Basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Barnesville 69, Rothsay 29

WDAY logo
listen live
watch live

Half: B 37, R 14

R: B. Brenden 4, Zimmerman 2, N. Brenden 10, Aaberg 7, Moen 2, A. Brenden 4.

B: K. Martz 11, B. Dokkebakken 8, R. Strand 2, A. Martz 7, P. Sauve 10, Olson 3, M. Strand 8, B. Sauve 4, Mahrer 1, Rice 7, N. Dokkebakken 6, Holland 2.

Fergus Falls 64, Breckenridge 44

Half: FF 30, B 20

FF: Hanson 2, Anderson 8, Reinertson 6, Millard 15, McAllister 13, Rund 5, Rengel 9, Suek 4, McMahon 2.

B: Yaggie 3, Busse 15, Smith 3, Rettig 10, Lorenz 13.

Pelican Rapids 64, East Grand Forks 43

Half: PR 27, EGF 23

EGF: Kinzler 15, Hammargen 1, Haly 2, Warmack 12, Cummings 5, Misiwek 2, Perkerewicz 6.

PR: Schell 2, Bruggeman 9, Budke 2, C. Bruggeman 18, Hassan 3, Halbakken 14, Forsgren 6, Huseby 10.

Stephen-Argyle 40, Crookston 39

Half: C 28, SA 21

SA: Hanson 7, H. Safranski 13, Hoepner 2, Haugen 3, Crummy 2, Gruhot 3, Adolphson 2, C. Safranski 8.

C: Klatt 5, Brekken 4, Boike 7, Wold 5, Samuelson 10, Heggie 6, H. Solheim 2.

Fosston Holiday Classic

Fosston 73, Lake Park-Audubon 55

Half: F 37, LPA 24

LPA: Bartunek 18, Erickson 7, Olson 3, Svobodny 3, Bailey 12.

F: K. Arneson 14, Non 6, A. Arneson 2, Viken 12, Olson 5, Carlson 8, Carlin 20, Schmidt 6.

Blackduck 79, Win-E-Mac 59

Half: B 39, WEM 37

WEM: Faldet 3, Tadewell 10, Klinkhammer 2, Wahler 12.

B: Scoring not available.

Other scores

Adrian 81, Edgerton 54

Albany 68, Holdingford 42

Barnesville 69, Rothsay 29

Barnum 87, Cromwell 45

Bemidji 80, Park (Cottage Grove) 46

Benson 62, Minnewaska 61

Blake 71, Breck 53

Bloomington Kennedy 63, Cambridge-Isanti 44

Carlton 50, Two Harbors 48

Cass Lake-Bena 77, Pine River-Backus 50

Chaska 65, Orono 64

Chatfield 67, Fillmore Central 56

Community of Peace 75, Nova Classical Academy 36

Cook County 48, McGregor 31

Deer River 87, Hill City 29

Detroit Lakes 67, Crosby-Ironton 43

Dover-Eyota 50, Wabasha-Kellogg 39

Fergus Falls 64, Breckenridge 44

Floodwood 68, Moose Lake/Willow River 56

Fulda 67, Hills-Beaver Creek 43

Grafton, N.D. 69, Warroad 52

Hastings 62, Farmington 55

Hayfield 62, Rochester Lourdes 57

Hermantown 74, Duluth Marshall 71

Hillsboro, N.D. 63, Norman County West 39

Hopkins 89, Minneapolis Henry 52

Houston 51, Glenville-Emmons 35

Howard Lake-Waverly-Winsted 76, Sibley East 54

Jordan 51, Rockford 45

Lake of the Woods 54, Beaver Brae, Ontario 19

Medford 57, Janesville-Waldorf-Pemberton 46

Menahga 73, Sebeka 60

Mesabi East 89, Mountain Iron-Buhl 59

Minneapolis Washburn 74, Hill-Murray 46

Minnehaha Academy 82, Brooklyn Center 58

Minnesota Valley Lutheran 65, New Ulm Cathedral 57

Montevideo 84, New London-Spicer 57

Moorhead 72, Fargo South, N.D. 55

Mounds View 71, Irondale 53

Murray County Central 71, Round Lake-Brewster 35

New Life Academy 80, Simley 61

North Woods 74, Ely 58

Northeast Range 81, Eveleth-Gilbert 75

Northern Freeze 66, Roseau 41

Onamia 73, East Central 44

Park Center 73, Edina 67

Park Christian (Moorhead) 74, Norman County East 69, OT

Pelican Rapids 64, East Grand Forks 43

Pequot Lakes 71, Wadena-Deer Creek 35

Red Wing 85, Albert Lea 80, OT

Redwood Valley 55, Pipestone 41

Richfield 73, Holy Family Catholic 59

Rogers 75, Anoka 69

Royalton 56, Osakis 42

Sauk Centre 65, Staples-Motley 47

Sleepy Eye 55, G-F-W 48

South Ridge 71, Nashwauk-Keewatin 70

Southland 54, Lewiston-Altura 53

Southwest Minnesota Christian 74, Ellsworth 64

Southwest Star Concept 57, Red Rock Central 55

St. Anthony 63, Concordia Academy-Roseville 53

St. Cloud Apollo 58, Monticello 44

St. Cloud Cathedral 68, Grand Rapids 54

St. Croix Lutheran 59, St. Agnes 58

St. Francis 72, Becker 64

St. Louis Park 81, East Ridge 72

St. Paul Highland Park 62, Minneapolis Edison 52

St. Paul Highland Park 62, Minneapolis South 52

Thief River Falls 59, Kittson County Central 37

Tracy-Milroy-Balaton 59, Minneota 41

United South Central 55, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 42

Wabasso 50, Buffalo Lake-Hector-Stewart 49

Walker-Hackensack-Akeley 87, Northland 59

Waseca 70, St. James 44

Waterville-Elysian-Morristown 66, Windom 43

Wayzata 76, White Bear Lake 69

Winona 66, Mankato West 44

Zimmerman 76, Cloquet 60

Fosston Tournament

Consolation

Blackduck 78, Win-E-Mac 59

Championship

Fosston 73, Lake Park-Audubon 55

Great Western Lutheran Tournament

West Lutheran 82, Northland Lutheran, Wis. 52

Maple River Tournament

First Round

Maple River 61, Kasson-Mantorville 36

Waterville-Elysian-Morristown 66, Windom 43

Minnesota girls

Results Friday

Brandon-Evansville 51,

Underwood 47

Half: BE 20, U 32

BE: Kokett 8, Stephenson 10, Friedrich 8, Okerlund 2, Strese 23,

U: Stock 4, Richey 2, Mortenson 5, Biegler 3, Masloski 16, Holen 9, Thormodson 8.

Hawley 45, Barnesville 22

Half: H 23, B 12

B: Holte 1, Vancura 2, Martinson 2, Anderson 4, Halvorson 2, Buth 8, Bentley 2, Dahlstrom 1.

H: Je. Noreen 22, Lura 2, Olson 3, Petermann 4, Neumann 4, Sannes 7, Ritter 3.

Northern Cass 42, Lake Park Audubon 38

Half: NC 20, LP-A 17

NC: Ward 6, Johnson 2, Mitzel 2, Olson 12, Berwest 6, W. Ward 14

LP-A: Hall 3, Olson 6, Anderson 4, Knudsvig 16, Hogie 4, McDunn 3, Bartunek 2

Pelican Rapids 66, Frazee 46

Half: PR 33, F 24

PR 66, F 46

PR: M. Strand 5, Skow-Anderson 24, Kors 10, B. Strand 20, Morgan 7.

F: T. Tappe 5, A. Tappe, 14, McCorquodale 5, Tangen 10, J. Tappe 3, Barlund 2, Nelson 2, Bachmann 5.

Perham 57, Breckenridge 55 (OT)

Half: P 31, B 30.

End of regulation: P 53, B 53.

B: Vold 14, Lenoue 2, Dahlgren 4, Steckler 9, Conzemius 10, Beyer 16.

P: Smith 4, Tobkin 3, Stoll 12, Erickson 4, Karvonen 9, Moenkedick 16, Coleman 9.

Fosston Holiday Classic

Fosston 60,

East Grand Forks Sacred Heart 48

Half: F 25, SH 24

F: Sistad 9, Evje 30, Viken 6, Wilson 2, Strom 2, Manecke 8.

SH: Schumacher 3, S. Remer 13, Lukasz 6, Goddin 13, Lloyd 6, M. Remer 5, Modeen 2.

Win-E-Mac 76, Roseau 53

Half: WEM 39, R 12

R: Hebel 4, Hatlestad 10, Millner 8, Larson 4, Lund 2, Erickson 16, Stater 7, Olson 2.

WEM: Kihne 6, Lee 6, Ross 17, Mandt 4, McKeever 13, Maruska 2, S. Kaster 23, O. Kaster 5.

Other scores

Annandale 79, Albany 55

Ashland, Wis. 57, Cloquet 31

Battle Lake 41, Hillcrest Lutheran 36

Belle Plaine 53, Tri-City United 35

Benilde-St. Margaret's 45, Duluth East 43

Bertha-Hewitt 48, Verndale 47, OT

Blooming Prairie 41, Randolph 29

East Grand Forks 75, Park Rapids 18

Eastview 48, New Prague 44

Eden Valley-Watkins 41, Atwater-Cosmos-Grove City 38

Edina 63, Hill-Murray 54

Esko 70, Silver Bay 8

Goodhue 52, Melrose 35

Hawley 45, Barnesville 22

Hayfield 47, Triton 24

Henning 58, New York Mills 34

Heritage Christian Academy 41, Calvin Christian 28

Hermantown 57, Duluth Marshall 13

Holdingford 71, Swanville 43

Holy Angels 51, Proctor 32

Holy Family Catholic 46, Chaska 40

Hopkins 46, Lakeville North 41, OT

Houston 54, Glenville-Emmons 18

Hutchinson 75, Big Lake 41

International Falls 58, Eveleth-Gilbert 44

Pelican Rapids 66, Frazee 46

Perham 57, Breckenridge 55, OT

Pine Island 53, La Crescent 41

Sebeka 55, Menahga 47

Sleepy Eye 57, G-F-W 35

Sleepy Eye St. Mary's 58, Cedar Mountain/Comfrey 46

South St. Paul 83, Columbia Heights 27

Southland 55, Lewiston-Altura 53

Spring Lake Park 77, Minneapolis Roosevelt 53

St. Anthony 60, Concordia Academy-Roseville 49

St. Cloud Tech 58, Brainerd 49

St. Croix Lutheran 56, St. Agnes 11

St. Louis Park 63, St. Paul Johnson 58

St. Paul Central 69, Tartan 51

St. Paul Humboldt 74, New Life Academy 50

St. Peter 57, Waterville-Elysian-Morristown 45

Stephen-Argyle 40, Crookston 39

Stillwater 63, East Ridge 46

Thief River Falls 75, Pequot Lakes 72

United South Central 46, Bethlehem Academy 42, OT

Wabasso 60, Buffalo Lake-Hector-Stewart 45

Warren-Alvarado-Oslo 65, Climax/Fisher 26

Watertown-Mayer 78, Mayer Lutheran 51

Wayzata 55, Robbinsdale Cooper 52

Winona Cotter 43, Zumbrota-Mazeppa 29

Worthington 68, Windom 52

Fosston Tournament

Consolation

Fosston 60, Sacred Heart 48

Championship

Win-E-Mac 76, Roseau 53

Great Western Lutheran Tournament

West Lutheran 58, Northland Lutheran, Wis. 43

North Dakota boys

Results Friday

Central Cass 78, May-Port-C-G 32

CC 20 42 65 78

MCG 6 16 22 32

CC: Zimmerman 22, Bresnahan 17, Lubbers 6, Rieniets 4, Utt 4, Ueland 13, Roesler 2, Giermann 5, Breske 5.

MCG: Bradner 6, Scallon 4, Elliott 4, Ust 8, Ender 7, Baldwin 3.

Enderlin 47, Wyndmere-Lidgerwood 40

E 12 14 31 47

LW 3 14 28 40

E: Thielges 22, Johnson 8, Severson 7, Benneweis 5, Lautt 3, Lofenberg 2.

LW: Aker 18, Grumbo 13, Whittenburg 2, Hulm 2, Goerger 2, Vossberg 2, Lejer 1.

Hillsboro 63, Norman County West 39

NCW 4 18 29 39

H 15 26 38 63

NCW: Hellerud 5, Rufsvold 16, Strand 6, Lee 4, Nelson 4, Weltikol 4.

H: Otto 18, Dufner 19, Sumner 12, Hurt 6, Vettel 8.

Other scores

Beach 43, Trinity Christian 33

Bottineau 68, Des Lacs-Burlington 50

Central Cass 78, May Port CG 32

Edgeley-Kulm 61, Carrington 56

Ellendale 56, Pingree/Buchanan-Kensal 44

Grafton 69, Warroad, Minn. 52

Hazen 81, Standing Rock 57

Hillsboro 63, Norman County West, Minn. 39

Jamestown 73, Mandan 66

Kidder County 40, Central Prairie 34

LaMoure 56, Midkota 38

Lisbon 53, Oakes 37

Moorhead, Minn. 72, Fargo South 55

Park River/Fordville Lankin 55, Drayton/Valley-Edinburg 53

Trenton 79, North Shore 44

Warwick 82, St. John 76

Williston 58, Glendive, Mont. 53

Velva Tournament

Consolation Semifinal

Minot Our Redeemer's 73, Dunseith 52

Semifinal

Hettinger/Scranton 51, Westhope-Newburg 48

Lewis and Clark-Berthold 48, Velva 41

North Dakota girls

Results Friday

Central Cass 68, Oakes 30

O 8 10 26 30

CC 11 28 52 68

O: Warren 12, Knutson 12, Greenmyer 3, Breitbach 3.

CC: Breske 17, Dixon 13, Morris 8, Weber 7, Voss 7, Titus 7, Johnson 5, Cramer 2, Wieland 2.

Central Valley 58,

Finley-Sharon-Hope-Page 26

FSHP 5 8 15 26

CV 15 34 45 58

FSHP: Norgaard 3, Jacobson 2, Koenig 10, Ihry 7, Erickson 4.

CV: Lenz 13, Fuglesten 4, Schultz 2, T. Henningsgard 18, K. Henningsgard 10, Sundbom 9, Lazur 2.

Lisbon 43, LaMoure 21

LaM 10 10 15 21

L 10 23 33 43

LaM: Bickford 3, Aberle 1, Carlson 2, Good 2, McKinney 3, Armtiage 8, S. Armitage 2.

L: Lee 2, Nielsen 2, Ripplinger 8, Elijah 7, Carlson 6, Diebert 3, Lee 5, Reinke 10.

Maple Valley 48, Sargent Central 35

V 14 18 25 35

MV 16 31 41 48

SC: Schlecht 13, Enderson 16, Mlnariak 4, Bergh 2.

MV: Tinjum 14, Punton 2, C. Pautz 9, Nudell 15, K. Pautz 2, Hovland 6.

Midkota 69, Griggs County Central 28

M 21 33 54 69

GCC 3 14 18 28

M: S. Harding 6, Berge 13, S. Ronningen 29, Fra[[ie 12, C. Harding 7, B. Ronningen 4.

GCC: Beattie 6, Ellefson 5, Jacobson 2, Johnson 4, Paintner 4, Savre 7.

New Rockford-Sheyenne 68,

North Star 59

NS 12 25 39 59

NRS 11 29 51 68

NS: Heisler 20, Peters 11, Swanson 11, Gowan 6, K. Teubner 6, Hagler 3, J. Teubner 2.

NRS: C. Weber 20, Jacob 17, L. Weber 12, Demester 8, Ystaas 6, Grann 5.

North Sargent 64, Richland 45

NS 15 35 48 64

R 17 23 33 45

NS: B. Murphy 2, Euscher 3, Orn 4, Johnson 2, Wrage 12, Peterson 13, Anderson 16, Sandness 12, C. Murphy 2.

R: Frankl 8, Johnson 20, Kinneberg 10, Hermunslie 4, Jacobson 1, Foley 2.

Thompson 69, Stanley 36

S 14 20 28 36

T 19 39 56 69

S: Mehus 18, Hoherz 8, Lapica 1, Skansgard 2, Hornberger 4, Enander 2, Holland 1.

T: Loyland 2, Hegg 10, Ivesdal 3, Weber 14, Olson 8, DeMoe 15, Galegher 15, Benoit 2.

Other scores

Bowman County 36, Lemmon, S.D. 31

Central Cass 68, Oakes 30

Central Valley 58, Finley-Sharon/Hope-Page 26

Culbertson, Mont. 60, Grenora/Westby 27

Enderlin 47, Lidgerwood 40

Fargo Shanley 69, Grand Forks Red River 53

Four Winds 55, Starkweather-Munich 45

Hazen 56, Standing Rock 37

Heart River 52, Killdeer 49

Hettinger/Scranton 65, Richardton-Taylor 50

Lakota/Adams-Edmore 64, Rolla 53

Larimore 45, Drayton/Valley-Edinburg 41

Lisbon 43, LaMoure 21

Mandan 78, Jamestown 66

Maple Valley 48, Sargent Central 35

Midkota 69, Griggs County Central 28

Minot Bishop Ryan 50, Beulah 39

New Rockford-Sheyenne 68, North Star 59

New Salem 80, Mott-Regent 41

North Sargent 64, Richland 45

North Shore 73, Trenton 42

Northern Cass 42, Lake Park-Audubon, Minn. 38

Parshall 69, Sawyer 41

Washburn 83, Center-Stanton 39

West Fargo 79, Fargo Davies 43

Wilton-Wing 45, Drake/Anamoose 41

Linton Shootout

Beach 65, Napoleon 60

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 65, Underwood 28

Strasburg-Zeeland 41, Pingree/Buchanan-Kensal 39

Shootout on the Prairie at Minot

Fordville Lankin-Park River 50, Westhope-Newburg 35

Thompson 69, Stanley 36

hockey

D

Minnesota boys

Results Friday

Crookston Pirates 4, St. Paul Johnson 4, OT, (tie)

East Grand Forks 5, Orono 1

Grand Rapids 4, Roseau 3

Hermantown 5, Hopkins 3

Hibbing/Chisholm 4, International Falls 2

Holy Family Catholic 6, Minneapolis Novas 4

Lake of the Woods/Indus 4, Proctor 2

Northern Lakes 7, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 0

Prairie Centre Area 4, Litchfield/Dassel-Cokato 3

Rochester Lourdes/Stewartville 4, St. Cloud Cathedral 1

Simley 6, St. Paul Highland Park 0

South St. Paul 4, Duluth Denfeld 4, OT, (tie)

Thief River Falls 5, Tartan 3

White Bear Lake 6, Duluth East 3

Wisconsin Rapids Assumption, Wis. 4, Legacy Christian/PACT Charter 0

Minnesota girls

Results Friday

Blake 6, Minneapolis Novas 1

Chisago Lakes 5, Totino-Grace 2

Hill-Murray 8, Simley 1

Hopkins 5, Dodge County 2

Irondale 6, St. Francis/North Branch 0

Orono 2, Holy Family Catholic/Waconia 0

Roseville 6, Hastings 0

South St. Paul 6, Mahtomedi 1

St. Paul United 4, Minnehaha Sain

ts 1

Warroad 6, East Grand Forks 0

North Dakota boys

Results Friday

Grafton-Park River 3, Devils Lake-Cando 2

Grand Forks Central 4, Fargo Davies 3

North Dakota girls

Results Friday

Fargo South 7, Williston 1

Wrestling

D

Minnesota

Results Friday

New York Mills Triangular

Staples Motley 48,

Dilworth-Glyndon-Felton 27

106: Benson, SM, pin Meyers 4:26

113: Erpelbing, SM, by forfeit

120: Brown, SM, dec. Whiteaker 13-11

126: Miller, SM, dec. A. Johnson 9-3

132: Becker, SM, pin Phillip 3:58

138: Hammernik, DGF, pin Killian 2:43

145: C. Johnson, DGF, pin A. Benson :51

152: Sogge, DGF, dec. Pogerba 8-4

160: Heldman, SM, pin Nygaard 4:47

170: Lisson, SM, pin Pemblepon 1:49

182: Hawk, DGF, pin Hamberg 1:05

195: Petrich, SM, pin Remund 1:48

220: Hanson, DGF, pin Drone 2:50

285: DeYoung, SM, by forfeit

Dilworth-Glyndon-Felton 39,

New York Mills 32

106: Thompson, NYM, tech. fall Beyer 17-2

113: open

120: Novah, NYM, pin Whiteaker :51

126: A. Johnson, DGF dec. Dehnert 10-5

132: Roberts, NYM, pin Phillips 1:09

138: Hammernik, DGF, pin Ericksrud 3:23

145: C. Johnson, DGF, pin Mindermann 1:31

152: Sogge, DGF, pin Slynn 1:24

160: Meyer, NYM, pin Oschner 2:44

170: Nygaard, DGF, pin Pyle 4:50

182: Pesola, NYM, pin Pemblepon 5:07

195: Tatron, NYM, dec. Remund 7-2

220: Hanson, DGF, pin Gravold :33

285: Liley, DGF, pin Carlson 5:00

Other scores

Atwater-Cosmos-Grove City 56, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley 10

Coon Rapids 61, Elk River 6

LeSueur-Henderson 44, Madelia/Truman/Martin Luther 30

Shakopee 66, Richfield 6

Big Lake Tournament

Monticello, 212 points

St. Cloud Apollo/St. Cloud Cathedral, 169.5

North Branch, 159

Sartell, 158

Big Lake, 157

Albany, 75

Rush City/Braham, 73

Spectrum/PACT Charter, 23

Farmington Triangular

Albert Lea 51, Anoka 18

Albert Lea 58, Farmington 10

New Prague Triangular

Watertown Mayer/Mayer Lutheran 37, New Prague 32

North Dakota

Results Friday

Thief River Falls (Minn.) 45,

Fargo Davies 35

106: Burnside, FD, pin T. Johnson :57

113: Holecek, TRF, pin K. Johnson :36.

120: Bernier, TRF, pin Nemer 1:10

126: Hjelle, TRF, pin Barley 3:30

132: Mehring, FD, tech. fall Brinkman 0:00

138: Alexander, FD, pin Bohl :36

145: Welk, FD, by forfeit

152: Dyradal, TRF, dec. Darren Crissler 7-6

160: Mairs, FD, pin Bannert 1:47

170: Alton, TRF, pin Rohrich :23

182: Williams, TRF, pin Martin :12

195: Kucera, TRF, pin Kjera 4:00

220: Darrek Crissler, FD, pin Myhrer :31

285: Erickson, TRF, pin Ennen :32

Fargo Davies 59,

Fertile-Beltrami (Minn.) 15

106: Lundeen, FB, dec. Burnside 6-5

113: Olson, FB, pin K. Johnson :43

120: Desrosier, FB, dec. M. Barley 10-6

126: T. Barley, FD, pin Moser 1:47

132: Mehring, FD, tech. fall Vesledahl 2:00

138: Alexander, FD, pin Ellegaard 1:58

145: Beauchane, FB, dec. Welk 8-4

152: Darren Crissler, FD, pin Lindberg 1:30

160: Rohrich, FD, pin Meine :06

170: Mairs, FD, by forfeit

182: Martin, FD, by forfeit

195: Kjera, FD, by forfeit

220: Darrek Cressler, FD, by forfeit

285: Ennen, FD, by forfeit

swimming

D

North Dakota boys

Results Friday

Fargo North 108, Moorhead 67

200 medley relay: 1, FN (Rider, Court, Bell-Clement, Wenzel) 1:49.80. 2, FN (Obembe, Hassebrock, Fisher, Ellingson) 1:56.70.

200 freestyle: 1, Bjorlie, FN, 1:58.08. 2, Wenzel, FN, 1:58.43.

200 individual medley: 1, Rider, FN, 2:21.50. 2, Anderson, FN, 2:26.22.

50 freestyle: 1, Bell-Clement, FN, 24.02. 2, Kremmer, 25.25.

Diving: 1, Johnson, M, 225.05. 2, Coughlin, FN, 173.50.

100 butterfly: 1, Wenzel, FN, 59.84. 2, Bell-Clement, FN, 1:03.69.

100 freestyle: 1, Bjorlie, FN, 51.44. 2, Rider, FN, 55.16.

500 freestyle: 1, Wenzel, FN, 5:44.26. 2, Rider, FN, 5:46.80.

200 freestyle relay: 1, FN (Kremmer, Rider, Wenzel, Bjorlie) 1:40.03. 2, FN (hassebrock, Court, Bonn, Radebaugh) 1:49.79.

100 backstroke: 1, Johnson, M, 1:03.49. @, Obembe, FN, 1:04.41.

100 breaststroke: 1, Johnson, M, 1:12.11. 2, Johnson, M, 1:12.55.

400 freestyle relay: 1, FN (Wenzel, Bell-Clement, Rider, Bjorlie) 3:40.29. 2, FN (Rider, Ellingson, Kremmer, Fisher) 3:54.81