ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard for Sunday, Dec. 4

Regional and local scores and schedules.

120422.S.FF.NDSUfootball
North Dakota State's Cole Wisniewski dives to recover a fumble by Montana quarterback Lucas Johnson for a touchdown during the NCAA FCS playoffs at the Fargodome on Saturday, Dec. 3, 2022.
David Samson/The Forum
We are part of The Trust Project.

Football

College

Results/schedules

FCS Division I Football Championship

Saturday, Dec. 3

Second round

No. 1 South Dakota State 42, Delaware 6

No. 8 Holy Cross 35, New Hampshire 19

ADVERTISEMENT

No.5 William & Mary 54, Gardner-Webb 14

No. 4 Montana State 33, Weber State 25

No. 3 North Dakota State 49, Montana 26

No. 6 Samford 48, Southeastern Louisiana 42

No. 7 Incarnate Word 41, Furman 38

No. 2 Sacramento State 38, Richmond 31

Friday and Saturday, Dec. 9-10

Quarterfinals

ADVERTISEMENT

Friday, Dec. 9

No. 6 Samford (11-1) at No. 3 North Dakota State (10-2), 6 p.m., ESPN2

No.5 William & Mary (11-1) at No. 4 Montana State (11-1), 9:15 p.m., ESPN2

No. 7 Incarnate Word (11-1) at No. 2 Sacramento State (12-0), 9:30 p.m., ESPN+

Saturday, Dec. 10

No. 8 Holy Cross (12-0) at No. 1 South Dakota State (11-1)

Friday and Saturday, Dec. 16-17

Semifinals

ADVERTISEMENT

No. 6 Samford/No. 3 North Dakota State winner vs. No. 7 Incarnate Word/No. 2 Sacramento State winner, time TBA

No.5 William & Mary/No. 4 Montana State winner vs. No. 8 Holy Cross/No. 1 South Dakota State winner, time TBA

Sunday, Jan. 8

At Toyota Stadium, Frisco, Texas

National Championship, 1 p.m.

High school

Results/schedules

Minnesota

MSHSL State 9 Man Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Mountain Iron-Buhl 28, Spring Grove 25

MSHSL State Class A Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Minneota 38, Springfield 21

MSHSL State Class AA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Barnesville 35, Chatfield 20

MSHSL State Class AAA Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

New London-Spicer 27, Dilworth-Glyndon-Felton 26

MSHSL State Class AAAA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Simley 34, Hutchinson 24

MSHSL State Class AAAAA Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Elk River 29, Mankato West 26

MSHSL State Class AAAAAA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Maple Grove 27, Rosemount 10

Hockey

USHL

Eastern Conference
Record Pts.
Chicago 14-5-2 30
USA Hockey 11-5-1 23
Muskegon 11-8-1 23
Green Bay 10-8-2 22
Dubuque 10-6-2 22
Cedar Rapids 9-8-2 20
Youngstown 8-7-4 20
Madison 6-12-1 13

Western Conference
Record Pts.
Fargo 13-4-3 29
Lincoln 13-7-0 26
Waterloo 11-8-0 22
Sioux City 9-7-3 21
Des Moines 8-9-4 20
Sioux Falls 8-10-3 19
Tri-City 9-10-1 19
Omaha 7-10-4 18

Results/schedules

Friday, Dec. 2

Des Moines 4, Tri-City 2

Dubuque 5, Cedar Rapids 3

USA Hockey 4, Madison 2

Fargo 4, Lincoln 1

Youngstown 5, Green Bay 4 (SO)

Chicago 4, Muskegon 3 (OT)

Sioux Falls 6, Waterloo 2

Omaha 4, Sioux City 2

Saturday, Dec. 3

Sioux City 5, Des Moines 1

Lincoln 2, Fargo 1

Madison 6, USA Hockey 1

Tri-City 3, Omaha 2

Sioux Falls 3, Waterloo 1

Cedar Rapids 6, Dubuque 2

Chicago 7, Muskegon 4

Sunday, Dec. 4

Muskegon 7, Dubuque 4

College men

Results/schedulesFriday, Dec. 2

Big Ten

Minnesota 5, Michigan State 0

Penn State 2, Ohio State 1

Wisconsin 6, Michigan 3

NCHC

St. Cloud State 7, North Dakota 2

Colorado College 3, Minnesota Duluth 0

Nebraska-Omaha 7, Western Michigan 6

Denver 3, Arizona State 2

CCHA

Bemidji State 6, St. Thomas 4

Bowling Green 7, Lake Superior 4

Ferris State 2, Minnesota State 1

Northern Michigan 3, Michigan Tech 2

MIAC

Augsburg 6, St. Olaf 5 (OT)

Bethel 2, St. John’s 1

Concordia 6, Hamline 3

St. Mary’s 4, Gustavus 1

Saturday, Dec. 3

Big Ten

Minnesota 6, Michigan State 3

Ohio State 4, Penn State 3

Michigan 4, Wisconsin 2

NCHC

St. Cloud State 6, North Dakota 3

Minnesota Duluth 4, Colorado College 0

Nebraska-Omaha 3, Western Michigan 1

Denver 5, Arizona State 2

CCHA

St. Thomas 2, Bemidji State 2 (OT)

Bowling Green 5, Lake Superior 1

Ferris State 3, Minnesota State 2

Michigan Tech 3, Northern Michigan 1

MIAC

Concordia 2, Hamline 1

St. Mary’s 4, Gustavus 3

St. Olaf 4, Augsburg 3

College women

Results/schedules

Friday, Dec. 2

WCHA

Wisconsin 13, Bemidji 1

St. Cloud State 3, St. Thomas 2

Ohio State 2, Minnesota Duluth 1

Minnesota 5, Minnesota State 1

MIAC

Gustavus 4, St. Mary’s 0

Hamline 4, Concordia 3 (OT)

St. Benedict 3, Bethel 1

Augsburg 2, St. Olaf 0

St. Scholastica 1, St. Catherine 0

Saturday, Dec. 3

WCHA

Wisconsin 1, Bemidji 0

St. Cloud State 6, St. Thomas 3

Minnesota Duluth 5, Ohio State 4 (OT)

Minnesota 4, Minnesota State 1

MIAC

Gustavus 3, St. Mary’s 0

Hamline 2, Concordia 0

St. Benedict 3, Bethel 2 (OT)

Augsburg 6, St. Olaf 0

St. Catherine 3, St. Scholastica 0

High school boys

Results/schedules

Friday, Dec. 2

North Dakota

Fargo Davies 6, Bismarck Century 4

Bottineau-Rugby 6, Jamestown 5

West Fargo Sheyenne 4, Fargo North 1

West Fargo 5, Grafton-Park River 1

Minnesota

Andover 7, Moorhead 2

Saturday, Dec. 3

North Dakota

Fargo Davies 3, Bismarck Legacy 2 (OT)

May-Port-CG 5, LOW 1

Mandan 5, Devils Lake 3

Bismarck 3, Williston 1

Dickinson 7, Bottineau/Rugby 0

Minnesota

Minnetonka 2, Moorhead 0

Thief River Falls 2, St. Cloud Cathedral 0

Becker/Big Lake 4, Bagley/Fosston 3

Detroit Lakes 4, Kittson CC 3

May-Port-CG 5, LOW 1

Providence Academy 11, Wadena-Deer Creek 3

Roseau 9, Brainerd 2

Warroad 7, Mahtomedi 4

High school girls

Results/schedules

Friday, Dec. 2

North Dakota

Williston 2, Grand Forks 1

West Fargo United 9, Dickinson 2

Fargo Davies 3, Bismarck Century 2 (OT)

Minot 5, Devils Lake 0

Minnesota

Moorhead 7, Wayzata 1

Saturday, Dec. 3

North Dakota

Williston 6, Devils Lake 5

Mandan 6, West Fargo United 1

Fargo North-South 5, Dickinson 2

Grand Forks 0, Minot 0 (GF wins SO)

Minnesota

Minnetonka 2, Moorhead 1 (OT)

Benilde-St. Margaret’s 5, Roseau 3

Detroit Lakes 8, International Falls 3

Fergus Falls 5, East Grand Forks 0

Warroad 10, Gentry Academy 7

Basketball

College men

Results/schedules

Friday, Dec. 2

Summit League

Kent State 83, South Dakota State 68

Saturday, Dec. 3

Summit League

Oral Roberts 77, Tulsa 66

Western Illinois 90, UTRGV 72

South Dakota 69, BYU 68

Eastern Washington 78, North Dakota State 70

North Texas 75, Omaha 45

St. Thomas 91, Crown 56

Kansas City 61, Lindenwood 47

Portland 90, North Dakota 69

Alabama 78, South Dakota State 65

Northern Sun Intercollegiate Conference

Winona State 66, Concordia-St. Paul 63

Minot State 82, Northern State 62

Minnesota Duluth 83, Bemidji State 68

Minnesota State 97, Upper Iowa 68

MSU Moorhead 88, UMary 55

Sioux Falls 80, Augustana 59

St. Cloud State 81, Minnesota Crookston 67

Wayne State 83, Southwest Minnesota State 62

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Macalester 75, Gustavus 70

Hamline 60, St. Olaf 52

St. John’s 78, Augsburg 50

St. Mary’s 85, Carleton 66

Bethel 81, Concordia 77

Northland 81, St. Scholastica 80

Sunday, Dec. 4

Summit League

Denver 84, Texas A&M-Commerce 75

Monday, Dec. 5

Summit League

North Dakota State at Portland, 9 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Carleton at Martin Luther, 7 p.m.

College women

Results/schedules

Friday, Dec. 2

Summit League

Denver 62, Stetson 59

Northern Colorado 72, South Dakota 65

North Dakota 77, Wisconsin-Superior 30

Saturday, Dec. 3

Summit League

Central Michigan 66, North Dakota State 65

Western Illinois 86, Eureka 54

Idaho State 58, St. Thomas 54 (OT)

Grand Canyon 61, Kansas City 50

South Dakota State 80, Northern Iowa 69

Northern Sun Intercollegiate Conference

Concordia-St. Paul 58, Winona State 39

Minot State 67, Northern State 66

Minnesota Duluth 78, Bemidji State 49

St. Cloud State 71, Minnesota Crookston 51

Minnesota State 83, Upper Iowa 54

Wayne State 72, Southwest Minnesota State 62

UMary 83, MSU Moorhead 75

Augustana 87, Sioux Falls 52

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. Mary’s 81, Carleton 67

St. Benedict 82, Augsburg 68

Bethel 55, Concordia 48

Hamline 58, St. Olaf 46

Gustavus 89, Macalester 40

Sunday, Dec. 4

Summit League

North Dakota 79, Eastern Michigan 73

Arkansas 92, Oral Roberts 58

CSU-Bakersfield 69, Omaha 68

Tuesday, Dec. 6

Summit League

North Dakota State at Northern Iowa, 5 p.m.

Drake at South Dakota, 7 p.m.

Denver at Colorado State, 7:30 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minot State at UMary, 7:30 p.m.

High school boys

Polls

Class A
(First place votes)
Team Record Pts.
1. Minot (7) 0-0 63
2. Bis. Century (7) 0-0 62
3. Fargo Davies 0-0 39
4. Fargo North 0-0 26
5. GR Red River 0-0 9

Others receiving votes: Bismarck Legacy; Fargo Shanley; Bismarck

Results/schedules

Friday, Dec. 2

North Dakota

Grand Forks Central 77, East Grand Forks 59

Minot 94, Devils Lake 60

Mandan 91, West Fargo Sheyenne 67

Minnesota

Bismarck Century 89, Moorhead 56

Perham 84, Aitkin 32

Ada-Borup/Norman County West 80, Hawley 71

Park Christian 63, Ashby 45

Pine River-Backus 78, Menahga 64

West Central Area 72, Park Rapids 67

Detroit Lakes 70, Little Falls 51

Saturday, Dec. 3

North Dakota

Fargo Shanley 44, Bismarck St. Mary’s 42

Bismarck Legacy 78, Fargo North 66

Monday, Dec. 5

Minnesota

Crookston at Pelican Rapids, 7:30 p.m.

Fosston at Bagley, 7:30 p.m.

Fertile-Beltrami at Win-E-Mac, 7:30 p.m.

Norman County East/Ulen-Hitterdal at Mahnomen-Waubun, 7:30 p.m.

High school girls

Polls

Class A
(First place votes)
Team Record Pts.
1. Minot (9) 0-0 65
2. Bis. Century (5) 0-0 61
3. West Fargo 0-0 37
4. Fargo Davies 0-0 35
5. WF Sheyenne 0-0 16

Others receiving votes: Bismarck Legacy; Grand Forks Red River

Class B
(First place votes)
Team Record Pts.
1. Central Cass (13) 0-0 153
2. Kenmare (1) 0-0 126
3. Kindred (2) 0-0 122
4. Bowman Co. 0-0 99
5. Rugby 0-0 81
6. Thompson 0-0 70
7. Grafton 0-0 69
8. Shiloh 0-0 51
9. E-K-M 0-0 35
10. L-E-M 0-0 24

Others receiving votes: Northern Cass; Beulah; May-Port-CG; Stanley; Cavalier; Oakes; Hatton-Northwood; Kidder County

Results/schedules

Friday, Dec. 2

North Dakota

Mandan 66, Sheyenne 58

Minot 107, West Fargo 75

East Grand Forks 52, Central 44

Minnesota

Park Christian 87, Ashby 27

Hawley 45, Ada-Borup 26

Pelican Rapids 46, Frazee 25

Fosston 75, Blackduck 15

Mahnomen-Waubun 52, Win-E-Mac 25

Saturday, Dec. 3

North Dakota

Kindred 87, Fargo South 36

Fargo Shanley 40, Bismarck St. Mary’s 37

Legacy 61, Fargo North 35

Monday, Dec. 5

Minnesota

Bagley at Red Lake CC, 7:30 p.m.

New York Mills at Sebeka, 7:30 p.m.

Menahga at Henning, 7:30 p.m.

Verndale at Wadena-Deer Creek, 7:30 p.m.

Pillager at Bertha-Hewitt, 7:30 p.m.

Related Topics: LOCAL SPORTS
Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "staff." Often, the "staff" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What To Read Next
Regional and local scores and schedules.
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.
Fargo South graduate Tom Hoge heads into the AT&T Pebble Beach Pro-Am as the defending champion
Hot Mic with Dom Izzo from Wednesday, February 1st, 2022.