ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Wednesday's scoreboard

Local and regional scores and results

042122.S.FF.Soccer
Fargo North's Rylee Bartz (6) is congratulated by her teammates after scoring against Fargo Shanley during soccer play at Fargo North High on Wednesday, April 20, 2022.
David Samson/The Forum

Baseball

College

Results/schedule

Tuesday, April 19

Summit League

ADVERTISEMENT

Southern Illinois-Edwardsville 13, Western Illinois 5

Northern Colorado 18, Colorado Christian 7

South Dakota State 17, Dakota Wesleyan 1

Oral Roberts 15, Oklahoma State 9 (F/12 inn.)

St. Thomas 6, Minnesota 0

Kansas State 11, Omaha 3

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. John’s 8, St. Scholastica 2

ADVERTISEMENT

St. Scholastica 2, St. John’s 1

Carleton 1, St. Olaf 0

St. Olaf 3, Carleton 3, suspended top 10

St. Mary’s 6, Hamline 4

St. Mary’s 9, Hamline 1

Bethel 4, Gustavus 1

Bethel 8, Gustavus 6

Macalester 3, Augsburg 0

ADVERTISEMENT

Macalester 14, Augsburg 4

Wednesday, April 20

Summit League

Nebraska 4, North Dakota State 3

South Dakota State 13, Briar Cliff 2 (F/7 inn.)

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Concordia at Minnesota Morris, canceled

Wis.-Superior at Hamline (2), postponed

North Central at Macalester, canceled

Thursday, April 21

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

St. Scholastica at Concordia (2), 2:30 p.m. and 5 p.m.

Wis.-La Crosse at St. Olaf, 2:30 p.m.

High school

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

Fargo Shanley at West Fargo, postponed

Jamestown at Valley City (2), canceled

Devils Lake at Fargo South, postponed to April 30

Fargo North at Wahpeton, postponed

Fargo Davies at Grand Forks Red River, postponed to May 12

Oakes at Fargo Oak Grove, postponed

Central Cass at Kindred, canceled

Thompson at Maple River, postponed to May 16

Hillsboro/Central Valley at Hatton/Northwood, postponed

May-Port CG at Larimore, postponed

LaMoure-Litchville/Marion at New Rockford-Sheyenne, 4:30 p.m.

South Border at Kidder County/Napoleon/GS, postponed

Carrington at Midkota, postponed

Thursday, April 21

Grand Forks Central at Fargo Davies (2), canceled

West Fargo at Grand Forks Red River (2), postponed to May 17

Fargo Shanley at West Fargo Sheyenne (2), postponed

Fargo Oak Grove at Central Cass, canceled

Enderlin at Hankinson-FRCTL, 4:30 p.m.

Northern Cass at Oakes, 5 p.m.

Hatton/Northwood at Maple River, 4 p.m.

May-Port CG at Hillsboro/Central Valley, postponed to May 10

Midway/Minto at Park River, 4:30 p.m.

Minnesota

Tuesday, April 19

Hawley at Pelican Rapids (2), postponed

Crookston at Dilworth-Glyndon-Felton, postponed

Ada-Borup at Bagley, postponed to April 29

Thief River Falls at Fosston, postponed

Win-E-Mac at Norman County East/Ulen-Hitterdal, postponed

Mahnomen-Waubun at Barnesville, postponed

Ottertail Central 7, Bertha-Hewitt/Verndale 5

Menahga 12, Pillager 1

Parkers Prairie 2, Ottertail Central 1

New York Mills at Bertha-Hewitt-Verndale, postponed

Sebeka at Wadena-Deer Creek, postponed

Park Rapids at Aitkin, postponed

Border West 3, Brandon-Evansville 2

Brandon-Evansville 3, Border West 2 (F/6 inn.)

Detroit Lakes at Crosby-Ironton (2), postponed to April 21

Staples-Motley at Pequot Lakes, postponed to May 17

Thursday, April 21

Perham at Dilworth-Glyndon-Felton, postponed to May 16

Barnesville at Frazee (2), postponed to May 26

Mahnomen-Waubun at Norman County East/Ulen-Hitterdal, postponed

West Marshall at Ada-Borup, postponed

Lake Park-Audubon at Hillcrest, postponed

Bagley at Kelliher/Northome, postponed

Fosston at Crookston, 4:30 p.m.

Pillager at Pequot Lakes, 4:30 p.m.

Ottertail Central at Wadena-Deer Creek, 2 p.m.

Brandon-Evansville at New York Mills, 4:30 p.m.

Staples-Motley at Long Prairie-Grey Eagle, 4:30 p.m.

Aitkin at Mesabi East, 4:30 p.m.

Detroit Lakes at Crosby-Ironton (2), 4 p.m. and 6 p.m.

Softball

College

Results/schedule

Tuesday, April 19

Summit League

Omaha 9, Creighton 3

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

Gustavus at Concordia (2), postponed

St. Olaf 6, Augsburg 0

St. Olaf 7, Augsburg 4

St. Catherine 6, Hamline 0

Hamline 3, St. Catherine 1

Carelton 7, St. Scholastica 1

St. Scholastica 5, Carleton 3

Bethel 2, St. Mary’s 0

Bethel 3, St. Mary’s 0

St. Benedict 9, Macalester 1

St. Benedict 10, Macalester 4

Wednesday, April 20

Summit League

St. Thomas at Iowa State, postponed

Northern Sun Intercollegiate Conference

Minnesota Duluth 4, Minnesota State Moorhead 2

Minnesota Duluth 17, Minnesota State Moorhead 3

St. Cloud State 4, Northern State 0

Northern State 1, St. Cloud State 0

Thursday, April 21

Northern Sun Intercollegiate Conference

Gustavus at Concordia (2), 1:30 p.m. and 3:30 p.m.

Minnesota Crookston vs. Minot State (2), 2 p.m. and 4 p.m., at St. Benedict

High school

Poll

North Dakota

Class A Coaches Preseason Poll

1. Dickinson
2. West Fargo
3. Bismarck Century
4. Bismarck
5. WF Sheyenne
6. Valley City
7. Jamestown
8. Minot
9. GF Central
10. Fargo Davies

Class B Coaches Preseason Poll

1. Central Cass
2. Thompson
3. Kindred-Richland
4. Beulah
5. Renville County
6. Velva-DA
7. May-Port-CG
8. DLB-Lewis & Clark
9. Northern Cass
10. Hillsboro-CV

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

Grand Forks Red River at Devils Lake, postponed to April 25

West Fargo Sheyenne at Fargo Shanley, postponed

Grand Forks Central at Valley City, postponed to April 25

Fargo South at Fargo Davies, postponed

Thompson at Pembina County North (2), postponed to May 13

Enderlin at Hillsboro/Central Valley, postponed to May 2

Central Cass at Northern Cass, postponed to April 22

Kindred at Hankinson, canceled

Dakota Prairie at May-Port, postponed to May 16

Thursday, April 21

Fargo Davies at Fargo North, 4:30 p.m.

Hawley at West Fargo Sheyenne (2), 4:30 p.m. and 6:15 p.m.

Fargo Shanley at Grand Forks Central, postponed to April 28

West Fargo at Valley City (2), 4:30 p.m. and 6:15 p.m.

Pembina County North at Larimore, 4 p.m.

Hillsboro/Central Valley at Hankinson FRCTL 4 p.m.

Enderlin at Central Cass, 4 p.m.

Northern Cass at Kindred-Richland (2), 12:30 p.m. and 4 p.m.

May-Port CG at Grafton, postponed to May 14

Minnesota

Tuesday, April 19

Dilworth-Glyndon-Felton at Frazee (2), postponed

Pelican Rapids at Hawley (2), postponed

Ortonville at Breckenridge, canceled

Lake Park-Audubon at Bagley, postponed to April 23

Ada-Borup-West at Red Lake County, postponed

Norman County East/Ulen-Hitterdal at Mahnomen-Waubun, postponed

Pillager at Menahga, postponed

Bertha-Hewitt-Verndale at New York Mills, postponed

Wadena-Deer Creek at Sebeka, postponed

Parkers Prairie at Ottertail Central, postponed

Pequot Lakes at Staples-Motley (2), postponed to May 5

Aitkin at Park Rapids (2), postponed

Crosby-Ironton at Detroit Lakes (2), postponed to May 5

Thursday, April 21

Moorhead at Alexandria, 5:30 p.m.

Dilworth-Glyndon-Felton at Perham (2), postponed to May 16

Mahnomen-Waubun at Norman County East/Ulen-Hitterdal, 5 p.m.

Sacred Heart at Ada-Borup-West (2), postponed

Frazee at Barnesville (2), postponed to May 19

Pelican Rapids at Rothsay, canceled

Breckenridge at Wheaton/Herman-Norcross, postponed to May 9

Kelliher/Northome at Bagley, canceled

New York Mills at Parkers Prairie, 4:30 p.m.

Wadena-Deer Creek at Menahga, postponed to May 19

Sebeka at Pillager, 4:30 p.m.

Bertha-Hewitt-Verndale at Ottertail Central, 4:30 p.m.

Hockey

Juniors

Standings

United States Hockey League

Eastern Conference
x-Chicago 38-13-9 85
x-Dubuque 39-16-5 83
x-Muskegon 32-22-6 70
Youngstown 28-22-10 66
Madison 29-28-3 61
Cedar Rapids 28-29-3 59
Team USA 26-28-6 58
Green Bay 22-33-4 48
Western Conference
xy-Tri-City 45-11-4 94
x-Sioux City 39-16-5 83
x-Lincoln 35-19-6 76
x-Omaha 30-24-6 66
x-Fargo Force 26-28-6 58
x-Waterloo 26-30-4 56
Sioux Falls 19-35-6 44
Des Moines 18-37-5 41
x - clinched playoff spot
y - clinched division

Tuesday, April 19

Tri-City 8, Fargo 3

Wednesday, April 20

Sioux Falls 7, Des Moines 2

Friday, April 22

Youngstown at Team USA, 6:05 p.m.

Waterloo at Des Moines, 7:05 p.m.

Muskegon at Chicago, 7:05 p.m.

Cedar Rapids at Dubuque, 7:05 p.m.

Green Bay at Madison, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Sioux City at Omaha, 7:05 p.m.

Lincoln at Tri-City, 7:05 p.m.

Saturday, April 23

Team USA at Youngstown, 6:05 p.m.

Omaha at Sioux City, 7:05 p.m.

Tri-City at Lincoln, 7:05 p.m.

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Des Moines at Waterloo, 7:05 p.m.

Chicago at Muskegon, 7:05 p.m.

Dubuque at Cedar Rapids, 7:05 p.m.

Madison at Green Bay, 7:05 p.m.

Soccer

High school girls

Results/schedule

Tuesday, April 19

West Fargo at Grand Forks Central, postponed to April 21

Fargo South at Fargo Davies, postponed to April 20

Fargo Shanley at Fargo North, postponed to April 20

Grand Forks Red River at West Fargo Sheyenne, postponed

Bismarck 9, Williston 0

Bismarck St. Mary’s at Minot, postponed

Jamestown 2, Bismarck Century 0

Mandan at Bismarck Legacy, postponed

Wednesday, April 20

Fargo North 3, Fargo Shanley 1

Fargo Davies 11, Fargo South 0

Thursday, April 21

Grand Forks Central at West Fargo, 7 p.m.

Grand Forks Red River at West Fargo Sheyenne, 7 p.m.

Tennis

High school girls

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

Fargo Davies at Grand Forks Central, postponed to April 22

Grand Forks Red River at West Fargo, postponed to April 22

West Fargo Sheyenne at Fargo Shanley, postponed to April 22

Fargo North at Fargo South, postponed

Valley City at Wahpeton, postponed to April 29

Thursday, April 21

West Fargo at Valley City, 4 p.m.

Fargo Shanley at Fargo South, 4 p.m.

West Fargo at Valley City, 4 p.m.

Grand Forks Central at Fargo North, 4 p.m.

Fargo Davies at Grand Forks Red River, postponed to May 9

Wahpeton at West Fargo Sheyenne, 4 p.m.

High school boys

Results/schedule

Minnesota

Thursday, April 21

East Grand Forks at Moorhead, 4 p.m.

Perham at Minnewaska, 4:30 p.m.

Aitkin at Cloquet, 4:15 p.m.

Fergus Falls meet, 2 p.m.

Golf

High school boys

Results/schedule

North Dakota

Tuesday, April 19

West Fargo Sheyenne EDC meet, with Fargo Davies, Fargo North, Fargo South, Grand Forks Red River, Grand Forks Central, Fargo Shanley, Valley City, Wahpeton, West Fargo, at Village Green Golf Club, canceled

Thursday, April 21

West Fargo Sheyenne at Becker (Minn.) Invite, 11 a.m.

Minnesota

Tuesday, April 19

Win-E-Mac meet, with Fertile-Beltrami, Lake Park Audubon, Moorhead Park Christian, Ada-Borup-West, 4:30 p.m.

Park Rapids meet, with United North Central, 4:45 p.m.

Thursday, April 21

Pequot Lakes Invitational, with Perham, Wadena-Deer Creek, 11 a.m.

Underwood quad, with Pillager, Ottertail Central, noon

High school girls

Results/schedule

Minnesota

Tuesday, April 19

Breckenridge at Barnesville, 4 p.m.

Bagley at Win-E-Mac meet, 4:30 p.m.

Park Rapids meet, with United North Central, 4:45 p.m.

Pequot Lakes invite, with Staples-Motley, 12:30 p.m.

Thursday, April 21

Detroit Lakes meet, canceled

Pelican Rapids meet, with Hawley, Breckenridge, Barnesville, Perham, 1 p.m.

Walker-Hackensack-Akeley meet, with United North Central, Park Rapids, 10 a.m.

Underwood quad, with Pillager, Ottertail Central noon

Track and field

High school

Results/schedule

North Dakota

Thursday, April 21

Fargo South Throwback, 2 p.m.

Fargo Davies Invitational, 2 p.m.

May-Port CG Relays, 2:30 p.m.

Breckenridge KT Smith Invite, canceled

SCC Meet, 3 p.m., Ellendale

Minnesota

Thursday, April 21

Hawley Invitational, with Barnesville, Frazee, Dilworth-Glyndon-Felton, Moorhead Park Christian, Ada-Borup-West, Norman County East/Ulen-Hitterdal, Wadena-Deer-Creek, 4:30 p.m.

Breckenridge Invitational, with Perham, canceled

Ottertail Central Invitational, with United North Central, Bertha-Hewitt-Verndale, 4 p.m.

Rocori Invitational, 4 p.m.

What To Read Next
Area recreation scores and schedules.
Regional and local scores and schedules.
The Force scored three first-period goals, then added two late to fend off the Storm on Friday.
Leon "Chip" Hoeg passed away last Saturday at 75 and his son, boys basketball coach Travis Hoeg, has remained on the Spartans' sideline thanks to the support from students, players, colleagues and friends