ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

N.D. Class A individual pairings

103 POUNDS Justin Solberg, Wahpeton (8th grade, 27-2), bye; Tom Burgard, Bismarck Century (8th grade, 21-18) vs. Kyle Williams, Grand Forks Central (8th grade, 24-15) Adam Lambert, Williston (Fr., 26-14), bye; Evan Forde, Fargo South (Soph., 26-1...

103 POUNDS

Justin Solberg, Wahpeton (8th grade, 27-2), bye; Tom Burgard, Bismarck Century (8th grade, 21-18) vs. Kyle Williams, Grand Forks Central (8th grade, 24-15)

Adam Lambert, Williston (Fr., 26-14), bye; Evan Forde, Fargo South (Soph., 26-10) vs. Steve Klamm, Grand Forks Red River (Fr., 14-23)

Dustin Yates, Devils Lake (Fr., 29-15), bye; Matt Lund, Bismarck (Soph., 33-9) vs. Dustin Krueger, Jamestown (8th grade, 13-22

Travis Krebs, Beulah (Jr., 29-4), bye; Daron Hohbien, Mandan (8th grade, 24-15) vs. Cameron Ramberg, West Fargo (8th grade, 5-22)

ADVERTISEMENT

112 POUNDS

Jake Mellmer, Dickinson (Soph., 33-4), bye; Nevon Heisler, Devils Lake (Soph., 14-18) vs. Tyler Harris, Fargo South (Soph., 15-20)

Matt Nyvold, Wahpeton (Soph., 25-8), bye; Brandon Silbernagel, Bismarck Century (Sr., 18-18) vs. Tony Owens, West Fargo (8th grade, 12-14)

Parker Lipetzy, Jamestown (Soph., 13-5), bye; Tyler Steinwand, Mandan (Fr., 28-13) vs. Josh Roberts, Grand Forks Central (8th grade, 11-8)

Casey Dschaak, Beulah (Sr., 27-4), bye; Aaron Roness, Williston (Soph., 9-12) vs. Justin Smestad, Minot (Jr., 9-31)

119 POUNDS

T.J. Sailer, Bismarck (Jr., 34-2), bye; Ryan Wanzek, Jamestown (Jr., 23-14) vs. David Doll, Bismarck St. Mary's (Fr., 16-21)

Seth Maliske, Beulah (Sr., 23-7) bye; Sean Ballard, Devils Lake (8th grade, 20-19) vs. Jason Steckler, Dickinson (Soph., 12-15)

ADVERTISEMENT

Marv Staus, Grand Forks Central (Sr., 15-3), bye; Jesse Bosch, Bismarck Century (Jr., 19-14) vs. Jordan Stensgard, Fargo South (Soph., 12-8)

Blake Vetter, Minot (Sr., 23-20), bye; Lane Lunde, West Fargo (Soph., 29-6) vs. Donovan McGough, Valley City (Soph., 17-17)

125 POUNDS

Travis Lang, Bismarck (Sr., 38-0), bye; Tom Glick, Dickinson (Jr., 21-23) vs. Alex Ripley, Bismarck St. Mary's (Jr., 15-19)

Jared Noel, West Fargo (Soph., 16-10), bye; Ryan Mar, Fargo South (Soph., 26-10) vs. Evan Wanner, Minot (Jr., 17-22

Mark Mondor, Grand Forks Central (Jr., 32-8), bye; Steve Martinez, Jamestown (Sr., 25-10) vs. Gabe Licht, Wahpeton (Sr., 6-21)

Jordan Eslinger, Beulah (Soph., 23-14), bye; Kyle Gabriel, Bismarck Century (Sr., 32-9) vs. Nick Walton, Fargo North (Soph., 11-19)

130 POUNDS

ADVERTISEMENT

Ryan Stockert, Bismarck (Sr., 29-0), bye; Nathan Nordstrom, Minot (Sr., 11-11) vs. Tyler Johnson, Bismarck Century (8th grade, 22-20)

Jeremy Fournier, Grand Forks Red River (Sr., 22-12), bye; Seth Ehlert, Wahpeton (Soph., 25-14) vs. David Haas, Jamestown (Fr., 15-13)

Mike Jacobson, West Fargo (Soph., 20-11), bye; Matt Bentz, Dickinson (Soph., 28-12) vs. Chris Eide, Fargo South (Soph., 9-23

Josiah Sumburger, Mandan (Soph., 23-19), bye; Charles Desjarlais, Belcourt (Sr., 32-9) vs. Austin Sime, Grand Forks Central (Soph., 17-18)

135 POUNDS

Eric Zies, Fargo South (Sr., 21-15), bye; Scott Glasser, Bismarck (Soph., 37-4) vs. Laramie Lunday, Belcourt (Jr., 13-12)

James Covington, Grand Forks Red River (Sr., 12-2), bye; Mark Longanilla, Williston (Soph., 12-16) vs. Jarred Melicher, Grand Forks Central (Jr., 19-18)

Jay Halvorson, Dickinson (Sr., 38-12), bye; Mark Landman, Fargo North (Jr., 19-12) vs. Will Chase, Beulah (Jr., 21-22)

Keith Sebelius, West Fargo (Sr., 31-2), bye; Travis Tischer, Wahpeton (Fr., 17-11) vs. Jake Thompson, Minot (Soph., 18-22)

140 POUNDS

David Pitner, Minot (Jr., 25-15), bye; Phil Basting, Grand Forks Red River (Sr., 31-2) vs. Casey Hansen, Fargo North (Soph., 16-14)

Nick Riedman, Valley City (Sr., 22-8), bye; Eric Dragseth, Dickinson (Jr., 29-14) vs. Kyle Klaus, Grand Forks Central (Jr., 15-10)

Grant Mehring, Fargo South (Jr., 33-5), bye; Jonny Schmidt, Bismarck (Sr., 19-6) vs. Jordan Greaves, Williston (Sr., 15-11)

Logan Lunde, West Fargo (Sr., 32-6), bye; Cody Ost, Beulah (Sr., 27-16) vs. Austin Desjarlais, Belcourt (21-21)

145 POUNDS

Chris Chase, Bismarck (Sr., 27-1), bye; Casey Gruman, Mandan (Jr., 19-20) vs. Shawn Sneva, Williston (Soph., 14-19)

Caleb Warner, Fargo South (Jr., 23-18), bye; Clayton Slater Jr., Belcourt (26-13) vs. Jeff Bruns, Wahpeton (Sr., 6-19)

John Basting, Grand Forks Red River (Soph., 31-3), bye; Cody Duvall, Minot (Jr., 19-12) vs. Troy Harlow, Grand Forks Central (Sr., 15-12)

Chris Borah, West Fargo (Sr., 32-6), bye; Jesse Tallmon, Dickinson (Sr., 29-15) vs. Devin Johnson, Fargo North (Jr., 9-19)

152 POUNDS

Channing Ehlert, Wahpeton (Sr., 35-1), bye; Jordan Becker, Devils Lake (Jr., 16-15) vs. Brady Foss, Dickinson (Soph., 16-23)

Adam Lyness, West Fargo (Soph., 27-13) bye; Justin Jones, Fargo South (Fr., 17-11) vs. Adam Stenson, Williston (Soph., 11-19)

Levi Jenson, Minot (Sr., 30-13), bye; Terrance Vettleson, Belcourt (Sr., 18-31) vs. Allen Frisch, Grand Forks Central (Sr., 12-11)

Tyler Krumm, Bismarck St. Mary's (Sr., 35-1), bye; Tyrone McCullough, Valley City (Jr., 26-9) vs. Josh Wills, Bismarck (Soph., 15-15)

160 POUNDS

Nate Risser, Bismarck (Jr., 15-17); Rockie Stavn, Bismarck Century (Sr., 39-2) vs. Zach Bales, Fargo North (Jr., 10-17)

Jake Schmidt, Mandan (Sr., 30-10), bye; Tom Hanson, Grand Forks Central (Jr., 27-12) vs. Pat Konzak, Devils Lake, (Jr., 19-19)

Kris Ahmann, Williston (Sr., 29-10), bye; Chris Lundberg, West Fargo (Soph., 18-20) vs. Matt Rowe, Jamestown (Sr., 20-11)

Justin Racine, Minot (Jr., 23-18), bye; Nick Van Dyke, Fargo South (Jr., 33-5) vs. Chris Vettel, Beulah (Jr., 23-17)

171 POUNDS

Jeff Meyer, Wahpeton (Sr., 31-4), bye; Jody Bruce, Belcourt (Sr., 22-18) vs. Bill Burbeck, Fargo South (Jr., 6-15)

Tyler Neether, Williston (Sr., 10-2), bye; Brian Hanlon, Bismarck (Sr., 13-4) vs. Luke Stenson, Minot (Jr., 19-25)

Robby Mesteth, Grand Forks Central (Sr., 31-5), bye; Brock Davis, Dickinson (Sr., 26-18) vs. Jordan Bonnet, West Fargo (Soph., 8-23)

Brandon Carrigan, Bismarck Century (Jr., 27-16), bye; Jordan Wanzek, Jamestown (Sr., 31-10) vs. Heath Lynnes, Fargo North (Jr., 23-10)

189 POUNDS

Brendon Flynn, Devils Lake (Sr., 35-3), bye; Casey Schneider, Mandan (Sr., 20-19) vs. Matt Vetter, Wahpeton (Jr., 18-19)

Gabe Strube, Minot (Jr., 24-16) bye; Kelly Coghlan, Valley City (Jr., 27-13) vs. Donavan DeCoteau, Belcourt (Sr., 15-16)

Chris Hamdan, Fargo North (Sr., 16-13), bye; Cody Hanson, Grand Forks Red River (Sr., 31-6) vs. Cole Salinas, Dickinson (Sr., 7-28)

Jordan Engelhardt, Bismarck (Jr., 21-3), bye; Wade Stevens, Williston (Sr., 21-12) vs. Kyle Olson, Fargo South (Jr., 4-20)

215 POUNDS

Brett Mathern, Bismarck St. Mary's (Jr., 16-1), bye; Kurt Holinka, Dickinson (Jr., 26-18) vs. Matt Condry, Grand Forks Red River (Sr., 13-20)

Domonic Vasquez, Fargo South (Sr., 31-7), bye; Scott Johnson, West Fargo (Soph., 11-3) vs. Derek Hagan, Minot (Jr., 26-16)

Wyatt Lynnes, Fargo North (Sr., 23-8), bye; Jesse Enno, Williston (Sr., 13-11) vs. Matt Martin, Devils Lake (Soph., 15-10)

Kevin Martian, Mandan (Jr., 24-3), bye; Dustin Zuppan, Belcourt (Sr., 16-10) vs. Agayev Rufat, Wahpeton (Fr., 8-23)

275 POUNDS

Shane Miller, West Fargo (Sr., 36-1), bye; Al Winmill, Fargo South (Sr., 16-16) vs. Levi Jacobson, Devils Lake (Sr., 12-10)

Moses Timali, Bismarck (Jr., 24-12), bye; Matt Johnson, Bismarck Century (Soph., 23-16) vs. Donald Martin, Jamestown (Fr., 19-15)

Brian Straight, Williston (Jr., 19-10), bye; Adam Maresh, Valley City (Soph., 30-8) vs. Kyle Quist, Minot (Jr., 13-19)

Duane Martin Jr., Belcourt (Sr., 37-4), bye; Mike Flohr, Dickinson (Sr., 26-17) vs. Josh Goodman, Fargo North (Jr., 13-16)

Related Topics: WRESTLING
What To Read Next
Hot Mic with Dom Izzo from Tuesday, February 7th, 2023.
Regional and local scores and schedules.
Hot Mic with Dom Izzo from Monday, February 6th, 2023.
Area recreation scores and schedules.