ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Boys swimming: West Fargo Sheyenne's Vaughn Raimo, Fargo Davies' Conner Harr win championships at state meet

Sheyenne's 200 medley relay team also claims title at North Dakota Boys Swimming and Diving State Meet on Saturday.

030622.S.FF.SwimmingFinals.8
West Fargo Sheyenne’s Vaughn Raimo finishes in first during the 100-yard butterfly finals at the 2022 NDHSAA Boys Swimming and Diving State Meet on Saturday, March 5, 2022, at the Hulbert Aquatic Center in West Fargo.
Alyssa Goelzer/The Forum

WEST FARGO — West Fargo Sheyenne's Vaughn Raimo defended his title in the 100 yard butterfly and added the 100 backstroke championship to his resume at the North Dakota Boys Swimming and Diving State Meet on Saturday at the Hulbert Aquatic Center.

Fargo Davies' Conner Harr won the 100 breaststroke championship and Sheyenne's 200 medley relay team narrowly edged Fargo Davies for the title.

Raimo won the butterfly in 51.79 seconds, ahead of Minot’s Ryan Hubbard, who placed second in 52.40 and Hubbard’s teammate Jaxon Reinke, who placed third in 52.70.

Raimo swam 52.97 to win the backstroke. Minot’s Peyton Bartsch was second in 53.53 and Bismarck’s Blake Nelson was third in 55.09.

Harr was the only swimmer to best the one minute mark in the breaststroke, winning in 57.94. Minot’s Oliver Roongin was second in 1:00.26 and
Logan Bjerke of Grand Forks was third in 1:00.63.

ADVERTISEMENT

030622.S.FF.SwimmingFinals.6
Fargo Davies’ Conner Harr competes in the 200 yard IM finals during the 2022 NDHSAA Boys Swimming and Diving State Meet on Saturday, March 5, 2022, at the Hulbert Aquatic Center in West Fargo.
Alyssa Goelzer/The Forum

West Fargo Sheyenne’s 200 medley relay team placed first in 1:38.46, touching a finger tip ahead of Fargo Davies, which finished in 1:38.48. Sheyenne entered with a 1:45.02 seed time, which was fifth-best among the top eight teams.

Other top Fargo metro area finishers were Davies’ Tavian Nelson, who was third in the 200 freestyle, and Fargo South’s Tristan Quibell, who was third in the 50 freestyle and third in the 100 freestyle. Sheyenne’s Tanner Haag was fourth in the 50 free. West Fargo’s Thomas Doyel was fourth in the 100 freestyle and Haag placed fifth

South’s Oscar Francis placed third in 1-meter diving and Davies’ Aiden Hoff was fifth.

Fargo North’s Haydn Vein was fourth in the 200 individual medley. Davies’ Joe Carlson placed fifth in the 100 backstroke.

Sheyenne placed second in the 400 freestyle relay and South was third behind winner Minot. South was fourth and West Fargo was fifth in the 200 freestyle relay.

Raimo, Harr, Doyel, Francis, Haag, Nelson, Quibell and Davies’ Ryder Myers were named first team All-State. Vein, West Fargo’s Brody Engelstad, South’s Drew Heckaman and Sheyenne’s Zack May were named second team All-State.

Minot’s Grant Schaeffer, who repeated as champion in the 200 freestyle and also won the 100 free, was named the outstanding senior athlete. Minot’s Jake Solper was named coach of the year.

030622.S.FF.SwimmingFinals.7
West Fargo Sheyenne’s Vaughn Raimo competes closely during the 100-yard butterfly finals at the 2022 NDHSAA Boys Swimming and Diving State Meet on Saturday, March 5, 2022, at the Hulbert Aquatic Center in West Fargo.
Alyssa Goelzer/The Forum

North Dakota Boys Swimming and Diving State Meet

ADVERTISEMENT

Saturday, March 5

Final team scores

1. Minot 421; 2. Fargo Davies 248; 3. Bismarck 178; 4. West Fargo Sheyenne 173; 5. Fargo South 159; 6. Williston 157; 7. Bismarck Century 152; 8. Dickinson 140; 9. Bismarck Legacy 136; 10. West Fargo 135; 11. Fargo North 131; 12. Grand Forks 120; 13. Jamestown 71; 14. Mandan 47

200 medley relay: 1. West Fargo Sheyenne 1:38.46; 2. Fargo Davies 1:38.48; 3. Minot 1:38.52; 4. Bismarck 1:40.56; 5. Williston 1:41.83; 6. West Fargo 1:42.55; 7. Grand Forks 1:43.26; 8. Bismarck Century 1:44.28

200 freestyle: 1. Grant Schaeffer, Minot, 1:41.93; 2. Alex King, Minot, 1:43.52; 3. Tavian Nelson, Fargo Davies, 1:47.91; 4. Isaac Vallie, Bismarck Century, 1:49.85; 5. Luke Domres, Bismarck Century, 1:50.02; 6. Braxton Steele, Bismarck Legacy, 1:51.38; 7. Drew Heckaman, Fargo South, 1:52.03; 8. Brekken Mineer, Fargo North, 1:52.96

200 IM: 1. Kolden L Kringen, Williston, 1:55.93; 2. Jaxon Reinke, Minot,

1:57.52; 3. Ryan Hubbard, Minot, 1:59.91; 4. Haydn Vein, Fargo North, 2:00.71; 5. Benjamin Schaff, Bismarck Century, 2:01.60; 6. Conner Harr, Fargo Davies, 2:01.97; 7. Noah Mayer, Legacy, 2:02.27; 8. Logan Hill, Minot, 2:05.37

50 freestyle: 1. Mason Beck, Dickinson, 21.09; 2. Peyton Bartsch, Minot, 21.68; 3. Tristan Quibell, Fargo South, 21.81; 4. Tanner Haag, WF Sheyenne, 21.86; 5. Alex Steichen, Bismarck, 21.98; 6. Thomas Doyel, West Fargo, 22.03; 7. Ryder Myers, Fargo Davies, 22.05; 8. Brody Engelstad, West Fargo, 22.16

ADVERTISEMENT

1-meter diving: 1. Wyatt Hermanson, Mandan, 457.10; 2. Dawson Wilson, Dickinson,

427.75; 3. Oscar Francis, Fargo South, 417.25; 4. Ty Ross, Minot, 404.30; 5. Aiden Hoff, Fargo Davies, 394.30; 6. Odin McAlister, West Fargo, 375.15; 7. Bryce Vatnsdal, Bismarck, 365.85; 8. Cody Kranz, Minot, 365.65

100 butterfly: 1. Vaughn Raimo, WF Sheyenne, 51.79; 2. Ryan Hubbard, Minot,

52.40; 3. Jaxon Reinke, Minot, 52.70; 4. Alex Steichen, Bismarck, 54.38; 5. Jayden Ahmann, Bismarck Legacy, 54.90; 6. Dawson Wilson, Dickinson, 54.96; 7. Zack May, WF Sheyenne, 55.01; 8. Camden Ekblad-Lundby, Williston, 55.33

100 freestyle: 1. Grant Schaeffer, Minot, 46.30; 2. Mason Beck, Dickinson, 46.44; 3. Tristan Quibell, Fargo South, 47.68; 4. Thomas Doyel, West Fargo, 48.31; 5. Tanner Haag, WF Sheyenne, 48.49; 6. Ryder Myers, Fargo Davies, 48.94; 7. Haydn Vein, Fargo North, 49.19; 8. Blake Nelson, Bismarck, 49.98

500 freestyle: 1. Kolden L Kringen, Williston, 4:48.88; 2. Alex King, Minot,

4:49.41; 3. Luke Domres, Bismarck Century, 4:53.74; 4. Jayden Ahmann, Bismarck Legacy, 4:58.28; 5. Avery Berg, Grand Forks, 5:00.42; 6. Drew Heckaman, Fargo South, 5:00.77; 7. Tavian Nelson, Fargo Davies, 5:02.07; 8. Isaac Vallie, Century, 5:04.98

200 freestyle relay: 1. Minot 1:25.34; 2. Bismarck 1:30.56; 3. Dickinson 1:30.97; 4. Fargo

South 1:31.21; 5. West Fargo 1:31.33; 6. Fargo North 1:32.62; 7. Fargo Davies 1:32.76; 8. Bismarck Legacy '' 1:34.47

100 backstroke: 1. Vaughn Raimo, WF Sheyenne, 52.97; 2. Peyton Bartsch, Minot,

53.53; 3. Blake Nelson, Bismarck, 55.09; 4. Tyler D Jorgenson, Williston,

56.49; 5. Joe Carlson, Fargo Davies, 56.87; 6. Benjamin Schaff, Bismarck Century,

56.89; 7. Sam Eggl, Bismarck, 57.53; 8. Kalen Hill, Minot, 58.94

100 breaststroke: 1. Conner Harr, Fargo Davies, 57.94; 2. Oliver Roongin, Minot,

1:00.26; 3. Logan Bjerke, Grand Forks, 1:00.63; 4. Noah Mayer, Legacy,

1:02.13; 5. Logan Hill, Minot, 1:02.26; 6. Bodi Haglund, Jamestown, 1:03.80; 7. Garrett Wick, Bismarck, 1:03.88; 8. Jonathan Geske, Fargo North, 1:04.37

400 freestyle relay: 1. Minot 3:09.31; 2. West Fargo Sheyenne 3:16.84; 3. Fargo South 3:19.05; 4. Fargo Davies 3:19.33; 5. Williston 3:20.00; 6. Bismarck Century 3:20.77; 7. Dickinson 3:21.59; 8. Grand Forks 3:25.89

What To Read Next
Area boys and girls basketball scores and stats.
Area boys hockey scores and stats.
MSUM falls to University of Minnesota Duluth in double header and highlights from high school basketball games from North Dakota and Minnesota
It was Astrup's fourth shutout of the season and second against first-place South/Shanley.