ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scores and results from October 5, 2015

Here are scores and results from games and activities from the Fargo-Moorhead region and beyond. To submit a result to us, email us at sports@forumcomm.com.

Here are scores and results from games and activities from the Fargo-Moorhead region and beyond. To submit a result to us, email us at sports@forumcomm.com .

Football
D
Professional
Standings and schedule
NFL
American Football Conference
East
W L T Pct PF PA
New England 3 0 0 1.000 119 70
N.Y. Jets 3 1 0 .750 95 55
Buffalo 2 2 0 .500 110 92
Miami 1 3 0 .250 65 101
South
W L T Pct PF PA
Indianapolis 2 2 0 .500 72 93
Tennessee 1 2 0 .333 89 77
Houston 1 3 0 .250 77 108
Jacksonville 1 3 0 .250 62 107
North
W L T Pct PF PA
Cincinnati 4 0 0 1.000 121 77
Pittsburgh 2 2 0 .500 96 75
Baltimore 1 3 0 .250 93 104
Cleveland 1 3 0 .250 85 102
West
W L T Pct PF PA
Denver 4 0 0 1.000 97 69
Oakland 2 2 0 .500 97 108
San Diego 2 2 0 .500 96 110
Kansas City 1 3 0 .250 100 125
National Football Conference
East
W L T Pct PF PA
N.Y. Giants 2 2 0 .500 102 82
Dallas 2 2 0 .500 95 101
Washington 2 2 0 .500 78 79
Philadelphia 1 3 0 .250 78 86
South
W L T Pct PF PA
Atlanta 4 0 0 1.000 137 93
Carolina 4 0 0 1.000 108 71
New Orleans 1 3 0 .250 86 104
Tampa Bay 1 3 0 .250 72 117
North
W L T Pct PF PA
Green Bay 4 0 0 1.000 113 71
Minnesota 2 2 0 .500 80 73
Chicago 1 3 0 .250 68 125
Detroit 0 4 0 .000 66 96
West
W L T Pct PF PA
Arizona 3 1 0 .750 148 73
Seattle 2 2 0 .500 87 71
St. Louis 2 2 0 .500 74 89
San Francisco 1 3 0 .250 48 110
Week 4
Thursday’s Games
Baltimore 23, Pittsburgh 20, OT
Sunday’s Games
N.Y. Jets 27, Miami 14
Indianapolis 16, Jacksonville 13, OT
N.Y. Giants 24, Buffalo 10
Carolina 37, Tampa Bay 23
Washington 23, Philadelphia 20
Chicago 22, Oakland 20
Atlanta 48, Houston 21
Cincinnati 36, Kansas City 21
San Diego 30, Cleveland 27
Green Bay 17, San Francisco 3
St. Louis 24, Arizona 22
Denver 23, Minnesota 20
New Orleans 26, Dallas 20, OT
Monday’s Games
Seattle 13, Detroit 10
Week 5
Thursday’s Games
Indianapolis at Houston, 7:25 p.m.
Sunday’s Games
Chicago at Kansas City, 12 p.m.
Seattle at Cincinnati, 12 p.m.
Washington at Atlanta, 12 p.m.
Jacksonville at Tampa Bay, 12 p.m.
New Orleans at Philadelphia, 12 p.m.
Cleveland at Baltimore, 12 p.m.
St. Louis at Green Bay, 12 p.m.
Buffalo at Tennessee, 12 p.m.
Arizona at Detroit, 3:05 p.m.
New England at Dallas, 3:25 p.m.
Denver at Oakland, 3:25 p.m.
San Francisco at N.Y. Giants, 7:30 p.m.
Monday’s Games
Pittsburgh at San Diego, 7:30 p.m.

Sunday’s late summary
Seattle 13 Detroit 10
Detroit 0 3 0 7- 10
Seattle 0 10 3 0- 13
Second Quarter
SEA-Baldwin 24 yard pass from Ru.Wilson (Hauschka kick), 10:56.
DET-Prater 41 yard field goal, 5:16.
SEA-Hauschka 51 yard field goal, 1:00.
Third Quarter
SEA-Hauschka 52 yard field goal, 11:11.
Fourth Quarter
DET-C.Reid 27 yard fumble return/recovery (Prater kick), 8:32.
A-69,005.
TEAM STATISTICS
DET SEA
First Downs 12 18
Total Net Yards 256 397
Rushes-Yds 18-53 31-110
Passing 203 287
Sacked-Yds Lost 0-0 6-52
Comp-Att-Int 24-35-0 20-26-0
Punts 8-45.9 4-48.0
Punt Returns 3-29 5-42
Kickoff Returns 2-54 3-46
Interceptions Ret. 0-0 0-0
Penalties-Yards 4-37 5-30
Fumbles-Lost 2-1 4-3
Time of Possession 27:56 32:04
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING- DET, A.Abdullah 13-33, Zenner 2-9, G.Tate 1-6, T.Riddick 1-5, M.Burton 1-0. SEA, Rawls 17-48, Ru.Wilson 10-40, F.Jackson 3-21, Lockett 1-1.
PASSING- DET, M.Stafford 24-35-0-203. SEA, Ru.Wilson 20-26-0-287.
RECEIVING- DET, Ca.Johnson 7-56, T.Riddick 5-31, G.Tate 3-29, Ebron 2-22, L.Moore 2-21, A.Abdullah 2-11, T.Wright 1-26, Zenner 1-4, M.Burton 1-3. SEA, Lockett 4-58, J.Graham 4-29, Baldwin 3-36, J.Kearse 2-84, F.Jackson 2-33, Willson 2-15, Ch.Matthews 1-21, B.Daniels 1-12, Rawls 1-(minus 1).
MISSED FIELD GOALS- DET, None. SEA, None

College
Standings and schedule
Big Ten
East Division
Conf. All
Michigan State 1-0 5-0
Ohio State 1-0 5-0
Michigan 1-0 4-1
Penn State 1-0 4-1
Indiana 0-1 4-1
Rutgers 0-1 2-2
Maryland 0-1 2-3
West Division
Conf. All
Northwestern 1-0 5-0
Iowa 1-0 5-0
Illinois 1-0 4-1
Wisconsin 0-1 3-2
Minnesota 0-1 3-2
Nebraska 0-1 2-3
Purdue 0-1 1-4
Saturday
Minnesota at Purdue
Wisconsin at Nebraska
Maryland at Ohio State
Indiana at Penn State
Illinois at Iowa
Northwestern at Michigan
Michigan State at Rutgers

Missouri Valley
Conf. All
Illinois State 1-0 3-1
Indiana State 1-0 3-1
Youngstown State 1-0 3-1
North Dakota State 1-0 3-1
Western Illinois 1-0 2-2
South Dakota State 0-1 3-1
Northern Iowa 0-1 2-2
South Dakota 0-1 2-2
Southern Illinois 0-1 1-3
Missouri State 0-1 1-3
Saturday
Northern Iowa at North Dakota State, 1 p.m.
South Dakota at Western Illinois
Illinois State at Youngstown State
Missouri State at Southern Illinois
Indiana State at South Dakota State

ADVERTISEMENT

Big Sky
Conf. All
North Dakota 2-0 4-1
Southern Utah 2-0 3-2
Montana 2-0 3-2
Eastern Washington 1-0 2-2
Portland State 1-1 3-1
Northern Arizona 1-1 3-2
Montana State 1-1 2-2
Weber State 1-1 2-3
Cal Poly 1-1 2-3
Northern Colorado 1-2 3-2
Sacramento State 0-2 1-4
Idaho State 0-2 1-4
UC Davis 0-2 0-5
Friday
Portland State at North Texas
Saturday
Idaho State at North Dakota, 1 p.m.
Weber State at Montana
Cal Poly at Eastern Washington
Northern Arizona at UC Davis
Sacramento State at Montana State

NSIC
North Division
Conf. All
Minnesota-Duluth 3-2 3-2
St. Cloud State 3-2 3-2
MSU Moorhead 3-2 3-2
Bemidji State 2-3 2-3
Northern State 1-4 1-4
Minnesota-Crookston 0-5 0-5
Minot State 0-5 0-5
Mary 0-5 0-5
South Division
Conf. All
MSU-Mankato 5-0 5-0
Sioux Falls 5-0 5-0
Augustana 4-1 4-1
SW Minnesota State 4-1 4-1
Upper Iowa 3-1 3-1
Winona State 3-2 3-2
Wayne State 3-2 3-2
Concordia-St. Paul 1-4 1-4
Saturday
MSU Moorhead at Northern State, 1 p.m.
St. Cloud State at Minnesota Duluth
Minot State at University of Mary
Bemidji State at Minnesota Crookston
Southwest Minnesota State at Wayne State
Augustana at Minnesota Mankato
Concordia-St. Paul at Upper Iowa
Winona State at University of Sioux Falls

MIAC
Conf. All
Gustavus 3-0 5-0
St. Thomas 2-0 4-0
Bethel 2-1 3-2
Concordia 2-1 4-1
St. John’s 2-1 4-1
Augsburg 1-1 2-2
Hamline 0-2 2-2
Carleton 0-3 1-4
St. Olaf 0-3 1-4
Saturday
Concordia at Carleton, 1 p.m.
Hamline at Bethel
St. Olaf at Gustavus
St. Thomas at Augsburg

North Star
Conf. All
Dickinson State 3-0 5-1
Mayville State 2-0 4-1
Dakota State 1-1 3-3
Jamestown 1-1 1-4
Valley City State 1-2 3-3
Waldorf 1-2 1-4
Presentation 0-3 2-3
Saturday
Mayville State at Waldorf
Dickinson State at Jamestown
Dakota State at Valley City

Polls
FCS Coaches’ Top 25
Note: First-place votes in parentheses
Team Rcd Pts LW
1. Coastal Carolina (16) 5-0 633 1
2. North Dakota St. (6) 3-1 622 2
3. Jacksonville St. (4) 4-1 601 3
4. Illinois State 3-1 572 4
5. James Madison 5-0 559 5
6. Chattanooga 3-1 491 8
7. Youngstown St. 3-1 446 10
8. E. Washington 2-2 436 9
9. South Dakota St. 3-1 410 7
10. Northern Iowa 2-2 389 6
11. Montana 3-2 362 12
12. Fordham 4-1 358 13
13. McNeese State 4-0 331 15
14. Sam Houston St. 2-2 282 14
15. Liberty 3-2 263 18
16. Villanova 2-2 230 17
17. SE Louisiana 3-1 214 19
18. Richmond 3-1 202 20
19. Montana State 2-2 199 11
20. E. Kentucky 2-2 165 21
21. Indiana State 3-1 129 24
22. New Hampshire 3-2 126 23
23. Portland State 3-1 119 16
24. Harvard 3-0 87 25
25. North Dakota 4-1 53 NR
Others receiving votes: Charleston Southern 27, North Carolina A&T 27, Northern Arizona 26, Cal Poly 24, Furman 23, Alcorn State 13, Idaho State 7, William & Mary 5, Lamar 5, Western Illinois 5, Samford 2, Towson 2, Central Arkansas 2, Dartmouth 1, Jacksonville 1, Southern Utah 1.

STATS FCS Top 25
Note: First-place votes in parentheses
Team Rcd Pts LW
1. Jacksonville State (89) 4-1 3,802 1
2. Coastal Carolina (39) 5-0 3,700 2
3. N.D. State (20) 3-1 3,646 3
4. Illinois State (1) 3-1 3,472 4
5. James Madison (8) 5-0 3,344 6
6. Chattanooga 3-1 2,932 8
7. E. Washington 2-2 2,746 9
8. South Dakota St. 3-1 2,637 5
9. Youngstown State 3-1 2,504 10
10. Northern Iowa 2-2 2,472 7
11. Sam Houston St. 2-2 2,075 12
12. Montana 3-2 2,047 13
13. Fordham 4-1 1,886 15
14. Villanova 2-2 1,701 14
15. Liberty 3-2 1,524 18
16. Richmond 3-1 1,361 19
17. E. Kentucky 1,314 17
18. Montana State 2-2 1,111 11
19. Indiana State 3-1 979 21
20. SE Louisiana 3-1 972 22
21. New Hampshire 3-2 966 20
22. McNeese State 4-0 950 23
23. North Dakota 4-1 682 NR
24. Harvard 3-0 676 24
25. Portland State 3-1 645 16
Others receiving votes: Northern Arizona 281, Cal Poly 84, Alcorn State 82, North Carolina A&T 77, Western Illinois 75, Lamar 70, Furman 51, William & Mary 40, Dartmouth 31, Bethune-Cookman 15, Charleston Southern 15, Samford 14, Princeton 12, Tennessee State 7, Stony Brook 7, Southern Illinois 5, South Carolina State 3, Jacksonville 3, Tennessee-Martin 2, Delaware 2, Wofford 2, Duquesne 1, Western Carolina 1, Southern 1.
North Dakota
Polls
Class 3A
Note: First-place votes in parentheses
Team Rcd Pts LW
1. Minot (14) 6-0 70 1
2. Bismarck 5-1 55 3
3. West Fargo 4-2 36 4
4. Dickinson 5-1 26 2
5. Bismarck Century 4-2 21 NR
Others receiving votes: West Fargo Sheyenne (4-2) 2.

Class 2A
Note: First-place votes in parentheses
Team Rcd Pts LW
1. Beuhlah (14) 6-0 70 1
2. Valley City 5-1 55 2
3. St. Mary’s 5-1 43 3
4. Fargo Shanley 5-1 28 4
5. Wahpeton 4-2 13 5
Others receiving votes: Dickinson Trinity (4-2) 1.
Baseball
D
Professional
Playoff schedule
MLB
WILDCARD
(Best-of-1)
American League
Today: Houston (Keuchel 20-8) at New York (Tanaka 12-7), 7 p.m.
National League
Wednesday: Chicago (Arrieta 22-6) at Pittsburgh (Cole 19-8), 7 p.m.
DIVISIONAL PLAYOFF
(Best-of-5; x-if necessary)
American League
Thursday, Oct. 8: New York-Houston winner at Kansas City
Friday, Oct. 9: New York-Houston winner at Kansas City
Sunday, Oct. 11: Kansas City at New York-Houston winner
x-Monday, Oct. 12: Kansas City at New York-Houston winner
x-Wednesday, Oct. 14: New York-Houston winner at Kansas City
Toronto 0, Texas 0
Thursday, Oct. 8: Texas at Toronto
Friday, Oct. 9: Texas at Toronto
Sunday, Oct. 11: Toronto at Texas
x-Monday, Oct. 12: Toronto at Texas
x-Wednesday, Oct. 14: Texas at Toronto
National League
Friday, Oct. 9: Pittsburgh-Chicago winner at St. Louis
Saturday, Oct. 10: Pittsburgh-Chicago winner at St. Louis
Monday, Oct. 12: St. Louis at Pittsburgh-Chicago winner
x-Tuesday, Oct. 13: St. Louis at Pittsburgh-Chicago winner
x-Thursday, Oct. 15: Pittsburgh-Chicago winner at St. Louis
Los Angeles 0, New York 0
Friday, Oct. 9: New York at Los Angeles
Saturday, Oct. 10: New York at Los Angeles
Monday, Oct. 12: Los Angeles at New York
x-Tuesday, Oct. 13: Los Angeles at New York
x-Thursday, Oct. 15: New York at Los Angeles
LEAGUE CHAMPIONSHIP
(Best-of-7; x-if necessary)
American League
Friday, Oct. 16: Toronto-Texas winner at Kansas City OR New York-Houston winner at Toronto-Texas winner
Saturday, Oct. 17: Toronto-Texas winner at Kansas City OR New York-Houston winner at Toronto-Texas winner
Monday, Oct. 19: Kansas City at Toronto-Texas winner OR Toronto-Texas winner at New York-Houston winner
Tuesday, Oct. 20: Kansas City at Toronto-Texas winner OR Toronto-Texas winner at New York-Houston winner
x-Wednesday, Oct. 21: Kansas City at Toronto-Texas winner OR Toronto-Texas winner at New York-Houston winner
x-Friday, Oct. 23: Toronto-Texas winner at Kansas City OR New York-Houston winner at Toronto-Texas winner
x-Saturday, Oct. 24: Toronto-Texas winner at Kansas City OR New York-Houston winner at Toronto-Texas winner
National League
Saturday, Oct. 17: Los Angeles-New York winner at St. Louis OR Pittsburgh-Chicago winner at Los Angeles-New York winner
Sunday, Oct. 18: Los Angeles-New York winner at St. Louis OR Pittsburgh-Chicago winner at Los Angeles-New York winner
Tuesday, Oct. 20: St. Louis at Los Angeles-New York winner OR Los Angeles-New York winner at Pittsburgh-Chicago winner
Wednesday, Oct. 21: St. Louis at Los Angeles-New York winner OR Los Angeles-New York winner at Pittsburgh-Chicago winner
x-Thursday, Oct. 22: St. Louis at Los Angeles-New York winner OR Los Angeles-New York winner at Pittsburgh-Chicago winner
x-Saturday, Oct. 24: Los Angeles-New York winner at St. Louis OR Pittsburgh-Chicago winner at Los Angeles-New York winner
x-Sunday, Oct. 25: Los Angeles-New York winner at St. Louis OR Pittsburgh-Chicago winner at Los Angeles-New York winner
WORLD SERIES
(Best-of-7; x-if necessary)
Tuesday, Oct. 27: at American League
Wednesday, Oct. 28: at American League
Friday, Oct. 30: at National League
Saturday, Oct. 31: at National League
x-Sunday, Nov. 1: at National League
x-Tuesday, Nov. 3: at American League
x-Wednesday, Nov. 4: at American League

Basketball
D
Professional
Playoff schedule
WNBA Finals
Best-of-5
Sunday
Indiana 75, Minnesota 69, Indiana leads series 1-0
Today
Indiana at Minnesota, 7 p.m.
Friday
Minnesota at Indiana, 7 p.m.
hockey
D
Juniors
Standings and schedule
USHL
Western Conference
W L T OTL Pts
Tri-City 3 0 0 0 6
Waterloo 2 0 0 1 5 Lincoln 2 1 0 0 4 Sioux City 2 1 0 0 4
Omaha 2 2 0 0 4
Sioux Falls 1 2 0 0 2
Fargo 0 2 0 1 1
Des Moines 0 3 0 0 0
Eastern Conference
W L T OTL Pts
Cedar Rapids 3 0 0 0 6
Dubuque 3 0 0 0 6
Team USA 2 1 0 0 4
Youngstown 2 1 0 0 4
Muskegon 1 1 0 0 2
Chicago 1 2 0 0 2
Bloomington 1 3 0 0 2
Green Bay 0 2 0 1 1
Madison 0 2 0 0 0
Note: Two points for a win; one point for a tie or overtime loss
Thursday
Cedar Rapids at Fargo, 7:05 p.m.
Friday
Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.
Chicago at Team USA
Dubuque at Lincoln
Des Moines at Omaha
Cedar Rapids at Tri-City
Green Bay at Madison
Bloomington at Sioux City
Saturday
Madison at Muskegon
Waterloo at Green Bay
Omaha at Sioux City
Chicago at Youngstown
Lincoln at Dubuque
Bloomington at Sioux City
Des Moines at Tri-City
Auto Racing
D
Professional
Leaders
NASCAR Sprint Cup
Points
1. Matt Kenseth, 3000 points. 2. Joey Logano, 3000. 3. Denny Hamlin, 3000. 4. Carl Edwards, 3000. 5. Martin Truex Jr., 3000. 6. Jeff Gordon, 3000. 7. Brad Keselowski, 3000. 8. Kurt Busch, 3000. 9. Ryan Newman, 3000. 10. Kyle Busch, 3000. 11. Dale Earnhardt Jr., 3000. 12. Kevin Harvick, 3000. 13. Jamie McMurray, 2098. 14. Clint Bowyer, 2098. 15. Jimmie Johnson, 2086. 16. Paul Menard, 2075. 17. Kasey Kahne, 770. 18. Aric Almirola, 767. 19. Kyle Larson, 718. 20. Greg Biffle, 706.
Money
1. Kevin Harvick, $7,516,246. 2. Joey Logano, $6,753,072. 3. Jimmie Johnson, $5,869,890. 4. Denny Hamlin, $5,594,892. 5. Matt Kenseth, $5,319,874. 6. Brad Keselowski, $5,132,219. 7. Dale Earnhardt Jr., $5,109,475. 8. Jeff Gordon, $4,860,974. 9. Martin Truex Jr., $4,458,606. 10. Clint Bowyer, $4,426,347.

ADVERTISEMENT

NASCAR Xfinity Series
Points
1, Chris Buescher, 1,018. 2, Chase Elliott, 994. 3, Regan Smith, 982. 4, Ty Dillon, 979. 5, Elliott Sadler, 908. 6, Darrell Wallace Jr., 907. 7, Daniel Suarez, 886. 8, Brian Scott, 870. 9, Brendan Gaughan, 864. 10, Ryan Reed, 765.

World of Outlaws
Sprints
Points
1, Donny Schatz, 9,852. 2, Shane Stewart, 9,373. 3, Brad Sweet, 9,180. 4, Kerry Madsen, 9,171. 5, Joey Saldana, 9,152. 6, Daryn Pittman, 9,119. 7, Paul McMahan, 9,015. 8, Jason Sides, 8,614. 9, David Gravel, 8,536. 10, Logan Schuchart, 8,309.

Golf
D
College men
Results Monday
MIAC Championship
At Coon Rapids, Minn.
Final round
Team scores: Augsburg 895, St. Thomas 896, Bethel 901, Gustavus 901, St. John’s 914, Concordia 915, St. Olaf 932, Carleton 951, Macalester 980, St. Mary’s 995.
Top 10: 1, Sienko, UST, 216. 2, Barrette, A, 219. 3 (Tie), Montplaisir, Concordia; Savini, GAC, 220. 5 (tie), Gaustad, A; John, BU; Poss, Concordia, 222. 8 (tie), Riester, UST; Smed, BU, 223. 10, Krasaway, GAC, 225.
Other Concordia finishers: 31, Kahlbaugh, 236. 35, Hendricks, 237, Swangler, 244.

College women
Results Monday
Chip-N-Club Invitational
At Lincoln Country Club, Lincoln, Neb.
Team scores: Notre Dame 577, Nebraska 593, South Dakota State 394, Missouri State 600, Kansas 601, UMKC 609, South Dakota 616, North Dakota State 622, Illinois State 627, Creighton 631, Bellevue 633, Nebraska-Omaha 640, Nebraska-Kearney 676.
Top 10: 1 (tie) Isabella DiLisio, ND, 142; Megan Mingo, SDSU. 3, Brenna Lervick, USD, 143. 4 (tie), Kari Belville, ND, 144; Yupaporn Kawinpakorn, Kansas; Cynthia Diaz, UMKC. 7 (tie), Maddie Rose Hamilton, NK, 145; Jordan Ferreria, ND; Cassie Deeg, N; Morgan Smejkal, N; Stine Pettersen, MS.
Other NDSU finishers: 17 (tie), Natalie Roth, 150. 26 (tie), Hailey Boner, 153. 37 (tie), Emma Groom, 156. 60 (tie), Cassie Wurm, 164. 64 (tie), Trisa Hutchinson, 165.

MIAC Championship
At Coon Rapids, Minn.
Final round
Team scores: St. Thomas 937, Carleton 959, St. Catherine 967, St. Benedict 997, Bethel 1,011, Gustavus 1,014, St. Olaf 1,057, Concordia 1,076, Augsburg 1,080, St. Mary’s 1,090, Macalester 1,103.
Top 10: 1, Gilmore, Carleton, 231. 2 (tie), Thul, UST; Amundson, CSB, 234. 4, Wang, Carleton, 235. 5, Morris, UST, 237. 6, Dingmann, UST, 238. 7 (tie), Busker, SCU; Conzemius, SCU, 239. 9 (tie), Sorensen, UST; Sakamoto, Carleton, 240.
Other finishers: 31, Johnson, 264. 35, Olson, 266. 39, Swanson, 272. 43, Pennington, 274. 52, Ladd, 300.

Area
Results Monday
Red River Valley Senior Tour
At Blueberry Pines Golf Club, Menahga, Minn.
Flight 1: 1 (tie), Russ Johnson, West Fargo; Steve Charlton, Moorhead, 73. 3, Bill Walker, Harwood, N.D., 75.
Flight 2: 1, Kenneth Crowell, Moorhead, 74. 2, Gerold Grieger, Fargo, 77. 3, Dean Greenwaldt, Battle Lake, Minn., 78.
Flight 3: 1, John Strache, Hawley, Minn., 61. 2, Terry Hogan, Fargo, 67. 3, Fred Schmidt, West Fargo, 76.
Flight 4: 1, Dan Stevens, Ogema, Minn., 68. 2, Sonny Skar, Fargo, 71. 3, David Gaulrapp, Fargo, 72.
Flight 5: 1, Cliff Hagen, Fargo, 70. 2, Wayne Hole, Fargo, 75. 3, Don Keelin, Fargo, 77.
Flight 6: 1, James Gress, Fargo, 68. 2 (tie), James Carpenter, Lake Park, Minn.; Kermit Nedrebo, Arthur, N.D., 73.
cross country
D
Minnesota boys
Results Monday
Hawley meet
Team scores: Dilworth-Glyndon-Felton 35, Hawley-Ulen-Hitterdal 35, Frazee 60, Breckenridge-Wahpeton 88.
Top 10: 1, Wilson, D-G-F, 17:00. 2, Frank-Holzner, Fergus Falls Hillcrest, 17:09. 3, Crook, D-G-F, 17:33. 4, Tickel, H-U-H, 18:04. 5, Berg, H-U-H, 18:33. 6, Bowman, FFH, 18:41. 7, Keeping, H-U-H, 18:47. 8, Johnson, Lake Park-Audubon, 18:52. 9, Gulseth, D-G-F, 18:57. 10, Samuels, BW, 18:58.
D-G-F finishers
14, Scheuring, 19:21. 19, Dawson, 19:34. 20, Steen, 19:46. 31, Severtson, 21:08.

Minnesota girls
Results Monday
Hawley meet
Team scores: Breckenridge-Wahpeton 38, Dilworth-Glyndon-Felton 42, Frazee 45.
Top 10: 1, Heitkamp, BW, 20:10. 2, Morgan, F, 20:19. 3, Danielson, F, 20:48. 4 (tie), Pake, D-G-F; Narum, D-G-F, 20:58. 6, Manning, Lake Park-Audubon, 22:01. 7, Gerdon, D-G-F, 22:02. 8, Juhl, Fergus Falls Hillcrest, 22:31. 9, Welder, BW, 23:03. 10, Ness, LPA, 23:16.
D-G-F finishers
15, Gifford, 24:27. 20, Wang, 25:16. 23, Haugen, 26:11.
VOLLEYBALL
D
College
Results Monday
Mesabi Range def. Northland 29-31, 28-26, 25-22, 19-25, 15-13

Minnesota
Results Monday
Badger-Greenbush-Middle River def. Red Lake Falls, 24-26, 25-14, 20-25, 25-8, 15-6
Fertile-Beltraimi def. Sacred Heart 28-26, 16-25, 20-25, 25-21 15-8.
Thief River Falls def. Win-E-Mac, 29-27, 25-21, 25-17

What To Read Next
Fargo rallied from a two-goal deficit to open a two-game series against the Storm with a road win on Wednesday at the Comerica Center in Kearney, Neb.
WDAY Sports+ is live this Thursday, January 26th at 6:00 PM, with our Game of the Week between the Breckenridge Cowboys and the DGF Rebels
Hot Mic with Dom Izzo from Thursday, January 26th, 2023.
NDSU officials calling for North Dakota State athletic department to receive $200K less from university funds