ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard for Sunday, Nov. 27

Regional and local scores and schedules.

Sports-football FSA.png
We are part of The Trust Project.

Football

College

Results/schedules

FCS Division I Football Championship

Saturday, Nov. 26

First round

Delaware 56, St. Francis 17

New Hampshire 52, Fordham 42

ADVERTISEMENT

Gardner-Webb 52, Eastern Kentucky 41

Weber State 38, North Dakota 31

Montana 34, Southeast Missouri 24

Southeastern Louisiana 45, Idaho 42

Furman 31, Elon 6

Richmond 41, Davidson 0

Saturday, Dec. 3

Second round

ADVERTISEMENT

9) Delaware (8-4) at No. 1 South Dakota State (10-1), 2 p.m.

10) New Hampshire (9-3) at No. 8 Holy Cross (11-0), 11 a.m.

11) Gardner-Webb (7-5) at No.5 William & Mary (10-1), 1 p.m.

12) Weber State (10-2) at No. 4 Montana (10-1), 2 p.m.

13) Montana (8-4) at No. 3 North Dakota State (9-2), 2:30 p.m.

14) Southeastern Louisiana (9-3) at No. 6 Samford (10-1), 2 p.m.

15) Furman (10-2) at No. 7 UIW (10-1), 1 p.m.

16) Richmond (9-3) at No. 2 Sacramento State (11-0), 4 p.m.

ADVERTISEMENT

Friday and Saturday, Dec. 9-10

Quarterfinals

Second round winners

Friday and Saturday, Dec. 16-17

Semifinals

Quarterfinals winners

Sunday, Jan. 8

At Toyota Stadium, Frisco, Texas

National Championship, 1 p.m.

High school

Results/schedules

Minnesota

MSHSL State 9 Man Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Mountain Iron-Buhl vs. Spring Grove, 10:30 a.m.

MSHSL State Class A Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Springfield vs. Minneota, 10:30 a.m.

MSHSL State Class AA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Barnesville vs. Chatfield, 1 p.m.

MSHSL State Class AAA Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Dilworth-Glyndon-Felton vs. New London-Spicer, 1 p.m.

MSHSL State Class AAAA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Simley vs. Hutchinson, 4 p.m.

MSHSL State Class AAAAA Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Elk River vs. Mankato West, 4 p.m.

MSHSL State Class AAAAAA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Maple Grove vs. Rosemount, 7 p.m.

Hockey

USHL

Eastern Conference
Record Pts.
Chicago 12-5-2 26
USA Hockey 10-4-1 21
Green Bay 10-7-1 21
Muskegon 10-7-0 20
Dubuque 9-4-2 20
Cedar Rapids 8-7-2 18
Youngstown 6-7-4 16
Madison 5-11-1 11

Western Conference
Record Pts.
Fargo 12-3-3 27
Lincoln 12-6-0 22
Waterloo 11-6-0 22
Sioux City 8-6-3 19
Des Moines 7-8-4 18
Tri-City 8-9-1 17
Omaha 6-9-4 16
Sioux Falls 6-10-3 15

Results/schedules

Friday, Nov. 25

Youngstown 6, USA Hockey 1

Lincoln 3, Des Moines 2

Fargo 6, Omaha 3

Dubuque 4, Chicago 3 (OT)

Muskegon 8, Madison 3

Tri-City 6, Sioux Falls 3

Saturday, Nov. 26

Sioux Falls 5, Lincoln 3

Omaha 4, Fargo 3 (SO)

Tri-City 4, Sioux City 3 (SO)

USA Hockey 3, Youngstown 2

Dubuque 4, Des Moines 3 (OT)

Cedar Rapids 5, Waterloo 3

Muskegon 3, Madison 2

Chicago 2, Green Bay 2

College men

Results/schedules

Friday, Nov. 25

Big Ten

Minnesota 3, Arizona State 2

Notre Dame 5, Boston College 2

LIU 3, Ohio State 2

Michigan State 5, Miami 3

Harvard 4, Michigan 4

NCHC

Nebraska-Omaha 3, Denver 0

North Dakota 3, Bemidji State 3 (OT)

Michigan State 5, Miami 3

Northeastern 6, Western Michigan 4

CCHA

Michigan Tech 3, Minnesota State 2

St. Thomas 4, Lake Superior 0

North Dakota 3, Bemidji State 3 (OT)

MIAC

Bethel 7, Lake Forest 1

MSOE 3, St. John’s 2

Saturday, Nov. 26

Big Ten

Arizona State 6, Minnesota 5 (OT)

Ohio State 4, LIU 1

Michigan State 4, Miami 0

Michigan 4, Harvard 1

NCHC

Denver 6, Omaha 3

Michigan State 4, Miami 0

North Dakota 4, Bemidji State 1

CCHA

Minnesota State 2, Michigan Tech 2 (OT)

St. Thomas 2, Lake Superior 1

North Dakota 4, Bemidji State 2

MIAC

Bethel 3, Lake Forest 0

MSOE 2, St. John’s 0

St. Olaf 3, Marian 2 (OT)

Sunday, Nov. 27

MIAC

Marian 4, St. Olaf 2

College women

Results/schedulesFriday, Nov. 25

WCHA

St. Cloud State 7, Lindenwood 2

Quinnipiac 5, Bemidji State 0

Minnesota 5, Penn State 1

Yale 2, Boston University 0

Saturday, Nov. 26

WCHA

St. Cloud State 4, Lindenwood 2

Bemidji State 4, Sacred Heart 1

Penn State 3, Boston University 0

Yale 4, Minnesota 3

High school boys

Results/schedules

Friday, Nov. 25

Fargo North 2, Bismarck Legacy 2 (SO)

Bismarck Century 6, West Fargo 3

Notre Dame Academy 3, Williston 1

Dickinson 4, May-Port-CG 2

Saturday, Nov. 26

Fargo North 9, Bismarck 0

Dickinson 4, May-Port-CG 0

Bismarck Legacy 5, West Fargo 2

Fargo South-Shanley 4, Fargo Davies 1

High school girls

Results/schedules

Monday, Nov. 28

Elk River at Moorhead, 5:30 p.m.

Basketball

College men

Results/schedules

Friday, Nov. 25

Summit League

Northern Colorado 80, North Dakota State 70

Omaha 63, Louisiana Monroe 56

North Dakota 67, Utah Tech 52

South Dakota State 61, Valparaiso 50

Denver 77, New Orleans 76

Northern Sun Intercollegiate Conference

MSU Moorhead 70, Colorado-Pueblo 63

Minot State 76, New Mexico Highlands 69

Minnesota Crookston 80, Presentation 76

Wayne State 72, Tampa 63

Metro State 56, Sioux Falls 48

Northern State 95, Texas A&M-Kingsville 88

Upper Iowa 91, Wingate 84

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Carleton 76, Whitworth 59

Saturday, Nov. 26

Summit League

New Mexico 76, North Dakota State 55

Utah 95, St. Thomas 66

SIUE 64, Kansas City 54

Omaha 88, Southern 78

James Madison 79, South Dakota State 60

Coastal Carolina 66, South Dakota 59

Northern Sun Intercollegiate Conference

MSU Moorhead 76, New Mexico Highlands 75

UMary 82, Puerto Rico-Bayamon 61

St. Cloud State 76, Northern Michigan 69

Minnesota State 116, Bethany 98

Minnesota Duluth 99, Michigan Tech 65

Southwest Minnesota State 79, Mount Marty 70

Augustana 88, Valley City State 48

Texas A&M-Kingsville 91, Minnesota Crookston 63

Wayne State 89, Eckerd 87

Northern State 101, Presentation 59

Sioux Falls 73, Regis 60

Minot State 81, Colorado State-Pueblo 68

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Carleton 79, Carroll 72

Gustavus 81, Concordia 74

Wisconsin-Stout 78, Augsburg 58

Sunday, Nov. 27

Summit League

North Dakota 73, Cal State Fullerton 57

Oral Roberts 81, Rogers State 70

Jacksonville State 81, North Dakota State 71

Northern Sun Intercollegiate Conference

Northern Michigan 90, Minnesota Duluth 76

St. Cloud State 74, Michigan Tech 56

Concordia-St. Paul 70, Northland 53

Augustana 59, Hastings 50

Monday, Nov. 28

Summit League

Omaha at Mississippi State, 6:30 p.m.

Mount Marty at South Dakota, 7 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Viterbo at Winona State, 7:30 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia at Martin Luther, 7 p.m.

Minnesota Morris at Augsburg, 7 p.m.

College women

Results/schedules

Friday, Nov. 25

Summit League

North Dakota State 68, Boise State 53

Santa Clara 75, South Dakota 50

Houston Christian 63, Denver 58

Grand Canyon 73, North Dakota 60

Northern Sun Intercollegiate Conference

Nova Southeastern 86, Minnesota Crookston 63

Northern State 76, Flagler 65

MSU Moorhead 87, Rollins College 57

Embry-Riddle 69, Sioux Falls 66

Wayne State 90, Fort Lewis 60

Michigan Tech 82, St. Cloud State 49

Minnesota Duluth 50, Northern Michigan 37

Bemidji State 67, St. Martins 46

Concordia-St. Paul 67, Jamestown 51

UMary 72, Hawaii-Hilo 44

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Augsburg 65, Pomona-Pitzer 61

Saturday, Nov. 26

Summit League

Arkansas State 79, Kansas City 68 (OT)

Fordham 78, South Dakota 65

North Dakota 65, Manhattan 59

Denver 60, New Mexico State 51

SMU 72, Oral Roberts 55

Northern Sun Intercollegiate Conference

MSU Moorhead 78, Holy Family 67

Sioux Falls 74, Flagler 57

Minnesota Crookston 83, Palm Beach Atlantic 77

Augustana 89, Dakota Wesleyan 66

Minnesota State 80, Parkside 71

St. Cloud State 55, Northern Michigan 51

Michigan Tech 61, Minnesota Duluth 46

Northern State 64, Embry-Riddle 56

Wayne State 62, Colorado Mesa 59

Western Washington 68, Bemidji State 50

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia 64, Gustavus 63

Augsburg 66, Claremont-Mudd-Scripps 63

Sunday, Nov. 27

Summit League

Tennessee State 74, Omaha 72

UIC 75, St. Thomas 71

North Dakota State 73, Nevada 68

Northern Sun Intercollegiate Conference

Augustana 71, Chadron State 33

Monday, Nov. 28

Summit League

Central Christian at Oral Roberts, 7 p.m.

South Dakota State at Washington State, 9 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Viterbo at Winona State, 5:30 p.m.

Volleyball

College

Results/schedules

Summit League Championship

At Omaha, Neb.

Thursday, Nov. 24

Quarterfinals

No. 4 Denver def. No. 5 South Dakota State 30-32, 25-22, 24-26, 25-22, 15-12

No. 3 North Dakota State def. No. 6 North Dakota 25-20, 25-22, 25-17

Friday, Nov. 25

Semifinals

No. 1 South Dakota def. No. 4 Denver 25-21, 26-24, 25-18

No. 2 Omaha def. No. 3 North Dakota State 16-25, 25-19, 25-18, 27-25

Saturday, Nov. 26

Championship

No. 1 South Dakota def. No. 2 Omaha 25-20, 25-14, 30-28

Cross country

College

Results/schedules

Friday, Dec. 2

NCAA Division II Championships, Seattle, Washington

Related Topics: LOCAL SPORTS
Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "staff." Often, the "staff" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What To Read Next
Regional and local scores and schedules.
Tasos Kamateros scored 23 points to lead USD, bouncing back from a 50-point loss to Oral Roberts
The league would launch in summer 2024 and is polling interest in possible host cities.
Fargo Force goaltender Anton Castro committed to the University of Wisconsin - Madison on Monday, Jan. 30. Castro is currently the USHL's second-best goaltender.