ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard for Wednesday, Nov. 23

Regional and local scores and schedules.

3117242+basketball-hoop.jpg
We are part of The Trust Project.

Football

College

Results/schedules

FCS Division I Football Championship

Saturday, Nov. 26

First round

1) St. Francis (9-2) at Delaware (7-4), 1 p.m.

2) Fordham (9-2) at New Hampshire (8-3), 1 p.m.

ADVERTISEMENT

3) Gardner-Webb (6-5) at Eastern Kentucky (7-4), 4 p.m.

4) North Dakota (7-4) at Weber State (9-2), 3 p.m.

5) Southeast Missouri (9-2) at Montana (7-4), 9 p.m.

6) Idaho (7-4) at Southeastern Louisiana (8-3), 6 p.m.

7) Elon (8-3) at Furman (9-2), 11 a.m.

8) Davidson (8-3) at Richmond (8-3), 1 p.m.

Saturday, Dec. 3

Second round

ADVERTISEMENT

9) Game 1 winner at No. 1 South Dakota State (10-1), 2 p.m.

10) Game 2 winner at No. 8 Holy Cross (11-0), 11 a.m.

11) Game 3 winner at No.5 William & Mary (10-1), 1 p.m.

12) Game 4 winner at No. 4 Montana (10-1), 2 p.m.

13) Game 5 winner at No. 3 North Dakota State (9-2), 2:30 p.m.

14) Game 6 winner at No. 6 Samford (10-1), 2 p.m.

15) Game 7 winner at No. 7 UIW (10-1), 1 p.m.

16) Game 8 winner at No. 2 Sacramento State (11-0), 4 p.m.

ADVERTISEMENT

Friday and Saturday, Dec. 9-10

Quarterfinals

Second round winners

Friday and Saturday, Dec. 16-17

Semifinals

Quarterfinals winners

Sunday, Jan. 8

At Toyota Stadium, Frisco, Texas

National Championship, 1 p.m.

High school

Results/schedules

Minnesota

MSHSL State 9 Man Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Mountain Iron-Buhl vs. Spring Grove, 10:30 a.m.

MSHSL State Class A Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Springfield vs. Minneota, 10:30 a.m.

MSHSL State Class AA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Barnesville vs. Chatfield, 1 p.m.

MSHSL State Class AAA Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Dilworth-Glyndon-Felton vs. New London-Spicer, 1 p.m.

MSHSL State Class AAAA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Simley vs. Hutchinson, 4 p.m.

MSHSL State Class AAAAA Tournament

Saturday, Dec. 3

Championship

At U.S. Bank Stadium

Elk River vs. Mankato West, 4 p.m.

MSHSL State Class AAAAAA Tournament

Friday, Dec. 2

Championship

At U.S. Bank Stadium

Maple Grove vs. Rosemount, 7 p.m.

Hockey

USHL

Eastern Conference
Record Pts.
Chicago 11-5-1 23
Green Bay 10-6-1 21
USA Hockey 9-3-1 19
Muskegon 8-7-0 16
Dubuque 7-4-2 16
Cedar Rapids 7-6-2 16
Youngstown 5-6-4 14
Madison 5-9-1 11

Western Conference
Record Pts.
Fargo 11-3-2 24
Lincoln 11-5-0 22
Waterloo 10-5-0 20
Sioux City 8-6-2 18
Des Moines 7-7-3 17
Omaha 5-8-4 14
Tri-City 6-9-1 13
Sioux Falls 5-9-3 13

Results/schedules

Wednesday, Nov. 23

USA Hockey 4, Youngstown 1

Fargo Force 4, Sioux Falls (OT)

Lincoln 5, Tri-City 3

Green Bay 5, Madison 3

Sioux City 3, Omaha 2 (OT)

Thursday, Nov. 24

Cedar Rapids at Waterloo, 8:05 p.m.

Friday, Nov. 25

USA Hockey at Youngstown, 7:05 p.m.

Lincoln at Des Moines, 7 p.m.

Omaha at Fargo, 7:05 p.m.

Chicago at Dubuque, 7:05 p.m.

Madison at Muskegon, 7:10 p.m.

Saturday, Nov. 26

Lincoln at Sioux Falls, 6:05 p.m.

Omaha at Fargo, 6:05 p.m.

Tri-City at Sioux Falls, 6:05 p.m.

USA Hockey at Youngstown, 7:05 p.m.

Des Moines at Dubuque, 7:05 p.m.

Waterloo at Cedar Rapids, 8:05 p.m.

Madison at Muskegon, 7:10 p.m.

Chicago at Green Bay, 8:05 p.m.

College men

Results/schedulesTuesday, Nov. 22

Big Ten

Penn State 3, Alaska 2

MIAC

Concordia 1, Hamline 1 (2OT)

St. Mary’s 3, Lawrence 1

Wisconsin-Stout 5, Gustavus 0

Wednesday, Nov. 23

Big Ten

Boston University 2, Notre Dame 1

Penn State 2, Alaska 1

Friday, Nov. 25

Big Ten

Minnesota at Arizona State, 8 p.m.

Notre Dame at Boston College, 3 p.m.

Ohio State at LIU, 6:45 p.m.

Michigan State at Miami, 6:05 p.m.

Harvard at Michigan, 6 p.m.

NCHC

Nebraska-Omaha at Denver, 8 p.m.

North Dakota at Bemidji State, 7:07 p.m.

Michigan State at Miami, 6:05 p.m.

Northeastern at Western Michigan, 7:30 p.m.

CCHA

Minnesota State at Michigan Tech, 6:07 p.m.

Lake Superior at St. Thomas, 7:07 p.m.

North Dakota at Bemidji State, 7:07 p.m.

MIAC

Bethel at Lake Forest, 7 p.m.

St. John’s at MSOE, 7 p.m.

Saturday, Nov. 26

Big Ten

Minnesota at Arizona State, 8 p.m.

Ohio State at LIU, 7 p.m.

Michigan State at Miami, 4:05 p.m.

Harvard at Michigan, 6 p.m.

NCHC

Michigan State at Miami, 4:05 p.m.

Bemidji State at North Dakota, 6:07 p.m.

CCHA

Minnesota State at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Lake Superior at St. Thomas, 6:07 p.m.

Bemidji State at North Dakota, 6:07 p.m.

MIAC

Bethel at Lake Forest, 4 p.m.

St. John’s at MSOE, 2 p.m.

Marian at St. Olaf, 7 p.m.

Sunday, Nov. 27

MIAC

Marian at St. Olaf, 2 p.m.

College women

Results/schedulesTuesday, Nov. 22

WCHA

Colgate 4, Ohio State 4 (OT)

MIAC

Wisconsin-River Falls 7, St. Olaf 2

Wisconsin-Eau Claire 4, Hamline 2

St. Benedict 6, Wisconsin-Superior 0

Wednesday, Nov. 23

WCHA

Ohio State 6, Colgate 2

Friday, Nov. 25

WCHA

St. Cloud State at Lindenwood, 7:10 p.m.

Bemidji State at Quinnipiac, 2 p.m.

Penn State vs. Minnesota, 6 p.m., in Las Vegas

Saturday, Nov. 26

WCHA

St. Cloud state at Lindenwood, 2:10 p.m.

Bemidji State at UConn/SHU, 2 p.m. or 5 p.m.

Minnesota vs. BU/Yale, 3 p.m. or 6 p.m., in Las Vegas

High school boys

Results/schedulesTuesday, Nov. 22

Fargo North 7, Grafton-Park River 1

Fargo South-Shanley 7, Bismarck 0

Grand Forks Central 3, Fargo Davies 2

Grand Forks Red River 5, West Fargo Sheyenne 3

Basketball

College men

Results/schedules

Tuesday, Nov. 22

Summit League

South Dakota 68, LIU 58

Untah State 95, Oral Roberts 85

North Dakota 92, Wisconsin-Stout 61

Kansas City 63, Indiana State 61

Northern Sun Intercollegiate Conference

Northern State 84, MSU Moorhead 75

UMary 72, Minot State 69

Southwest Minnesota State 73, Sioux Falls 65

Upper Iowa 82, Winona State 81

Minnesota State 96, Concordia-St. Paul 78

Bemidji State 79, Minnesota Crookston 74

Wayne State 69, Augustana 61

Minnesota Duluth 94, St. Cloud State 89 (OT)

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia 73, St. Olaf 61

Macalester 77, St. Mary’s 76

Augsburg 76, Bethel 60

Hamline 72, St. Scholastica 50

St. John’s 66, Gustavus 50

Thursday, Nov. 24

Summit League

The Citadel at Denver, 4 p.m.

Friday, Nov. 25

Summit League

Northern Colorado at North Dakota State, 8:30 p.m.

Omaha at Louisiana Monroe, 12:30 p.m.

Utah Tech at North Dakota, 1 p.m.

South Dakota State at Valparaiso, 1:30 p.m.

Denver at New Orleans, 2 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

MSU Moorhead vs. Colorado-Pueblo, 7 p.m.

UMary at Trevecca Nazarene, 12:30 p.m.

Minot State at New Mexico Highlands, 3 p.m.

Minnesota Crookston at Presentation, 5 p.m.

Wayne State at Tampa, 6 p.m.

Sioux Falls at Metro State, 7 p.m.

Texas A&M-Kingsville at Northern State, 7 p.m.

Upper Iowa at Wingate, 8:30 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Carleton at Whitworth, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 26

Summit League

North Dakota State at New Mexico, 6 p.m.

St. Thomas at Utah, 7 p.m.

SIUE at Kansas City, 7 p.m.

Omaha at Southern

James Madison at South Dakota State, 11 a.m.

South Dakota at Coastal Carolina, 1 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

UMary at TBA

Northern Michigan at St. Cloud State, 1 p.m.

Bethany vs. Minnesota State, 1 p.m.

Michigan Tech at Minnesota Duluth, 1 p.m.

Mount Marty at Southwest Minnesota State, 2 p.m.

Valley City State at Augustana, 3 p.m.

Minnesota Crookston at Texas A&M-Kingsville, 4 p.m.

Wayne State at Eckerd, 6 p.m.

Presentation at Northern State, 6 p.m.

Sioux Falls at Regis, 6 p.m.

Minot State at Colorado State-Pueblo, 7 p.m.

Upper Iowa at Elizabeth City State, 8:30 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Carleton vs. TBA

Gustavus at Concordia, 2 p.m.

Augsburg at Wisconsin-Stout, 3 p.m.

College women

Results/schedules

Tuesday, Nov. 22

Summit League

North Dakota State 68, Northern Colorado 54

Creighton 93, Omaha 71

Santa Clara 95, Kansas City 60

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minot State 62, South Dakota Mines 58

Northern State 90, Presentation 57

Winona State 78, Upper Iowa 45

Minnesota State 91, Concordia-St. Paul 61

Southwest Minnesota State 72, Sioux Falls 59

Minnesota Duluth 59, St. Cloud State 56

Minnesota Crookston 69, Bemidji State 64

Augustana 93, Wayne State 74

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia 95, St. Olaf 67

St. Catherine at Carleton, postponed

Hamline 75, St. Scholastica 45

Gustavus 64, St. Benedict 47

Bethel 58, Augsburg 52

Macalester 72, St. Mary’s 56

Wednesday, Nov. 22

Summit League

Oral Roberts 74, Little Rock 62

Thursday, Nov. 24

Northern Sun Intercollegiate Conference

UMary at Tampa, 5 p.m.

Friday, Nov. 25

Summit League

North Dakota State vs. Boise State, 6:30 p.m.

South Dakota at Santa Clara, 1 p.m.

Houston Christian at Denver, 1 p.m.

North Dakota at Grand Canyon, 3:30 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota Crookston at Nova Southeastern, 11 a.m.

Northern State at Flagler, noon

MSU Moorhead at Rollins College, 2 p.m.

Sioux Falls at Embry-Riddle, 2 p.m.

Wayne State at Fort Lewis, 2 p.m.

St. Cloud State at Michigan Tech, 2 p.m.

Minnesota Duluth at Northern Michigan, 3 p.m.

Bemidji State at St. Martins, 4 p.m.

Jamestown at Concordia-St. Paul, 5 p.m.

UMary at Hawaii-Hilo, 9:30 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Augsburg at Pomona-Pitzer, 8:30 p.m.

Saturday, Nov. 26

Summit League

Kansas City at Arkansas State, 11 a.m.

Fordham at South Dakota, 1 p.m.

North Dakota at Manhatten, 1 p.m.

New Mexico State at Denver, 1 p.m.

SMU at Oral Roberts, 2 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

MSU Moorhead vs. TBA

Sioux Falls at Flagler, noon

Minnesota Crookston at Palm Beach Atlantic, 1 p.m.

Dakota Wesleyan at Augustana, 1 p.m.

Minnesota State at Parkside, 2 p.m.

St. Cloud State at Northern Michigan, 2 p.m.

Michigan Tech at Minnesota Duluth, 2 p.m.

Northern State at Embry-Riddle, 2 p.m.

Wayne State at Colorado Mesa, 6 p.m.

Bemidji State at Western Washington, 6:30 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Gustavus at Concordia, 4 p.m.

Augsburg at Claremont-Mudd-Scripps. 6:30 p.m.

Volleyball

College

Results/schedules

Summit League Championship

At Omaha, Neb.

Thursday, Nov. 24

Quarterfinals

No. 5 South Dakota State vs. No. 4 Denver, 4 p.m.

No. 6 North Dakota vs. No. 3 North Dakota State, 7 p.m.

Friday, Nov. 25

Semifinals

No. 5 South Dakota State/No. 4 Denver winner vs. No. 1 South Dakota, 4 p.m.

No. 6 North Dakota/No. 3 North Dakota State winner vs. No. 2 Omaha, 7 p.m.

Saturday, Nov. 26

Championship

Semifinals winner, 2 p.m.

Cross country

College

Results/schedules

Friday, Dec. 2

NCAA Division II Championships, Seattle, Washington

Related Topics: LOCAL SPORTS
Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "staff." Often, the "staff" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What to read next
81-year-old Maury Morgan has only missed four games since 1977.
Hot Mic with Dom Izzo from Friday, December 9th, 2022.
Regional and local scores and schedules.
Moorhead's young roster won six matches on Thursday night but ultimately fell to the Lakers