ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Tuesday's scoreboard

Local and regional scores and results

softball fsa logo

Baseball

College

Results/schedule

Monday, April 18

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

ADVERTISEMENT

Jamestown at Concordia, canceled

Crown at Carleton, postponed

Tuesday, April 19

Summit League

Southern Illinois-Edwardsville 13, Western Illinois 5

Northern Colorado 18, Colorado Christian 7

South Dakota State 17, Dakota Wesleyan 1

Oral Roberts at Oklahoma State, 6 p.m.

ADVERTISEMENT

St. Thomas 6, Minnesota 0

Kansas State 11, Omaha 3

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. John’s 8, St. Scholastica 2

St. Scholastica 2, St. John’s 1

Carleton 1, St. Olaf 0

St. Olaf 3, Carleton 3, suspended top 10

St. Mary’s 6, Hamline 4

ADVERTISEMENT

St. Mary’s 9, Hamline 1

Bethel 4, Gustavus 1

Bethel 8, Gustavus 6

Macalester 3, Augsburg 0

Macalester 14, Augsburg 4

Wednesday, April 20

Summit League

Briar Cliff at South Dakota State, 3 p.m.

North Dakota State at Nebraska, 6:35 p.m.

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia at Minnesota Morris, canceled

Wis.-Superior at Hamline (2), postponed

North Central at Macalester, canceled

Macalester at St. Olaf (2), 2:30 p.m. and 5 p.m.

Bethel at Hamline (2), 2:30 p.m. and 5 p.m.

High school

Results/schedule

North Dakota

Monday, April 18

East Grand Forks at Grand Forks Red River, postponed to May 6

May-Port CG at LaMoure-Litchville/Marion, canceled

Tuesday, April 19

Fargo Shanley at West Fargo, postponed

Jamestown at Valley City (2), canceled

Devils Lake at Fargo South, postponed to April 30

Fargo North at Wahpeton, postponed

Fargo Davies at Grand Forks Red River, postponed to May 12

Oakes at Fargo Oak Grove, postponed

Central Cass at Kindred, canceled

Thompson at Maple River, postponed to May 16

Hillsboro/Central Valley at Hatton/Northwood, postponed

May-Port CG at Larimore, postponed

LaMoure-Litchville/Marion at New Rockford-Sheyenne, 4:30 p.m.

South Border at Kidder County/Napoleon/GS, postponed

Carrington at Midkota, postponed

Minnesota

Monday, April 18

East Grand Forks at Grand Forks Red River, postponed to May 6

Park Rapids at Perham, postponed to April 29

Pequot Lakes at Bemidji, postponed to May 19

Ottertail Central at Breckenridge, postponed to May 26

Red Lake at Bagley, canceled

Bertha-Hewitt-Verndale at Upsala-Swanville, postponed

Browerville-Eagle Valley at Sebeka, postponed

Laporte at Cass Lake-Bena, postponed

Badger-Greenbush-Middle River at Fertile-Beltrami, postponed

Tuesday, April 19

Hawley at Pelican Rapids (2), postponed

Crookston at Dilworth-Glyndon-Felton, postponed

Ada-Borup at Bagley, postponed to April 29

Thief River Falls at Fosston, postponed

Win-E-Mac at Norman County East/Ulen-Hitterdal, postponed

Mahnomen-Waubun at Barnesville, postponed

Ottertail Central 7, Bertha-Hewitt/Verndale 5

Menahga 12, Pillager 1

Parkers Prairie 2, Ottertail Central 1

New York Mills at Bertha-Hewitt-Verndale, postponed

Sebeka at Wadena-Deer Creek, postponed

Park Rapids at Aitkin, postponed

Border West 3, Brandon-Evansville 2

Brandon-Evansville 3, Border West 2 (F/6 inn.)

Detroit Lakes at Crosby-Ironton (2), postponed to April 21

Staples-Motley at Pequot Lakes, postponed to May 17

Softball

College

Results/schedule

Monday, April 18

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. Scholastica at Concordia (2), postponed to April 26

Tuesday, April 19

Summit League

Omaha 9, Creighton 3

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Gustavus at Concordia (2), postponed

St. Olaf 6, Augsburg 0

St. Olaf 7, Augsburg 4

St. Catherine 6, Hamline 0

Hamline 3, St. Catherine 1

Carelton 7, St. Scholastica 1

St. Scholastica 5, Carleton 3

Bethel 2, St. Mary’s 0

Bethel 3, St. Mary’s 0

St. Benedict 9, Macalester 1

St. Benedict 10, Macalester 4

Wednesday, April 20

Summit League

St. Thomas at Iowa State (2), 4 p.m. and 6 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota Duluth at Minnesota State Moorhead (2), 2 p.m. and 4 p.m.

St. Cloud State at Northern State (2), noon and 2 p.m.

Winona State at Wayne State (2), 1 p.m. and 3 p.m.

Concordia-St. Paul at Southwest Minnesota State (2), 2 p.m. and 4 p.m.

Minnesota Crookston at Minot State (2), 2 p.m. and 4 p.m.

Bemidji State at UMary (2), 2 p.m. and 4 p.m.

Minnesota State at Sioux Falls (2), 2 p.m. and 4 p.m.

Upper Iowa at Augustana (2), 3 p.m. and 5 p.m.

High school

Poll

North Dakota

Class A Coaches Preseason Poll

1. Dickinson
2. West Fargo
3. Bismarck Century
4. Bismarck
5. WF Sheyenne
6. Valley City
7. Jamestown
8. Minot
9. GF Central
10. Fargo Davies

Class B Coaches Preseason Poll

1. Central Cass
2. Thompson
3. Kindred-Richland
4. Beulah
5. Renville County
6. Velva-DA
7. May-Port-CG
8. DLB-Lewis & Clark
9. Northern Cass
10. Hillsboro-CV

Results/schedule

North Dakota

Monday, April 18

Fargo North at West Fargo, postponed to April 22

Langdon/Edmore/Munich at Thompson (2), postponed to May 3

Tuesday, April 19

Grand Forks Red River at Devils Lake, postponed to April 25

West Fargo Sheyenne at Fargo Shanley, postponed

Grand Forks Central at Valley City, postponed to April 25

Fargo South at Fargo Davies, postponed

Thompson at Pembina County North (2), postponed to May 13

Enderlin at Hillsboro/Central Valley, postponed to May 2

Central Cass at Northern Cass, postponed to April 22

Kindred at Hankinson, canceled

Dakota Prairie at May-Port, postponed to May 16

Minnesota

Monday, April 18

Ottertail Central at Barnesville, postponed

Northern Freeze at Fertile-Beltrami, postponed

Bagley at Red Lake, canceled

Long Prairie-Grey Eagle at Wadena-Deer Creek, postponed to May 13

Ottertail Central at Barnesville, postponed

Mahnomen-Waubun at East Grand Forks, postponed to May 18

Browerville-Eagle Valley at New York Mills, postponed

Norman County East/Ulen-Hitterdal at Red Lake Falls, postponed

Tuesday, April 19

Dilworth-Glyndon-Felton at Frazee (2), postponed

Pelican Rapids at Hawley (2), postponed

Ortonville at Breckenridge, canceled

Lake Park-Audubon at Bagley, postponed to April 23

Ada-Borup-West at Red Lake County, postponed

Norman County East/Ulen-Hitterdal at Mahnomen-Waubun, postponed

Pillager at Menahga, postponed

Bertha-Hewitt-Verndale at New York Mills, postponed

Wadena-Deer Creek at Sebeka, postponed

Parkers Prairie at Ottertail Central, postponed

Pequot Lakes at Staples-Motley (2), postponed to May 5

Aitkin at Park Rapids (2), postponed

Crosby-Ironton at Detroit Lakes (2), postponed to May 5

Hockey

Juniors

Standings

United States Hockey League

Eastern Conference
x-Chicago 38-13-9 85
x-Dubuque 39-16-5 83
x-Muskegon 32-22-6 70
Youngstown 28-22-10 66
Madison 29-28-3 61
Cedar Rapids 28-29-3 59
Team USA 26-28-6 58
Green Bay 22-33-4 48
Western Conference
xy-Tri-City 45-11-4 94
x-Sioux City 39-16-5 83
x-Lincoln 35-19-6 76
x-Omaha 30-24-6 66
x-Fargo Force 26-28-6 58
x-Waterloo 26-30-4 56
Sioux Falls 18-35-6 42
Des Moines 18-36-5 41
x - clinched playoff spot
y - clinched division

Tuesday, April 19

Tri-City 8, Fargo 3

Wednesday, April 20

Des Moines at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Friday, April 22

Youngstown at Team USA, 6:05 p.m.

Waterloo at Des Moines, 7:05 p.m.

Muskegon at Chicago, 7:05 p.m.

Cedar Rapids at Dubuque, 7:05 p.m.

Green Bay at Madison, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Sioux City at Omaha, 7:05 p.m.

Lincoln at Tri-City, 7:05 p.m.

Saturday, April 23

Team USA at Youngstown, 6:05 p.m.

Omaha at Sioux City, 7:05 p.m.

Tri-City at Lincoln, 7:05 p.m.

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Des Moines at Waterloo, 7:05 p.m.

Chicago at Muskegon, 7:05 p.m.

Dubuque at Cedar Rapids, 7:05 p.m.

Madison at Green Bay, 7:05 p.m.

Soccer

High school girls

Results/schedule

Tuesday, April 19

West Fargo at Grand Forks Central, postponed to April 21

Fargo South at Fargo Davies, postponed to April 20

Fargo Shanley at Fargo North, postponed to April 20

Grand Forks Red River at West Fargo Sheyenne, postponed

Bismarck 9, Williston 0

Bismarck St. Mary’s at Minot, postponed

Jamestown 2, Bismarck Century 0

Mandan at Bismarck Legacy, postponed

Wednesday, April 20

Fargo Shanley at Fargo North, 4 p.m.

Fargo South at Fargo Davies, 4 p.m.

Tennis

High school girls

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

Fargo Davies at Grand Forks Central, postponed to April 22

Grand Forks Red River at West Fargo, postponed to April 22

West Fargo Sheyenne at Fargo Shanley, postponed to April 22

Fargo North at Fargo South, postponed

Valley City at Wahpeton, postponed to April 29

Minnesota

Tuesday, April 19

Perham at Osakis, 4:30 p.m.

Thief River Falls triangular, 11 a.m.

Aitkin at Foley, 4:30 p.m.

Golf

High school boys

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

West Fargo Sheyenne EDC meet, with Fargo Davies, Fargo North, Fargo South, Grand Forks Red River, Grand Forks Central, Fargo Shanley, Valley City, Wahpeton, West Fargo, at Village Green Golf Club, canceled

Minnesota

Monday, April 18

Pelican Rapids meet, with Perham, Dilworth-Glyndon-Felton, Hawley, Barnesville, Breckenridge, postponed to May 17

St. Cloud Cathedral invite, with Wadena-Deer Creek, Staples-Motley, Pequot Lakes, 9 a.m.

Walker-Hackensack-Akeley meet, with United North Central, Crosby-Ironton, postponed to April 24

Tuesday, April 19

Win-E-Mac meet, with Fertile-Beltrami, Lake Park Audubon, Moorhead Park Christian, Ada-Borup-West, 4:30 p.m.

Park Rapids meet, with United North Central, 4:45 p.m.

High school girls

Results/schedule

Tuesday, April 19

Breckenridge at Barnesville, 4 p.m.

Bagley at Win-E-Mac meet, 4:30 p.m.

Park Rapids meet, with United North Central, 4:45 p.m.

Pequot Lakes invite, with Staples-Motley, 12:30 p.m.

Track and field

College men and women

Results/schedule

Tuesday, April 19

Concordia at VCSU Viking Open, postponed to April 27

High school

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

West Fargo Quad, canceled

Lisbon Yowzer, 4 p.m.

Watford City Invite, noon

Bowman Count Invite, 2 p.m.

Lloyd Memorial, 2 p.m., Fessenden

Minnesota

Tuesday, April 19

Minnewaska Invitational, with Barnesville, 3:30 p.m.

Mahnomen-Waubun Invitational, canceled

Perham Invitational, with Ottertail Central, Wadena-Deer Creek, 4:30 p.m.

Park Rapids Invitational, canceled

What To Read Next
Hot Mic with Dom Izzo from Tuesday, January 31st, 2023.
Fargo Youth Baseball and Fargo Area Fastpitch team up to create a better experience for local softball players.
The NDHSAA executive board made some changes to the original plan, but has optimism growing for a new class.
Hull was a five-time 50-goal scorer, led the NHL in goalscoring seven times, twice won the Hart Trophy and was voted a First-Team All-Star on the left wing 10 times.