ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Tuesday's scoreboard

Local, national and regional scores and results

010522.S.FF.FargoSouthWestFargoGBB
West Fargo's Miriley Simon and Fargo South's Brynn Nelson reach for a rebound at West Fargo High on Tuesday, Jan. 4, 2022.
David Samson/The Forum

Football

College

Results/schedule

Division I FCS Playoffs

Saturday, Jan. 8

ADVERTISEMENT

Championship

Toyota Stadium, Frisco, Texas

No. 2 North Dakota State (13-1) vs. No. 8 Montana State (12-2), 11 a.m., ESPN2

Basketball

College men

Results/schedule

Monday, Jan. 3

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

ADVERTISEMENT

St. Mary’s 69, Crown 58

St. Olaf 70, Hamline 69

Wednesday, Jan. 5

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Macalester at Carleton, 7 p.m.

St. John’s at Bethel, 7 p.m.

St. Scholastica at Hamline, 7 p.m.

Gustavus at St. Mary’s, 7 p.m.

ADVERTISEMENT

St. Olaf at Concordia, 7 p.m.

College women

Results/schedule

Monday, Jan. 3

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. Benedict 67, Carleton 52

Wednesday, Jan. 5

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. Olaf at Concordia, 5 p.m.

Bethel at St. Benedict, 7 p.m.

St. Mary’s at Gustavus, 7 p.m.

Hamline at St. Scholastica, 7 p.m.

Carleton at Macalester, 7 p.m.

St. Catherine at Augsburg, 7 p.m.

High school boys

Polls

NDAPSSA Class B
1. Four Winds-Mn (15) 3-0 150
2. Kindred 4-1 113
3. Hillsboro/CV 3-1 110
4. North Border 4-0 107
5. Enderlin 4-2 97
6. Dunseith 5-0 72
7. Flasher 7-0 58
8. Ellendale 3-0 33
9. Bowman County 4-0 29
10. Beulah 2-2 24

Others receiving votes: Central Cass (6-0); Grafton (4-0); Powers Lake (4-0); LaMoure-Litchville-Marion (3-0); Harvey-Wells County (4-1)

Results/schedule

North Dakota

Monday, Jan. 3

Langdon/Edmore/Munich 54, Park River/Fordville-Lankin 29

North Border 81, Cavalier 44

Grafton 69, Hatton/Northwood 35

Oakes 41, Griggs-Midkota 30

Oakes 41, Griggs-Midkota 30

G: Topp 6; Gronneberg 13; Smith 3; Edland 2; Spickler 1, Spitzer 3, Rainey 2

O: T. Skoglund 12; Paeper 7; J. Heim 6; Vossler 6, Wolff 5; Sunby 5;

Tuesday, Jan. 4

Devils Lake at Fargo Davies, postponed

West Fargo 86, Fargo South 54

Valley City at Grand Forks Red River, postponed

Wahpeton at Grand Forks Central, postponed

Enderlin at Hankinson, postponed

Maple River at Sargent County, postponed

Richland at Fargo Oak Grove, postponed

Kindred at Northern Cass, postponed

Tri-State at Lisbon, postponed

Wyndmere/Lidgerwood at Central Cass, 7:30 p.m.

Barnes County North at May-Port CG, postponed

Hatton/Northwood at Hillsboro/Central Valley, postponed

Minnesota

Monday, Jan. 3

Fertile-Beltrami 95, Bagley 34

Fosston 62, Park Christian 47

Stephen-Argyle 64, Kittson County Central 59

Fertile-Beltrami 95, Bagley 34

B: Keiser 5; Jobe 24; Anderson 2; Bergeson 3

FB: Petry 20; Balstad 16; Nowacki 4; Solie 3; Swenby 7; Bjerk 2; Sorenson 12; Van Den Einde 14; Opdahl 4; Stuhaug 13

Tuesday, Jan. 4

Norman County East/Ulen-Hitterdal at Ada-Borup-West, canceled

Dilworth-Glyndon-Felton at Browerville, canceled

Win-E-Mac at Climax-Fisher, 7:30 p.m.

Lake Park-Audubon at Mahnomen-Waubun, 7:30 p.m.

Crosby-Ironton 78, Pillager 49

Perham 81, Detroit Lakes 56

East Grand Forks at Pelican Rapids, postponed

Breckenridge at Morris Area, postponed

Barnesville at Hawley, postponed

Rocori 70, Monticello 67

Hutchinson 62, Willmar 53

Ashby at Bertha-Hewitt, 7:15 p.m.

Rothsay at Fergus Falls Hillcrest, 7:15 p.m.

Parkers Prairie 56, Battle Lake 53

Perham 81, Detroit Lakes 56

P: N. Thompson 27; Melvin 8; Anderson 22; Belka 3; Peterson 3; Ohm 6; Daniels 10; Schwantz 2

DL: Cihak 9; E. Carrier 2; Berg 7; Yliniemi 3; Breeden 8; M. Carrier 21; Marsh 2; Quam 4

High school girls

Polls

NDAPSSA Class B
1. Kindred (14) 9-0 149
2. Four Winds-Mn (1) 8-0 136
3. Grafton 6-1 113
4. Central Cass 6-1 96
5. Rugby 8-0 80
6. Linton-HMB 6-1 69
7. Shiloh 7-2 53
8. Thompson 6-1 50
9. Garrison 8-0 46
10. E-K-M 9-0 26

Others receiving votes: Langdon-Edmore-Munich (5-2); Bowman County (5-1); Northern Cass (6-2)

Results/schedule

North Dakota

Monday, Jan. 3

May-Port CG 73, Maple Valley 49

Sargent County 55, Fargo Oak Grove 39

Napoleon-GS 50, Lisbon 42

Tuesday, Jan. 4

Grand Forks Red River at Valley City, postponed

Grand Forks Central at Wahpeton, postponed

Fargo Davies at Devils Lake, postponed

West Fargo 79, Fargo South 48

Northern Cass at Grafton, 7 p.m.

Wheaton-Herman-Norcross at Richland, 7 p.m.

Four Winds/Minnewaukan at Thompson, 7 p.m.

May-Port CG at Griggs-Midkota, postponed

Larimore at Cavalier, postponed

Park River/Fordville-Lankin at Midway/Minto, postponed

Drayton/Valley-Edinburg at Hatton/Northwood, postponed

Minnesota

Monday, Jan. 3

Win-E-Mac 49, Climax-Fisher 41

Fertile-Beltrami 59, Northern Freeze 36

Win-E-Mac 49, Climax-Fisher 41

W: Svalen 14; Tadman 5; Neubert 1; Anderson 1; Strom 5; Howard 3; Winter 11; Kaupang 9

CF: Larson 16; Erickson 10; Motl 3; Reitmeier 2; Paulsrud 10

Tuesday, Jan. 4

Norman County East/Ulen-Hitterdal at Ada-Borup-West, 7:30 p.m.

Lake Park-Audubon at Mahnomen-Waubun, 7:30 p.m.

Bagley at Fertile-Beltrami, 7:30 p.m.

Fosston at Moorhead Park Christian, postponed

Park Rapids Area 48, Frazee 41

East Grand Forks at Breckenridge, postponed

Pelican Rapids at Underwood, postponed

Hawley at Thief River Falls, postponed

Fergus Falls at Albany, postponed

Brainerd 42, Grand Rapids 37

Willmar 74, Becker 64

St. Cloud 58, Detroit Lakes 44

Alexandria at Bemidji, 7:15 p.m.

Red Lake Falls 48, Sacred Heart 35

Hancock 57, Battle Lake 46

Hockey

College men

Results/schedule

Tuesday, Jan. 4

NCHC

Mercyhurst 5, Miami 4 (OT)

Thursday, Jan. 6

MIAC

Wis.-River Falls at Augsburg, 7 p.m.

Wis.-Superior at St. John’s, 7 p.m.

Friday, Jan. 7

Big Ten

Minnesota at Michigan State, 5:30 p.m.

Notre Dame at Penn State, 6 p.m.

Ohio State at Wisconsin, 7 p.m.

NCHC

Colorado College at Miami, 4:05 p.m.

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 7:37 p.m.

Denver at Nebraska-Omaha, postponed

Cornell at North Dakota, 7:07 p.m.

CCHA

Lake Superior at Bemidji State, 7:07 p.m.

Ferris State at Minnesota State, 7:07 p.m.

Bowling Green at St. Thomas, 7:07 p.m.

Colgate at Northern Michigan 5:37 p.m.

MIAC

St. Olaf at Gustavus, 7 p.m.

St. Scholastica at St. Mary’s, 7 p.m.

Wis.-Stout at Bethel, 7 p.m.

Northland at Concordia, 7 p.m.

Saturday, Jan. 8

Big Ten

Minnesota at Michigan State, 6:30 p.m.

Notre Dame at Penn State, 4 p.m.

Ohio State at Wisconsin, 6 p.m.

Massachusetts at Michigan, 4 p.m.

NCHC

Colorado College at Miami, 4:05 p.m.

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Denver at Nebraska-Omaha, postponed

Cornell at North Dakota, 6:07 p.m.

CCHA

Lake Superior at Bemidji State, 6:07 p.m.

Ferris State at Minnesota State, 6:07 p.m.

Bowling Green at St. Thomas, 7:07 p.m.

Colgate at Northern Michigan 5:37 p.m.

MIAC

St. Scholastica at St. Mary’s, 2 p.m.

Gustavus at St. Olaf, 5 p.m.

Wis.-Stevens Point at Augsburg, 7 p.m.

Wis.-River Falls at Bethel, 7 p.m.

Wis.-Superior at Concordia, 2 p.m.

Wis.-Stout at Hamline, 7 p.m.

Sunday, Jan. 9

MIAC

Wis.-Stevens Point at Hamline, 3 p.m.

College women

Results/schedule

Wednesday, Jan. 5

MIAC

St. Mary’s at Johnson & Wales, 6 p.m.

Thursday, Jan. 6

MIAC

Adrian at Gustavus, 7 p.m.

St. Mary’s at Worcester State, 4:10 p.m.

Friday, Jan. 7WCHA

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 3:07 p.m.

Syracuse at Minnesota State Mankato, 3:07 p.m.

Lindenwood at Ohio State, 5:07 p.m.

MIAC

Adrian at Augsburg, 7 p.m.

Lawrence at Bethel, 7:30 p.m.

Lake Forest at Hamline, 5 p.m.

Wis.-Superior at St. Benedict, 7 p.m.

Concordia at Wis.-River Falls, 7:05 p.m.

Saturday, Jan. 1

WCHA

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 2:07 p.m.

St. Thomas at Minnesota, 2:07 p.m.

Syracuse at Minnesota State Mankato, 2:07 p.m.

Lindenwood at Ohio State, 2:07 p.m.

MIAC

Adrian at Augsburg, 2 p.m.

Lake Forest at Bethel, noon

St. Scholastica at Finlandia, 7 p.m.

Lawrence at Hamline, 3 p.m.

Wis.-Superior at St. Benedict, 2 p.m.

Concordia at Wis.-River Falls, 2:05 p.m.

Juniors

Standings

United States Hockey League

Eastern Conference
Chicago 19-5-5 43
Dubuque 17-6-4 38
Muskegon 15-10-3 33
Madison 14-13-2 30
Cedar Rapids 12-12-1 25
Green Bay 12-12-1 25
Youngstown 10-11-5 25
Team USA 6-13-3 15
Western Conference
Tri-City 20-5-1 41
Sioux City 14-9-4 32
Omaha 14-7-4 32
Lincoln 14-9-2 30
Waterloo 13-12-2 28
Fargo Force 10-12-4 24
Sioux Falls 10-15-1 21
Des Moines 9-13-3 21

Friday, Jan. 7

Cedar Rapids at Youngstown, 6:05 p.m

Tri-City at Des Moines, 7 p.m.

Team USA at Dubuque, 7:05 p.m.

Chicago at Green Bay, 7:05 p.m.

Muskegon at Madison, 7:05 p.m.

Lincoln at Sioux City, 7:05 p.m.

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Waterloo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Saturday, Jan. 8

Omaha at Des Moines, 6 p.m.

Cedar Rapids at Youngstown, 7:05 p.m.

Fargo at Sioux City, 6:05 p.m.

Tri-City at Waterloo, 6:05 p.m.

Team USA at Dubuque, 7:05 p.m.

Chicago at Green Bay, 7:05 p.m.

Muskegon at Madison, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Lincoln, 7:05 p.m.

Sunday, Jan. 9

Fargo at Sioux Falls, 4:05 p.m.

High school boys

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, Jan. 4

Fargo North 2, Fargo South-Shanley 1

Devils Lake at West Fargo Sheyenne, postponed

Grand Forks Central at Grafton-Park River, postponed

Grand Forks Red River 5, East Grand Forks 3

May-Port at Red Lake Falls, 7 p.m.

Minnesota

Tuesday, Jan. 4

Moorhead 10, Brainerd 0

Alexandria 8, Monticello 2

Bagley/Fosston 4, Lake of the Woods 3

Little Falls 5, Bemidji 1

Breckenridge/Wahpeton at River Lakes, canceled

Thief River Falls at Crookston, postponed

Detroit Lakes at Wadena-Deer Creek, postponed

Warroad 5, Roseau 1

High school girls

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, Jan. 4

Moorhead 4, Fargo Davies 2

Williston at Dickinson, postponed

Jamestown at Crookston, postponed

Minnesota

Monday, Jan. 3

Warroad 5, Bemidji 1

Tuesday, Jan. 4

Moorhead 4, Fargo Davies 2

Jamestown at Crookston, postponed

Detroit Lakes at Fergus Falls, postponed

Roseau 5, Thief River Falls 0

Wrestling

High school boys

Results/schedule

Tuesday, Jan. 4

North Dakota

West Fargo 43, Fargo North 27

Minnesota

Perham at Ottertail Central, 7 p.m.

Staples-Motley triangular, 7 p.m.

Fertile-Beltrami triangular, 7 p.m.

Pequot Lakes/Pine River-Backus triangular, 7 p.m.

Dilworth-Glyndon-Felton triangular, 7 p.m.

What To Read Next
Hot Mic with Dom Izzo from Tuesday, January 31st, 2023.
Fargo Youth Baseball and Fargo Area Fastpitch team up to create a better experience for local softball players.
The NDHSAA executive board made some changes to the original plan, but has optimism growing for a new class.
Hull was a five-time 50-goal scorer, led the NHL in goalscoring seven times, twice won the Hart Trophy and was voted a First-Team All-Star on the left wing 10 times.