Border Battle at West Fargo’s Hulbert Aquatic Center

Team scores

1. Alexandria 391; 2. West Fargo Sheyenne 384; 3. Andover 308; 4. Brainerd 264; 5. Willmar 184; 6. West Fargo 172; 7. Fargo Shanley 133; 8. Fargo North 124; 9. Little Falls 110; 10. Bemidji 82; 11. Morris-Minnewaska 60; 12. Horace 53

Top 10 individuals overall

T1. Pawlaski, Andover, 40; Rabb, Andover, 40; T3. Howell, Sheyenne, 36; Dalton, Andover 36; 5. Galloway, Alexandria, 35; 6. Hettinger, West Fargo, 34; T7. Haskamp, Alexandria, 33; Brogren, Willmar, 33; 9. Tautges, Brainerd, 32; 10. Bellas, Sheyenne, 31

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

Top five individuals (events)

200 medley relay: 1. Andover A (Rabb, Pawlaski, Seward, King) 1:53.69; 2. Sheyenne A (Markell, McDonagh, Howell, Bellas) 1:55.95; 3. West Fargo A (Hettinger, Montplaisir, Lick, Potter) 1:56.47; 4. Alexandria A 2:00.20; 5. Brainerd 2:02.06

200 freestyle: 1. Howell, Sheyenne, 2:02.86; 2. Hanson, Shanley, 2:05.19; 3. Dalton, Andover, 2:05.80; 4. Galloway, Alexandria, 2:06.70; 5. Rausch, Little Falls, 2:08.02

200 IM: 1. Rabb, Andover, 2:04.41; 2. Brogren, Willmar, 2:18.52; 3. Bellas, Sheyenne, 2:20.85; 4. Urke, Alexandria, 2:22.36; 5. Keney, Sheyenne, 2:22.71

50 freestyle: 1. Pawlaski, Andover, 24.87; 2. Hettinger, West Fargo, 25.00; 3. Haskamp, Alexandria, 25.04; 4. Tautges, Brainerd, 26.03; 5. Reed, Willmar, 26.09

1-meter diving: 1. Olson, Brainerd, 404.1; 2. Schmidt, Bemidji, 403.9; 3. Johnson, Alexandria, 363.75; 4. Klundt, North, 363.1; 5. Harry, Sheyenne, 358.55

100 butterfly: 1. Schueler, Willmar, 1:05.36; 2. Triplett, Sheyenne, 1:05.41; 3. Seward, Andover, 1:06.27; 4. Iske, Brainerd, 1:08.17; 5. Dokter, Alexandria, 1:08.38

100 freestyle: 1. Galloway, Alexandria, 56.49; 2. Tautges, Brainerd, 57.28; 3. Keney, Sheyenne, 57.47; 4. Millward, Alexandria, 58.16; 5. Urke, Alexandria, 58.55

500 freestyle: 1. Dalton, Andover, 5:32.14; 2. McDonagh, Sheyenne, 5:41.36; 3. Lund, Sheyenne, 5:43.13; 4. Heckaman, Shanley, 5:45.73; 5. Gaskins, Bemidji, 5:46.45

200 freestyle relay: 1. Alexandria A (Wilmesmeier, Millward, Haskamp, Galloway) 1:44.15; 2. Sheyenne A (Triplett, Keney, Lund, Howell) 1:44.49; 3. Andover A 1:44.49; 4. Willmar A 1:47.45; 5. Shanley A (Heckaman, Tangpong, Andrist, Hanson) 1:51.39

100 backstroke: 1. Rabb, Andover, 56.74; 2. Hettinger, West Fargo, 59.66; 3. Howell, Sheyenne, 1:01.64; 4. Bellas, Sheyenne, 1:03.82; 5. Tautges, Brainerd, 1:07.34

100 breaststroke: 1. Pawlaski, Andover, 1:07.11; 2. Haskamp, Alexandria, 1:11.28; 3. Brogren, Willmar, 1:12.44; 4. Bugher, Alexandria, 1:13.92; 5. Montplaisir, West Fargo, 1:14.43

400 freestyle relay: 1. Sheyenne A (McDonagh, Markell, Keney, Bellas) 3:48.32; 2. Alexandria A 3:50.90; 3. Andover A 3:54.16; 4. Willmar A 3:57.41; 5. West Fargo A (Hettinger, Montplaisir, Potter, Nelson) 3:47.91



Fargo South at Mandan

Team scores

Mandan 93, Fargo South 91

Top three finishers

200 medley relay: 1. Mandan A (Jackson, Leingang, Aguero-Montero, Haroldson) 2:04.06; 2. South A (Hoss, Mehl, Schmitz, Sharbono) 2:14.14; 3. Mandan B 2:30.75

200 freestyle: 1. Martin, FS, 2:12.91; 2. Haroldson, M, 2:20.35; 3. Becker, FS, 2:21.16

200 IM: 1. Aguero-Montero, M, 2:23.18; 2. Schmitz, FS, 2:53.06; 3. Gerhard, M, 3:02.35

50 freestyle: 1. Humann, FS, 27.23; 2. Jackson, M, 27.61; 3. Beckler, M, 28.59

1-meter diving: 1. Lindbo, M, 198.6; 2. Bender, M, 167.35; 3. Anderson, M, 121.25

100 butterfly: 1. Jackson, M, 1:04.60; 2. Iverson, FS, 1:05.36; 3. Sharbono, FS, 1:15.57

100 freestyle: 1. Jackson, M, 59.56; 2. Humann, FS, 1:00.06; 3. Becker, FS, 1:05.41

500 freestyle: 1. Martin, FS, 5:56.10; 2. Becker, FS, 6:08.70; 3. Haroldson, M, 6:24.05

200 freestyle relay: 1. Mandan A (Aguero-Montero, Jackson, Beckler, Leingang) 1:51.09; 2. South A (Iverson, Humann, Sharbono, Martin) 1:55.07; 3. South B (Owens, Schmitz, Mehl, Korinta) 2:01.37

100 backstroke: 1. Iverson, FS, 1:04.44; 2. Jackson, M, 1:07.44; 3. Becker, FS, 1:18.85

100 breaststroke: 1. Aguero-Montero, M, 1:17.20; 2. Mehl, FS, 1:18.89; 3. Leingang, M, 1:25.53

400 freestyle relay: 1. South A (Martin, Becker, Humann, Iverson) 4:11.81; 2. Mandan A 4:18.44; 3. South B (Becker, Guttormson, Hoss, Owens) 4:48.88