Baseball

Professional

Results/schedule

Major League Baseball

Tuesday, July 27

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Miami 7, Baltimore 3

Milwaukee 9, Pittsburgh 0

Washington 6, Philadelphia 4

Atlanta 12, New York Mets 5

New York Yankees 4, Tampa Bay 3

St. Louis 4, Cleveland 2

Toronto at Boston, postponed

Texas 5, Arizona 4

Cincinnati 7, Chicago Cubs 4

Chicago White Sox 5, Kansas City 3

Detroit 6, Minnesota 5

Colorado at Los Angeles Angels, 8:38 p.m.

Los Angeles Dodgers at San Francisco, 8:45 p.m.

Houston at Seattle, 9:10 p.m.

Oakland at San Diego, 9:10 p.m.

Wednesday, July 28

Detroit at Minnesota, 12:10 p.m.

St. Louis at Cleveland, 12:10 p.m.

Houston at Seattle, 2:40 p.m.

Oakland at San Diego, 3:10 p.m.

New York Yankees at Tampa Bay, 6 p.m.

Miami at Baltimore, 6:05 p.m.

Milwaukee at Pittsburgh, 6:05 p.m.

Washington at Philadelphia, 6:05 p.m.

Atlanta at New York Mets, 6:10 p.m.

Toronto at Boston, 6:10 p.m.

Arizona at Texas, 7:05 p.m.

Cincinnati at Chicago Cubs, 7:05 p.m.

Chicago White Sox at Kansas City, 7:10 p.m.

Colorado at Los Angeles Angels, 8:38 p.m.

Los Angeles Dodgers at San Francisco, 8:45 p.m.

Thursday, July 29

Atlanta at New York Mets, 11:10 a.m.

Washington at Philadelphia, 12:05 p.m.

New York Yankees at Tampa Bay, 12:10 p.m.

Chicago White Sox at Kansas City, 1:10 p.m.

Cincinnati at Chicago Cubs, 1:20 p.m.

Los Angeles Dodgers at San Francisco, 2:45 p.m.

Milwaukee at Pittsburgh, 6:05 p.m.

Baltimore at Detroit, 6:10 p.m.

Toronto at Boston, 6:10 p.m.

Oakland at Los Angeles Angels, 8:38 p.m.

Colorado at San Diego, 9:10 p.m.



American Association

Standings

North Division

Milwaukee 41-21 --

Chicago 39-25 3

F-M RedHawks 37-27 5

Winnipeg 31-31 10

Kane County 29-34 12.5

Gary 25-38 16.5



South Division

Kansas City 39-22 --

Cleburne 35-26 4

Sioux City 35-28 5

Lincoln 31-31 8.5

Sioux Falls 24-38 15.5

Houston 8-53 31

Results/schedule

Tuesday, July 27

F-M RedHawks 6, Lincoln 4

Milwaukee 6, Sioux Falls 2

Kansas City 6, Houston 2

Winnipeg 8, Sioux City 7

Chicago 4, Kane County 3 (10 innings)

Gary SouthShore 7, Cleburne 1

Wednesday, July 28

Houston at Kansas City, noon

Sioux Falls at Milwaukee, 6:35 p.m.

Lincoln at F-M RedHawks, 7:02 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 7:05 p.m.

Kane County at Chicago, 7:05 p.m.

Gary SouthShore at Cleburne, 7:06 p.m.

Thursday, July 29

Lincoln at F-M RedHawks, 12:30 p.m.

Gary SouthShore at Cleburne, 7:06 p.m.

Houston at Kansas City, 7 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 7:05 p.m.

Kane County at Chicago, 6:05 p.m.

Sioux Falls at Milwaukee, 6:35 p.m.

American Legion

Results/schedule



North Dakota

Class 2A State Tournament

At Veterans Memorial Ballpark, Mandan

Tuesday, July 27

No. 7 Fargo Post 400 10, No. 2 Fargo Post 2 5

No. 3 Minot 5, No. 6 Dickinson 4

No. 4 Bismarck 6, No. 5 Grand Forks 5

No. 1 West Fargo 12, No. 8 Mandan 2 (5 innings)

Wednesday, July 28

(5) No. 2 Fargo Post 2 vs. No. 6 Dickinson, 10 a.m.

(6) No. 5 Grand Forks vs. No. 8 Mandan, 1 p.m.

(7) No. 7 Fargo Post 400 vs. No. 3 Minot, 4 p.m.

(8) No. 4 Bismarck vs. No. 1 West Fargo, 7 p.m.

Thursday, July 29

(9) Game 6 winner vs. Game 7 loser, 11 a.m.

(10) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 2 p.m.

(11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 5 p.m.

Friday, July 30

(12) Game 9 winner vs. Game 11 loser, 2 p.m.

(13) Game 11 winner vs. Game 10 winner, 5 p.m.

Saturday, July 31

(14) Championship: Game 13 winner vs. Game 12 winner, noon

(Game 15, if needed: Game 14 winner vs. Game 14 loser, 3 p.m.)



Class B State Tournament

At Oakes

Thursday, July 29

(1) LaMoure vs. Velva, 10 a.m.

(2) Garrison vs. Langdon, 1 p.m.

(3) Renville County vs. Carrington, 4 p.m.

(4) Mayville-Portland vs. Oakes, 7 p.m.

Friday, July 30

(5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

(6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1 p.m.

(7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

(8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

Saturday, July 31

(9) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 10 a.m.

(10) Game 6 winner vs. Game 7 loser, 1 p.m.

(11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 4 p.m.

(12) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7 p.m.

Sunday, Aug. 1

(13) Game 12 winner vs. Game 11 loser, 1 p.m.

(14) Championship: Game 11 winner vs. Game 13 winner, 4 p.m.

Monday, Aug. 2 - if necessary

(15) Championship 2: Game 14 winner vs. Game 14 loser, noon

Soccer

Professional

Results/schedule

Major League Soccer

Wednesday, July 28

Minnesota United at LAFC, 9:30 p.m.

Friday, July 30

Columbus Crew at New York City FC, 6:30 p.m.

Atlanta United at Orlando City SC, 7 p.m.

Portland Timbers at LA Galaxy, 9 p.m.

Golf

Amateur

Results

Red River Valley Senior Men’s Golf Association

At Forest Hills Golf Course, Detroit Lakes

Monday, July 26

Flight 1: 1. Mike Howell, West Fargo, 68; 2. Kevin Ruud, Twin Valley, Minn., 69; T3. Lynn Christianson, Twin Valley, Minn; Mark Haugland, Fargo, 70.

Flight 1A: 1. Roger Fenstad, Fargo, 64; T2. Gerold Grieger, Fargo; Bob Brunsvold, Lake Park, Minn., 67.

Flight 2: 1. Rick Gartner, Fargo, 67; T2. Jim Nelson, Las Vegas; John Nelson, West Fargo, 70.

Flight 2A: 1. Ron Ringsven, Ottertail, Minn., 64; 2. Mike Zurn, Pelican Rapids, Minn., 65; 3. Gerry Radebaugh, Fargo, 67.

Flight 3: 1. Gordon Carlson, Fargo, 66; 2. Norm Forster, Fargo, 70; 3. Mike Deutsch, Fargo, 71.

Flight 3A: 1. Mike McQuillan, Fargo, 64; 2. Richard Schmidt, Moorhead, 67; T3. David Brunsvold, Fargo; Bill Urie, Lake Park, Minn.; John LaVoy, Naytahwaush, Minn.; Tony Boeddeker, Hunter, N.D., 68.

Flight 4: 1. Bob Green, Fargo, 69; 2. Steven Henry, Perham, Minn., 71; 3. Gary Lindemann, West Fargo, 72.

Flight 4A: 1. Mark Swenson, Barnesville, Minn., 60; 2. Tom Moline, Erhard, Minn., 61; 3. Larry Grinaker, Fargo, 67.

Flight 5: 1. Jay Bohlman, Barnesville, Minn., 71; 2. Dennis Rude, Argusville, N.D., 72; 3. Chuck Holverson, Audubon, Minn., 73.

Flight 5A: T1. David Geiszler, Vergas, Minn., Dan Stevens, Ogema, Minn., 66. 3. Glen Wright, Ottertail, Minn., 69.

Flight 6A: 1. Rod Ambuehl, 62; 2. Ken Gartzke, Fargo, 68; 3. Arnie Schenck, Dent, Minn., 72.