ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Jackson headed to state track meet

Frazee senior Skyler Jackson strained his hamstring at last week's sub-section meet. Climbing to the top of the awards stand four times at Thursday's section meet must've been a real pain. Jackson bounced back from the injury to win the 100, 200,...

Frazee senior Skyler Jackson strained his hamstring at last week's sub-section meet.

Climbing to the top of the awards stand four times at Thursday's section meet must've been a real pain.

Jackson bounced back from the injury to win the 100, 200, and triple jump, and he ran a leg on the winning 400 relay at the Class 1A, Section 6 meet at Alex Nemzek Stadium.

"I feel like I'm so out of shape right now," Jackson said. "I was worried about it, but went through physical therapy all week. I wasn't able to sprint again until yesterday."

The senior, who is headed for Minnesota State Moorhead next year, did just fine on Thursday.

ADVERTISEMENT

Jackson's time of 10.85 in the 100 set a new Section 6 record, breaking the 1982 mark of 11.00 by Barnesville's John Bodine.

He won the 200 in 22.39, triple jumped 42 feet, 9 ¾ inches, and the relay won in 45.52.

"I couldn't ask for a better time in the 100. Wait. I can ask for a better time, and I'll run it next weekend at state," Jackson said with a laugh. "The 200 wasn't really what I wanted, but I wanted to have a good day here.

"I got what I wanted."

Jackson is the defending Class A champ in the 100. He won in 10.94 to tie a state meet record in the event.

On the girls side, Wadena-Deer Creek's Brigetta Berg will be going to state in a strange combination of events.

After finishing second in the pole vault, Berg also took second ... in the discus?

"Yeah, it's weird. I get that a lot," Berg said with a laugh. "I'm taller than most of the girls in both events, and I use speed with both of them, I guess."

ADVERTISEMENT

Berg uses her speed with her long frame to generate spin in the discus, and her height also helps in the pole vault.

She threw 107-8 in the discus to finish behind Perham's Elisa Moenkedick (133-6). Berg cleared 10 feet in the pole vault, but was second to Morris Area's Rachel Moser (10-6).

A pair of distance runners also scored two wins apiece.

Perham's Maddie McClellan won the 1,600 (5:12.91) and 3,200 (11:40.77), while Pequot Lakes' Clayton Foster won the 800 (2:00.80) and 1,600 (4:28.74).

Staples-Motley's Ashley Lisson won the 100 (12.55) and 200 (26.10).

Staples-Motley was the girls team champion, while Morris Area won the boys team title.

BOYS

Team scores: Morris Area 114, Pequot Lakes 83, Frazee 66, Pillager 42, Osakis 39, Staples-Motley 36, Perham 33, Pelican Rapids 29, West Central Area 15, Long Prairie-Grey Eagle 14, Parkers Prairie 12, Bertha-HV 10, Sauk Centre 9, Barnesville-Rothsay 8, Hillcrest Lutheran 8, Ottertail Central 7, Wadena-Deer Creek 6, hancock 6, Minnewaska Area 4, New York Mills 4, United North Central 4, Browerville-Eagle Valley 4, Clinton-GBCA 2, Breckenridge-CT 2, Ashby-BE 1.

ADVERTISEMENT

State qualifiers

100: 1, Jackson, Frz, 10.85. 2, Galbrecht, Frz, 11.26.

200: 1, Jackson, Frz, 22.39. 2, Arnold, Morr, 22.44.

400: 1, T. Nohl, Morr, 51.28. 2, Massmann,m Osak, 51.77.

800: 1, Foster, PL, 2:00.80. 2, Lemke, Morr, 2:01.22.

1,600: 1, Foster, PL, 4:28.74. 2, Lemke, Morr, 4:29.28.

3,200: 1, Lydeen, PL, 10:15.46. 2, Stoll, Per, 10:15.86.

110 hurdles: 1, Knebel, Pill, 15.66. 2, Cannon, Morr, 15.90.

300 hurdles: 1, Cannon, Morr, 41.36. 2, Schmidt, BHV, 42.05.

400 relay: 1, Frazee (Galbrecht, F. Jackson, S. Jackson, Zick), 45.52. 2, Pequot Lakes, 46.22.

800 relay: 1, Morris (Arnold, C. Nohl, T. Nohl, Wulf), 1:32.35.

1,600 relay: 1, Morris Area (Arnold, C. Nohl, Wulf, T. Nohl), 3:31.27. 2, Pequot Lakes, 3:33.43.

3,200 relay: 1, Pequot Lakes (Lydeen, Headlee, Braren, Runberg), 8:21.46. 2, Perham, 8:33.26.

Long jump: 1, Lage, PR, 19-8. 2, Hincke, HL, 19-0.

Triple jump: 1, Jackson, Frz, 42-9 ¾. 2, Henrich, Morr, 39-10.

High jump: 1, Knebel, Pill, 6-0. 2, Kashmark, WCA, 6-0.

Pole vault: 1, Hart, PL, 12-6. 2, Davison, Pill, 12-0.

Shot put: 1, Nack, Osak, 48-4. 2, Erickson, PR, 47-0 ½.

Discus: 1, Henrich, Morr, 144-10. 2, Johnson, SM, 138-5.

Coach of the year: Dale Henrich, Morris Area.

GIRLS

Team scores: Staples-Motley 82, Sauk Centre 75, Osakis 57, Perham 53, Pillager 38, Wadena-Deer Creek 36, Browerville-Eagle Valley 34, Pequot Lakes 32, Morris Area 20, New York Mills 16, Minnewaska Area 15.5, Clinton-GBCA15, Ashby-BE 12, Breckenridge-CT 11, Barnesville-Rothsay 11, Wheaton-HN 10, Frazee 10, Pelican Rapids 9, Long Prairie-Grey Eagle 8, Hancock 5, Ottertail Central 5, Bertha-HV 2, Pine River-Backus 1.5.

State qualifiers

100: 1, Lisson, SM, 12.55. 2, Noon, WDC, 12.91.

200: 1, Lisson, SM, 26.10. 2, Noon, WDC, 26.40.

400: 1, Hemsworth, SC, 1:01.14. 2, Bailey, Osak, 1:02.48.

800: 1, Weller, SC, 2:22.03. 2, Kern, Osak, 2:24.05.

1,600: 1, McClellan, Per, 5:12.91. 2, Kern, Osak, 5:13.31.

3,200: 1, McClellan, Per, 11:40.77. 2, Stueve, CGBCA, 11:51.19.

100 hurdles: 1, Pearson, SM, 15.92. 2, Brunswig, LPGE, 16.40.

300 hurdles: 1, Maher, SC, 47.10. 2, Perish, BEV, 47.96.

400 relay: 1, Pequot Lakes (Zwart, Johnson, Lake, Noska), 51.10. 2, Osakis, 51.48.

800 relay: 1, Osakis (names unavailable), 1:46.89. 2, Pillager, 1:48.98.

1,600 relay: 1, Sauk Centre (Maher, Peschel, Hemswroth, Weller), 4:04.95. 2, Osakis, 4:05.63.

3,200 relay: 1, SC (Greenwaldt, Peschel, Hemsworth, Weller), 9:41.21. 2, Minnewaska, 10:05.06.

Long jump: 1, Perish, BEV, 16-9 ½. 2, Beilke, SC, 16-5 ½.

Triple jump: 1, Noska, PL, 35-4. 2, Simonson, SM, 34-7 ¼.

High jump: 1, Daggett, Frz, 5-5. 2, Schertler, BEV, 5-2.

Pole vault: 1, Moser, Morr, 10-6. 2, Berg, WDC, 10-0.

Shot put: 1, Schultz, Per, 39-10. 2, Menze, NYM, 39-7.

Discus: 1, Moenkedick, Per, 133-6. 2, Berg, WDC, 107-8.

Coach of the year: Tom Trutna, Sauk Centre.

Readers can reach Forum reporter

Kerry Collins at (701) 241-5548.

Collins' blogs can be found

at www.areavoices.com

What To Read Next
Regional and local scores and schedules.
In an 8-2 vote, the North Dakota High School Activities Association Board of Directors approved implementation of the plan for the 2023-24 school year
Hot Mic with Dom Izzo from Wednesday, February 8th, 2023.
One of the premier golf events in the area will return to television again this summer.