ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard - as of 10:02 p.m. Tuesday

Basketball Professional Standings and schedule NBA WESTERN CONFERENCE Northwest Division W L Pct GB x-Denver 50 27 .649 -- x-Utah 50 27 .649 -- x-Oklahoma City 48 28 .632 1 1/2 x-Portland 47 30 .610 3 Minnesota 15 62 .195 35 Southwest Division x-...

Basketball

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

ADVERTISEMENT

Northwest Division

W L Pct GB

x-Denver 50 27 .649 --

x-Utah 50 27 .649 --

x-Oklahoma City 48 28 .632 1½

x-Portland 47 30 .610 3

Minnesota 15 62 .195 35

Southwest Division

ADVERTISEMENT

x-Dallas 50 27 .649 --

x-San Antonio 47 29 .618 2½

Memphis 39 37 .513 10½

Houston 38 38 .500 11½

New Orleans 35 43 .449 15½

Pacific Division

y-L.A. Lakers 55 22 .714 --

x-Phoenix 50 27 .649 5

ADVERTISEMENT

L.A. Clippers 27 50 .351 28

Sacramento 24 53 .312 31

Golden State 23 54 .299 32

x-clinched playoff spot

y-clinched division

z-clinched conference

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

ADVERTISEMENT

y-Boston 48 29 .623 --

Toronto 38 39 .494 10

New York 28 49 .364 20

Philadelphia 26 51 .338 22

New Jersey 11 66 .143 37

Southeast Division

x-Orlando 54 23 .701 --

x-Atlanta 49 28 .636 5

ADVERTISEMENT

Miami 43 34 .558 11

Charlotte 41 36 .532 13

Washington 24 53 .312 30

Central Division

z-Cleveland 61 17 .782 --

Milwaukee 42 34 .553 18

Chicago 37 39 .487 23

Indiana 29 48 .377 31½

ADVERTISEMENT

Detroit 24 53 .312 36½

Tuesday

Charlotte 109, Atlanta 100

Washington 112, Golden State 94

Cleveland 113, Toronto 101

Detroit 124, Philadelphia 103

New York 104, Boston 101

Milwaukee at Chicago, late

Houston at Memphis, late

Oklahoma City at Utah, late

San Antonio at Sacramento, late

Today

Golden State at Minnesota, 7 p.m.

New York at Indiana, 6 p.m.

Boston at Toronto, 6 p.m.

Washington at Orlando, 6 p.m.

Atlanta at Detroit, 6:30 p.m.

Philadelphia at Miami, 6:30 p.m.

Utah at Houston, 7 p.m.

New Jersey at Milwaukee, 7 p.m.

Charlotte at New Orleans, 7 p.m.

Denver at Oklahoma City, 7 p.m.

Memphis at Dallas, 7:30 p.m.

Portland at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

San Antonio at Phoenix, 9:30 p.m.

Thursday

Cleveland at Chicago, 7 p.m.

L.A. Clippers at Sacramento, 9 p.m.

L.A. Lakers at Denver, 9:30 p.m.

College men

Schedule

NCAA Division I Tournament

FINAL FOUR

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

National Semifinals

Saturday

Butler 52, Michigan State 50

Duke 78, West Virginia 57

National Championship

Monday

Duke 61, Butler 59

College women

Schedule

FINAL FOUR

At Alamodome

San Antonio

National Semifinals

Sunday

Stanford 73, Oklahoma 66

Connecticut 70, Baylor 50

National Championship

Tuesday

Connecticut 53, Stanford 47

Hockey

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

y-Vancouver 79 48 27 4 100 260 211

Colorado 78 42 29 7 91 233 218

Calgary 79 40 30 9 89 199 199

Minnesota 80 37 36 7 81 214 241

Edmonton 79 25 46 8 58 203 270

Central Division

y-Chicago 78 49 22 7 105 253 197

x-Nashville 80 46 28 6 98 221 219

x-Detroit 79 41 24 14 96 221 211

St. Louis 79 39 31 9 87 213 212

Columbus 80 32 34 14 78 213 254

Pacific Division

x-San Jose 79 48 20 11 107 255 210

x-Phoenix 79 48 25 6 102 215 195

x-Los Angeles 78 44 27 7 95 229 207

Anaheim 78 38 31 9 85 222 235

Dallas 79 35 30 14 84 228 244

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

x-New Jersey 79 46 26 7 99 211 186

x-Pittsburgh 79 45 27 7 97 244 228

Philadelphia 80 40 34 6 86 231 220

N.Y. Rangers 79 36 33 10 82 212 212

N.Y. Islanders 79 34 35 10 78 213 244

Northeast Division

y-Buffalo 79 44 25 10 98 228 200

x-Ottawa 80 44 31 5 93 220 229

Montreal 80 39 32 9 87 212 214

Boston 79 36 30 13 85 195 194

Toronto 80 29 37 14 72 209 259

Southeast Division

z-Washington 80 53 15 12 118 310 227

Atlanta 80 34 33 13 81 231 251

Carolina 80 34 36 10 78 223 250

Florida 79 31 36 12 74 201 235

Tampa Bay 79 31 36 12 74 206 253

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

x-clinched playoff spot

y-clinched division

z-clinched conference

Monday

Edmonton 4, Minnesota 1

Washington 3, Boston 2, OT

St. Louis 2, Columbus 1, OT

Tuesday

N.Y. Islanders 4, Montreal 3, SO

Buffalo 5, N.Y. Rangers 2

Philadelphia 2, Toronto 0

New Jersey 3, Atlanta 0

Ottawa 5, Florida 2

Washington 6, Pittsburgh 3

Carolina 8, Tampa Bay 5

Chicago at Dallas, late

San Jose at Calgary, late

Colorado at Vancouver, late

Los Angeles at Anaheim, late

Today

Toronto at N.Y. Rangers, 6 p.m.

Columbus at Detroit, 6:30 p.m.

St. Louis at Chicago, 7:30 p.m.

Colorado at Edmonton, 8:30 p.m.

Nashville at Phoenix, 9 p.m.

Junior

Standings and schedule

USHL playoff schedule

United States Hockey League

West Division

No. 2 Fargo Force vs. No. 3 Sioux Falls Stampede

Today: Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Friday: Sioux Falls at Fargo, 7:35 p.m.

Saturday: Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Tuesday, April 13: Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m. (if necessary)

Wednesday, April 14: Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m. (if necessary)

No. 1 Omaha Lancers vs. No. 4 Tri-City Storm

Today: Tri-City at Omaha, 7:05 p.m.

Friday: Omaha at Tri-City, 7:05 p.m.

Saturday: Tri-City at Omaha, 7:05 p.m.

Monday, April 12: Omaha at Tri-City, 7:05 p.m. (if necessary)

Wednesday April 14: Tri-City at Omaha, 7:05 p.m. (if necessary)

East Division

No. 1 Green Bay Gamblers vs. No. 4 Waterloo Black Hawks

Today: Waterloo at Green Bay, 7:05 p.m.

Friday: Waterloo at Green Bay, 7:05 p.m.

Saturday: Green Bay at Waterloo, 7:05 p.m.

Monday, April 12: Green Bay at Waterloo, 7:05 p.m. (if necessary)

Wednesday, April 14: Waterloo at Green Bay, 7:05 p.m. (if necessary)

No. 2 Cedar Rapids RoughRiders vs. No. 3 Indiana Ice

Today: Indiana at Cedar Rapids, 7:05 p.m.

Friday: Indiana at Cedar Rapids, 7:05 p.m.

Saturday: Cedar Rapids at Indiana, 6:05 p.m.

Monday, April 12: Cedar Rapids at Indiana, 6:05 p.m. (if necessary)

Wednesday, April 14: Indiana at Cedar Rapids, 7:05 p.m. (if necessary)

College men

Pairings

NCAA Division I tournament

FROZEN FOUR

At Ford Field

Detroit

Semifinals

Thursday

Rochester Tech (28-11-1) vs. Wisconsin (27-10-4), 4 p.m.

Miami (Ohio) (29-7-7) vs. Boston College (27-10-3), 7:30 p.m.

Championship

Saturday

Semifinal winners, 6 p.m.

Golf

Professional

Tee times

Masters

Thursday-Friday

First-Second Rounds

At Augusta, Ga.

a-amateur

Thursday

6:50 a.m.-9:57 a.m. - Nathan Green, Heath Slocum, Louis Oosthuizen

7:01 a.m.-10:08 a.m. - Craig Stadler, John Merrick, Jerry Kelly

7:12 a.m.-10:19 a.m. - Ian Woosnam, Brian Gay, Marc Leishman

7:23 a.m.-10:30 a.m. - Bernhard Langer, Scott Verplank, a-Brad Benjamin

7:34 a.m.-10:41 a.m. - John Senden, David Toms, Graeme McDowell

7:45 a.m.-10:52 a.m. - Mark O'Meara, Rory Sabbatini, a-Nathan Smith

7:56 a.m.-11:14 a.m. - Martin Kaymer, Geoff Ogilvy, Luke Donald

8:07 a.m.-11:25 a.m. - Tom Watson, Tim Clark, Steve Marino

8:18 a.m.-11:36 a.m. - Bill Haas, Todd Hamilton, Anders Hansen

8:29 a.m.-11:47 a.m. - Dustin Johnson, Oliver Wilson, Alvaro Quiros

8:40 a.m.-11:58 a.m. - Mike Weir, Lee Westwood, a-Matteo Manassero

9:02 a.m.-12:09 p.m. - Chad Campbell, Francesco Molinari, Paul Casey

9:13 a.m.-12:20 p.m. - Ernie Els, Anthony Kim, Ryo Ishikawa

9:24 a.m.-1:3noon. - Angel Cabrera, Jim Furyk, a-Byeong-Hun An

9:35 a.m.-12:42 p.m. - Phil Mickelson, Robert Allenby, Y.E. Yang

9:46 a.m.-12:53 p.m. - Retief Goosen, Hunter Mahan, Robert Karlsson

9:57 a.m.-7:50 a.m. - Ben Crane, Simon Dyson, Michael Campbell

10:08 a.m.-7:01 a.m. - Larry Mize, Ryan Palmer, Chris Wood

10:19 a.m.-7:12 a.m. - Sandy Lyle, Justin Leonard, Kevin Na

10:30 a.m.-7:23 a.m. - Ben Crenshaw, Steve Flesch, a-Ben Martin

10:41 a.m.-7:34 a.m. - Ryan Moore, Ross Fisher, Nick Watney

10:52 a.m.-7:45 a.m. - Trevor Immelman, Soren Hansen, John Rollins

11:14 p.m.-7:56 a.m. - Vijay Singh, Jason Dufner, Sean O'Hair

11:25 a.m.-8:07 a.m. - Thongchai Jaidee, Ben Curtis, Soren Kjeldsen

11:36 a.m.-8:18 a.m. - Camilo Villegas, Kenny Perry, Rory McIlroy

11:47 a.m.-8:29 a.m. - Zach Johsnon, Henrik Stenson, a-Chang-won Han

11:58 a.m.-8:40 a.m. - Fred Couples, Sergio Garcia, Shingo Katayama

12:09 p.m.-9:02 a.m. - Miguel Angel Jimenez, Edoardo Molinari, Lucas Glover

12:20 p.m.-9:13 a.m. - Charl Schwartzel, Stewart Cink, Padraig Harrington

12:31 p.m.-9:24 a.m. - Yuta Ikeda, Ian Poulter, Steve Stricker

12:42 p.m.-9:35 a.m. - Tiger Woods, Matt Kuchar, K.J. Choi

12:53 p.m.-9:46 a.m. - Adam Scott, David Duval, Ricky Barnes.

College men

Results Tuesday

University of South Dakota Invite

At The Bluffs, Vermillion, S.D.

Team scores: 1, Concordia College-Moorhead 613. 2, South Dakota 'A' 624. 3, Northwestern 'A' 634. 4, South Dakota 'B' 647. 5, Morningside 'A' 649. 6, Northern State 655. 7, Northwestern 'B' 677. 8, Morningside 'B' 685.

Top 10 scores: 1, Vermeer, NW-A, 148. 2, Deitz, CC, 150. 3, Witchurch, CC, 152. 4, Heller, SD-A, 153. 5, Champ, CC, 154. 6, Walsh, SD-A, 155. 7, Jacobs, M-A, 156. 8 (tie), Huth, SD-B, 158. 8 (tie), Kappes, CC, 158. 10 (tie), Campbell, SD-A, 159. 10 (tie), Scanlon, SD-A, 159.

Other Conccordia finishers: 12 (tie), Weiss, 160. 15 (tie), Siverson, 161.

Auto Racing

Professional

NASCAR Sprint Cup Leaders

Through March 29

Points

1, Jimmie Johnson, 898. 2, Greg Biffle, 884. 3, Matt Kenseth, 882. 4, Kevin Harvick, 837. 5, Jeff Burton, 785. 6, Kurt Busch, 776. 7, Jeff Gordon, 773. 8, Tony Stewart, 770. 9, Clint Bowyer, 747. 10, Dale Earnhardt Jr., 739.

11, Paul Menard, 735. 12, Brian Vickers, 734. 13, Joey Logano, 728. 14, Carl Edwards, 727. 15, Denny Hamlin, 710. 16, Kyle Busch, 703. 17, Mark Martin, 684. 18, Martin Truex Jr., 668. 19, Jamie McMurray, 654. 20, Kasey Kahne, 620.

Baseball

High school

North Dakota

Results Tuesday

Finley-Sharon-Hope-Page 3-7, Kindred-Richland 5-1

Softball

High school

Results Tuesday

Minnesota

Park Rapids 3, Bagley 1

North Dakota

West Fargo 12, Central Cass 0, 4 innings

Track and field

High school boys

Results Tuesday

Little Amik2 2010

At Bemidji State University, Bemidji, Minn.

Team scores: 1, Bemidji 71½. 2, Roseau 63. 3, East Grand Forks 62. 4, Pillager 51½. 5, International Falls 50. 6, Pequot Lakes 46½. 7, Bagley/Fosston 37½. 8, West Marshall 34. 9, Frazee 31. 10, Cromwell 28. 11, Bigfork 26. 12, Wadena-Deer Creek 21. 13, Deer River/Northland War E. 18. 14, Thief River Falls 16. 15, Crookston 13. 16, Bertha-Hewitt/Verndale 10. 17, Clearbrook-Gonvick 9. 18, United North Central 8. 19, Park Rapids Area 7. 20 (tie), Warroad 6. 20 (tie), Nevis 6. 22, Northome-Blackduck 5. 23, Pine River-Backus 4.

High school girls

Results Tuesday

Little Amik2 2010

At Bemidji State University, Bemidji, Minn.

Team scores: 1, Park Rapids Area 79. 2, Bagley/Fosston 67. 3, Bemidji 66. 4, Warroad 57. 5, East Grand Forks 48. 6, Crookston 46. 7, Wadena-Deer Creek 33. 8, International Falls 28. 9 (tie), Pillager 25. 9 (tie), Roseau 25. 11, Pequot Lakes 23. 12, West Marshall 21. 13, Cass Lake-Bena 20. 14, Cromwell 18. 15, Nevis 15. 16, Frazee 14. 17, Lake of the Woods/Rainy River 13. 18, Northome-Blackduck 6. 19 (tie), Clearbrook-Gonvick 5. 19 (tie), United North Central 5. 21, Bigfork 4. 22 (tie), Deer River/Northland 3. 22 (tie), Thief River Falls 3.

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT