North Dakota

West Fargo Sheyenne 111, West Fargo 75

Top three finishers

200 medley relay: 1. Sheyenne A (S. Markell, L. McDonagh, Howell, Bowels) 1:54.55; 2. West Fargo A (Hettinger, E. Montplaisir, Gaebe, Lick) 1:56.34; 3. West Fargo B (Schatzke, Potter, Kunz, A. Montplaisir) 2:04.32.

WDAY logo
listen live
watch live
Newsletter signup for email alerts

200 freestyle: 1. Bellas, WFS, 1:56.69 SQ; 2. Steinkopf, WF, 2:09.42 SQ; 3. Triplett, WFS, 2:09.43 SQ.

200 IM: 1. Howell, WFS, 2:17.32 SQ; 2. Montplaisir, WF, 2:22.16 SQ; 3. Wersinger, WFS, 2:25.74 SQ.

50 freestyle: 1. Hettinger, WF, 24.54 SQ; 2. McDonagh, WFS, 25.66 SQ; 3. Potter, WF, 26.07 SQ.

1-meter diving: 1. Harry, WFS, 238.45 SQ; 2. Froemke, WFS, 212.00 SQ; 3. Bents, WF, 186.90 SQ.

100 butterfly: 1. Gaebe, WF, 1:06.63 SQ; 2. Wersinger, WFS, 1:06.78 SQ; 3. Steinkopf, WF, 1:07.39 SQ.

100 freestyle: 1. Triplett, WFS, 59.08 SQ; 2. McDonagh, WFS, 1:00.37 SQ; 3. Montplaisir, WF, 1:00.38 SQ.

500 freestyle: 1. Bellas, WFS, 5:19.11 SQ; 2. McDonagh, WFS, 5:36.62 SQ; 3. Markell, WFS, 6:01.33 EDC.

200 freestyle relay: 1. West Fargo Sheyenne A (Lund, May, Archer, Shea) 1:47.23; 2. West Fargo A (Lick, Potter, E. Montplaisir, Nelson) 1:47.74; 3. West Fargo Packers B (Wavrin, Schatzke, Steinkopf, Maya , A. Montplaisir) 1:54.67.

100 backstroke: 1. Hettinger, WF, 58.76 SQ; 2. Markell, WFS, 1:05.96 SQ; 3. McDonagh, WFS, 1:11.71 EDC.

100 breaststroke: 1. E. Montplaisir, WF, 1:11.40 SQ; 2. Howell, WFS, 1:12.00 SQ; 3. Potter, WF, 1:14.61 SQ.

400 freestyle relay: 1. West Fargo Sheyenne A (McDonagh, Lund, Shea, Bellas) 3:50.66; 2. West Fargo Sheyenne B (Markell, Triplett, Howell, May) 3:56.03; 3. West Fargo Sheyenne C (DeVaney, Sevald, Markell, Wersinger) x4:12.27.



Fargo South 88, Fargo Shanley 86

Fargo South 127, Wahpeton 24

Top three finishers

100 medley relay: 1. Fargo South A (Iverson, Mehl, Martin, Sharbono) 2:03.67; 2. Shanley A (Johnson, Breen, Tangpong, Potter) 2:12.95; 3 Wahpeton A (LaJesse, Miranowski, Beyer, Miranowski) 2:29.30.

200 freestyle: 1. Heckaman, Shanley, 2:10.42 Q; 2. Humann, FS, 2:11.78; 3. Schmitz, FS, 2:22.25.

200 IM: 1. Andrist, Shanley, 2:27.60 Q; 2. Johnson, Shanley, 2:30.62; 3. Becker, FS, 2:39.81.

50 freestyle: 1. Hanson, Shanley, 26.11 Q; 2. Sharbono, FS, 28.22; 3. Korinta, FS, 29.64.

1-meter diving: 1. Ostlie, Shanley, 388.25P; 2. Maughan, FS, 285.60T.

100 butterfly: 1. Martin, FS, 1:07.70 Q; 2. Humann, FS, 1:10.49; 3. Heckaman, Shanley, 1:10.90.

100 freestyle: 1. Hanson, Shanley, 56.09 Q; 2. Iverson, FS, 56.90 Q; 3. Andrist, Shanley, 1:01.22.

500 freestyle: 1. Becker, FS, 6:02.65; 2. Jones, Shanley, 6:26.47; 3. Miranowski, W, 6:49.20.

200 freestyle relay: 1. Shanley A (Andrist, Tangpong, Heckaman, Hanson) 1:50.66; 2. Fargo South A (Korinta, Becker, Owens, Humann) 1:57.35; 3. Fargo South B (Schmitz, Fehr, Mehl, Becker) 2:03.77.

100 backstroke: 1. Johnson, Shanley, 1:13.42; 2. Martin, FS, 1:13.71; 3. Potter, Shanley, 1:15.89.

100 breaststroke: 1. Iverson, Fargo South, 1:14.42 Q; 2. Mehl, FS, 1:19.56; 3. Breen, Shanley, 1:19.93.

400 freestyle relay: 1. Shanley High School A (Johnson, Andrist, Heckaman, Hanson) 3:59.28; 2. Fargo South A (Martin, Humann, Korinta, Iverson) 4:03.40; 3. Fargo South B (Becker, Bourke, Fehr, Komrosky) 4:45.73.



Fargo North 140, Horace 45

Top three finishers

200 medley relay: 1. North A (Cerney, Toay, Miller, Anderson) 2:05.18; 2. North B (Terrell, French, Zosel, Winkler) 2:11.36; 3. Horace A (Mauch, Fuchs, Smith, Hetland) 2:11.94

200 freestyle: 1. Miller, FN, 2:11.26; 2. Novak, H, 2:13.17; 3. Panwalker, FN, 2:16.29

200 IM: 1. Cerney, FN, 2:19.70; 2. Toay, FN, 2:30.67; 3. Smith, H, 2:35.76

50 freestyle: 1. Anderson, FN, 27.95; 2. Iversen, FN, 28.36; 3. Winkler, FN, 29.22

1-meter diving: 1. Klundt, FN, 204.3; 2. Meyer, FN, 180.55; 3. Swanson, FN, 153.9

100 butterfly: 1. Cerney, FN, 1:05.95; 2. Zosel, FN, 1:08.58; 3. Smith, H, 1:09.73

100 freestyle: 1. Miller, FN, 59.36; 2. Panwalker, FN, 59.40; 3. Anderson, FN, 1:03.78

500 freestyle: 1. Vein, FN, 5:55.98; 2. Iversen, FN, 5:58.91; 3. Mauch, H, 5:59.48

200 freestyle relay: 1. North A (Panwalker, Anderson, Iversen, Vein) 1:53.41; 2. Horace A (Novak, Wettlaufer, Smith, Fuchs) 1:55.97; 3. North B (Toay, Pladson, Winkler, Clairmont) 2:01.79

100 backstroke: 1. French, FN, 1:07.69; 2. Wettlaufer, H, 1:08.63; 3. Smith, FN, 1:09.12

100 breaststroke: 1. Hillmer, FN, 1:18.05; 2. Toay, FN, 1:19.60; 3. Fuchs, H, 1:20.20

400 freestyle relay: 1. North A (Cerney, Vein, Miller, Panwalker) 4:05.87; 2. Horace A (Smith, Mauch, Wettlaufer, Novak) 4:17.65; 3. North B (Terrell, Smith, French, Hillmer) 4:29.50

Minnesota

Moorhead 98, St. Michael-Albertville 81

Top three finishers

200 medley relay: 1. Moorhead A (Rodgers, Ishaug, Janke, Howe) 1:53.29; 2. St. Michael-Albertville A 1:59.30; 3. Moorhead B (Roaldson, Ellingsberg, S. Olson, Brendemuhl) 2:03.13

200 freestyle: 1. Hoff, M, 1:58.31; 2. Van Heel, STMA, 2:02.02; 3. N. Olson, M, 2:09.85

200 IM: 1. Rodgers, M, 2:15.53; 2. Lombardi, STMA, 2:21.74; 3. Zimara, M, 3:01.67

50 freestyle: 1. Janke, M, 25.34; 2. Howe, M, 26.88; 3. Brendemuhl, M, 28.40

1-meter diving: 1. Vitzthum, STMA, 234.3; 2. Bergeron, STMA, 198.05; 3. Skaurud, M, 165.1

100 butterfly: 1. Rodgers, M, 59.37; 2. Van Heel, STMA, 59.62; 3. S. Olson, M, 1:02.31

100 freestyle: 1. Ishaug, M, 57.90; 2. Howe, M, 58.71; 3. Harvala, M, 59.82

500 freestyle: 1. Hoff, M, 5:32.31; 2. N. Olson, M, 5:46.72; 3. Brendemuhl, M, 5:56.25

200 freestyle relay: 1. STMA A (Lombardi, Tillmann, Thompson-Klimpke, Van Heel) 1:47.57; 2. STMA B 2:02.73; 3. STMA C 2:07.60; Moorhead A (Rodgers, Howe, Hoff, N. Olson) x1:45.09

100 backstroke: 1. Janke, M, 1:01.50; 2. S. Olson, M, 1:06.72; 3. Roaldson, M, 1:06.93

100 breaststroke: 1. Lombardi, STMA, 1:14.93; 2. Thompson-Klimpke, STMA, 1:19.50; 3. Meyers, STMA, 1:27.84; Ishaug, M, x:112.52; Ellingsberg, M, x1:15.12; Schue, M, x1:17.08

400 freestyle relay: 1. STMA A (Kolenda, Martin, Meyers, Gustafson) 4:19.06; 2. STMA B 4:25.16; 3. STMA C 4:37.63; Moorhead A (Janke, S. Olson, Hoff, Ishaug) x3:53.75; Moorhead B (Harvala, S. Olson, Yarber, Roaldson) 4:13.34