We see that you have javascript disabled. Please enable javascript and refresh the page to continue reading local news. If you feel you have received this message in error, please contact the customer support team at 1-833-248-7801.

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard for Thursday, Aug. 18

Local and regional scores and results, including North Dakota boys soccer

Sports-baseball FSA.png
We are part of The Trust Project.

Baseball

Professional

Standings

American Association

West Division

ADVERTISEMENT

* RedHawks 56-28 .668 —

Kansas City 52-31 .627 3.5

Winnipeg 46-37 .554 9.5

Lincoln 39-45 .464 17

Sioux City 38-44 .463 17

Sioux Falls 31-51 .378 23

East Division

Chicago 48-35 .578 —

ADVERTISEMENT

Milwaukee 44-40 .524 4.5

Kane County 44-40 .524 4.5

Cleburne 37-46 .446 11

Gary 36-48 .429 12.5

Lake Country 29-55 .345 19.5

* clinched playoff berth

Results/schedule

Wednesday, Aug. 17

ADVERTISEMENT

Fargo-Moorhead 7, Sioux Falls 0

Chicago 4, Kane County 3

Kansas City 7, Winnipeg 3

Lake Country 10, Milwaukee 5

Cleburne 13, Gary SouthShore 2

Lincoln 5, Sioux City 4

Thursday, Aug. 18

Fargo-Moorhead 12, Sioux Falls 3

Chicago 19, Kane County 7

Kansas City 7, Winnipeg 2

Milwaukee 3, Lake Country 2

Cleburne 13, Gary SouthShore 4

Lincoln 7, Sioux City 2

Friday, Aug. 19

Fargo-Moorhead at Chicago, 7 p.m.

Sioux Falls at Milwaukee, 6 p.m.

Cleburne at Kane County, 6:30 p.m.

Gary SouthShore at Lake Country, 6:35 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 7:05 p.m.

Kansas City at Lincoln, 7:05 p.m.

Saturday, Aug. 20

Fargo-Moorhead at Chicago, 6 p.m.

Sioux Falls at Milwaukee, 6 p.m.

Cleburne at Kane County, 6:30 p.m.

Gary SouthShore at Lake Country, 6:35 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 7:05 p.m.

Kansas City at Lincoln, 7:05 p.m.

Sunday, Aug. 21

Fargo-Moorhead at Chicago, 3 p.m.

Sioux Falls at Milwaukee, 1 p.m.

Cleburne at Kane County, 1 p.m.

Gary SouthShore at Lake Country, 1:35 p.m.

Winnipeg at Sioux City, 4:05 p.m.

Kansas City at Lincoln, 1:05 p.m.

Football

College

Results/schedules

Thursday, Aug. 25

North Star Athletic Association

Valley City State at Jamestown, 7 p.m.

Dakota Wesleyan at Dakota State, 7:05 p.m.

Great Plains Athletic Conference

Valley City State at Jamestown, 7 p.m.

Dakota Wesleyan at Dakota State, 7:05 p.m.

High school

Polls

North Dakota Class 11A

(First-place votes)

1. Jamestown (13) 0-0 74

2. Fargo North (1) 0-0 51

3. Dickinson 0-0 35

4. Fargo South 0-0 28

5. GF Red River 0-0 23

Others receiving votes: Wahpeton (0-0); Devils Lake (0-0); Grand Forks Central (0-0); West Fargo Horace (0-0)

Results/schedules

Friday, Aug. 19

All games 7 p.m. unless noted

Williston at Grand Forks Red River

Watford City at Grand Forks Central

West Fargo Horace at Fargo North, 7:05 p.m.

Beulah at TMCHS

Central Cass at Fargo Oak Grove

Lisbon at Kindred

Sargent County at Oakes

Northern Cass at Cavalier

Tri-State at Enderlin

Griggs-Midkota at Richland

Hankinson at Hatton-Northwood

Center-Stanton at Larimore

Grafton at Thompson

May-Port CG at Wyndmere-Lidgerwood

LaMoure/Litchville-Marion at Maple River

Sargent County at Oakes

Linton/HMB at Ellendale/Edgeley/Kulm

Soccer

College women

Results/schedules

Thursday, Aug. 18

Summit League

North Dakota 1, Southern Indiana 0

Western Illinois 2, Eastern Michigan 2

Green Bay at St. Thomas, postponed

Drake 3, Kansas City 1

Loyola Chicago 1, South Dakota 0

Oklahoma State 2, Omaha 1

Oral Roberts 4, Texas A&M-Commerce 0

Denver 1, San Diego 0

South Dakota State at Arizona State

Northern Sun Intercollegiate Conference

MSU Moorhead at Jamestown (exhibition), time TBA

Friday, Aug. 19

Summit League

North Dakota State at Tarleton State, 7:30 p.m.

Saturday, Aug. 20

Summit League

Jamestown at North Dakota, 1 p.m.

High school boys

Results/schedules

North Dakota

Thursday, Aug. 18

All games 7 p.m. unless noted

Grand Forks Central 1, Fargo South 0

Fargo North 3, Grand Forks Red River 0

Fargo Davies 4, West Fargo 0

Fargo Shanley 0, West Fargo Sheyenne 0

Golf

High school girls

Results/schedules

North Dakota

Thursday, Aug. 18

Wahpeton Invitational, with Fargo Shanley, West Fargo Sheyenne, Kindred, 9 a.m.

Friday, Aug. 19

Bismarck Invitational

Hillsboro tournament, with Central Cass, Enderlin, Fargo Oak Grove, May-Port CG, 10 a.m.

South Central Conference tournament, with Ellendale, Edgeley/Kulm/Montpelier, 10 a.m.

Amateur

Results

Monday, Aug. 15

Red River Valley Senior Men’s Golf Association

At Forest Hills Golf Club, Detroit Lakes, Minn

Flight 1: T1. Mike Howell, West Fargo, Paul Grund, West Fargo, and Steve Johnson, Sun City West AZ, 70

Flight 1A: 1. Wally Radke, Peoria AZ, 68; 2. Gordon Carlson, Fargo, 69; 3. Hank Corneliussen, Moorhead, 71

Flight 2: 1. Randy Sauve, Barnesville, 71; 2. Marshall Johnson, Vergas MN, 72; T3. Paul Melicher, Fargo, and Steve Charleton, Moorhead, 73

Flight 2A: 1. Bruce Leonard, Fargo 68; 2. Dean Schwab, Port Charlotte FL, 71; 3. Victor Martin, Moorhead, 72

Flight 3: 1. Dave Bjornlie, Fergus Falls, 65; 2. Dale VanHavermaet, Hawley, 67; T3. Mike Magnuson, Pelican Rapids, and Terry Pehl, Wahpeton, 70

Flight 3A: T1. Keith Brokke, Dent MN, and Dan Baumgarten, Casselton, 67; 3. Steve Parmer, Fargo, 69

Flight 4: 1. Jim Hirchert, Lake Park MN, 65; 2. John Madson, Lake Park MN, 70; T3. Calvin Jacobson, Barnesville, Dan Whitman, Fargo, and Larry W. Dykema, Bismarck, 71

Flight 4A: 1. Randall Herman, West Fargo, 70; 2. Dan Alverson, Detroit Lakes, 71; 3. Bob Iverson, Glyndon, 73

Flight 5: 1. Bob Green, Fargo, 66; 2. Mark Altringer, Ramsey MN, 71; T3. Jay Bohlman, Barnesville, and Michael Krueger, Fargo, 74

Flight 5A: T1. Art Riepe, Fargo, and Tom Moline, Erhard MN, 65; T3. Bill Hagen Jr., Moorhead, Edward Zvirovski, Fargo, and Dwight Murphy, Detroit Lakes, 70

Flight 6A: 1. Richard Schmidt, Moorhead, 66; 2. Keith Stenehjem, Fargo, 69; 3. Jerry Jacobs, Moorhead, 71

Flight 7A: T1. Vern Luft, Fargo, and Larry Grinaker, Fargo, 71; 3. Kermit Nebrebo, Arthur ND, 73

Flight 8A: 1. Gregory Kjos, Fargo, 67; 2. Gary Hanson, West Fargo, 72; T3. Robert Meier, Fargo, and Kenneth Hopp, Fargo, 73

Hole-in-one

Thursday, Aug. 18

Kermit Nedrebo of Arthur, N.D., aced the par-3 130-yard No. 8 hole at the Pine Beach East Golf Course at Madden’s Golf Resort in Brainerd, Minn., using a 15-degree 3-wood.

Tennis

High school girls

Results/schedules

Minnesota

Thursday, Aug. 18

Sartell triangular, with New York Mills, 11 a.m.

Crosby-Ironton triangular, 9 a.m.

Long Prairie-Grey Eagle triangular, 9 a.m.

Friday, Aug. 19

Moorhead Invitational, 10 a.m.

Mora Invitational, 9 a.m.

Pequot Lakes triangular, 9 a.m.

Related Topics: BASEBALLGOLFSOCCERTENNIS
Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "staff." Often, the "staff" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What to read next
Regional and local scores and schedules.
A West Fargo Public Schools review of learner records revealed a Sheyenne player was ineligible to participate on the West Fargo Sheyenne boys soccer team throughout the season, according to a district press release Tuesday morning. Fargo Shanley is in the state tournament after the Mustangs had to forfeit all their games this season.
Hot Mic with Dom Izzo from Tuesday, October 4th, 2022
Hot Mic with Dom Izzo from Monday, October 3rd 2022