.m.

Omaha at Kansas City, noon and 2 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Bemidji State at Augustana, noon and 2 p.m.

Upper Iowa at UMary, noon and 2 p.m.

Minnesota Crookston at Wayne State, noon and 2 p.m.

St. Cloud State at Southwest Minnesota State, 1 and 3 p.m.

Minnesota Duluth at Sioux Falls, 1 and 3 p.m.

Winona State at Minot State, 1 and 3 p.m.

Minnesota State Mankato at Minnesota State Moorhead, 2 and 4 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Augsburg at Bethel, 1 and 3 p.m.

St. Mary’s at Concordia, 1 and 3 p.m.

Carleton at Gustavus, 1 and 3 p.m.

Macalester at Hamline, 1 and 3 p.m.

St. Thomas at St. Benedict, 1 and 3 p.m.

St. Olaf at St. Catherine, 1 and 3 p.m.

North Star Athletic Association

Dickinson State at Mayville State, noon and 2 p.m.

Presentation at Valley City, 1 and 3 p.m.

Viterbo at Dakota State, 1 and 3 p.m.

Waldorf at Bellevue, 2 and 4 p.m.

High school

Schedule/results

North Dakota

Friday, April 30

West Fargo Sheyenne 15, Fargo Shanley 2

Bismarck Legacy 11, Fargo North 5

Jamestown 8, West Fargo 5

Jamestown 8, West Fargo 7

Thompson 23, Grafton 12

Central Cass 10, Hankinson 0

Hillsboro/Central Valley 10, Grand Forks Red River 7

Saturday, May 1

Fargo North vs. Williston, 11:30 a.m.

Fargo North vs. Mandan, 3:30 p.m.

Fargo South vs. Bismarck Legacy, 9:30 a.m.

Fargo South vs. Dickinson, 1:30 p.m.

Grafton at Kindred-Richland, noon

Central Cass at Hankinson, noon

Minnesota

Friday, April 30

Wheaton-Herman-Norcross at Breckenridge, 5 p.m.

Fertile-Beltrami 18, West Marshall 11

Norman County East/UH 15, Crookston 12

Soccer

College men

Results/schedule

Saturday, May 1

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Bethel at St. Thomas, 3:30 p.m.

College women

Results/schedule

Saturday, May 1

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Bethel at St. Thomas, 1 p.m.

Concordia at St. Olaf, 1:30 p.m.

High school girls

Results/schedule

North Dakota

Friday, April 30

Grand Forks Red River at Fargo Davies, 7 p.m.

Fargo North at Grand Forks Central, 7 p.m.

Saturday, May 1

Bismarck Century at Fargo North, 2 p.m.

West Fargo Sheyenne at Bismarck Legacy, 2 p.m.

Tennis

High school girls

Results

Friday, April 30

West Fargo Sheyenne 7, Valley City 2

Singles: 1, Gu, WFS, def. Sufficool 6-2, 6-1. 2, Thompson, WFS, def. Martineck 6-3, 6-3. 3, Sommerfeld, WFS, def. Nix 6-0, 6-1. 4, Nielson, VC, def. Beeter (7-2), 6-3. 5, Hawkinson, WFS, def. Redfearn 6-3, 2-6, 6-3. 6, Timmerman, WFS, def. Kiefert 6-4, 6-2.

Doubles: 1, Gu/Sommerfeld, WFS, def. Sufficool/Ingstad 6-3, 5-7, 6-2. 2, Thompson/Beeter, WFS, def. Nix/Martineck 6-0, 6-0. 3, Nielson/Redfearn def. Hawkinson/Timmerman 6-3, 6-2.