ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Track and Field

North Central Conference Championships At Omaha, Neb. Team scores: South Dakota 62, Minnesota State Mankato 61, North Dakota 48, St. Cloud State 28, Minnesota-Duluth 28, Augustana 7. 10,000: 1, Klungtvedt, MSM, 30:51.16. 2, Kriegler, UND, 31:00.6...

We are part of The Trust Project.

North Central Conference Championships

At Omaha, Neb.

Team scores: South Dakota 62, Minnesota State Mankato 61, North Dakota 48, St. Cloud State 28, Minnesota-Duluth 28, Augustana 7.

10,000: 1, Klungtvedt, MSM, 30:51.16. 2, Kriegler, UND, 31:00.61. 4, DeKrey, UND, 31:31.72.

Pole vault: 1, Mauch, MSM, 15-0. 6, Carlson, UND, 14-6.

ADVERTISEMENT

Discus: 1, Thomas, UND, 157-4. 2, Moe, UND, 153-7. 7, Haugan, UND, 141-8.

Long jump: 1, Gearman, USD, 23-0. 2, Stoltz, UND, 23-0.

Hammer throw: 1, Dark, UMD, 181-8. 5, Haugan, UND, 155-8.

Minnesota Intercollegiate Athletic

Conference Championships

At Macalester College, St. Paul

Finals

Team results through Day 1: Hamline 41, St. Olaf 39, St. John's 39, St. Thomas 36, Gustavus 28, Carleton 24, Augsburg 18, Macalester 16, Concordia 15, Bethel 11, St. Mary's 5.

ADVERTISEMENT

10,000: 1, Bucy, Carleon, 32:07.13. 2, Metzdorff, Hamline, 32:09.09. 3, Conway, Augsburg, 32:20.63. 4, Nowinski, Carleton, 32:22.13. 5, Fulton, St. Olaf, 32:23.41. 6, Sullivan, St. Thomas, 32:29.56.

3,200 relay: 1, Concordia (Smith, Halliday, Myran, Nylander) 7:47.17. 2, St. Thomas 7:52.40. 3, Macalester 7:54.63. 4, St. Olaf 7:54.99. 5, St. John's 7:55.52. 6, Carleton 7:56.59.

Long jump: 1, Allen, St. John's, 22-5¾. 2, Roberts, St. Olaf, 22-1. 3, Theisen, St. Thomas, 21-10¾. 4, Freindt, St. Mary's, 21-4¼. 5,Sundquist, St. Olaf, 21-2. 6, Burns, Macalester, 21-0¾. 7, Olejnicak, Concordia, 20-8½. 8, Beckman, St. Thomas, 20-8.

Pole vault: 1, Kruger, Hamline, 15-6¼. 2, Wise, Macalester, 15-6¼. 3, Hawn, St. John's, 15-2¼. 4, Hood, Gustavus, 15-2¼. 5, Morey, Bethel, 14-10¼. 6, Hegel, St, John's, 14-10¼.

Discus: 1, Marks, St. Thomas, 158-11. 2, Kestly, Gustavus, 149-2. 3, Courrier, Hamline, 149-2. 4, Dahlin, Carleton, 148-3. 5, Cathcart, St. Olaf, 144-2. 6, Rosario, Hamline, 143-0.

Hammer throw: 1, Dahlin, Augsburg, 174-6. 2, Rosholt, St. Thomas, 171-3. 3, Kestley, Gustavus, 162-7. 4, Rosario, Hamline, 158-7. 5, Klaers, Gustavus, 156-5. 6, Cathcart, St. Olaf, 156-5.

North Central Conference

Championships

ADVERTISEMENT

At Omaha, Neb.

Team Results: Minnesota State-Mankato 84, Nebraska-Omaha 59, South Dakota 49, North Dakota 31, Augustana 28, Minnesota-Duluth 16, St. Cloud State 6.

Note: top finishers plus UND placers.

10,000: 1, Foss, UMD, 37:47.81. 4, Lichter, UND, 39:40.33.

High jump: 1, Burggraff, MSM, 5-8½.

Hammer throw: 1, Bridge, USD, 168. 7, Olimb, UND, 146.

Discus: 1, Sweet, MSM, 150-3. 3, Hausauer, UND, 138-8. 6, Larson, UND, 129-0.

Long jump: 1, Makinde, UNO, 19-1.

Minnesota Intercollegiate Athletic

Conference Championships

At Macalester College, St. Paul

Finals

Team results through Day 1: St. Thomas 49, St. Benedict 42, Macalester 33½, St. Mary's 31, Gustavus 30, Concordia 26, Carleton 21, Hamline 20, Bethel 7½, St. Olaf 7, Augsburg 6.

10,000: 1, Peterson, Gustavus, 36:48.62. 2, Harren, Gustavus, 36:54.45. 3, Wurm, St. Benedict, 38:03.89. 4, Olin, St. Thomas, 38:56.26. 5, Guettinger, St. Thomas, 39:01.01.

3,200 relay: 1, Macalaster, 9:19.62. 2, Concordia, 9:22.4. 3, Augsburg, 9:28.68. 4, Hamline, 9:31.15. 5, Gustavus, 9:34.26. 6, St. Olaf, 9:35.46.

High jump: 1, Grigsby, St. Thomas, 5-5¾. 2, Dingels, St. Mary's, 5-4½. 3, Netland, Bethel, 5-0 ½. 3, Brown, Macalester, 5-0½. 5, St. Louis, Hamline, 5-0½. 6, Hansen, St. Benedict, 5-0½.

Long jump: 1, Grigsby, St. Thomas, 18-4½. 2, Colley, St. Thomas, 18-4½. 3, Clintsman, St. Benedict, 17-4¾. 4, Schramm, Macalester, 16-7¾. 5, Orgeman, St. Benedict, 16-7¼. 6, Brown, Macalester, 16-7.

Shot put: 1, Wendorff, St. Benedict, 45-2¼. 2, Sinclair, Carleton, 40-9. 3, Weinmann, St. Mary's, 40-7½. 4, Dingels, St. Mary's, 38-8¾. 5, Peterson, St. Olaf, 37-11½. 6, Latzke, Gistavus, 36-9½.

Javelin: 1, Plante, Concordia, 129-8. 2, Wetzel, St. Thomas, 127-1. 3, Ostenson, Macalester, 112-11. 4, Braun, St. Benedict, 112-4. 5, Schwaiger, Carleton, 110-7. 6, Luiken, Hamline, 109-4.

Fargo South Classic

At South Track and Field Complex

Team Results: Bismarck Century 141, Bismarck 135, Fargo South 128, Grand Forks Central 76, Grand Forks Red River 72, Minot 66, Dickinson 62, Mandan 59.

SQ - denotes state qualifier

100: 1, Wagner, Century, 11.01 (SQ). 2, Gabrielson, South, 11.06 (SQ). 3, Gilbertson, Century, 11.16 (SQ). 4, Leingang, Century, 11.18 (SQ). 5, Bader, South, 11.25. 5, Griffin, GFRR, 11.25. 5, Solum, South, 11.25.

200: 1, Luetz, Century, 22.33 (SQ). 2, Todhunter, GFRR, 22.52 (SQ). 3, Gilbertson, Century, 22.63 (SQ). 4, Holwenger, Bismarck, 22.69 (SQ). 5, Wagner, Century, 22.73 (SQ). 6, Kudrna, Dickinson, 22.85 (SQ). 7, Rausch, Minot, 22.96 (SQ).

400: 1, Hiller, Minot, 50.11 (SQ). 2, Axt, Bismarck, 51.68 (SQ). 3, Richert, South, 51.89 (SQ). 4, Bruhschewein, Dickinson, 51.71 (SQ). 5, Doeden, South, 52.32. 6, Field, Bismarck, 52.64.

800: 1, Stroh, Bismarck, 1:57.27 (SQ). 2, Lloyd, Century, 1:59.45 (SQ). 3, Jones, GFRR, 1:59.99 (SQ). 4, Dallman, GFRR, 2:00.61 (SQ). 5, Schlossman, South, 2:00.64 (SQ). 6, Luraas, Dickinson, 2:02.18.

1,600: 1, Wagner, Bismarck, 4:30.60 (SQ). 2, Bogner, Dickinson, 4:32.23 (SQ). 3, Mehring, South, 4:33.49 (SQ). 4, Buhler, GFRR, 4:33.63 (SQ). 5, Levander, Century, 4:36.80. 6, Koch, Bismarck, 4:49.31.

3,200: 1, Reichenberger, Bismarck, 9:59.79 (SQ). 2, Grove, GFRR, 10:01.45 (SQ). 3, Schanandore, Mandan, 10:07,43. 4, Wagner, Bismarck, 10:20.22. 5, Levander, Century, 10:22.22. 6, Martel, Bismarck, 10:23.93.

110 hurdles: 1, Chappell, GFC, 14.08 (SQ-meet record). 2, Luetz, Century, 14.15 (SQ). 3, Silovich, South, 14.66 (SQ). 4, Braun, Mandan, 14.68 (SQ). 5, Holwegner, Bismarck, 15.12 (SQ). 6, Utgaard, South, 15.58 (SQ). 7, Johnson, Minot, 15.65 (SQ).

300 hurdles: 1, Chappell, GFC, 38.63 (SQ). 2, Silovich, South, 38.81 (SQ). 3, Leutz, Century, 38.82 (SQ). 4, Holwenger, Bismarck, 39.43. 5, Braun, Mandan, 41.01. 6, Belohlavek, Mandan, 41.05.

400 relay: 1, Bismarck Century (Witkowski, Leingang, Gilbertson, Wagner) 43.57 (SQ). 2, Fargo South (Bader, Gabrielson, Hammerling, Solum) 43.81 (SQ). 3, Bismarck (Duchscherer, Holwegner, Puhalla, Churchill) 43.83 (SQ). 4, Grand Forks Red River (Compton, Roche, Bakke, Todhunter) 44.07 (SQ). 5, Minot 45.07. 6, Mandan 45.30.

800 relay: 1, Minot (Igama, Rausch, Blythe, Hiller) 1:31.65 (SQ). 2, South (Silovich, Gackle, Richert, Savageau) 1:32.99 (SQ). 3, Bismarck (Deringer, Fleckenstein, Puhalla, Duchscherer) 1:33.08 (SQ). 4, Bismarck Century 1:34.88. 5, Dickinson 1:38.54. 6, Grand Forks Central 1:39.00.

1,600 relay: 1, Grand Forks Central (Chappell, Barclay, Diedrich, Kasowski) 3:25.99 (SQ). 2, Bismarck (Field, Axt, Binegar, Stroh) 3:26.60 (SQ). 3, Bismarck Century (Gilbertson, Erhardt, Witkowski, Lloyd) 3:27.94 (SQ). 4, Dickinson (Bogner, Kudrna, Baker, Bruhschwein) 3:28.45 (SQ). 5, Grand Forks Red River (Roche, Buhler, Jones, Todhunter) 3:32.33. (SQ). 6, Minot (Kunnanz, Fuller, Blythe, C. Johnson) 3:32.82 (SQ).

3,200 relay: 1, Mandan (Hertz, Schultz, Schanandore, Bair) 8:15.45 (SQ). 2, Bismarck (Witham, Kadrmas, Sigl, Reichenberger) 8:23.90 (SQ). 3, Fargo South 8:19.21. 4, Minot 8:19.69. 5, Grand Forks Red River 8:39.28. 6, Bismarck Century 8:41.74.

High jump: 1, Schmautz, Mandan, 6-0. 2, Leutz, Century, 6-0. 3, Savageau, South, 6-0. 4, Kaye, Dickinson, 5-10. 5, Swallow, GFC, 5-10. 6, Wilkens, Century, 5-8.

Long jump: 1, Wilkens, Bismarck, 21-2½ (SQ). 2, Plencner, South, 21-1 (SQ). 3, Hammerling, South, 20-8. 4, Axelson, GFRR, 20-4½. 5, Schmautz, Mandan, 20-3. 6, Kaye, Dickinson, 20-0.

Triple jump: 1, Sundquist, Century, 42-3 (SQ). 2, Kaye, Dickinson, 41-4½. 3, Schultz, GFC, 41-3. 4, Wilkens, Bismarck, 41-2½. 5, Just, GFRR, 40-8. 6, Braun, Dickinson, 40-6¾.

Shot put: 1, Kary, Century, 60-7 (SQ). 2, Boyeff, Minot, 53-9 (SQ). 3, Keller, Minot, 51-9 (SQ). 4, Gleave, Minot, 50-9 (SQ). 5, Gibbs, GFC, 49-1 (SQ). 6, Jacobson, Bismarck, 48-4.

Discus: 1, Haak, Mandan, 174-4 (SQ). 2, Jacobson, Bismarck, 161-3 (SQ). 3, Scharosch, Century, 159-11 (SQ). 4, Gibbs, GFC, 157-7 (SQ). 5, Kary, Century, 150-4 (SQ). 6, Britton, GFRR, 149-4 (SQ).

Pole vault: 1, Plencner, South, 15-6 (SQ-meet record). 2, Eriksmoen, South, 14-0 (SQ). 3, Svaleson, South, 13-0 (SQ). 4, Bredahl, Bismarck, 12-6 (SQ). 5, Nagel, Century, 12-6 (SQ). 6, Steckler, Dickinson, 12-0.

Javelin: 1, Hoplin, GFRR, 166-5½ (SQ). 2, Gibbs, GFC, 161-6. 3, Quist, Minot, 158-3. 4, Conn, GFC, 156-2. 5, Dawson, South, 155-4. 6, Taylor, GFC, 152-10.

What to read next
Take a look at first episode of First Down Friday of the 2022 season
The Spartans spread the scoring around with four different players finding the end zone as North improved to 1-0
Local and regional scores and results, including Week 0 North Dakota high school football
WDAY Sports+ is live this Friday, August 19th at 7:00 PM, with our Game of the Week between Horace and the Fargo North Spartans and a matchup between the Central Cass Squirrels and the Oak Grove Grovers.