ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard for Thursday, June 30

Local and regional scores and results, including the Jim Pettersen Invitational

Sports-baseball FSA.png
We are part of The Trust Project.

Baseball

Professional

Standings

American Association

West Division

ADVERTISEMENT

RedHawks 31-12 .721 —

Kansas City 27-16 .628 4

Winnipeg 23-19 .548 7.5

Lincoln 22-20 .524 8.5

Sioux City 17-24 .415 13

Sioux Falls 15-28 .349 16

East Division

Chicago 28-14 .659 —

ADVERTISEMENT

Kane County 22-21 .512 6.5

Milwaukee 20-22 .476 8

Gary 20-24 .455 9

Lake Country 17-27 .386 12

Cleburne 14-29 .326 14.5

Results/schedule

Wednesday, June 29

Fargo-Moorhead 7, Winnipeg 3

ADVERTISEMENT

Lake Country 9, Milwaukee 0

Chicago 8, Gary SouthShore 2

Cleburne 12, Kansas City 9

Kane County 5, Lincoln 0

Sioux City 12, Sioux Falls 4

Thursday, June 30

Fargo-Moorhead 4, Winnipeg 3

Lake Country 12, Milwaukee 2

Chicago 3, Gary SouthShore 0

Cleburne 14, Kansas City 5

Lincoln 8, Kane County 7

Sioux Falls 12, Sioux City 3

Friday, July 1

Lincoln at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Lake Country at Kane County, 6:30 p.m.

Milwaukee at Chicago, 7 p.m.

Gary SouthShore at Kansas City, 7 p.m.

Winnipeg at SIoux City, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Cleburne, 7:06 p.m.

Saturday, July 2

Lincoln at Fargo-Moorhead, 7:02 p.m.

Lake Country at Kane County, 6:30 p.m.

Milwaukee at Chicago, 6 p.m.

Gary SouthShore at Kansas City, 6 p.m.

Winnipeg at SIoux City, 6:05 p.m.

Sioux Falls at Cleburne, 7:06 p.m.

Sunday, July 3

Lincoln at Fargo-Moorhead, 1 p.m.

Lake Country at Kane County, 6:30 p.m.

Milwaukee at Chicago, 3 p.m.

Gary SouthShore at Kansas City, 3 p.m.

Winnipeg at SIoux City, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Cleburne, 6 p.m.

American Legion

Ranking/results/schedule

Minnesota American Legion Division I top 20

(Previous ranking)

1. Willmar (1)

2. Hopkins (2)

3. Farmington (3)

4. Mankato National (4)

5. Stillwater (5)

6. Alexandria (10)

7. Chanhassen (8)

8. Forest Lake

9. Maple Grove (6)

10. Grand Rapids (9)

11. Moorhead Blues (11)

12. Sartell (19)

13. Edina (18)

14. Bemidji (12)

15. Woodbury Blue (14)

16. Eagan

17. Osseo

18. Rosemount (16)

19. Rosetown (15)

20. Fairmont

Wednesday, June 29

Fargo Post 2 2, Grand Forks 1

Moorhead Blues 4, Detroit Lakes 2

Moorhead Blues 12, Detroit Lakes 2

Thursday, June 30

Dilworth-Glyndon-Felton Post 397 10, Parkers Prairie 0

Jim Pettersen Invitational

Fargo Post 2 7, Manitoba 7, Fargo Post 2 4

Fargo Post 2 2, Manitoba 0

Fargo Post 400 Stars 4, Tri-City Red 2

Fargo Post 400 Stars 12, SE Twins 8

Moorhead Blues 17, Sioux Falls 4

Moorhead Blues 17, Winnipeg 7 (F/5 inn.)

Bloomington at West Fargo Patriots, 2:30 p.m.

Gillette at West Fargo Patriots, 7:30 p.m.

Friday, July 1

Barnesville at Dilworth-Glyndon-Felton Post 397, 6:30 p.m.

Jim Pettersen Invitational

Winnipeg at West Fargo Patriots, 3:30 p.m.

Tri-City Red at Fargo Post 2, 3:30 p.m.

Sioux Falls at West Fargo Patriots, 6 p.m.

SE Twins at Fargo Post 2, 6 p.m.

SE Twins at Fargo Post 400 Stars, 1 p.m.

Gillette at Moorhead Blues, 3:30 p.m.

Manitoba at Fargo Post 400 Stars, 4 p.m.

Bloomington at Moorhead Blues, 6 p.m.

Golf

Amateur

Results

Wednesday, June 29

Red River Valley Senior Men’s Golf Association

At Edgewood Golf Course, Fargo

Flight 1: 1. Barry Grant, West Fargo, 68; 2. Paul Striegel, Fargo, 70; 3. Craig Schroeder, Fargo, 73

Flight 1A: 1. Norm Forster, Fargo, 68; T2. Steve Radniecki, Twin Valley, Minn., 69; Tom Lidahl, Fargo, 69

Flight 2: T1. Joel Bakken, Moorhead, 72; Paul Melicher, Fargo, 72; T3. George SInner, Fargo, 74; Bruce Nelson, Moorhead, 74

Flight 2A: 1. Dick Anderson, West Fargo, 68; 2. Steve Parmer, Fargo, 69; T3. Doug Hunter, Fargo, 71; Dean Schwab, Port Charlotte, Fla., 71; Vern Cleveland, Gardner, N.D., 71

Flight 3: 1. Larry Olson, Fargo, 69; 2. Tim Bishoff, West Fargo, 71; 3. Mike Post, Fargo, 74

Flight 3A: 1. Reino Fleck, Moorhead, 67; T2. Bill Urie, Lake Park, Minn., 69; Dale Stinar, Fargo, 69

Flight 4: 1. Jerry Rutten, Hawley, Minn., 67; 2. Terry Pehl, Wahpeton, N.D., 72; 3. Bob Gifford, Moorhead, 74

Flight 4A: 1. Dan Stevens, Ogema, Minn., 66; 2. Keith Stenehjem, Fargo, 69; 3. Ted Novetzke, Fargo, 70

Flight 5: 1. Dennis Giere, Fargo, 70; 2. Bob Green, Fargo, 75; 3. Tom Elliot, Fargo, 76

Flight 5A: 1. Dave Fedje, Fargo, 65; 2. Gregory Kjos, Fargo, 69; 3. Dwain Meyer, Fargo, 70

Flight 6: 1. Thomas Odden, West Fargo, 73; 2. Bill Hoverson, Fargo, 74; T3. Jeff Wettstein, Moorhead, 75; Mike Jones, Fargo, 75

Flight 6A: 1. Larry Graf, Mapleton, N.D., 71; 2. Gary Hanson, West Fargo, 72; T3. Greg Hapka, Detroit Lakes, Minn., 75; David Rice, Fargo, 75

Flight 7A: 1. Julien Richard, West Fargo, 69; 2. Dan Buckle, Twin Valley, Minn., 70; 3. Marvin Short, Fargo, 76

Related Topics: BASEBALLGOLF
Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "staff." Often, the "staff" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What to read next
Follow this local sports podcast on Apple, Spotify, or wherever you get your podcasts.
Hot Mic with Dom Izzo from Tuesday, August 16th, 2022
Fargo defeated Munster, Ind., by 10 runs on Monday and wraps up pool play against Meridian, Miss., on Tuesday.
Hot Mic with Dom Izzo from Monday, August 15th, 2022